„Tiesiu pagalbos ranką“: aš sergu depresija?!

Nesenai dienos šviesą išvydusi rubrika "Tiesiu pagalbos ranką" spėjo sulaukti dėmesio. Ir toliau kviečiame visas dalintis savo mažomis ir didelėmis bėdomis, nes jos, kad ir kokios bebūtų, yra svarbios. Šiandien pagalbos ranką tiesiame skaitytojai, išgyvenančiai tikrai nelengvą gyvenimo metą. Kviečiu perskaityti. 

„Sveiki, man 14 metų ir manau, jog sergu depresija. Seniau turėjau daug draugų, tačiau sausio mėnesį kažkaip išsiskyrėme ir nebebendraujame. Palaikau ryšį tik su buvusia bendraklase ir mergaite iš kitos mokyklos. 
Mergina iš kitos mokyklos turi kitų draugų, tad viso laiko kartu neleidžiame. Bendraklasė gali būti pasipūtusi, o kartais nuostabi draugė ir siaubingas žmogus, nes man pasako įvairias savo senos draugės paslaptis. Gal ji mano, kad aš tai laikau draugiškumo ženklu, bet tada, ką jos draugai žino apie mane? 
Sausį dar laukiau. Vasarį man pasidarė labai liūdna - susitikome su kitu draugu (netyčia, parke), pradėjome kalbėtis. Tada jis pasakė: „Gaila, kad nebeliko mūsų grupės, bet vis tiek, ką mes veikdavom? Manau, mums visiems geriau atskirai, su kitais“. Tuomet mano širdutė perskilo pusiau. Aš daugiau nieko neturėjau, bet nenorėjau pasirodyti nevykėle, kuri neturi draugų, tad linktelėjau.
Pradėjau meluoti, kai manęs paklausdavo, ką veikiu savaitgalį. Savaitgalius praleisdavau namie, kur ant manęs šaukdavo tėvai už blogą pažymį, netvarkingą kambarį, likimą namie. Jie pradėjo kalbėti, kad neturiu gyvenimo, tad prie tėvų užsidėjau bejausmę kaukę. Kol jie ant manęs pykdavo - tylėdavau, be emocijų veide, kai tuo metu norėjau rėkti. 
Mokykloje prilipo laimės kaukė. Visada šypsojausi, juokiausi iš lėkštų pokštų, kai iš tiesų norėjau verkti. Kiekvieną rytą keltis darydavosi vis sunkiau. Nenorėjau nieko daryti. Verkdavau, jaučiausi vieniša. Viskas tapo rutina - rytą išeinu laiminga, grįžtu bejausmė ir užmiegu pro ašaras. Kuomet susipykau su tėvais, drauge, mokykloje keli vaikinai pradėjo iš manęs juoktis ir mėtė į mane popieriukus, kol bendraklasė stovėjo šalia ir juokėsi, kol nė vienas popierėlis magiškai nepalietė ir jos.
Vakare nebeištvėriau. Kai tėvai užmigo, nuėjau į vonią ir paėmiau kišeninį peiliuką. Ištiesiau ranką ir perbraukiau trumpą liniją. Susivokusi ant rankos uždėjau pleistrą ir jeigu kas klausdavo, atsakydavau, jog tai katės darbas.
Buvau nusistačiusi, kad pjaustosi tik beviltiškos, dėmesį norinčios atkreipti dramų karalienės. Gal tokia ir esu, kad ir kaip būtų - jaučiuosi beviltiška. Nebežalojau savęs, o kai norėdavau, tiesiog pirštu perbraukdavau randus. Nenoriu būti savanaudė, juk yra žmonių su daug didesnėmis problemomis. Aš esu vieniša. Turėčiau tai išgyventi, be gėdingų ir savanaudiškų verkšlenimų, bet sunku. Ką man daryti? Manau, galiu susitaikyti su vienatve bet, prašau, padėk, kad nebūtų taip sunku.“


