Kas tai yra Helovynas ir kiti įdomūs dalykai apie šią šventę

Sveikos, merginos! TD portalas buvo šiek tiek prisnūdęs ir užtinginiavęs, tačiau visko nutinka gyvenime, todėl užmirškim blogus ir prisiminkim gerus atsitikimus! Mes dar gyvos, TD dar gyvas ir galintis daug parodyti, kaip kad ir dabar. Kuo labiau į Spalio pabaigą, tuo arčiau Helovynas. Tai ne tik šventė, kurioje dominuoja mistiški dalykai. Lietuvoje ši šventė taip pat yra, ko gero, tik mistika. Žino kažką žmonės apie tai, jaunimas daugiau, senimas mažiau arba visai nieko. Tad prasklaidykime tą rūką, sužinokime daugiau apie šią šventę.

HELOVYNO SĄVOKA IR TRUMPAS PRISTATYMAS
Helovinas, helovynas, helouvynas ar vaiduoklių šventė - kaip pavadinsi, tai nepagadinsi, nes ši šventė į lietuvių kalbą yra verčiama visaip. Tad jums tikrai nereikia ieškoti teisingiausio būdo, kaip užrašyti šį žodį. Visais atvejais būsite teisios. Ši šventė oficialiai minima spalio 31 dieną. Ko gero, labiausiai švenčiamas Helovinas yra Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šioje valstybėje vaikai persirengę įvairiais kostiumais, imituodami filmų veikėjus, pasakų personažus ar kokias kraupias būtybes, vaikšto po savo kvartalo gyventojų namus sakydami: „Pokštas arba saldainis“. Tarpduryje pamačius persirengėlį vaiką, žmogus turi papokštauti ir gudriai juos išdurti arba pavaišinti saldainiais. Nepaisant to, kad kostiumai būna šiurpūs, dekoracijos primena siaubo filmą, tačiau pati šventė yra be proto šilta ir teikianti daugybę gerų emocijų tiek kostiumuotiesiems, tiek juos tarpdury pasitinkantiesiems. 

ISTORINIAI DALYKĖLIAI
Už Helovyno šventę galime dėkoti senovėje gyvenusių keltų ir jų švęstos Sauino (derliaus nuėmimo, jei paprasčiau) šventės. Tiesa ta, kad keltų naujieji metai prasidėdavo ne sausio 1, kaip įprasta šiandien, bet lapkričio 1. O naujųjų metų išvakarėse (tai yra spalio 31 dieną
) buvo švenčiama pagerbti keltų mirties viešpatį Samhainą. Keltai šventai tikėjo, jog Samhainas tą dieną leidžia mirusiųjų sieloms sugrįžti į savo namus. Žmonės užgesindavo savo namuose rusenančius židinius, iš ąžuolo šakų suręsdavo milžinišką naujųjų metų laužą (panašiai kaip mes apsirūpiname fejerverkais). Jie tame lauže degindavo paaukotus gyvūnus. Nuo to aukomis „kvepiančio“ laužo visi vėl užsikurdavo savo židinius šia šventa ugnimi. Šios šventės metu žmonės kartais vilkėdavo kostiumus, kurie būdavo pagaminti iš gyvulių odos ir galvų. Tą darė tikėdami, kad šitaip grįžusios dvasios neatpažins gyvųjų. Tai, kas likdavo iš paaukotų gyvūnų, iš tų likučių, keltai spėdavo ateinančių metų ateitį. Visas tas ritualas ir naujųjų metų šventimas turėjo atrodyti tikrai šiurpai ir kraupiai. Šiandien Helovynas taip tikrai nebe atrodo, nors jos pasekėjai tikrai neriasi iš kailio, kad tai pasiektų. 

APIE KOSTIUMUS IR DEKORĄ 
Idėja, kad reikia persirenginėti Helovino metu, atsirado Airijoje ar Škotijoje (nėra tikslių duomenų) maždaug devinioliktame amžiuje. Tuo tarpu Jungtinėse Amerikos Valstijose kostiumų karštinė išplito tik dvidešimtame amžiuje. Maždaug apie 1940 metus pasirodė pirmieji masinės gamybos šventiniai kostiumai. Persirenginėti galima viskuo. Žinoma, populiariausi kostiumai imituoja antgamtines, dažniausiai baisias būtybes: vaiduoklius, skeletus, raganas, velnius, Šiandien kostiumai jau nebeturi jokių ribų. Žmonės persirenginėja personažais iš mėgstamiausių siaubo filmų, serialų, galime sutikti ir zombių, ir gyvūnų kostiumų. Dabar Helovyną galime vadinti persirengėlių švente, karnavalu. Kas liečia dekorą, tai per Helovyną yra labai pamėgta jei ne persirengti, tai perrengti savo namus. Populiariausias ir jau neatsiejamu Helovino simboliu tapęs moliūgas šiandien taip pat įgauna neregėtas formas. Jų skaptavimo technikos ir idėjos tiesiog stulbina. Taip pat namai dekoruojami šikšnosparniais, vorais ir voratinkliais, netikru krauju įvairioje taroje, manekenų galvomis ir kitokiais šiurpą keliančiais dalykais. 

