Amy Ewing ,,Baltoji rožė''

Apie knygas galime kalbėti valandų valandas, nes jų visame pasaulyje yra milijonai. Visos jos savaip skirtingos, tačiau jas vienija vienas dalykas - skaitytojai. Į kokį pasaulį - realų ar sukurtą - nori pasinerti priklauso tik nuo tavęs!

Vasara įsibėgėja, o ,,Teenage Dreams'' ir toliau stengiasi užtikrinti produktyvų jūsų laisvalaikį - kaip ir prašėte, dalinamės su jumis knygų aprašymais ir siūlome, rekomenduojame, o kartais raginame aplenkti tam tikras knygas. Šiandien pristatysime jums Amy Ewing ,,Vienišojo miesto'' serijos antrąją knygą, kuri Lietuvoje pasirodė jau gana seniai, todėl ištikimiausi knygynų lankytojai tikrai ją matė. Apie pirmąją šios knygos dalį ,,Brangakmenis'' Jums pasakojome ČIA, o dabar pakalbėsime apie jos tęsinį. Žemiau esančio straipsnio nerekomenduojama skaityti pirmosios dalies neskaičiusiems žmonėms.


Pagaliau gali nurimti tie, kurie po pirmosios dalies negalėjo miegoti naktimis, nes, pripažinkime, knyga baigėsi gana netikėtai ir tikrai privertė laukti antrosios dalies. Gera žinia ta, jog tęsinys prasideda būtent ten, kur ir baigėsi ,,Brangakmenis'' - Amy Ewing iš kart puola pasakoti jums tolimesnį Violetos ir Ešo likimą. 

Galbūt dėl to, jog Violeta ir Ešas negali būti kartu, nes Violeta - surogatė, o Ešas - palydovas, o galbūt dėl to, jog negali pakęsti Violetos nepaklusnumo, Ežero namų kunigaikštienė užtikusi juodu kartu iš karto nusprendžia nubausti du jaunus žmones. Ešas pasmerktas mirti, o surogatė savo akimis pamato nesutramdomą kunigaikštienės pyktį - pastaroji ima griauti net ir menkiausią draugišką ,,santykį'' tarp savęs ir Violetos, skaudina žmones, kurie rūpi nusikaltusiai merginai. Dėl šių priežasčių Violeta greitai supranta, jog nebegali toliau kentėti tokios priespaudos, todėl pabėgimo planas jai atrodo idealus variantas. Susimokiusi su sąjungininkais (itin netikėtais, žinoma) ji šiaip ne taip ištrūksta iš nelaisvės, kartu su savimi ištraukdama ir geriausią draugę Reiveną. Tačiau bėdos nesibaigia ties tuo, jog Violeta visiškai nusižengia kunigaikštienės taisyklėms, dėl to turbūt bus greitai sučiupta ir stipriai pamokyta. Vedama aistros, o gal noro padėti nekaltiems žmonėms ji taip pat nusprendžia ištraukti ir mylimąjį Ešą. Taip tiesiogine ta žodžio prasme rizikuodami dėl savo gyvybės jaunuoliai ištrūksta į laisvę. Tam, kad skandalingoji istorija neištrūktų į viešumą, Ežero namų kunigaikštienė paskelbia palydovą Ešą prievartautoju, esą jis išprievartavo josios surogatę, o apie Violetos dingimą net neužsimena. 

Būtent toks vaizdas nupiešiamas romano pradžioje. Amy Ewing tęsia savo istoriją ir toliau pasakoja šių žmonių likimus. Istoriją papildo nauji žmonės - kai kurie iš jų trumpalaikiai dalyviai šių žmonių pabėgime, kiti jūsų galvose pasiliks ilgiau, tačiau visi jie dirba Juodojo Rakto organizacijai ir nekenčia kilmingųjų. Kaip ir Violeta bei jos draugai jie nori perversmo, nori daugiau teisių, trokšta pamokyti turtinguosius gyvenimus ir įrodyti, jog visi esame žmonės.

