Eurovizija: ko sulauksime šiemet ir žvilgsnis į praeitį

Kiekvienais metais šis konkursas visoje Europoje sukelia daugybę aistrų. Milijonai žmonių prilimpa prie ekranų, tikėdamiesi sulaukti pergalės savo šaliai. Kai kurie užtikrintai laukia pergalės, kiti nedrąsiai žvilgčioja į televizorių tikėdami, kad galbūt šiemet nusišypsos sėkmė. Šiais metais vieni lietuviai lauks pergalės, kurią prižadėjo mūsų šalies atstovas Donatas Montvydas, kiti pesimistiškai mąstys, jog eilinį kartą Lietuvai nepasitaikys proga džiaugtis pergale. Nesvarbu, kuriai nuomonei pritari tu, bet turėtum pripažinti , jog kalbos netils. Kaip seksis Donatui ir ar jis parveš į tėvynę taip lauktą pergalę, sužinosime visai netrukus, o kol kas galime tik spėlioti.

Istorija
1956 metais gegužės mėnesį buvo surengtas pirmasis ''Eurovizijos'' dainų konkursas Šveicarijoje. Jo tikslas
buvo suvienyti Europą po Antrojo Pasaulinio karo. Tada jame dalyvavo 7 šalys atlikusios po dvi dainas. Beje, tai buvo vienintelis kartas, kai dalyviai atliko po dvi dainas. Laimėtojų titulą tąkart gavo šeimininkė Šveicarija.  Be jos konkurse dar dalyvavo: Olandija, Belgija, Vokietija, Liuksemburgas, Italija ir Prancūzija. Nors dabar į šį renginį ateinantys žmonės rengiasi kaip panorėję, pirmame konkurse publika turėjo laikytis ''black tie'' aprangos kodo. Galime tik džiaugtis, kad laikai pasikeitė ir žiūrovams nebereikia vilkėti smokingų bei puošnių, balinių suknelių. Dar tik kuriant šio konkurso planus buvo nuspręsta pavadinti jį ''Eurovision Grand Prix'', bet vėliau jis buvo pakeistas į mums žinomą ir iki šiol išlikusį pavadinimą. Konkurso taisyklės bėgant laikui keitėsi. Kai sugriuvo Sovietų Sąjunga ir dėl to Europoje atsirado daug daugiau valstybių,  įvesta nauja tvarka, kurioje skelbta, jog šalys užėmusios paskutines vietas praranda teisę dalyvauti renginyje vienerius metus. Vėliau atsiradus pusfinaliams, ši tvarka buvo panaikinta. Nors ''Euroviziją'' kasmet stebi milijonai žmonių, ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje laimėtojai didelės šlovės nesulaukia ir dažnai yra pamirštami. Vis dėl to konkurso laimėtojams, grupei ''ABBA'' ir dainininkei Celine Dion pavyko sulaukti pasaulinės šlovės.

