Tiesiu pagalbos ranką: padėkite, aš kitokia!

Rubrika "Tiesiu pagalbos ranką" tęsia savo veiklą - ir toliau kviečiame visus dalintis mažomis ir didelėmis bėdomis, nes jos, kad ir kokios bebūtų, yra svarbios ir negali pasilikti neišgirstos. Šiandien pagalbos ranką tiesiame merginai, kuri jaučiasi kitokia. Ji rašo:

Sveiki. Rašau apie problemą, kuri nėra dažnai minima Lietuvoje, tačiau su ja vistiek susiduria nemažai žmonių. Man yra 17 metų, gyvenu nedideliame miestelyje ir... esu homoseksualė. Šiuo metu draugauju su mergina, kuri yra tokios pačios pakraipos kaip ir aš, o apie mus žino tik du mums artimiausi bendri draugai ir dar vienas, kuris saugo šią paslaptį, tačiau daugiau su juo nebebendrauju. Man labai sunku viską išlaikyti paslaptyje... Kažkurią naktį ėjome susikabinusios už rankų, o keli pro šalį ėję vaikinai mane pažino ir suriko: "O, Emka lesbė!". Buvo pasitaikę dar keletas tokių įvykių ir manau, kad žmonės pradeda tai suprasti. Na, su tokiais žmonėmis, kurių beveik nepažįstu, galiu susitvarkyti - kodėl man turėtų rūpėti tai, ką jie galvoja? Didžiausia problema yra mano tėvai... Mano merginos tėvai yra labai tolerantiški, tad ji nepatiria to, ką patiriu aš, bet puikiai mane supranta. Ir aš nesiruošiu su ja skirtis. Kartą vienas draugas tai pasiūlė ir pridūrė "juk tada baigtųsi visos problemos. Truputis skausmo širdutėje ir viskas...". Ir tai buvo tas pats draugas, su kuriuo jau nebebendrauju - jis parodė, jog visiškai manęs nesupranta. Kokia prasmė išsiskirti su ja? Tai nepakeis to, kas aš esu. Mano tėvų nuomonė man yra svarbi ir neatsiejama nuo gyvenimo, tačiau jie - homofobai. Kažkada tėtis junginėdamas televizijos kanalus pamatė transliuojamą gėjų paradą ir tarė: "Tokius reikia vežt į psichuškę ir uždaryt visam laikui". Jei būčiau optimistė, pasakyčiau, kad tai daug geriau nei tas kartas, kai prieš metus jis patikino, kad tokius reikia ir iššaudyti. Mama švelnesnė, tačiau yra panašios nuomonės. Kartą, kai kalbėjomės, ji pradėjo šaipytis iš naujo bendradarbio, kuris yra gėjus ir dar niekada nebuvau girdėjusi tiek "fu" ir "fe" viename sakinyje. O kai kažkada bandžiau šnekėtis apie toleranciją, ji atkirto: "O tai ką, santykiauti su ožka tau irgi būtų normalu?". Labai noriu jiems prisipažinti, bet kaip? Geriausiu atveju būsiu nuvežta pas psichologus arba smegenų plovimo įstaigą. O juk tiek laiko praleidau save įtikinėdama, kad esu normali... tik tą normalumą kiekvienas mato skirtingai. Blogiausias scenarijus - straipsniuose skaitytos istorijos, kaip homoseksualai paaugliai išmetami iš homofobų tėvų namų. Tai reikštų, kad tėvai myli ne mane, o mano reputaciją. Bet jie yra mano tėvai! Negaliu sulaukti, kol išvažiuosiu arba pasaulis, ar nors mano tėvai, pasikeis. Prašau, padėkite.

Sveika, dėkojame Tau už laišką. Tai labai svarbu, kad prabilai ir ieškai pagalbos - davei ženklą, kad nori sau padėti. Pirmiausia Tau pasakysiu - niekada nebesijausk nenormali.

Norėčiau Tave patikinti - dar esi paauglė. Paauglystė yra jautrus ir trapus metas, kada žmogus (ne vaikas, bet ir nesuaugęs) bando savęs ieškoti, eksperimentuoja, jaučiasi savarankiškas ir pajėgus savimi pasirūpinti, tačiau tėvai už jį yra atsakingi visomis prasmėmis. Smagu, kad faktą "šeimos nuomonė yra labai svarbi" puikiai supranti ir priimi. Esi šaunuolė, kad pasisakei keliems draugams, kuriais pasitiki (šiokia tokia atrama yra svarbi šioje situacijoje) bei nutraukei ryšius su tuo, kuris šio fakto tolerantiškai nepriėmė. Būti homoseksualia nėra blogai - tai kiekvieno asmeninis pasirinkimas su kuo draugauti ir ką mylėti. Kaip supranti, Tu nepadarei nieko blogo ar nepriimtino, tačiau labai jaudiniesi ir nerimauji dėl savo tėvų. Nebijok, Tu nesi pirma, papuolusi į tokią situaciją, todėl mėginsiu Tau padėti ir apsispręsti dėl tolimesnių Tavo veiksmų.

Laiške itin išryškini Tavo tėvų pasibjaurėjimą homoseksualiais žmonėmis ir susidarau įspūdį, kad esi įbauginta. Gali manyti, kad Tavo tėvai Tavęs nemyli, nesupranta ir nesuvokia, nepriima tokios, kokia esi. Tačiau leisk man pateikti keletą galimų variantų, kodėl Tavo tėvai yra homofobai. Kai kurie tėvai, sužinoję tokią naujieną, nebesupranta ir nepažįsta savo vaiko, nesuvokia, kodėl tai įvyko ir kieno tai kaltė. Dar tėvai gali bijoti dėl Tavo gerovės - ar būsi saugi, ar nepatirsi diskriminacijos ar net smurto. Neatmeskime ir to fakto, kad homoseksualumas buvo vertinamas visiškai kitaip dvidešimt metų atgal (kai Tavo tėvai buvo jauni), nes tik 1986 metais homoseksualumas buvo išbrauktas iš tarptautinio psichikos sutrikimų vadovo. Tėvai neturėjo galimybės suformuoti lankstų požiūrį į tokius dalykus.