APIE HELOVINO VAKARĖLIUS IR MAISTĄ
Helovynas tarp paauglių ir suaugusių gali būti švenčiamas rengiant kostiumų vakarėlius. Kadangi pokštai ir saldainiai lieka vaikams, vyresnieji taip pat pasidaro Helovyną smagų. Labiausiai paplitę užkandžiai tokių vakarėlių ar pasisėdėjimų metu - obuoliai. Tai, ką galima lengvai rasti spalio pabaigoje. Tačiau obuoliai būna ne paprasti, o karameliniai  (išmirkyti karamelėje ir pasmeigti ant pagaliukų). Ir nepamirškime moliūgo. Jis ne tik populiarus kaip dekoracija, bet kaip ir maisto produktas per Helovyną. Moliūgų košės, sriubos, blynai, sėklos, moliūgo formos saldainiai, guminukai ir kitoks maistas. Viskas, kas susiję su moliūgais - neatsiejama nuo Helovyno stalo. Taip pat kaip kokia tradicija, būrimas ir šiaip labai smagus užsiėmimas, yra kepamas specialus razinų pyragas (barmbrakas). Kuo jis ypatingas? Ogi tuo, kad prieš kepimą į jį įdedamas žiedas arba moneta. Kaip sako vienas senas paprotys, tas, kas ras žiedą savo gabalėlyje pyrago, per ateinančius metus suras savo tikrąją meilę. 

FILMAI APIE HELOVYNĄ
Jeigu nesiruoši su draugais rengti Helovyno vakarėlio, tačiau vistiek knieti kaip nors kitaip, ypatingai praleisti tą spalio 31-osios vakarą, skubu pasiūlyti pažiūrėti filmų apie Helovyną! Tai bus tikrai kažkas kitokio, nei kasdienybė, o galbūt niekada nematei jokio filmo susijusio su šia švente? Pats laikas šią klaidą ištaisyti. Taigi pirmasis filmas, kuris tikrai paįvairins jūsų vakarą -  „Pumpkin Karver“. Grupė jaunuolių švenčia Helovyną persirengę, su kaukėmis. Tarp jų vienas yra žudikas, kuris pamažu pradeda kesintis į kiekvieną iš jaunuolių... Kitas filmas - „Helovinas“. Jaunuolis už savo vyresniosios sesers nužudymą Helovino naktį turi praleisti psichiatrinėje ligoninė 15 metų, tačiau iš ten jis išeina anksčiau laiko... Na ir trečiasis filmas, nors ir neturi tiesioginio bendrumo su Helovinu, yra tiesiog geras, tačiau lengvas siaubo filmas - „Vaško namai“. Šis labiau tiks toms, kurios nemėgsta siaubo filmų, tačiau vis dėl to norėtų pasižiūrėti ką nors šiurpesnio. 

„Helovynas priklauso JAV ir kitoms vakarų šalims, tad palikim ją jiems“ - jokiu būdu! Tikrai neverta laikytis būtent šitokios pozicijos. Kaip perimame visokias inovacijas, taip galime perimti ir tokias linksmas šventes. Pasaulis globalizuojasi, kultūros semiasi dalykų viena iš kitos. Nesakau, kad turime pamiršti savo šventes ir tradicijas, tačiau kažką naujo įsileisti taip pat neturėtume bijoti. Turint savo ir bandant gerbti kitų tautų šventes, manau, būtų labai gražus gestas.

ŠVĘSITE AR NE, TAI JŪSŲ PASIRINKIMAS, TAČIAU BET KOKIU ATVEJU LINKIU YPATINGOS SPALIO 31 - OSIOS!


4 Komentarai

 1. Dovile, ačiū Tau, kad gelbėji TD - ir dar tokiu šauniu straipsniu! Dabar dar labiau laukiu Helovyno... :D
  P.S radau vieną klaidą - ne devinioliktame, bet devynioliktame.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Noriu pakartot praeitą komentatorę (Gabrielę) labai ačiū, kad gelbėji TD 😄 Jau seniai buvau šitą portalą atsivertus, bet dabar čia lankysiuos dažniau ir dažniau!💛 Pridėjai čia kokį milijoną informacijos, kurios tikrai nežinojau apie helovyną (beje, šitą išmokau rašyt iš nieko kito, kaip pačios tavęs😄)! Labai greitai persiskaitė!
  Aš pati nešvenčiu helovyno, bet mėgstu pasidažyt kažkuo - kartais apsirengt ir sėdėt visą vakarą prie televizoriaus😂😄😄 tikiuosi tu jį šventi linksmiau! 🙉💪🏻

  AtsakytiPanaikinti
 3. Aš kaip tik ketinau savo blogą atgaivinti su sarašu įdomiausių filmų 10-uku kuriuos būtina peržiūrėti helowyno naktį :D Eiii!!

  AtsakytiPanaikinti
 4. DOVILE, SUPER! Tiek daug sužinojau, kad wow, aš apšąlus net.

  AtsakytiPanaikinti