Gyvenimo keliu einant: kaip pasirinkti tinkamą profesiją?

Tikriausiai dar atsimeni darželio laikus, kai auklėtojos Tavęs klausdavo kuo norėtum būti užaugusi? Tu atsakydavai, jog kirpėja, mokytoja, veterinare, astronaute, prezidente. Būdavo taip lengva paleisti savo svajones į viešumą ir naiviai jomis tikėti. Labai džiaugiamės, jei tavo vaikiškos mintys peraugo į rimtas ir realias - tokiu atveju linkime Tau tik didžiausios sėkmės ir kantrybės, tačiau jei tokie svaičiojimai taip ir liko vaikystėje, o Tau nerimą kelia gerklę užspaudžiantis klausimas ,,kur stosi?", skaityk šį straipsnį, kuriame bandysime Tau padėti apsispręsti. 

Kiekvieno žmogaus gyvenime ateina momentas, kai turi nuspręsti, į kurią pusę suksi. Daug geriau pradėti domėtis anksčiau ir būti pasiruošus, negu mokytis bet ką, taip išvengiant tėvų priekaištų ir vėliau gailėtis visą gyvenimą. Siūlome Tau atidžiai kelis kartus perskaityti šį straipsnį ir pasidaryti kopiją ateičiai!

  • PAŽINK SAVE

Neretai paaugliai ar jauni žmonės tiesiog nežino, kuo jie norėtų būti, ką mokytis ir dirbti, nes nepažįsta savęs. Todėl savęs pažinojimas yra svarbiausia ir būtiniausia dalis mąstant apie savo ateitį - profesiją, kurią studijuosi. Ji turi atitikti Tavo "noriu, galiu, reikia". Juk nebūtum puikiai darbą atliekanti veterinarė, jei nemyli ar tiesiog jauti baimę gyvūnams. Todėl, kad suprastum, kas tau tinka geriausiai, turi suvokti, kokius gebėjimus ir savybes jau turi, ir su kuo dar reikėtų tobulintis bei padirbėti. O kad žinotum, kas esi, nesidrovėk pasikalbėti su savo tėvais, seneliais, mokytojomis ir draugais - žmonėmis, kurie Tave dažnai mato iš šalies ir jau žino, ką moki. Jei nesi itin drąsi ar iškalbinga (todėl, pavyzdžiui, negalėtum būti žurnaliste ar laidų vedėja), pabandyk internete paieškoti asmenybės testų. Tik būk atsargi, ne visi yra naudingi ir ne visi tiesiog ims ir parodys ateitį - jie gali tik padėti vystyti Tavo planus (naudingiausią ir išsamiausią testą, kurį esu radusi, gali rasti paspaudusi ČIA). Naudingiausia būtų pasidaryti užrašus apie Tave pačią atsakant į aukščiau iškeltus klausimus ir juos nagrinėti bei vis papildyti.


  • SUPRASK, KO NORI
Sveikiname žengus pirmą ir svarbiausią žingsnį, tačiau antrasis anaiptol nėra menkniekis. Tai yra be galo atsakinga ir didelė dalis - supratimas, ko tu iš tiesų nori. Šis žingsnis pareikalaus daug mąstymo, kantrybės ir laiko - patikinu, per dieną išvadų nepateiksi.

Tad turi būti kantri bei visiškai pasiryžusi kovoti dėl to, ko nori. Netingėk paieškoti Tau tinkamiausios specialybės! Jei atlikai praeitame punkte minėtą asmenybės testą, jau žinai savo tipą bei kokios specialybės Tau labiausiai tiktų padarius išvadas iš Tavo atsakytų klausimų. Tai - puiki gairė profesijų pasaulyje. Kažkuri profesija Tau tinka idealiai, tik dar to nežinai ir nesuvoki, tačiau jei netingėsi - greitai suprasi. Būtų tiesiog nuostabu, jei laisvu laiku galėtum atlikti praktikas, savanoriauti ar vasaromis dirbti, tad pagalvok, galbūt turi kokių pažįstamų? Tai padės suprasti, ar Tau tai tikrai tinka ir patinka, ar esi pajėgi ir pan.

  • ĮVERTINK SAVE
Fizinės. protinės galimybės ir gebėjimai - trys dalykai, kurių Tau prireiks sprendžiant apie tinkamiausią profesiją. Įsivertink save! Kaip tai suprasti? Pagalvok apie savo fizines galimybes - jei nuo mažens nemoki greitai bėgti, policininke nebūtum, tačiau jei gerai plauki ir esi tvirta, būtum puiki gelbėtoja paplūdimyje. O kaip Tavo protiniai gabumai? Kiekvienas žmogus nors vieną dalyką supranta iš visų pusių, kiaurai ir atvirkščiai, vieniems tai yra matematika, kitiems kalbos, tretiems - chemija. Vėlgi - nesupranti biologijos, reiškia psichologe nebūsi, susipykusi su matematika netapsi statistike. O ką geriausiai moki praktiškai? Jeigu gerai rašai, sulauki aplinkinių pagyrų ir tuo mėgaujiesi, rimtai pagalvok apie rašytojos ar žurnalistės profesiją. Nebijok save pagirti arba atvirkščiai - pripažinti, kad kažko nemoki. Žmogus nėra robotas ir negali visko išmanyti, tačiau visada gali norėti tobulėti bei lavintis. Skirk savo laiką vertinant save, nes tik įvertinusi save ir savo galimybes, galėsi lengviau pasirinkti profesiją.

