Du vilkai arba mes ir jie


Mano širdyje gyvena du vilkai. Vilkas meilei ir vilkas neapykantai. Ir aš žinau, kad viskas priklauso tik nuo to, kurį vilką maitinu kasdien.

Taip skamba senas indėnų pasakymas, kuris yra matomas ir populiariojoje kultūroje, tačiau ne itin dažnai apmąstomas. Idėjos, kurias skaitysite dabar, paremtos neįprastai įžvalgia neuropsichologo Rick Hanson knyga ''Buddha's brain'' („Budos smegenys“), kurioje pasakojama kaip mintys ir jausmai keičia smegenų struktūrą, įrodant kokia svarbi yra kiekviena patirtis. Kad ir žodžiai, kuriuos skaitote dabar. 

Meilės vilkas žvelgia toli ir mato plačius horizontus, kuriuose visos būtybės priklauso tam pačiam ratui - mes. Neapykantos vilko ratas yra gerokai siauresnis, tad tik tos pačios tautos ar šeimos narys (ar net tik pats individas) telpa į savųjų ratą, apsuptą grėsmingų būrių kitų. Kartais ratas tiek susiaurėja, jog viena žmogaus dalis neapkenčia kitos. 

Taigi, ratui siaurėjant, kyla klausimas - kas lieka už ribos? Kitos kultūros, kitos religijos žmonės? Kaimynai su jums nepatraukliomis politinėmis pažiūromis? Sunkiai sukalbami giminaičiai ar kadaise įskaudinę draugai? Ir kai tik išstumiam ką nors iš savųjų rato, imam nuvertinti išstumtąjį ir pateisinti ne kokį elgesį jo atžvilgiu. Ir tai žadina neapykantą, tai kelia neapykantos vilką ant kojų. 

Ir tai natūralu. Kad ir pasigilinus į evoliuciją - bendradarbiavimas grupėje prieš tūkstančius metų buvo žūtbūtinė išlikimo sąlyga, kaip ir priešiškumas, nukreiptas kitos grupės adresu. Kitos - reiškia, nepažintos, galimai reiškiančios grėsmę. Tad noras palaikyti atstumą tarp savęs ir įtartino individo iš kokių tolimų neregėtų kraštų yra visai suprantamas kaip saugumo mechanizmas. Taigi, suprantama, bet ar dėl to verta vadovautis priešistorinėmis baimėmis?

Paeksperimentuojam? Pabandom pasekti savo mintis ir pabandyti pagauti save mąstant, kiek kartų per dieną skirstom žmones į panašius į mane ir ne tokius kaip aš. Ir kas būtų, jei paliktumėm skirtumus ramybėje ir susitelktumėm ties tuo, ką turim bendro? 

Jei dažniau bendrautumėm su skirtingų tautų, skirtingų socialinių sluoksnių, skirtingų profesijų, skirtingo amžiaus, skirtingų ideologijų žmonėmis, pamatytumėm, kokie mes visi panašūs. Pamatytumėm, jei ieškotumėm panašumų. Tas vyras su keista kepure, sėdintis autobuse už tavęs, kadaise lankėsi tavo gimtajame mieste ir nešiojasi dešimtis istorijų apie jį. Tas vaikinas su riedlente irgi dažnai mąsto apie globalią pasąmonę. Ta penkiametė venecijietė irgi dažnai žiūri į mėnulį ir svajoja ten nuvykti. Tavo kaimynė, kurios šaknys Irane, gimtadienį švenčia tą pačią dieną kaip ir tu. Ir praeinantis budistų vienuolis oranžiniais rūbais nusišypso, nes abu mirkstat tame pačiame lietuje. 

Kartais gyvenam toje pačioje šalyje, kartais kalbam ta pačia kalba. Kartais dalinamės sentimentais karštam pienui su medumi prieš miegą. Ir kartais svajojam apie tuos pačius dalykus, tikimės tų pačių dalykų, tik, žinoma, to nė nenumanom, tik praeinam pro šalį, ignoruodami ar net kiek susiraukdami, mat nepatiko praeivio kalba ar pasakota istorija. Bet žmogus yra daug daugiau nei kalba ar jo pasakojamos istorijos. Kiekvienas žmogus, net neabejoju, yra neišsemiamas ir ne iki galo pažinus, kiekvienas talpina šitiek daug. Ir rasti panašumų - tik atkaklumo ir, žinoma, noro reikalas. 

Ta latvė irgi mėgsta saldainius „Miglė“. Kas galėjo pamanyti. 9 Komentarai

 1. Būtent! Labai patiko. Taikliai pasisakyta apie žmoniją, o dar tas palyginimas su vilkais, taip ir toliau :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. O man nepatiko. Atleisk Gabriele, bet aš vis dar laikausi nuomonės, kad čia nevieta tokiems tavo straipsniams 😄😄

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. O gal galėčiau sužinoti kokie straipsniais tau būtu aktualūs?

   Panaikinti
  2. nezinau, cia liudna ar ne, bet noreejau pasakyti, kad tokie straipsniai pas mus bus skelbiami tol, kol atsiras skaitytoju, kurioms jie patiks ;) mes orientuojames i kuo didesne skaitytoju auditorija, o straipsniu ivairumas padeda pritraukti nauju skaitytoju.
   ir jeeigu tokie straipsniai nepatinka, juk visuomet galima neskaityti - TD pasizymi ivairove, tad tikrai rasite tinkama ir idomu :)

   Panaikinti
 3. Daugiau tokiu nuostabiu straipsniu!!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Aš savo nuomonės taip pat nepakeičiau.
  Na, o tai, kad vien iš pavadinimo galima atspėti, kas rašė, manau labai gerai. Turi savitą rašymo stilių :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Nežinau, kodėl čia susilaukta tiek kritikos. Mane tai tokie straipsniai žavi ir užburia. Man patinka pamąstymai, kažkokios frazės, apie kurias gali mąstyti kiaurą dieną, diskutuotio su kitais ir vis atrasti jose kitą, paslėptą mintį. Tikrai tokių straipsnių norėčiau, kad būtų dar ir dar.
  Galbūt taip, TD orientavosi į kiek kitokio stilio straipsnius, bet išties kodėl gi nepraplėtus ribų ir nepradėjus rašyti tokių straipsnių. Galbūt skaitytojų, kurie su malonumu skaito šį straipsnį yra ir ne vienas ir net daugiau nei dešimt ir jau radai savo skaitytojų auditoriją, tik jie dar nerašo komentarų, drovis ir šiaip nemėgsta spaudyti klaviatūros.
  Tik nenustok rašiusi!

  AtsakytiPanaikinti
 6. O man labai patiko! Skaityti buvo vienas malonumas :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Man irgi patiko, kažkas šviežio, kitokio, neįprasto, priverčiančio susimąstyti. Keliu nykštį į viršų!

  AtsakytiPanaikinti