Lietuvos žingsniai link pergalės
Lietuva debiutavo 1994 metais, kai scenoje visai Europai Ovidijus Vyšniauskas dainavo lietuviškai, bet mūsų kalba nepavergė žiūrovų širdžių ir atlikėjas negavo nei vieno taško. Po tokios nesėkmės lietuviai sugrįžo tik po 5 metų su Aiste Smilgevičiūte ir žemaitiškai atliekama daina, užėmę 20 vietą kitais metais teisę dalyvauti konkurse praradome.  O štai 2001 metais pagaliau nusišypsojo sėkmė ir skaičius 13 tąkart buvo laimingas grupei ''Skamp''. Būtent šią vietą konkurse užėmė tautiečiai ir tai ilgą laiką išliko geriausiu lietuvių rezultatu. 2002 - ieji sukėlė didelę sumaištį, mat nacionalinėje atrankoje laimėjusi grupė ''B'Avarija'' turėję dainuoti angliškai buvo diskvalifikuoti. Taip nutiko todėl, kad dainos lietuviška versija anksčiau negu leidžia taisyklės buvo įdėta į grupės albumą. Tad į konkursą išvyko atlikėjas Aivaras, kuris nesužavėjo ne tik europiečių, bet ir tautiečių bei sulaukė kritikos. Lietuviai neteko galimybės kitais metais dalyvauti konkurse, o kai sugrįžo 2004 -tais jau buvo atsiradę pusfinaliai. Bet tai nepadėjo Linos ir Simono duetui, o kitais metais grupei ''Laura and the Lovers'' pasiekti finalo. 2006 metai  atnešė ir taip ilgai lauktą sėkmę, tąkart ''LT United'' su daina ''We Are The Winners'' užėmė 6 vietą, praėjo 10 metų, o šis rezultatas iki šiol yra pats geriausias.  Kitais metais grupė ''4FUN'' pasiekė finalą, bet jai nepavyko pakartoti praėjusių metų sėkmės ir teko pasitenkinti 21 vieta. 2008 metais Jeronimas Milius nepateko į finalą, bet po metų Sasha Song peržengė šią ribą ir pelnė 23 vietą surinkęs tiek pat taškų. Savo juokingu  ir linksmu pasirodymu, kuriame net nusimovė kelnes, grupė ''InCulto'' 2010 metais  nenustebino Europos ir neįžengė į finalo sceną.  Po metų Vokietijoje Evelina Sašenko finale užėmė 19  vietą, dainuodama angliškai ir prancūziškai. 2012 metais į finalą pateko ir 14 vietą užėmė šiemet jau antrą kartą į ''Eurovizijos'' sceną lipsiantis Donatas Montvydas. Kitais metais Andriui Pojaviui taip pat pavyko pradžiuginti tautiečius patekus į finalą bei užėmus 22 vietą. Vilija Matačiūnaitė su daina ''Attention'' žadėjo daug, bet mūsų lūkesčiai nebuvo išpildyti ir ji pusfinalyje liko 11 - ta, o iki finalo trūko taip nedaug. Pernai Austrijoje Monika Linkytė ir Vaidas Baumila su romantišku ir nuotaikingu pasirodymu ir daina ''This Time'' finale liko 18 - likti. Šiemet mes laukiame gegužės 12 -tą dieną antrojo pusfinalio, kuriame dainą ''I've Been Waiting for This Night'' atliks Donny Montell.


2016 metai - Stonholmas, Švedija

Dvi lentelės, kurių dėka aišku, kuriame pusfinalyje ir kelinti pasirodys tavo favoritai. Lietuvos atstovas Donny Montell pasirodys antrajame pusfinalyje 9 -tas. Galime tik džiaugtis, jog Donatas į sceną lips tokiu numeriu, juk dažniausiai pačių pirmųjų atlikėjų pasirodymus publika labai greitai pamiršta. Kaip visada, šešių valstybių šiame sąraše nėra. Tai šeimininkė Švedija ir Didžiojo Penketo šalys -  Vokietija, Prancūzija, Didžioji Britanija, Italija ir Ispanija. Jei kyla klausimas, kodėl šioms šalims nereikia dalyvauti pusfinalyje, atsakymas labai paprastas. Jos konkursui sumoka daug pinigų ir jei ne šis ketvertas, kitos šalys turėtų sumokėti daug didesnes sumas. Taigi išviso išvysime 42 - jų valstybių pasirodymus ir visos jos senbuvės. Tad šiemet konkurse nebus debiutuojančių valstybių. O vedėjais bus praėjusių metų laimėtojas Måns Zelmerlöw ir jau 2013 metais tai dariusi Pedra Mede
Gegužės 10 - tą ir 12 - tą vyks pusfinaliai, kuriuos visi gerbėjai Lietuvoje galės stebėti per LRT televiziją 10 valandą Lietuvos laiku. O finalą išvysime jau šeštadienį, gegužės 14 - tą tuo pačiu laiku kaip ir pusfinalius.  