Tiesą sakant, galbūt tai labiausiai man ir patiko šioje knygoje. Rašytoja itin ryškiai pateikia skaitytojams žmonių lygybės idėją. Nesvarbu, kas tu esi, freilina ar surogatė, palydovas ar eilinis darbuotojas Ūkyje, visi yra nusipelnę vienodų teisių ir galimybės gyventi laimingą, pilnavertišką gyvenimą. Amy Ewing dėl šio tikslo sujungia visiškai skirtingus žmones - dauguma jų yra skirtingų sluoksnių atstovai, tačiau mato bendrą viziją ir tai juos suvienija bendrai kovai. Kas gali būti stipriau už vienu ritmu plakančias širdis? Jie yra pasiruošę viskam, tad apie pavojus ar baimes net nebereikia šnekėti. Tai iš tiesų žavi.

Tačiau yra ir blogesnių naujienų. Pripažįstu, galbūt aš pasidariau išranki skaitytoja, galbūt egzaminai susuko protą, o labiausiai tikėtina idėja, jog skaičiau per daug distopinių knygų, tačiau ši serijos dalis man buvo daug nuobodesnė už pirmąją. ,,Brangakmenis'' žavėjo viskuo - aplinka buvo nauja, veikėjai buvo nauji, net pasaulis buvo naujas. Taip, sistema vis tik buvo matyta, silpnųjų-stipriųjų priešprieša irgi kažkur girdėta, tačiau knyga išliko savotiška, buvo labai įdomu, kaip autorė išplėtos visą surogačių temą. Tačiau skaitant šią knygą atrodė, jog tikrai skaitau ,,Bado žaidynių'' ir ,,Divergentės'' mišinį. Itin ,,netikėta'', jog silpnieji sugalvojo sukelti revoliuciją prieš kilminguosius, tam, kaip ir pridera, išrinktas svarbiausias žmogus, galintis pakeisti pasaulį. Visi sąjungininkai ieško būdų, kaip tai padaryti. Atrodo, jog viskas gerai, ko gali trūkti, bet tai jau girdėta n kartų. Dar neskaičiau trečios dalies, bet jau gana akivaizdu, kaip baigsis visa trilogija.

Apskritai visa knyga buvo gana nuobodi, galbūt todėl ją skaičiau palyginus ilgą laiko tarpą, nes vis neprisiversdavau atsisėsti ir pabaigti pradėto darbo. Pusė knygos buvo apie tai, kaip jie bėga į saugią vietą (kur jie atsidurs netgi parašyta ant knygos nugarėlės, o šis įvykis buvo pasiektas tik viduryje knygos), kita pusė buvo šiek tiek įdomesnė, nes autorė įvedė naują informaciją apie surogates. Vėl atsirado tai, kas man patinka - savotiški faktai, kurie daro knygą kažkuo išskirtine iš kitų.

Iš kitos pusės, būtų kvaila nepaminėti, jog knyga turi ir gerų dalykų. Man patinka humaniški kai kurių veikėjų portretai - dauguma iš jų nori padėti kitiems, o ypač Violeta. Dėl artimųjų, draugų ir visų pasaulio kenčiančiųjų ji pasiryžusi padaryti viską, ką gali. Na, ką ji gali, turbūt pamatysime trečiojoje dalyje. Ir taip pat meluočiau, jeigu sakyčiau, jog knygos pabaiga nesuintrigavo - tokio istorijos vingio nesitikėjau, mane jis tikrai sudomino, dėl to skaitysiu ir trečiąją dalį.

Išsakiau daug neigiamų dalykų, tačiau nepamiršau ir teigiamų - jų šioje knygoje tikrai yra, nenusigąskit! Siunčiu jums savo rekomendaciją - mano manymu, ši knyga šiek tiek silpnesnė už pirmąją, tačiau vis tiek savaip žavinga ir įdomi. Užsukit į knygynus, bibliotekas ir ieškokit šio romano, o savo nuomone būtinai pasidalinkite su manimi!SAVO ĮSPŪDŽIUS PAPASAKOKITE KOMENTARUOSE!


2 Komentarai

  1. O man kaip tik ši knyga laaaabaaai patiko, nors, prisipažinsiu, ir aš atpažinau daugybę sutapimų su Bado žaidynėmis ir Divergente. Labai gaila, kad trečioji dalis dar neišversta į lietuvių kalbą

    AtsakytiPanaikinti
  2. Sveiki, straipsnis tikrai patiko sudomino... Šią knygą artimiauisu laiku tikrai perskaitysiu. Norėjau paprašyti straipsnio apie dienoraščio rašymą. Žinau, kad tokių jau buvo, bet norėtusi daugiau minčių...

    AtsakytiPanaikinti