Labai sunku, kai besąlygiškai pasitiki savo tėvais, tačiau negali jiems pranešti tokios žinios. Yra du variantai - arba surizikuoti, arba tylėti, tačiau bet kurį iš jų pasirinkus bus sudėtinga. Pasirinkus pirmąjį kelią, nepanikuok! Kažkodėl leidi susidaryti nuomonę, kad turi neblogus tarpusavio santykius su šeima, todėl tėvai Tave palaikys bet kokiu atveju. Jei nuspręsi su tėvais pasikalbėti šia tema, pagalvok, ar esi įsitikinusi dėl savo sprendimo, kas esi - Tavo abejonės tėvus tik išgąsdins ir neduos ramybės. Toliau nepamiršk kalbėti tvirtai ir ramiai, nevenk žodžių ir jų nevyniok į vatą - imk ir atvirai kalbėk, kad ir kaip sunku būtų. Didelė tikimybė, kad tėvų reakcija Tavęs nenudžiugins, tačiau manau, kad anksčiau ar vėliau jie su tuo susitaikys, nes Tu - jų vaikas. Tėvai turi suprasti ir palaikyti savo atžalą bet kokiu atveju. O jei visgi nuspręsi tylėti, lengviau nebus - su mergina turėsi slapstytis, jei nenori, kad kažkas sužinotų.

Ir mažiausiai jaudinkis, ką mano kiti - ne visi yra pakankamai tolerantiški priimti tokius kaip Tu. Eik iškelta galva, esi stipri mergina.

Kad ir kokį kelią pasirinktum. būk savimi pasitikinti ir drąsi - gyvenime Tavęs lauks dar ne vienas išbandymas. Prisimink, kad anksčiau ar vėliau tėvams vertėtų pasakyti ir apie tai pasikalbėti. O galbūt Tavo tėvai yra taip nusiteikę, nes niekada nesusidūrė su tokia situacija? Nebijok! Mūsų portalas Tau linki kantrybės ir pačios didžiausios sėkmės!


7 Komentarai

 1. Paulina, didžiuojuos, kad yra tokių žmonių kaip Tu. SUPER. Tolerancija, palaikymas, supratingumas. ah, kaip to trūksta Lietuvoje.
  O laiško autorę visapusiškai palaikau. Kad ir ką bepasirinktum čia jau galvok apie save, juk ateityje gyvensi ne su tėvais, o su savo mylimąją ;-)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Neesu homoseksuali, bet galiu pasakyti tik tiek, kad meilė yra meilė nesvarbu kokios formos, ji yra tiesiog... Meilė... Linkiu tau sėkmės ir Žinok jei žmogui rūpi ir jis tave brangina, myli tai jam bus nesvarbi tavo orentacija. Busi svarbi tu...

  AtsakytiPanaikinti
 3. Štai pavyzdinis ,,Tiesiu pagalbos ranką" straipsnis!! Objektyviai, trumpai, aiškiai. Tiesą sakant, nesitikėjau, kad taip susitvarkysi su šiomis pareigomis. Bet turiu tave pagirti, šaunuolė :)

  O dabar kreipiuosi į laiško autorę. Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad nebūtina tėvams visko iškart pasakoti. Tau tik 17-a, viskas gali keistis dar šimtus kartų. Ypač, jei su ta mergina draugauji trumpai. Nors tavo noras būti atvirai - labai pagirtinas. Jei jau nuspręsi pasikalbėti su tėvais, neužklupk jų netikėtai. Po truputį ruošk juos lemiamam pokalbiui, stebėk jų reakcijas. Pavyzdžiui, gali rasti internete homoseksualią įžymybę. Ir lyg tarp kitko užsiminti, kad va, sužinojai, kad ta ir ta pora su ta ir ta. Taip pat gali kompiuterio ekrane palikti atverstus Mantvydo Leknicko žodžius. Arba jei tėvai turi fb ir žinai, kad tave stebi ten, pasidalinti tais žodžiais. Žodžiu, iš pradžių mėtyk užuomenas. O tau linkiu stiprybės. Mylėk ir būk mylima. :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Aldėja, Gabija ir anonime, labai ačiū už komentarus :) Nesakiau, kad man lengva buvo, su šia rubrika turėjau padirbėt daugiau, bet... labai smagu, kad kažkam bus naudinga ir aišku :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Puikus straipsnis, iš tiesų esu sužavėta. Taip pat turiu mintį laiško autorei. Kad sušvelnintum padėtį su tėvais, gali pasakyti, kad esi biseksuoalė. :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Arūne, melas nėra išeitis... Ir jei esi homofobas tau nepatiks visos pakraipos apart hetero. Plius gali prasidėti bandymas palenkti į vyriškąją pusę. :/

  AtsakytiPanaikinti
 7. Aš manau ,kad žmonės perdaug skiria dėmesio ,kalbant šia tema į tai ka myli.Juk nesvarbu ka myli svarbu ,kad myli.Ir kitiem neturetu būti svarbu ,o ypač bendraamžiam ,nes nežinia kas gali nutikti ,nes galbūt jie taps tokiais pačiais kaip ir tie iš kuriu šaipėsi.

  Jeigu man reiktu parašyt tokį straipsnį turbūt mirčiau.(Ne)įsivaizduoju kiek laiko teko rašyt.Sekmės!!!

  AtsakytiPanaikinti