Sapnai – ateities ar troškimų atspindys?

Anksčiau mūsų protėviai manė, kad miego metu žmogaus siela atsiskiria, o mūsų sapnai – kelyje matomų vaizdų atspindys. Zigmundo Froido manymu sapnai – tai nesąmoningų norų ir svajonių kratinys, pasireiškiantis mums pasiekus gilaus įmigio fazę. Šiandieniniai mokslininkai tokį pasisakymą neigia. Pasak jų – sapnai turi daug gilesnę reikšmę. Taigi, kodėl žmonės sapnuoja?

Sapnų reikšmė

Žmogui sapnuojant smegenys vis vien intensyviai dirba. Kad siunčiami signalai būtų reikiamai surūšiuoti, priekinės smegenys, atliekančios analizavimo funkciją, visomis išgalėmis stengiasi suprasti signalus. Vienintelis būdas tai padaryti – sapnuoti. Mokslininkų manymu, sapnai neturi reikšmės, bet taip pat nėra beprasmiai. Apdorojimo metu smegenys atrenka svarbius atsitikimus, pojūčius, emocijas ir perkelia jas į sapną. Taigi, žmogus iš sapnų gali suprasti, kas jį slegia ar kaip tik verčia džiaugtis.

Sapnų nauda

Sapnavimas yra labai svarbus, šis procesas vyksta giliojo miego metu arba prieš pabundant. Pietų Amerikoje buvo atliktas tyrimas, kurio metu nustatyta, kad kelias paras nemiegojusiam žmogui užtenka bent kelioms minutėms panirti į paviršutinišką miego fazę, o pabudęs jis jausis lyg būtų miegojęs visą naktį. Šiuo trumpu įmigio momentu smegenys automatiškai sukurs sapną, kuris leis visiškai atsipalaiduoti ir pailsėti. Penkių minučių trukmės sapnas prilygsta septynioms valandoms gilaus miego. Iki šiol mokslininkai neišsiaiškino, kodėl taip yra, bet jau įrodyta, kad sapnai skleidžia milžinišką energiją.

Lunatikavimas

Šis procesas pasireiškia miego metu, kai vis dar miegodamas žmogus atsikelia iš lovos ir pradeda vaikščioti po kambarį ar išeina į lauką. Neprižiūrimi jie gali smarkiai susižeisti, kadangi mėgsta užlipti ant balkono turėklų ar net vaikščioti namo stogu. Pastarasis įvykis pasireiškė, kada maža mergaitė viduryje nakties užsiropštė ant savo gyvenamojo namo stogo ir kaip pažengusi gimnazistė pradėjo juo vaikščioti. Tėvų iškviesti gaisrininkai atvyko akimirksniu ir ištiesė gelbėjimosi tinklą, kuris apsaugojo mergaitę nuo susižalojimo nukritus. Daugeliu atveju lunatikuojantys žmonės taip ir nepabudę laimingai grįžta namo, tad gydytojai primygtinai reikalauja jų nežadinti, nes katik pabudę jie gali nesiorientuoti aplinkoje ir dar labiau susižeisti.
Kaip paaiškinti šį reiškinį? Miegant pasąmonė sukuria tokią galingą energiją, kad žmogus net gali pradėti vaikščioti. Dažnai žmonės galvoja, kad dėl to kaltas ne iki galo išsivystęs miego pralyžius (žmogui miegant smegenys nuslopina žmogaus judesius, kad jis negalėtų judėti), bet iš tiesų sapnai sukuria tokią stiprią energiją, kad ji nugali paralyžių.

Košmarai

Turbūt daugeliui yra tekę patirti, kai sapnas pasitaiko slogus, nemalonus, kartais netgi gali sukelti išgąstį ir baimę. Šiuolaikiniai psichologai mano, kad košmarai – tai padidintas atvaizdas to, ką matome savo aplinkoje, konfliktai, neigiamos emocijos, agresyvūs žmonės ir t.t. Dažniausiai košmarai sapnuojami, kai patiriamas stresas, tuomet jų skaičius ženkliai išauga. Yra išskiriami du košmarų tipai. Pirmasis sapnuojamas greitojo miego metu (miegas kietas, trunka 25% viso miego trukmės). Jo metu jaučiamas liūdesys, pyktis, kaltė, kitos slogios emocijos. Kiti aplanko giliojo miego metu, žmogus jaučia nerimą, siaubą, baimę ir dažniausiai pabunda drebėdamas. Tiesa, kalbama, kad košmarus dažniau sapnuoja vaikai, nes jie vis dar bijo po lova ar spintoje tūnančių baubų, paaugliai ir suaugę į tai reaguoja racionaliau, mažiau pasiduoda emocijoms.

Košmarų temos

Iš visų šimtų pasakojimų, kuriuos psichologai išgirsta iš savo pacientų buvo išrinktos trys dažniausiai pasikartojančios asmenų tarpe.

 1. Paralyžius

Košmare žmogus patenka į spąstus, negali pajudėti, prisišaukti pagalbos. Toks sapnas reiškia, kad aplinkoje vyksta agresyvūs, neigiami veiksniai. Sapnas įspėja apie gresiantį pavojų, liepia būti atsargiam. Mokslininkai tokią miego temą priskiria prie fizinių – žmogui miegant žmogus suparalyžiuojamas, jis negali pajudėti, todėl tai atsispindi sapne. Asmuo jaučiasi sukaustytas, užblokuotas, sapne neveiksnus. Dėl šio funkcijų blokavimo žmogus miegodamas dažniausiai nejuda, bet sapnuodamas slogų sapną taip pat negali jame veikti.

