Edipo kompleksas - konkurencija šeimoje dėl motinos meilės

Prieš mėnesį dienos šviesą išvydęs straipsnis apie Stokholmo sindromą, kurį perskaityti galite ČIA, sulaukė tęsinio, šįkart – apie Edipo kompleksą. Tai kompleksas, kuris pasireiškia vaikų ir paauglių meile motinai, bet ne tokia, kuri yra būdinga šeimoje, o tokia, kuri jaučiama mylimai merginai. Turintys šį kompleksą pradeda konkuruoti su tėčiais, broliais ir seserimis dėl motinos dėmesio, o būna ir atvejų, kai šis potraukis sukelia ir kitokį, ryškesnį  elgesį, apie kurį jūs irgi taip pat netrukus sužinosite. Šis straipsnis puikiai tiks visoms skaitytojoms, kurios mėgsta istorijas ar legendas, nes bus pasakojama apie seną, graikišką komplekso  kilmę ir ryškesnius jo atvejus, taip pat merginoms, kurios domisi psichologija ir nori sužinoti daugiau apie žmogaus mąstyseną, arba bet kuriai portalo „Teenage Dreams“ skaitytojai, kuri ieško įdomaus skaitalo, sudominančio ir įtraukiančio artėjančios karštos vasaros belaukiant.

Edipo komplekso graikiškoji kilmė

Edipo komplekso pavadinimas kilęs iš senovės Graikų mitinės legendos apie vyrą, vardu Oedipas, pirmąjį žmogų istorijoje, kuriam šis psichologinis sutrikimas ir pasireiškė. Jo tėvas Lajus, prieš gimstant sūnui, išgirdo orakulo pranašystę apie tai, kad bus nužudytas savo sūnaus, kuris vėliau ves jo žmoną. Kai jo žmona Jokasta susilaukė berniuko ir jis gimė, karalius Lajus bijojo, kad pranašystė išsipildys, ir atidavė sūnų Korinto karaliui Polibui, kuris berniuką užaugino kaip savo sūnų.  Būdamas vyresnis, Oedipas apsilankė savo gimatajame mieste Delfyje, ir, sužinojęs apie pranašystę, nusprendė niekada daugiau nebegrįžti į Korintą. Keliaudamas į Tėbus, jis sutiko Lajų, kuris ėmė ginčytis su sūnumi, jį provokuoti,  ir kilo muštynės. Jų metu Oedipas nukovė tėvą ir jį nužudė.  Toliau keliaudamas, sūnus sutiko sfinksą, kuris kiekvienam keliautojui užduodavo mįslę, ir sunaikindavo tuos, kurie jos įminti nesugebėdavo. Oedipas įminė mįslę ir sfinksė nusižudė, o kaip apdovanojimą, jis gavo Tėbų karaliaus titulą ir jo vienišos motinos ranką. Kartu jie turėjo keturis vaikus, ir Oedipas ją labai mylėjo, bet vėliau Jokasta sužinojo visą tiesą apie vyro mirtį ir nusižudė. Yra dvi versijos apie tai, kas vėliau nutiko Oedipui – viena pasakoja, kad jis ir toliau tęsė karaliaus pareigas, kol numirė, o kita sako, kad jis tapo aklas ir kartu su dvejais savo vaikais išvyko į tremtį, kur jį prarijo žemė ir jis tapo dievu saugotoju.

