Kelionė aplink pasaulį - Antarktida


Tai piečiausias ir šalčiausias pasaulio žemynas. Jame nėra nuolatinių gyventojų, nepaisant pingvinų ir kitų gyvūnijos atstovų. Galbūt dėl to Antarktida yra menkai ištyrinėta ir po savo ledynais slepia daug paslapčių?


Istorija


Antarktida atrasta vėliausiai iš visų žemynų - tik 1820 m. Atradimo garbe dalijasi trys vyrai: vokiečių jūrininkas Fadėjus Belinshauzenas, britų laivyno kapitonas Edvardas Bransfieldas ir amerikietis, banginių medžiotojas, Natanielis Palmeris. Antarktidos daug metų nesėkmingai ieškojo viso pasaulio jūrininkai. Kelionės buvo nelengvos : šalo burės, teko grumtis su vandenyje plaukiojančiais ledo luitais, aplink ratus įkyriai suko poliariniai paukščiai. 1840 m. pats pirmasis koją ant Antarktidos žemės pastatė prancūzų tyrinėtojas J.S.C. Dumontas d`Urville'as. Pagal 1959 m. pasirašytą Antarkties sutartį, Antarktida nepriklauso nei vienai pasaulio šaliai, todėl negali būti naudojama kariniais tikslais.


Atšiaurus kraštasNors Antarktidos plotas 13 979 000 km², čia nėra nė vieno nuolatinio gyventojo. Didesnėje žemyno dalyje nėra augalijos ir gyvūnijos, bet pakrantėse veisiasi banginių, pingvinų, vandenyje gausu planktono, moliuskų bei žuvų. Amžinas įšalas Antarktidai leidžia vadintis ne tik šalčiausiu, bet ir aukščiausiu mūsų planetos žemynu. Vienintelis kritulių pavidalas - sniegas. Lietaus ten niekada nesulauksite. 

"Aukso" upėsGeologinius tyrimus Antarktidoje labai sunku atlikti dėl storos ledo dangos. Tyrimai rodo, kad Antarktidoje slypi labai daug naudingųjų iškasenų: akmens anglies, geležies rūdos, chromo ir kt. Nors dėl atšiaurių klimato sąlygų ir 1959 m. sutarties suvaržymų visų šių naudingųjų iškasenų klodai nėra gana gerai ištirti, spėjama, kad jie pernelyg menki, o pačios iškasenos ne itin geros kokybės, jog būtų verta pradėti jas išgauti.


Buvęs atogrąžų rojus?1929 m. rastas XVI a. Osmanų imperijos kartografo Pirio Reiso braižytas žemėlapis pakurstė aistras. Mokslininkai "laužė" galvas, kaip P. Reisas gebėjo tiksliai atvaizduoti žemyną, kuris atrastas tik po 300 m. nuo žemėlapio sudarymo. Dar įdomiau - paslaptingojo žemėlapio autorius jį nubraižė neįtikėtinai tiksliai, netgi pavaizdavo upelius, raižančius Antarktidos paviršių. Buvo iškelta versija, kad čia kaidaise galėjo tekėti upės ir žaliuoti augalai. Esą prieš 50 mln. m. Antarktidoje galėjo augti palmės, o oro temperatūra pakildavo gerokai virš 20ºC. Tokią išvadą leidžia daryti ledo gręžiniai ir juose sustingusios fosilijos - iš kilometro gylio mokslininkų paimtuose mėginiuose aptikta atogrąžoms būdingų augalų žiedadulkių.


Įdomūs faktai* Antarktidoje įkurtoje Vostoko stotyje užfiksuota žemiausia mūsų planetoje temperatūra, t.y. -89,2ºC.
* Antarktida - vienintelis žemynas, kurį kerta visos laiko juostos.
* Šiame žemyne yra apie 70% viso pasaulio gėlo vandens. Čia gausu ežerų, tik jie slypi po ledu.
* Imperatoriškieji pingvinai - vieninteliai šiltakraujai gyvūnai, liekantys žiemoti Antarktidoje.
* 2013 m. muzikos grupė "Metallica" Antarktidoje surengė koncertą "Freeze 'Em All" ir tapo pirmąją grupe, grojusia visuose pasaulio žemynuose.
*Antarktidos pavadinimas yra kilęs ir graikų kalbos ir reiškia „esantis prieš Arktį“.


 Apie kokias šalis norėtume sužinoti daugiau?

4 Komentarai

 1. Man būtų įdomu paskaityti apie Norvegiją. Straipsnis labai patiko:).

  AtsakytiPanaikinti
 2. tokiais dalykais nelabai domiuosi, tad svarbiausią darbą tikrai padarei - praplėtei akiratį ;) ačiū!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Man būtų labai įdomu daugiau sužinoti apie tolimąjį žemyną - Australija. Lauksiu daugiau kelionių aplink pasaulį , nes ši visai patiko! 😄

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ačiū jums merginos! Šitos rubrikos nepaliksiu ir toliau stengsiuos plėsti jūsų akiratį. O dėl Norvegijos ir Australijos straipsnių būtinai sulauksite! :)

  AtsakytiPanaikinti