Novatoriškas būdas, padedantis pasiruošti brandos egzaminams

Daugeliui jaunų žmonių šiltėjantys orai praneša apie artėjantį šiltąjį sezoną, kuris su savimi atsineš kalną nepamirštamų įspūdžių, tačiau, kad ir kaip bebūtų gaila, kai kuriems iš mūsų šiluma asocijuojasi ir su kitais dalykais. Vieniems žmonėms mokslo metų pabaigoje reikia laikyti muzikos mokyklų egzaminus, kiti yra priversti pasitikrinti žinias PUPP'e, o dvyliktokų laukia bene sunkiausia užduotis - brandos egzaminai. Suvokimas, jog tu, paprastas mirtingasis, turėsi pasikartoti, o galbūt net gi išmokti visų dvylikos metų kurso informaciją, gali išvaryti iš proto. Tačiau mes, laimingieji XXI amžiaus žmonės, turime kelis lengvai pasiekiamus būdus, kurie gali mums padėti pasiruošti rimtiems išbandymams.

Apie kai kuriuos iš jų jau rašė mūsų portalo rašytojos (jeigu nori apie juos sužinoti, spausk ČIA ir ČIA), tačiau šį kartą aš, remdamasi asmenine patirtimi, norėčiau Jums dar plačiau papasakoti apie gana naują, tačiau jau plačiai naudojamą mokymosi būdą visoje Lietuvoje.

TAI, KAS PADEDA SUTAUPYTI LAIKO
Visi žinome - kai esame priversti kuo greičiau ir efektyviau išmokti reikiamą informaciją, nieko nėra geriau už kokybiškus konspektus, nes paskutinę naktį skaitydami dešimtis knygų tikrai nieko gerai neišmoksime. Vienas iš variantų yra pradėti ruoštis anksčiau laiko ir konspektus darytis patiems, tačiau tokiems tinginiams kaip aš išrasta puiki alternatyva - konspektų knygos.

Jų rūšių yra įvairių, tačiau aš, besiruošdama brandos egzaminams naudoju ,,Prieš egzaminą'' serijos knygas. Tai visiškai tenkina mano kaip aktyvios abiturientės poreikius. Pavyzdžiui, istorijos leidinys, nors ir yra itin storas, nėra perkrautas nereikalinga informacija. Kiekvienas brandos egzamino programos punktas yra išskirtas, labai lengvai gali surasti būtent tokią informaciją, kokios tau reikia. Perskaitęs konspektus tu gali išsiaiškinti tau nežinomas sąvokas, kadangi temos gale yra sąvokų žodynėlis. Jeigu istorinis įvykis apima daug įvairių asmenybių, temos gale turi galimybę pamatyti jų portretus, o jeigu tam tikram istoriniam įvykiui itin svarbūs teritoriniai pokyčiai, visuomet turėsi galimybę išsinagrinėti atitinkamą žemėlapį. Šioje knygoje man patinka dar vienas dalykas - po kiekvieno skyriaus yra įvairių testų ir šaltinių, kurie padeda įtvirtinti ką tik skaitytus faktus ar žinias. Taip gali labai nesiblaškydamas dirbti, o mokymasis bus iš ties efektyvus ir sistemingas, nes viską mokysiesi iš eilės.

Mano naudojami matematikos ir lietuvių leidiniai yra šiek tiek kitokie. Matematikos leidinys turėtų itin patikti tiems, kurie turi tam tikrų spragų iš kažkokių temų, kadangi visos temos, pvz. integralai, algebriniai reiškiniai ir kt., yra išskirtos. Atsiverti nesuprantamą temą, jos pradžioje randi teorinę medžiagą, o žemiau - aibę uždavinių, kurie gali tau padėti užpildyti tam tikras tavo žinių duobes. Kitiems žmonėms, kurie sistemingai mokėsi visus dvylika metų, naudingiausia knygos dalis turbūt bus pavyzdinės brandos egzaminų užduotys, kurios savo sudarymo tvarka yra identiškos tikrajam egzaminui. Pati jaučiu, jog kuo daugiau jų darau, tuo labiau priprantu prie visos sistemos ir abejoju, jog pamačius egzaminą labai išsigąsiu, kadangi egzamino struktūrą jau žinosiu. Vienintelis šios knygos minusas yra toks, jog jos gale yra pateikti tik atsakymai į visus uždavinius, sprendimų nerasi. Taigi, jeigu kažkoks uždavinys tau nesuprantamas ar gauni klaidingą atsakymą, teks pasikonsultuoti su savo matematikos mokytoju ar draugu, kuriam sekasi matematika.

