Johanna Nilsson ,,Nekenčiam''

Tokias knygas kaip šiandien mano pristatomoji aš galėčiau apibūdinti kaip tam tikras istorijas, priverčiančias net patį apatiškiausią žmogų apmąstyti savo kasdienybę, sakomus žodžius ar daromus veiksmus. Nors jos visos visuomet kalba apie tą pačią, rodos, jau iki smulkiausių detalių išanalizuotą problemą, tačiau sugeba skaitytoją įsprausti į tą patį kampą vėl ir vėl. Tiesiog kažkaip.


Johanna Nilsson ,,NEKENČIAM"

 Autorė Johanna Nilsson
Autorė yra populiari Švedijos rašytoja, rašanti tiek suaugusiems, tiek vaikams, tiek paaugliams. Gali kilti klausimus - kaip į penktą dešimtį įkopusi moteris gali suprasti kažką apie jaunus žmones? Visgi rašytojos kūryba įrodo, jog ji puikiai prisimena laikus, kuomet pati buvo paauglė ir turėjo kovoti su tam tikromis problemomis. Vieną iš jų, ko gero net pačią svarbiausią - patyčias ji aptaria 2012-aisiais parašytoje (Lietuvoje išleistoje 2016-aisiais) knygoje ,,Nekenčiam''. 

Knygos pradžioje autorė įveda skaitytoją į dviejų jaunų merginų Jonos ir Glorijos gyvenimus. Jos, kaip nekeista, yra labai skirtingos. Viena gali džiaugtis iškilia figūra, dailiomis akimis ir putliomis lūpomis, turi dvarui prilygstančius namus ir fantastiškus tėvus. Antrosios draugės gyvenimas kiek kartesnis - ji gyvena su mama ir jos draugu, savo tėvo mergina iš vis nepažįsta, galvoja, jog yra negraži, nedaili ir niekam nepatinka. Ironiška, tačiau ir knygoje ,,Nekenčiam'' šios merginos yra geriausios draugės - skirtingos, bet sutampančios, savo skirtumais tiesiogiai papildančios viena kitą.

Merginos kaip paprastos paauglės lanko mokyklą, leidžia laiką kartu, pramogauja, gyvena gana įprastą gyvenimą iki tos lemtingos dienos, kuomet viskas pasikeičia. Tam tikrų aplinkybių dėka dvi draugės atsiduria ,,populiariųjų'' vakarėlyje - tokiame, kokie vaizduojami per filmus. Jauni žmonės ir šioje knygoje nepraleidžia progos pasigerti, parūkyti ar išbandyti dar kažką naujo. Viena diena, neapgalvoti veiksmai, nepalankios aplinkybės ar tiesiog elementarus atsidūrimas ne laiku ir ne vietoje pakeičia šių dviejų paauglių gyvenimus iš esmės. Kitą rytą Jona negali prisiskambinti draugei, o pastaroji Glorija apskritai mažai ką pamena apie vakarykštį vakarą.

Paradoksalumo pilnas romanas jau knygos pradžioje pažeria ir klausimų - kodėl tie, kurie dažniausiai viešumoje šypsosi, grįžę namo verkia ir žaloja save? Ar kas nors jiems gali padėti? Tokios problemos, ko gero, kankina dažną vaiką, paauglį ar net suaugusį, tačiau niekas to nepastebi. Ir kieno tai kaltė?

Tačiau rašytoja kaltų neieško, nes juos suranda pats skaitytojas. Autorė tik paprasta paauglių kalba aiškina tai, ką turėtų aiškinti tėvai. Ji nevengia žargono, kitų kalbų žodžių ar necenzūrinių išsireiškimų. Tokiu būdu ji tiesiog nori įrodyti skaitančiajam, jog tik patys žmonės gali kažką pakeisti. Ir mes kalbame ne tik apie Lietuvą ar Švediją - turime galvoti apie visą pasaulį. Knygos herojai pjaustosi venas, geria migdomuosius, svajoja apie savižudybę ir galvoja kaip tai padaryti - nušokti nuo stogo ar tiesiog užsirišti kilpą aplink kaktą? Liūdniausia tai, jog šie veikėjai yra tiesioginiai dabartinės visuomenės atspindžiai ir knyga puikiai iliustruoja šiuolaikinį paauglių gyvenimą. Patyčios mokyklose yra didžiausio mąsto ir, kaip knyga parodo, nė vienas iš mūsų nėra nuo to apsaugotas. Jaunimas yra toks žiaurus, jog pamiršę visas moralės normas jie vieną dieną kaip patyčių objektą gali išsirinkti silpniausią bendraklasį, o kitą dieną užsipulti vaiką, kurį visai neseniai vadino draugu. 