  • PASIRINK TINKAMIAUSIĄ VARIANTĄ


Jei jau nusprendei, ko labai norėtum ir kas Tau tinka, pasidomėk ta profesija dar labiau. Išsiaiškink, kokias veiklas aprėpia Tavo pasirinktoji profesija (jei manei, kad žurnalistai tik ima interviu iš kitų žmonių - klysti. Žurnalistas yra žmogus, kuris be interviu dar ir rašo straipsnius, kuria video reportažus, montuoja vaizdus ir šitaip dirba kone kiaurą parą), kokius egzaminus turėtum laikyti, kiek balų reikia norint įstoti... Kaip ir kur gali domėtis profesija? Na, jei randi laiko per dieną pasėdėti feisbuke, šiandien vietoj to "Google" paieškok profesijų aprašymų (pvz., ČIA), "Youtube" - filmukų, parašyk keletą el. laiškų tave dominančių profesijų atstovams (teigiama, kad žmonės mielai sutinka pagelbėti ir atsako į laiškus, tad jei sudomino - nebijok ir pabandyk), surask progų pačiai pabandyti tą profesiją ar bent pastebėti iš šalies.


Renkantis profesiją nepamiršk taikyti pačioje pradžioje minėto principo "noriu, galiu, reikia" - juk jei nori ir gali būti astronautu, tačiau nori likti Lietuvoje, liūdna, bet turi suprasti, jog kad astronautų Lietuvoje nereikia. O jei dirbsi darbą tik dėl to, kad gali ir reikia, tačiau nebus noro,  pasekmės vėlgi nebus naudingos.. Svarbiausia - nedaryk sau jokio spaudimo, niekas neliepia apsispręsti per dieną. Jei esi susijaudinusi ir jauti spaudimą - kuriam laikui viską mesk ir negalvok, pabandyk kažką naujo, pailsėk, pakeliauk, pabūk viena ir pasidarys lengviau puoselėti svajones arba atrasi naujų. Nepasiduok tėvų ar mokytojų spaudimui - Tavo teisė nuspręsti, jie Tau gali tik padėti, bet nekelti prievartos. Dar gerai žinoma situacija, kai tėvai Tau bando įpiršti tam tikrą profesiją (dažniausiai tėvų jaunystėje neišsipildžiusią svajonę), bet Tu to nenori. Ir nedaryk! Prisimink, jei nerasi auksinio viduriuko "noriu, galiu, reikia", nebūsi laiminga, neturėsi pakankamai pinigų ir tinkamai neišmoksi. Pvz., dirbdama savo svajonių profesiją - būdama virėja uždirbsi daug daugiau nei būdama kažkuo, ko nenorėjai būti, tarkim, advokate. Jei pasirinksi teisingai ir savo darbą mėgsi, jis tau tikrai seksis.

  • KUR IR KAIP?
Jei pasirinkai Tau tikrai patinkančią profesiją, mokytis bus vienas malonumas! Tačiau būk labai atsargi ir gerai apgalvok, kur nori mokytis. Nepasirink per žemo lygmens mokyklos, tačiau jei išmoksi per daug, neturėsi kur pritaikyti. Prieš renkantis mokymo įstaigą, turi atsakyti į visus šiuos klausimus:

1.1 Kokio išsilavinimo reikalauja Tavo pasirinkta profesija?

1.2 Kokios mokymosi programos tam reikalingos?

1.3 Kokios mokyklos jas siūlo?

2.1 Ką tiksliai mokysiesi?
2.2 Kokios bus praktikos?
2.3 Ar bus galimybė išvykti pasimokyti į užsienį? Jei taip, kokiam laikui?

3.1 Kokių balų reikia?
3.2 Kokių egzaminų reikalauja?
3.3 Kiek žmonių į vieną vietą stojo pernai?

4.1 Ar gali sau tokį mokslą leisti?
4.2 Ar yra stipendijos?
4.3 Kur gyvensi?

Ir, svarbiausia, pasidomėk mokyklų reitingais, pasiklausk pažįstamų, kurie mokosi ten arba tiesiog paskaityk atsiliepimus, turėdama galimybę nepraleisk atvirų durų dienų. Nebijok klysti ir bandyti, jei nepatiks mokykla, į kurią įstojai - išeik. Vieneri paaukoti metai geriau, nei pusė gyvenimo.

  • O GAL UŽSIENYJE?...

Tikriausiai kiekvienas būsimas studentas savęs paklausia šio klausimo - ,,ar verta studijuoti užsienyje?". Taip, tikrai verta. Jei nebijai iššūkių ir moki kalbą, verta. Dar ir pasaulį pamatysi. Tik prieš tai susižinok, ar Tave dominanti mokymo įstaiga suteikia kokybišką mokslą, yra legali ir ar jos diplomas yra pripažįstamas toje šalyje, kurioje žadi mokytis.

Jei mokysiesi gerai ir Lietuvoje, turėsi galimybę atlikti praktiką ar pastudijuoti kitoje šalyje pagal "Erasmus" programą (apie tai gali paskaityti ČIA, ČIA ir ČIA).

Svarbiausia neskubėti ir gerai viską apgalvoti - tai Tavo ateitis! Nėra blogų profesijų, yra tik blogai tam tikrus darbus atliekantys žmonės. Mes neabejojame, kad Tu rasi savąjį kelią!

Rašydama straipsnį naudojausi"Youtube" kanalo "Švietimo mainų programa" filmukų serija "Karjeros planavimo žingsniai" (rasi paspaudusi ČIA)4 Komentarai