Autistai - keisti, bet genialūs   Pasaulyje yra visokiausių žmonių, asmenybių. Vieni draugiški, kiti paslaugūs, kai kuriems patinka futbolas, kitiems - krepšinis. Bet kai kurie žmonės ypač išsiskiria. Jų nepamatysi vakarėlyje ar draugų būryje. Jie gyvena savo pasaulyje, nereiškia jausmų, yra drovūs. Bet jų vidinis pasaulis pilnas talentų ir genialiausių minčių. Šie žmonės - autistai...

Tai - ne šizofrenija.
Autistų jokiu būdu negalima painioti su šizofrenikais. Tai atskiras terminas, kurį dar 1910 metais sugalvojo švedų psichiatras E. Bleuleris. Žodis ,,Autizmas'' graikiškai reiškia ,,pats''. Tai pats geriausias autistus apibūdinantis žodis, susijęs su jų užsisklendimu ir fizinio kontakto vengimu.

Apie 1940 metus austras Hansas Aspergeris ir amerikietis Leo Kanneris atskyrė autizmą nuo protinio atsilikimo ir šizofrenijos. Jie įrodė, kad milžiniškas siekis atsiskirti nuo kitų yra būtent autistų požymis.

Liga.
Nors šių laikų mokslas toli pažengęs, apie autistus žinoma ne tiek ir daug. Ja dažniausiai serga vyrai. Manoma, kad priežastys - toksiniai moters organizmo poveikiai nėštumu metu, sunkios ligos kūdikystėje.

,,Lietaus žmogus''
Po filmo ,,Lietaus žmogus'' pasirodymo 1988 metais, susidomėjimas autizmu ypač išaugo. Keturis ,,Oskarus'' pelnęs filmas, sukurtas pagal tikrus įvykius,  pasakoja autisto Kimo Peeko gyvenimo istoriją. Pagrindinis veikėjas gimė su smegenų išvarža. Vaikščioti jis pradėjo tik ketverių, net ir suaugęs negebėjo pats apsirengti. Bet būdamas vos šešiolikos mėnesių amžiaus, Kimas išmoko skaityti. Nuo tada jis įsimindavo visų perskaitytų leidinių turinį. Storą knygą jis perskaitydavo per maždaug 25 minutes, skaitydamas du puslapius iškart: vieną dešinę, o kitą - kaire akimi, ir ją įsimindavo. 


Autizmo gniaužtuose kalėję genijai 
Tarp autistų - gausybė žymių ir talentingų žmonių, tokių kaip: Č. Darvinas, V. A. Mocartas, H. Velsas, I. Niutonas, Leonelis Mesis ir Albertas Eintšteinas. Nors ir žymūs, pelnę pasaulio pripažinimą ir šlovę, šie žmonės buvo užsisklendę savo pasaulyje ir kamuojami bendravimo sutrikimų. Jie buvo nekalbūs, drovūs, bet daug pasiekė.


Visi autistai - genijai?
Tai netiesa. Genialių gabumų turi kas dešimtas autizmo sindromą turintis žmogus ( nors pasaulyje tokių gabumų turi tik kas šimtasis!). Mokslininkai jų gebėjimus sieja su tuo, kad jie yra atsiriboję nuo aplinkos, gali susitelkti į vieną sritį ir tai jiems padeda pasiekti stulbinamų rezultatų. Bet nors ir talentingi, bet šie žmonės susiduria su mums kiek ir neįprastais sunkumais: kai kurie niekada neišmoksta užsirišti batų, pasigaminti maisto, vaikščioti ar užsisegti sagą. 

Šiandien
Dvidešimt pirmame amžiuje autistų skaičius labai išaugo. Ir ši didėjimo tendencija tęsiasi. Mokslininkai niekaip negali nustatyti priežasties. Spėjama, kad tai nuo pesticidų, aplinkos taršos, patyčių mokykloje, genetinių ligų, stresinių situacijų daugėjimo, alkoholizmo padariniai.

Jiems reikia pagalbos!
Seniau autistams, kaip protiškai neįgaliems žmoniems buvo teikiama pagalba. Bet paskelbus, kad autizmas nėra proto atslikimas ar šizofrenija, visuomenė juos ėmė laikyti talentingai genijais, kurie neturi problemų, o tik ,,milžiniškas smegenis''. Bet jiems privalu padėti. Nors ši liga nėra išgydoma, psichologinės konsultacijos, aplinkinių supratimas ir pagalba, gali padėti autistams adaptuotis visuomenėje. Jų bruožas nutylėti savo problemas ir nereikšti jausmų labiausiai jiems kenkia. Jie kaupia nuoskaudas ir pyktį, kol nebegali pakelti tos naštos. Todėl būtina užjausti, suteikti jiems sąlygas išsipasakoti ir padėti autistams, nes jie nėra tik genijai. Autizmas yra psichologinis sutrikimas, o ne protingų žmonių apibūdinimas.SUPRASK, UŽJAUSK, MYLĖK!3 Komentarai

  1. Na, atsiprašau... Vadinti autistus "keistais"?.. Šis būdvardis visiškai netinka juos apibūdinant. Visiškai.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Nemaisyk autistu su zmonemis, turinciais Aspergerio sindroma. Autizmas ir Aspergerio sindromas yra panasios, bet ne tos pacios ligos. Aspergerio sindromas yra is autizmo spektro. Galejai ta ir pamineti.

    AtsakytiPanaikinti
  3. Jei nebūčiau žinojusi kas yra autistas iš straipsnio nebūčiau supratusi.Galėjai paminėti ,kad kadangi yra begalo drovus kai būna maži, leidžiasi kalbinami tik kelių gerai pažįstamų žmonių (dažniausiai šeimos narių),nemėgsta kai būna triukšmas mėgsta tylą ir ramybė,vienatvę

    AtsakytiPanaikinti