Knygą perskaičiau per parą ir užvertusi paskutinį puslapį taip užsinorėjau slaptos galios, kuri padėtų sunaikinti patyčias visame pasaulyje. Būtent perskaičiusi šią knygą taip panorau parašyti kažkokį moralizuojantį tekstą šiame portale, galbūt net iš savo patirties papasakoti kaip sunku kęsti tas patyčias ir laikyti ašaras akyse, kad tik nepravirktum prieš ,,blogiukus'', tačiau supratau, jog to padaryti negali niekas. Jokie pašaliniai veiksniai ar žmonės nepakeis susiformavusios visuomenės tol, kol keistis nepradėsime kiekvienas nuo savęs. Ir blogiausia, ką dabar gali daryti žmonės, kurie nėra patyrę patyčių, yra galvoti, jog ,,tai manęs neliečia''. Gal tada tereikia perskaityti šią knygą ir pagalvoti apie savo ateities vaikus. Iš kart atsiras noras kažką keisti.

Grįžtant prie knygos reiktų paminėti, jog įdomiausia yra tai, kad knyga yra gana primityvi ir patyrusiems skaitytojams ji tikrai nepasirodys kažkuo ypatinga. Knyga priskiriama ,,Beveik suaugę'' leidinių serijai, tai iš kart parodo, jog ji neapsunkins jūsų galvos ir bus tiesiog lengvas skaitinys vasarą paplūdimyje ar prie ežero. Šis romanas turėtų itin patikti  12 - 16 metų paaugliams (negaliu leisti sau rekomenduoti šios knygos per daug jauniems žmonėms, nes joje yra daug necenzūrinių žodžių ir vaikams netinkamų scenų). Visgi įvertinti knygą yra iš ties sunku - kaip grožinės literatūros kūrinys tai yra silpnas variantas tiems, kurie ieško kvapą gniaužiančio leidinio, tačiau būtų didžiulė klaida nerekomenduoti šios knygos tiems, kuriems rūpi mūsų dabartis ir praeitis. Joje drąsiai kalbama apie jaunų žmonių problemas ir perskaičius šią knygą širdyje kažkas vis tik sukirba. Manau, jog tai geras ženklas. 


O gal tu jau skaitei šią knygą? O gal planuoji skaityti?
Išreikšk savo nuomonę apklausoje ir komentaruose!


7 Komentarai

 1. TOKIAS apžvalgas tik tu sugebi parašyti!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Neskaičiau šios knygos, nors ir girdėjau. Bet po šios apžvalgos tikrai perskaitysiu, suintrigavo. :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Gabija, moksliuke, ačiū Jums labai! Smagu, jog apžvalga buvo naudinga ir sudomino perskaityti knygą - pripažinsiu, tai visuomet yra vienas iš didžiausių mano tikslų. :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Sveika:)
  Mane ši knyga sudomino, tad klausiu kur ją galėčiau rasti?
  Ačiū už atsakymą.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Labas, ši knyga yra ganėtinai nauja, tad turbūt lengviausią ją įsigyti yra knygynuose, tačiau jeigu netoli tavo namų yra moderni, naujoviška, itin gera biblioteka, visko gali būti, jog šią knygą rastum ir ten. :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. O aš ją radau mūsų paprastoj miestelio bibliotekoje. Tai gali laisvai ieškoti bibliotekose, bet jei nori gali ir nusipirkti;)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Labas!:) Buvau knygyne prieš mėnesį kažkur ir galvojau - kokią knygą nusipirkus? Akys užkliuvo už šios knygos, bet kažkodėl nenusipirkau. Išsirinkau kitokią - "Papasakok man apie tobulą dieną" - rekomenduoju!!!!

  AtsakytiPanaikinti