Ar turėti Edipo kompleksą – blogai?
Zigmundas Freudas buvo žmogus, oficialiai patvirtinęs šį psichologinį sutrikimą kaip Edipo kompleksą. Beje, jis taip pat buvo įsimylėjęs savo motiną. Daug kas mano, kad šis kompleksas yra normalus reiškinys ir kad kai kurie berniukai irgi kartais pagalvoja taip apie savo mamas, bet jausmai po kurio laiko praeina, o kompleksą turintiems žmonėms tiesiog yra sunkiau tvardytis. Taip pat jie mano, kad yra normalu jausti norą atsikratyti tėvu, nes jis tampa konkurentu, pavergusiu mamos širdį.  Vis dėl to tiesa yra ta, kad 3-6-erių metų berniukai, kurie pajaučia potraukį mamoms ir gali jį jausti visą likusį gyvenimą,  turi nepateisinamą norą nužudyti tėvą, kuris, beje, ne tik yra mamos sielos draugas, bet ir vienas artimiausių šeimos narių ir vienas iš dviejų žmonių, atsakingų už berniuko gimimą, o norintys lytiškai santykiauti su mamomis kartais imasi drastiškų priemonių. Edipo kompleksas akivaizdžiai yra nenormalus. Vis dėl to vyrauja įvairios nuomonės, ir kiti psichologai liudija, kad yra lengvesnių komplekso formų, kurios nėra tokios kenksmingos, be to, ankstesniais laikais daugybėje kultūrų buvo paplitusios ir vedybos, ir šeimos ne tik tarp giminių, sesių ir brolių, bet taip pat ir tarp motinų ir jų sūnų, dukrų ir jų tėvų, nors tai nebuvo labai dažnas atvejis. Taigi, galima sakyti, kad yra dvi medalio pusės, ir Edipo kompleksas kartais yra pateisinamas, bet vertėtų nepamiršti, kad šiuolaikiniame pasaulyje toks elgesys neturėtų būti laikomas normaliu, o kaip tik – necivilizuotu, o daugelis mokslininkų, taip gražiai apie jį atsiliepusių, patys jį buvo patyrę, taigi aišku, kodėl jie norėjo pateisinti šį psichologinį nukrypimą.

Kodėl komplekso aukos pamilsta motiną ir kas dedasi jų galvose?
Kai berniukai pasiekia amžių, kada pradeda suvokti apie savo kūną, skirtumus tarp berniuko ir mergaitės, motina, kuri ir taip yra jų nuolatinių norų įgyvendintoja ir žmogus, kuris labiausiai rūpinasi savo vaiku, tampa ir žmogumi, kuriam pirmąsias simpatijas pajaučia vaikas. Kadangi mama – pirmoji moteris, kuri yra pasiekiama vaikui, jos gerieji bruožai ir išvaizda gali lemti įsimylėjimą ir lytinį potraukį, kurį berniukas vėliau pajaustų kuriai nors jam patikusiai mergaitei. Komplekso aukos pradeda jausti neapykantą tėvui, nes pavydi, kad mama priklauso tėčiui, o ne jiems. Kartais neapykanta gali kilti taip pat ir dėl to, kad tėtis negražiai elgiasi su vaiku, o būtent mama jį užstoja nuo tėvo arba paguodžia – tai dar viena motinos įsimylėjimo priežastis. Maži vaikai iš pradžių nesupranta, kad jausti potraukį mamai yra blogai ir kad tai nepriimtina visuomenėje, bet tai suvokę gali bandyti nuslėpti arba pradėti slaptus nuo tėvo santykius, bandyti išskirti tėvus bet kokiomis priemonėmis. Neaišku, kada Edipo kompleksas baigiasi – jis negali būti išaugtas, jo išgydymą gali lemti psichologinė pagalba, nutolimas nuo motinos ar kitos merginos įsimylėjimas.

Kaip išsigydyti Edipo kompleksą?

