BLOGMAS #16: Kalėdos Prancūzijoje ir Italijoje


Jau spėjome susipažinti su Kinijos, Japonijos ir Amerikos Kalėdomis, tad šiandien tęsime kelionę ir aplankysime Kalėdas Prancūzijoje ir Italijoje! Kaip šventes švenčia jie?

PRANCŪZIJA
Vaizdo rezultatas pagal užklausą „french christmas food“
Réveillon vakarienė

 • Vaikai dovanų laukia batuose, pastatytuose prie židinio arba po kalėdine eglute, ant kurios pakabinami saldainiai, vaisiai, riešutai, smulkūs žaislai.
 • Šeimos ištikimai lankosi vidurnakčio mišiose, puošia namus prakartėlėmis (jos vadinamos Santons, žodis reiškiantis maži šventieji), valgo tradicinę Kūčių vakarienę.
 • Tradicinė Kūčių vakarienė vadinasi Réveillon, prasidedanti po vidurnakčio. Tradicinis patiekalas - keptas kalakutas arba žąsis, jūros gėrybės, sūriai, desertai iš riešutų, vaisių ir tešlos, kumpis, salotos, vynas. Paryžiečiai tą vakarą mėgsta austres ir žąsų kepenėlių paštetą.
 • Kūčių vakarą į namus atsinešamas vyšnios medžio rąstas, kurį šeima uždega židinyje ir palieka degti per naktį. Šis procesas skirtas padėkoti saulei už duotą šilumą ir gyvybę, kurią ji atneš.
Vaizdo rezultatas pagal užklausą „french christmas shopping“
 • Prancūzijos Kalėdų senelis vadinamas Pere Noel.
 • Kasmet Marselyje ir Provanso Ekse vyksta Kalėdų mugė, kurioje prancūzai perka dekoracijas namams ir dovanas.
 • Per šventes gražiai išpuošiamos bažnyčios, gatvėse visur skamba džiaugsminga Kalėdų giesmių muzika.
 • Po Kalėdų, per Šv, Nikolo dieną arba Trijų Karalių šventę (sausio 6-tąją) žmonės kepa trijų karalių pyragą su paslėpta pupa arba žaisline karūnėle. Laimingasis, suradęs pupą savo gabalėlyje, yra tituluojamas tos dienos karaliumi arba karaliene! Argi neprimena pasakos?

ITALIJA

 • Kalėdų šventimo laikotarpis Italijoje, vadinamas Novena, prasideda gruodžio aštuntąją ir baigiasi sausio šeštąją - tai beveik pilnas mėnesis!
 • Italijoje vaikai dovanų sąrąšų Kalėdų seneliui nerašo. Vietoj to, jie darbuojasi prie meilės laiškų tėvams. Laiškai padedami po šeimos galvos (tėčio) lėkšte per Kūčių vakarienę ir po jos perskaitomi.
 • Likus savaitei iki Kalėdų, vaikai atkakliai lankosi pas kaimynus ir draugus persirengę piemenėliais. Jie dainuoja įvairias Kalėdines giesmes, groja dūdelėmis ir už tai gautus pinigus perka dovanas.
 • Italų pamėgtos prakartėlės puošiamos spalvotu popieriumi, kankorėžiais, žvakėmis, mažomis dovanomis ir net vaisiais!
  Vaizdo rezultatas pagal užklausą „panettone cake“
  Panettone pyragas
 • Kalėdinės dovanos po eglute nelaukia - jos sudedamos į didelius dubenis ir visai šeimai susirinkus prie stalo, kiekvienas išsitraukia savo dovaną.
 • Italai pasninkauja likus parai iki Kūčių vakarienės.
 • Tradicinė Kūčių vakarienė vadinasi Cenone. Tradiciniai patiekalai: spageti makaronai, lazanija, ančiuviai, salotos, sūriai, vaisiai ir daržovės, ir, be abejo, saldumynai. Desertui kepamas tradicinis Panettone itališkas Kalėdų pyragas su vaisiais. Kai kuriose Italijos dalyse šią dieną šeimininkės patiekia septynis žuvies patiekalus, tradiciškai valgomas keptas ungurys.
Vaizdo rezultatas pagal užklausą „la befana“
La Befana
 • Italų vaikai dovanų laukia net iki sausio šeštosios - tam virš židinio pakabinamos kojinės.
 • Italijos Kalėdų senelis vadinasi La Befana, kuris atneša dovanas geriems vaikams ir anglių maišus blogiems. Taip pat egzistuoja legenda, bylojanti, kad dovanas atneša ragana ant šluotos, pavadinta Befana. Šaltiniai rašo: "Pasakojama, kai gimė kūdikėlis Jėzus, ragana buvo labai užsiėmusi ir nusprendė aplankyti naujagimį vėliau. Kai ragana išsiruošė – Betliejaus žvaigždė kelio jau neberodė, todėl ragana paliko dovanas kiekvienuose namuose, kuriuose yra vaikų, tikėdamasi, kad viename jų miega kūdikėlis Jėzus. Ragana nusileidžia kaminu ir prikrauna kojines bei batus dovanų geriems vaikams, tačiau blogų vaikų batus ir kojines prikrauna anglių".

Feliz Navidad! Joyeux Noël!

6 Komentarai

 1. Labai patiko! Trumpai, bet įdomiai. Dar keli tokio tipo straipsneliai iki Kalėdų tikrai gerai susiskaitytų. Įdomu pažintis kitas šalis :) Ypač patiko mintis apie meilės laiškus tėvams!!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Man labai patinka skaityti apie kitų šalių Kalėdines tradicijas. Smagu sužinoti kažką naujo ir ieškoti panašių tradicijų su Lietuva.💕 Patiko idėja apie vaikų giedojimą, grojimą dudelėmis, O už gautus pinigėlius nuperkamos dovanos💖💖

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ačiū, kad daliniesi žiniomis! Iš BLOGMO sužinojau daug ko naujo, puiki rubrika 👍🏻

  AtsakytiPanaikinti
 4. Man visada patinka sužinoti kažką naujo apie kitą šalį, kultūrą. Todėl tai buvo naudinga ir informatyvu.
  Jeigu reikėtų pasirinkti, kur švęsti, tai tikriausiai Italijoje. Jos tradicijos mane labiau sužavėjo. Ir tai, kad rašomas laiškas tėvui yra labai gražu, nes dažnai genami pašėlusio gyvenimo ritmo pamirštame tuos, kurie yra arčiausiai mūsų.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Trumpai, aiškiai, ir įdomiai, viskas persiskaitė! Jauku, ir Kalėdiška, kalbant apie visą blogmą!

  AtsakytiPanaikinti