Anna Seidl „Čia nėra didvyrių“


Ar ir tau pažįstamas tas jausmas, kai perskaitai knygą ir negali patikėti istorija, kuri ką tik tave aplankė? Būtent taip pasijaučiau užvertus paskutinius šios knygos puslapius. Apie tokią istoriją aš ir noriu jums papasakoti. 

Viskas prasideda visai nekaltai, gražią šiltą vasaros dieną. Kai pagrindinė knygos veikėja Mirjama su savo draugėmis ir vaikinu Tobiu leidžia vasaros dienas. Juokiasi, kalba, mėgaujasi parke saulės spinduliais ir vis piktai užgaulioja praeinantį berniuką Matijasą. Apie Matijasą atsiliepdavo visada piktai. Jiems nepatiko jo išvaizda, elgesys ir net paprasčiausios smulkmenos. Tačiau po gražaus laiko ateina ruduo. Mokykla, tos pačios niūrios sienos, ta pati kasdienybė ir nuobodžios pamokos. Viskas atrodo taip pat iki tos dienos, kuri pakeitė Mirjamą, jos drauges, tas pilkas mokyklos sienas ir netgi kasdienybę. Visiškai netikėtai vieną rudens popietę Matijasas įžengė į mokyklos koridorių su šaunamuoju ginklu. Vieną kartą šovus, visi nesuprato kas vyksta, vos pamatę jį, visi puolė slėptis, kur tik įmanoma. Mirjama slėpėsi tualete su savo drauge. Jai pavyko likti nepaliestai kulkos, tačiau Tobiui ne... Pamačius ant žemės gulintį savo draugą, mergaitė negalėjo patikėti, kas įvyko. Taip pat žuvo porą mergaičių iš kitos klasės. Suniokotos mokyklos sienos ir žuvusieji kėlė didžiulį pasipiktinimą Mirjamai, ji pradėjo nekęsti kiekvienos prieš tai buvusios minutės. Po baisios tragedijos mokykla uždaryta.

Namuose ji rado grįžusią savo mamą, kuri buvo ją palikusi su tėčiu. Ji bandė rūpintis ir padėti Mirjamai, būti šaunia mama, tačiau dukra tik šaltai sureaguodavo į jos ketinimus. Visus ji atstumdavo, net senelį, kuris būdavo jos ramstis kiekvienoje bėdoje. Likdavo viena savo kambaryje ant lovos su tūkstančiais prisiminimų. Mergaitė niekaip negalėjo pamiršti žudynių mokykloje, vis save kankindavo mintimis „Ar mes kalti?“. O šauniosios draugės nusisuko. Viena pradėjo vartoti narkotikus ir vaidinti lyg nieko nebuvo, elgtis šaltai. Antra išvažiavo į kitą miestą. O trečia Joana - liko tarsi šešėlis... Vienintelė Vanesa stengėsi nenutraukti ryšių su Mirjama ir toliau bendrauti, tačiau viskas buvo sunkiau nei jai atrodė. Tėvai nežinojo ką daryti, mokyklos bendruomenė siūlė visiems lankytis pas psichologą, Mirjama buvo ne išimtis. Vizitai pas psichologą jai atrodė tik laiko švaistymas, buvo įsitikinusi, kad jie niekuo negali padėti. Pirmus apsilankymus mergina nieko nedarė, tik tylėjo. Tačiau psichologė nenuleido rankų ir toliau kalbėdavosi su ja, o mergaitė tylėdavo, tai truko ilgai, tačiau ne veltui. Po ilgų šnekėjimų Mirjama pradėjo kalbėtis su ja ir pati nepajuto, kad ši moteris, kurios taip nemėgo prieš tai, jos išklauso ir jai galima išsipasakoti, ko nedarydavo net su mama. 

Pradėjus jaustis geriau, atėjo noras padėti draugei Joanai. Bandydavo kalbėtis su ja, kol galiausiai suprato, jog iš to nieko nebus. Kreipėsi į jos tėvus, atrodo viskas ėjosi geriau, kol nesužinojo, kad draugės, kuri buvo virtus šešėliu, nebėra. Tik po mirties Mirjama rado laišką, o jame buvo parašyta, kad Joana daugiau nebegali kentėti ir galvoti, kad dėl visų žudynių kaltos jos. Pasidarė dar sunkiau Mirjamai viską ištverti, vis aplankydavo Tobio ir Joanos kapus. Po truputį viskas gerėjo, bet tam reikėjo labai daug laiko. Naktimis nebuvo taip sunku užmigti, pradėjo kalbėtis su artimaisiais, taip pat su mama. O jei kalbant apie mamą... Mirjama buvo neapsakomai laiminga, kad gali vėl su ja šnekučiuotis, klausytis mėgstamos muzikos ir vėl vadinti ją mama. Laikas bėgo vis greičiau, sunku buvo viską pamiršti, bet naujieji draugai jai padėjo. 

Ši knyga man labai patiko dėl neeilinės istorijos, kas yra labai įdomu. Knygoje labai dažnai ir plačiai aprašomi veikėjų jausmai. Taip pat yra nemažai veiksmo, skaitant nenuobodu, išryškinamos problemos, kurios yra svarbios šiuo metu ir kokios gali būti iš jų pasekmės. Ši istorija sužavės tuos skaitytojus, kuriems patinka knygos su šiek tiek romantikos, bet ne per daug. Tikiuosi perskaitęs šią istoriją tu būsi vienas iš jų. 


5 Komentarai

 1. Skaičiau šią knygą, labai patiko. Patariu paskaityti ją visiems!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Ech, jūs su tais įdomių knygų pasiūlymais:D reikia bėgt skaityt, nes aprašymas mane įtraukė. O dar Slaptukė^.^ sako, kad tai geras kūrinys.
  Pats knygos aprašymas detalus, tikrai suprantama apie ką bus knyga. Šaunu.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Straipsnį tik permečiau akimis, nes labai bijojau išvysti vadinamųjų spoilerių :) Manau, reikės kada paimti į rankas, brūkštelsiu į savo sąrašą.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Iš aprašymo man nepatiko, nes nemėgstu tokių istorijų.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Kas skaitet sia knyga galit primint antro Mirjamos vaikino varda?

  AtsakytiPanaikinti