Įdomūs faktai
 • 1981 metais Italija nepanoro dalyvauti konkurse, nes jis pasirodė per daug senamadiškas.
 • Didžiausia tikimybė laimėti yra atliekant kūrinius angliškai arba prancūziškai. Anglų kalba dainuojamos dainos laimėjo 22 kartus, o prancūzų - 14.
 • Atliekami kūriniai neturi viršyti 3 minučių ir gali būti bet kokio muzikinio stiliaus.
 • Lietuva ir Portugalija yra vienintelės šalys, kurios debiutuodamos konkurse nesurinko nei vieno taško. Beje, jos abi nė karto nėra laimėjusios, o Portugalijos aukščiausia pozicija ''Eurovizijoje'' kaip ir mūsų šalies yra 6 vieta. Tad kai kitą kartą skųsiesi dėl Lietuvos nesėkmių šiame muzikos šou, prisimink, kad mes ne vieninteliai tokie. 
 • Jei manai, jog lietuvių sėkmė neaplanko - klysti. 1981 metais antrąją vietą užėmė Vokietiją atstovavusi Lena Valaitis. Ji yra lietuvė, kuri emigravo iš šalies Antrojo Pasaulinio karo metais.
 • Rumunija šiemet jau buvo išrinkusi atstovą ir dainą, bet buvo diskvalifikuota iš ''Eurovizijos''. Tai nutiko dėl to, jog televizija transliuojanti konkursą ilgus metus nesusimokėjo. 

Jau po savaitės žinosime, kas laimėjo ir kur kitais metais trauks žmonės iš viso žemyno. Nors mums iki šiol nepasisekė ir negavome progos džiaugtis pergale, reikia tikėtis, jog būtent šiemet Donatas Montvydas parveš į Lietuvą taip ilgai lauktą pergalę. Tad nebūk pesimiste ir tikėk, kad mūsų atstovui pavyks. Juk reikia tik tikėti - viskas yra įmanoma!


10 Komentarai

 1. Aš šiemet labai tikiuosi, kad Donatui pavyks ir užimsime aukštą vietą. Na, gal ne pirmą, nes tai visai nebūtina, bet bent į TOP5 patekt būtų šaunu, juk Donato daina visai gera ir tikrai lengvai įsimenama ir "įstringanti" į galvą. Na o šiaip, kiekvienais metais laaabai laukiu eurovizijos.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Strapsnis labai labai patiko,Akvile! Viską labai aiškiai išdėstei. Šaunuolė! Tik galėjai rašyti 22 valanda, o ne 10, nes atrodo, kad Euroviziją rodys 10 valandą ryto. :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Aš irgi labai tikiuosi,kad su Donato daina užimsime gana aukštą vietą,tikiu,kad ir mums pasiseks :) O straipsnis informatyvus,nuoseklus,ačiū :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Puikus straipsnis, įdomi informacija - šauniai padirbėjai!

  AtsakytiPanaikinti
 5. As visada ziuriu eurovizija ir sergu uz Lietuva. Praejusiais metais tikejau Monika ir Vaidu, taciau siemet nezinau... nepriesirdies man Donatas.
  O siaip tai puikus straipsnis!

  AtsakytiPanaikinti
 6. Visada žiūrėdavau euroviziją. Nuo pat mažens tai mano mėgstamiausias konkursas, kurio laukiu taip pat kaip kalėdų ir savo gimtadienio. Ir po kiekvieno konkurso papildydavau savo mp3 grotuvą ne viena nauja daina. Kiekvienais metais labiausiai kumščius laikau už Lietuvą, kad ir kokia daina būtų. Ir mano nuomone, šių metų daina geriausia iš visų, kokias tik siuntė Lietuva :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Įdomus straipsnis. Tikrai vertas dėmesio :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Įdomus, nenuobodus įrašas, perskaičiau ir nesigailiu. Tik galbūt 'supaprastinčiau' įžangą, nes visi tie ilgi sakiniai kažkokie susipynę,lyg pilstymas iš tuščio į kiaurą. Bet šiaip, šaunuolė! ;-)

  AtsakytiPanaikinti
 9. visada ziurejau eurovizija man ji labai patikdavo..... is donato tikejausi 9 ar aukstesnes vietos manau jis pasieke savo tiksla.

  AtsakytiPanaikinti