Jeigu trumpai pristatant lietuvių kalbos leidinį, tai yra knyga, skirta tiems, kurie nori susisteminti ir prisiminti visą 11-12 klasės informaciją. Jeigu kažkurio autoriaus ar kūrinio visiškai nežinai, ši knyga vargiai galės padėti, nes tau prireiks kur kas daugiau informacijos, negu jos yra šioje knygoje. Bet jeigu tu esi vienas iš tų, kuris itin atsakingai ruošėsi šiam egzaminui visus metus, skaitė daugelį privalomos literatūros kūrinių, o dabar ieško galimybės reikiamą informaciją rasti vienoje vietoje - ,,Prieš egzaminą'' leidinys tau bus puikus variantas. Kai nebenori užkrauti galvos bereikalinga informacija, dieną prieš egzaminą tereiks pasiimti šią knygą į rankas, viską perversti, prisiminti ir tu jau būsi pasiruošęs. O tiems, kurie didesnių bėdų turi su rašinio rašymu, o ne su autorių ar kūrinių mokėjimu, šis leidinys yra paruošęs mokomosios medžiagos - rasi informacijos, kaip rašyti teiginius, formuoti argumentus, su kokia tema kokį autorių sieti. Man asmeniškai tai yra labai naudinga, manau, naudinga turėtų būti visiems abiturientams.

Ši ,,Prieš egzaminą'' serija turi ir daugiau leidinių - aš naudoju tik istorijos, lietuvių ir matematikos, tačiau taip pat galite įsigyti chemijos, fizikos, geografijos, anglų ir biologijos knygas. 

KODĖL NOVATORIŠKAS?
Apsvaigusi nuo meilės šioms knygoms pavadinau jas novatorišku būdu, padedančiu ruošis egzaminams ne veltui. Pripažinkite - niekas nejaučia begalinio malonumo sėdėti prie knygų ir vėl ir vėl skaityti tą pačią informaciją, kuri galų gale kažkur pasimeta tavo galvoje ir viskas, ką tu sugebi atsiminti yra... nieko. Būtent todėl mokytojai mokyklose yra raginami kuo įdomiau ir vaizdingiau dėstyti tam tikrus dalykus. Ne veltui - tokiu atveju mokinys atsimena kur kas daugiau informacijos. 

Kad ,,Prieš egzaminą'' serijos leidiniai tau būtų maksimaliai efektyvūs, daryk kaip aš ir kiti šimtai abiturientų visoje Lietuvoje - mokykis iš knygų, o vėliau savo žinias pritaikyk interaktyvioje erdvėje. Tam puikiai pasitarnauja svetainė www.priesegzamina.lt . 

Užeini, pasirenki tave dominantį dalyką, išsirenki tam tikrą temą (pvz. nori įtvirtinti istorijos žinias apie Šaltąjį karą) ir atlieki testus būtent iš tos temos. Testai, bent jau man, yra labai patogūs - perskaitai klausimą, pasirenki atsakymą ir iš karto sužinai, buvai teisus ar ne. Toks būdas yra daug efektyvesnis negu atsakinėti į kelias dešimtis klausimų, o vėliau grįžti ir tikrintis savo klaidas... Šios programos testų klausimai yra orientuoti į egzaminą, todėl būtų visai ne naivu tikėtis, jog kažkuris klausimas gali atsidurti tavo egzamine. Atsakymus tu jau žinosi, nes jeigu ir atsakei neteisingai, programa tau parodo atsakymą, o prie kai kurių klausimų dar gali sulaukti ir pagalbos - išsamesnio paaiškinimo, kodėl tam tikras variantas yra teisingas.

Ir turbūt pats geriausias dalykas mums, išmaniajai kartai, jog šiuos testus tu gali spręsti ne tik per kompiuterį, bet ir per telefoną! Tai reiškia, jog vietoj to, kad dabar važiuodamas namo pirmyn atgal vaikštai facebook platformoje, tu galėsi ruoštis egzaminams spręsdamas šiuos testus. Paprasta, nemokama ir efektyvu.

Aš naudoju, aš patenkinta ir labai noriu, jog tai išbandytumėte ir jūs. Nesvarbu, kas jūs esate - šį mėnesį egzaminus laikantys abiturientai ar tik po metų ar kelių tai darysiantieji, tačiau privalote tai pabandyti.

O gal jau bandote? Pasidalinkite savo patirtimi komentaruose!5 Komentarai

 1. Puikios knygos, pati jų neturiu, tačiau skaičiau ir draugų, ir knygyne, tikrai išsami informacija padedanti mums (abiturientams) viską pakartoti ar išmokti. Taip pat programėlė, kurią turiu telefone padeda labai lengvai įsiminti atsakymus ir išmokti. Rekomenduoju visiems! :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Jau kurį laiką girdžiu apie šias knygas, o tu tik padėjai galutinį tašką mano planuose jas įsigyti. Labai ačiū už išsamų, sklandų straipsnį ir tikiu, kad sekantys metai man nesukels didžiulio streso. :>

  AtsakytiPanaikinti
 3. Smagu, jog straipsnis jums buvo aktualus, o man buvo labai smagu pasidalinti tuo, ką pati mėgstu! :)

  Ema, nusipirkusi knygas būtinai naudok ir ,,Prieš egzaminą'' programėlę - efektyvumas garantuotas. :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ačiū už straipsnį. labai naudingas.

  AtsakytiPanaikinti
 5. būtinai nusipirksiu šias knygas

  AtsakytiPanaikinti