Sveika, labai džiaugiuosi, kad kreipeisi pagalbos ir netylėjai apie savo gana didžiules problemas. Vien pasidalinti jomis buvo didelis žingsnis pagalbos sau link.
Pirmiausiai pradėkim nuo to, kad labiausiai pergyveni dėl savo draugų. Draugai gal ir yra didžioji vidurinės mokyklos reikiamybė, tačiau ar tikrai? Vienaip ar kitaip, jeigu tau tie draugai neteikia jokio džiaugsmo ir daugiau skriaudos, nei draugiškumo, tuomet metas paleisti. Arba, jeigu įmanoma - kovoti. Gali pabandyti pasikalbėti su bendraklase, tačiau jos atsakas gali būti labai atšiaurus ir ji viltųsi, jog yra tobula ir tau yra kažkas negerai, o ne jai. Tai labai komplikuoti žmonės, kurių nuotaikos dėl nežinomų priežasčių labai greitai keičiasi ir, kaip minėjai, yra pasipūtę. Siūlau išbandyti vieną triuką. Paimk paprastą popieriaus lapą ir pieštuką. Vienoje lapo pusėje užrašyk +, o kitoje -. Tai reiškia - blogos ir geros savybės. Rašyk jas ir bandyk pagrįsti įvykiais. Filmų vakaras, draugės dramos, žodžiu, kad turėtum argumentą įrodyti, kad draugė turi šią savybę. Išsiaiškink ar verta bendrauti, ar jau laikas pasakyti draugei, kad ji tave labiau skaudina, negu brangina kaip žmogų. Vadovaukis žodžiais "Nemesk kelio dėl takelio", tačiau jeigu tavo draugė yra takelis - nedvejok.

Kadangi jautiesi vieniša, tau reikia kompanijos. Siūlau pabandyti kažkur įsitraukti. Juk visų mokyklose yra įvairių būrelių, kuriuose tikrai įmanoma rasti draugų ar bent jau tam kartui turėti su kuo pabūti. Na, bet jeigu tavęs netraukia užklasinės veiklos, gali bandyti rasti draugų virtualioje erdvėje. Gali rasti draugų net ir žaisdama žaidimus! Tuo atveju, jeigu jautiesi itin liūdna, siūlyčiau pažaisti bet kokį žaidimą. Tai itin nuramina ir atpalaiduoja. Be to, yra galimybė rasti draugą, su kuriuo galėtum vakarais kalbėtis ir bent tiek nesijausti vieniša.
Žinoma, išbandytas būdas - laiškai. Tai turbūt labiausiai suartinantis žmones būdas. Tu imi laukti draugo laiškų, galvoji rašydama ir yra smagu. Siūlau įvairiose puslapiuose paieškoti "Snail mail" gerbėjų, kurie praskaidrintų tavo dienas.

Dar kitas būdas rasti draugų yra tiesiog megzti pažintis mokykloje. Nebijoti bendrauti tiek su jaunesniais, tiek su vyresniais. Visi žmonės turi savyje žmogiškumo, tad jeigu peržengsi drovumo ribas gali rasti daug draugų. Galbūt yra bendraklasė, kuriai tikrai reikia draugijos? Pirmyn! Kartais uždari žmonės būna kur kas draugiškesni ir nuoširdesni už tuos, kurie švaistosi savo iškalbos dovana.

Dėl patyčių. Šiuo atveju tavo klasiokams turėjo būti malonu laidyti į tave popierius. Na, jiems, ištroškusiems kitų skausmo, tai buvo malonu ir priimtina. Turėjai kam nors pasakyti. Jeigu negali pastovėti už save ir atsistojusi užrikti, kad baigtų - pasakyk kam nors kitam. Pjauk arba būsi papjauta. Skamba žiauriai, tačiau visas pasaulis toks yra. Diduma žmonių tampa vis mažiau žmogiški, tad reikia susitaikyti, kad tokių esama ir imti kovoti už save. Neleisk sau tapti auka. Jie yra durų kilimėliai, jeigu drįsta taip elgtis su mergina, tačiau tu turi parodyti, kad esi ne iš kelmo spirta. Žinoma, gali išbandyti ir jau laiko patikrintus triukus - tapti nepastebėta ir visą tai ignoruoti, tačiau visgi, tai nėra pati geriausia išeitis, todėl reikėtų išmokti pastovėti už save. Surik "gana", kuomet jausi, kad yra peržengiamos ribos. 

Tėvai yra sudėtingi žmonės. Ypač tokiame amžiuje, kaip tavo. Ima atrodyti, kad jie tavęs visiškai nesupranta. Pasistenk daryti viską taip, kaip jie nori, tačiau pagalvok ar tau tai į naudą. Visgi, tėvai nori ko geriausia, tačiau jie negali keisti tavęs kaip asmenybės. Jie turi tave tobulinti. Blogas pažymys gali virsti geru tik per tavo pačios pastangas, todėl stenkis kaip tik gali. Mokykis ir pamatysi, kad ateityje bus tik geriau, nors dabar yra labai sunku. Tėvai nori užtikrinti, kad tu "nenusimokytum" ir tas vienas blogas pažymys nevirstų į krūvą jų. Pasistenk, kad nors dėl mokslų jie džiaugtųsi.