Dažniausiai komplekso auka visiškai nenori pasveikti, dažnai net nesuvokia, kad mylėti mamą kaip merginą yra blogai. Svarbu, kad tėvai laiku pastebėtų vaiko potraukį mamai ir nesielgtų per grubiai su vaiku jį aptariant, imtųsi švelnių priemonių bandant jį išgydyti ir pernelyg neskubėtų to siekiant. Šiuo atveju svarbi psichologo pagalba, kurio diskusijos su vaiku ar visa šeima palengvintų vaiko naštą, taip pat reikia, kad vaikas nejaustų spaudimo bandant išsigydyti. Reikia užtikrinti, kad vaikas žinotų apie sutrikimą, bent po truputį su juo susipažintų ir taip galėtų suvokti situaciją, žinotų, kad jis ne vienintelis toks ir kad tėvai ant jo nepyksta – kaip tik jį palaikys ir padės jam. Taip pat svarbu, kad berniukas nustotų nekęsti tėčio, taigi jis turėtų pradėti daugiau laiko leisti kartu su juo ir bandyti sugrąžinti draugiškus santykius. Tuo tarpu mama galėtų pabandyti supažindinti sūnų su kitomis merginomis ir rodyti subtilias užuominas, kad ji nejaučia jam tokios rūšies meilės. Galima pabandyti ir atskirti berniuką nuo šeimos – trumpam apgyvendinti pas draugą, senelius ar išsiųsti kuriam laikui į stovyklą ar internatą.

Panašūs psichologiniai sutrikimai
Vertėtų žinoti, kad ne tik sūnūs  įsimyli mamas, bet kad ir dukterys -  tėvus. Ši meilė tėvui vadinama Elektros kompleksu, ir jos požymiai bei elgesys lygiai tokie patys, kaip ir Edipo sindromo, tik tėvas ir motina apsikeičia vaidmenimis – tada dukra nori atsikratyti motinos, o trokšta tėčio dėmesio.

Įdomūs faktai apie Edipo ir Elektros kompleksus
·         Vienas iš pirmaujančių Didžiosios Britanijos hipnoterapeutų apskaičiavo, kad 75 proc. gyventojų, turinčių šiuos kompleksus, dar turi juos išsigydyti, o kad iš tos grupelės žmonių, kurie miršta nuo širdies priepuolių ir taip pat turi vieną iš kompleksų, jiems priepuolį sukelia būtent Edipo arba Elektros kompleksai.
·         Susidomėjusioms Edipo kompleksu, siūlome pasižiūrėti filmą Psycho, kurio pagrindinis veikėjas Normanas Beitas parodė daugybę šio komplekso požymių, kai nužudė motiną ir tėvą.
·         Manoma, kad Hamletas iš Šekspyro knygos Hamletas taip pat buvo įsimylėjęs savo motiną.
·         Egzistuoja ir nukrypimai nuo Elektros ir Edipo kompleksų, kuomet vaikas ar paauglys įsimyli ne priešingos lyties šeimos narį, o tos pačios.Ar pirmąkart teko girdėti apie Edipo kompleksą? Gal žinote ir panašių psichologinių sutrikimų, o gal ir įdomių komplekso atvejų? Apie kokius psichologinius sutrikimus taip pat norėtumėte išgirsti?


9 Komentarai

 1. Tikrai neeilinis straipsnis, bet įdomi informacija ir įdomiai išdėstyta mintis :) Tikrai susidomėjusi skaičiau, šaunuolė :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Ačiū, Barbora! Tokie atsiliepimai tikrai verčia nusišypsoti. :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Pirmą kartą girdėjau apie tokius kompleksus. Ir labai sudominai ačiū!:)

  AtsakytiPanaikinti
 4. labai idomi informacija net nezinojau kad yra tokie kompleksai

  AtsakytiPanaikinti
 5. Ačiū jums abiejoms :) Džiaugiuosi, kad patiko.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Esu apie šį kompleksą girdėjusi ir pati nemažai skaičiusi. Mano nuomone pateikei tikrai daug naudingos ir vertingos informacijos!

  AtsakytiPanaikinti
 7. tokio įdomaus straipsnio seniai neskaičiau. Šaunuolė!!!

  AtsakytiPanaikinti
 8. Ačiū, Katerina! :) Smagu, kad tau buvo įdomu skaityti.

  AtsakytiPanaikinti