 1. Kritimas

Sapne žmogui iš po kojų dingsta grindys, žemė ar kitas paviršius. Kritimas į bedugnę reiškia vienišumą, žmogus jaučiasi paliktas pats apmąstyti problemas, jis bijo prarasti kontrolę, atsipalaiduoti. Moksliniu požiūriu įrodoma, kad žmogus jaučia artėjančią išdavystę, tai intuityvus jausmas, kai jaučiamas artėjantis negerumas, nelaimė ar bėda. Numatoma pastebint pernelyg malonius žmogaus veiksmus, poelgius, pasąmonėje iškart užfiksuojama kaip nieko gero nežadantis signalas. Kita vertus, kai vaikai sapnuoja kritimą tai tapatinama su jų augimu.

 1. Žmogus su kauke

Košmare matomas keistai apsirengęs žmogus, nusigrimavęs ar dėvintis kaukę, dažniausiai yra nutylėjimo pavyzdys. Pavyzdžiui, jaučiama, kad draugas iš tiesų manipuliuoja, apgaudinėja, siekia sau naudos. Taip pat gali būti, kad jaučiama simpatija iš žmogaus, kuris dar to nepasakė. Mokslininkai sako, kad tai tiesiog miego metu itin sustiprėjusi intuicija, kuri bando parodyti artėjančią grėsmę ar kaip tik romantinį gyvenimo posūkį.


Sapnininkas ir sapnų dienoraštis


Turbūt dažnas iš jūsų susapnavęs sapną puolate ieškoti jo reikšmės internete, ypač jei sapnas įsomintinas ar slogus. Tuomet ypač padeda sapnininkai – psichologų sudaryti sapnų aiškinimo rinkiniai, padedantys suprasti sapno esmę. Internetiniai leidiniai kasdien sulaukia daugybės peržiūrų, žmonės domisi savo ateitimi, bet dažniausiai patys pasispendžia sau spąstus. Žinoma, įdomu išsiaiškinti, kas tavęs laukia ateityje, bet per daug tikint jo reikšme žmogus gali jaustis prislėgtas, bijoti artėjančios grėsmės ar priešingai, susapnavęs teigiamą sapną nenumatyti artėjančios nelaimės ir būti skaudžiai apgautas.
Kita alternatyva – sapnų dienoraštis. Paprastame sąsiuvinyje ar interneto portaluose fiksuojami sapnai padeda pastebėti sapnų pasikartojimus, reikšmių sutapimus su gyvenimo įvykiais. Internete galima rasti specialių svetainių, kuriose ne tik galima užrašyti savo sapnus, bet ir gauti reikšmes, pasikartojimų kalendorių ir visą rūpimą informaciją.

Sapnų gaudyklė

Amerikos indėnai pirmieji nusprendė pagaminti amuletus, išvaikysiančius košmarus ir pritraukiančius gerus sapnus. Gamybos įdėja atsirado odžibvų ir aniišabų gentyse. Sapnų gaudyklės kabinamos virš miegojimo vietos, kur ją galėtų apšviesti saulė. Ji skirta apsaugoti nuo ore sklindančių blogos energijos kupinų sapnų. Gaudyklė sugaudavo blogus sapnus, o ankstyvo rytmečio saulė juos sunaikindavo. Tikėta, kad jos labai padėdavo vaikams – siūbuojanti plunksna simbolizavo orą ir kvėpavimą – gyvybės simbolius.
Iki šiol svarbiausia sapnų gaudyklės dalimi liko tinklas, jis dažnai puošiamas įvairiais akmenėliais, plunksnomis ar karoliukais. Karkasą anksčiau sudarydavo mediniai lankai, dabartinės sapnų gaudyklės dažniausiai gaminamos ant plastikinių lankelių ar plonų apyrankių.

Įdomūs faktai apie sapnus

 1. Tik nuo gimimo akli žmonės nesapnuoja. Jų sapnuose vyrauja kvapai, garsai, lytėjimai, emocijos ir skonis. Apakusieji po gimimo sapnuoja kaip ir kiti žmonės.

 1. Nubudęs per penkias minutes žmogus gali prisiminti maždaug pusę regėtų sapnų. Vėliau – jau tik dešimtadalį. Tiesa, žmogus negali atsiminti sapno pradžios.

 1. Dažniausiai sapnai atspindi neigiamas, o ne teigiamas emocijas.

 1. Iš pirmo žvilgsnio chaotiškas miegančio žmogaus akių obuolių judėjimas trunka maždaug ketvirtadalį miego laiko.

 1. Vyrai sapnuoja 70% vyrų, kai moterys vienodai sapnuoja tiek vyrus, tiek moteris.

 1. Beveik du trečdaliai žmonių pripažįsta sapnavę tai, ką jau gyvenime buvo patyrę.

 1. Gyvūnai taip pat sapnuoja.

Sapnai – neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Kažkada bus aišku, kodėl sapnuojame ir kas lemia mūsų sapnus, tačiau šiandien tiesa slypi šiek tiek mistiškose sapnų paslaptyse. Galbūt sapnai mums išvis nereikalingi, o gal tik jų dėka mes gyvename? Dabar tai dar nežinoma. Ar verta tuo tikėti? Jums spręsti.3 Komentarai

 1. Sveika !
  Norėčiau užduoti klausimėlį. Jei aš dar neužmigus jaučiu kritimą , bet jo nesapnuoju ? Būna guliu , jau snūduriuoju ir jaučiu kritimą , bet vaizdo nematau.
  P.S. Jei kankina blogi sapnai , tikrai nusipirkit gaudyklę ! Man padėjo !

  AtsakytiPanaikinti
 2. Iš tiesų labai paslaptingas ir keistas dalykas tie sapnai. Buvo įdomu apie juos sužinoti daugiau, ačiū už straipsnį!:)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Puikus straipsnis! :)

  AtsakytiPanaikinti