Jeigu jie rėkia ant tavęs dėl to, kad lieki namuose, papasakok kodėl. Viską iš pradžių. Jeigu nekalbėsi su tėvais jie tikrai gali pradėti tave "užknisti" labiau, nei įprastai. Nebijok savo tėvų, būk su jais atvira ir labai labai juos mylėk.

Užtikrintai pasakysiu - tu nesergi depresija. Tau tiesiog yra vienatvės metas, kuomet labai sunku, gyvenimas rieda ne taip, kaip norėtum, tačiau gal pabandyk jį pakreipti kita linkme? Pradėk iš pradžių, daug šypsokis, gražiai renkis ir šukuokis. Svarbiausiai - neprarask vilties gyventi, stengtis ir stovėti už save kiek gali tvirčiau. Draugų tikrai rasi, jeigu pasitikėsi pati savimi ir nustosi jaustis silpna. Suimk save į rankas! Ieškok savęs gyvenime ir ieškok to vienintelio gyvenimo kelio. 


9 Komentarai

 1. Nu vau nuostabus įrašas tas keistas dalykas ,kad ir man daug panašių nutikimų nutikę...

  AtsakytiPanaikinti
 2. Skirmante, Tu nuostabi rašytoja. Superinis straipsnis, gražiai išdėstyti patarimai ir puiki suteikta pagalba. Šaunuolė :-*

  AtsakytiPanaikinti
 3. Mergina, kuri prašė pagalbos ,uzjauciu ir tikiuosi jog skirmantes puikiai issakyta pagalba tau pades.o del pazimiu tai ajj. Va katik mane tevai isbare uz tai kad gavau 3.
  O straipsnis parasyt as nuostabiai

  AtsakytiPanaikinti
 4. Labai labai dėkoju už nuomones, merginos!:*
  Aš ir pati laaabai viliuosi, kad padėjau tai merginai.
  MariTeenklas, 3, tai tikrai ne pagyrimo vertas pažymys...:D Pabandyk išsitaisyti jį, jeigu yra suteikiama tokia galimybė;)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Skirmante, tu iš mažos pelytės, tapai tokiu Ereliu Xd. Aš žaviuosi tavo tobulėjimu. Tu tapai labai gera rašytoja, o kadangi aš tave visalaik stebėjau, galiu pasakyt, kad tu ėmei man labai patikti.
  Taip ir toliau

  AtsakytiPanaikinti
 6. Skirmante, tikrai nežinau kodėl man taip išėjo ,nes prieštai mokiaus vien 10 ,9,8 o dabar...gerai tik tiek ,kad tas pažimys eis į kaupiamuosius.be to mokitoja sakė ,kad jei taisai diktantų klaidas tai gauni gerą pažimį, o už taisymą gavau 10.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Tikrai puikus straipsnis, geri patarimai :-) Ir žinoma tikiuosi, kad jie tai merginai padės.

  AtsakytiPanaikinti
 8. MariTeenklas, šaunuolė. ;) Svarbu, kad nepalikai trejeto vietoje.
  Gabriele, dėkoju už tavo nuomonę.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Pats laiškas tau atrodė netikras. Kaip paimtas iš kokios knygos ir viskas,kadangi žmonės sergantys depresija ar bent jau manantys, kad serga ja, kalba visiškai kitaip. Kad ir kaip būtų, apie tai vistiek reikia kalbėti.
  Kalbant apie tavo duotus patarimus, pritariu tik iš dalies. Kai kas mano nuomone tikrai nepadės pasijusti merginai geriau.

  Miela laiško autore, tikiuosi skaitai. Draugai ateina ir išeina. Tai labai laikinas dalykas, o ypač mokykloje. Taip, labai norisi turėti artimą žmogų, tačiau jei neturi tokio,nereiktų to paversti pasaulinio lygio problema. Jei tai tave nuramins, galiu garantuoti, kad tie, kurie giriasi turėdami begales draugų,po mokyklos su jais visais arba didžiaja dalimi nebebendraus. Mokykla tik laikina stotelė tavo gyvenime :) Patyčios yra labai skaudi tema ir labai daug žmonių yra jas patyrę. Gali rėkti ,,gana" savo užgauliotojams, bet tai tik suteiks daugiau smagumo jiems. Patariu žiūrėti į juos ne kaip į užgauliotojus, o kaip į aukas. Nes tik silpni žmonės gali tyčiotis iš kitų. Juos ignoruodama tik parodysi, kad esi stipresnė, ir jiems atsibos, kai matys, kad jų vaikiški kvailiojimai tau nerūpi. Skirmantė minėjo žaidimus ir pan., o aš siūlau c2.me. Ten gali rasti daug žmonių, su kuriais galėsi atvirai pasikalbėti ir išlikti anonime :)

  AtsakytiPanaikinti