Haštagas - Aš banginisĮ Lietuvą žaibišku greičiu atkeliavo naujas virusas, kuris turbūt jau pralenkė buvusį Pokemon GO populiarumą. Tik šį kartą tai - ne linksmas laisvalaikio praleidimo būdas ir net žaidimu jo negaliu pavadinti, nes jame žaidžiama su žmogaus, tiksliau paauglio, gyvybe. Tai - Mėlynasis Banginis.

Pirmadienį atėjusi į mokyklą net nežinojau, kad toks žaidimas egzistuoja, nors, kaip girdėjau, jį rodė ir per žinias (o tai reiškia jo ne mažą populiarumą), bet iki pamokų galo jau žinau apie jį viską, nes visa mokykla, o ypač mano bendraklasiai, ištisai tik ir šneka apie jį. Ir blogiausia - jau yra įsijungę į ,,banginių'' gretas, bei nemato čia nieko blogo.

Žaidimo ,,sugalvotojas'' yra rusas, Filipas Budeikinas, ir man tiesiog trūksta žodžių, kokiu atsiprašant psichu reikia būti, kad kurtum tokį žaidimą, tam, kad vaikai žudytųsi. Nors šiuo metu yra suimtas už tai, jog dėl jo kūrinio Rusijoje jau nusižudė 15 paauglių ir jų tikrai daugės. Nors Filipas ir už grotų, tai netrukdo žaidimui plisti toliau ir vesti vaikus prie savižudybės.

Trumpai apie Mėlynojo Banginio ,,tikslą'': žaidimas trunka penkiasdešimt dienų. Kasdien gauni užduotis, kurias reikia filmuoti ar fotografuoti ir siųsti kuratoriams, kad įrodytum, jog atlikai. . Užduotys susiję su psichiniu ir fiziniu savęs žalojimu, kaip baisių filmukų žiūrėjimas, pjaustymasis, užduotis, liepianti sukelti sau skausmą. Paskutinė užduotis liepia tau nusižudyti.

Turbūt iškart pagalvojote, jog koks kvailys atimtų sau gyvybę, tik dėl to, kad liepė žaidimas. Bet viskas yra kur kas sudėtingiau.

Pirma - žaidimas orientuotas paaugliams nuo 13 iki 17 metų. Iš savo patirties galiu teigti, jog tai tikrai sunkus periodas, savęs ieškojimo, kompleksų, nesaugumo jausmo, depresijos metas, kai žmogus yra labai pažeidžiamas. Dauguma paauglių tikrai nors kartą yra pagalvoję apie savižudybę. Ir štai atsiranda žaidimas, kuris tai tik skatina. Pirmosios užduotys nesunkios, neįpareigojančios. Bet jos tokios atrodo tik iš pirmo žvilgsnio. Radusi internete jų sąrašą, pastebėjau, kad jos sudėtos ne atsitiktine tvarka, o taip, jog skatintų vaiką patį pasitraukti iš gyvenimo. Depresiją sukeliantys veiksmai, spaudimas iš žaidimo kuratorių, skatinimas, pasirinkti lengvesnį kelią, pavojingos
užduotys: išbėgti į kelią, kai ten važinėja mašinos, nueiti ant aukšto namo stogo ir atsistoti ant krašto, įpjauti tris vertikalias linijas ant rankos ir t.t.

Kartais, užduotys tampa per sunkios ir netgi pradeda atrodyti kvailos. Tada paauglys bando pasitraukti iš žaidimo. Kuratorius tai pamatęs, gali išsiųsti nuorodą, kurią neva paspaudus, galėsi baigti žaidimą. Taip jis gauna žaidėjo IP adresą, sužino asmeninę informaciją, adresą, telefono numerį. Kuratorius ima terorizuoti vaiką, jog pakenks jo tėvams, artimiesiems, ir paauglys yra priverstas tęsti žaidimą iš baimės. Tai dar labiau traumuoja jo psichiką.

Turbūt kyla klausimas
- kam tada pradėti? Paaugliai nori pritapti, pasirodyti prieš kitus, galbūt yra paskatinami draugų, nori uždrausto ir pavojingo vaisiaus ir tai tik keletas priežasčių. Juk ir prieš rūkydamas, turbūt žino, kad tai sukelia vėžį ir dar turi visą puokštę ,,minusų'', bet vistiek ima rūkyti. Šitai pastebėjau ir savo klasėje, kai ,,kiečiausiais'' klasės vaikas pasakė, jog pradėjo žaisti šį žaidimą. Kitą dieną prie jo prisijungė kone trečdalis klasės, kurie irgi nori būti ,,kietais''. Šiandien išgirdau klasiokų pokalbį, kuris mane parodė, kaip tai yra rimta:

 ,,-Žaidi banginį? -Aha, neseniai pradėjau. Rytoj man reikės nueit ant stogo ir atsistot ant krašto.  Kur eisi? -Tai ant bešyno..''


,,Bešynas'' (atsiprašau už tokį išsireiškimą) - yra mano miestelyje esantis pastatas - vaiduoklis, kuriame seniau buvo specialioji mokykla. Dabar pastatas yra kritinės būklės, ten renkasi narkomanai ir alkoholikai ir vien artintis prie jo yra pavojinga, o ką jau lipti ant stogo!

Ir nesvarbu, jeigu tie vadinamieji ,,kuratoriai'' tavęs nesuras, nepakenks tavo šeimai, bet psichologinis spaudimas ir žala vaikui jau yra padaryta. Baimė, žiaurios užduotys, skatinimai nusižudyti jau yra įrašyti į sąmonę.

Vienintelis būdas įveikti šią problemą yra netylėti ir neapsimesti, jog tai tik ,,iš neturėjimo ką veikt'' arba ,,nereikia prasidėt''. Būtina padėti, jeigu pamatei ant draugo rankos pjautines žaizdas, pastebi, jog jis prislėgtas, nemiegojęs, facebook paskyroje pasiskelbė informaciją, jog dalyvauja žaidime, privalai neužmerkti akių, prieiti, pasikalbėti, atkreipti dėmesį.


Paaugliai nenori, kad į jų reikalus kištųsi mokytojai ir tėvai, bet tu gali kažką pakeisti, prieš blogį pasaulyje. Juk tai tik vaikai, paaugliai, kaip ir tu pati.

 Savižudybė sukelia daug skausmo tėvams ir artimiesiems. Mirtis nieko neišsprendžia. Nelik abejinga. 10 Komentarai

 1. Džiaugiuosi, kad parašei šia tema ir stengiesi šiam "žaidimui" užkirsti kelią, man patiko!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Kaip tu žinodama apie šį žaidimą viską leidi savo klasiokams tai daryti?! Tai dabar neapsimesk gerute rašytoja, norinčia kitus apsaugoti ir skatinančia prisijungti, eik ir gelbėk, nes jei jie mirs tai ir dėl tavo kaltės. Būk delfinas!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonime, tą dieną kai išgirdau apie šį žaidimą, nežinojau kaip toli jis yra nuėjęs. Maniau, kad tai tiesiog kažkoks fun dalykas ir tiek. Ir tiesiog nėra lengva atkalbėti paauglį nuo to, kas jam atrodo kieta ir padeda pritapti prie ,,bandos''. Tai nereiškia, kad aš leidžiu jiems tai daryti. Tiesiog klasiokas nebuvo įsivėlęs rimtai ir nebuvo ant depresijos ribos, jis neatliko užduoties ir pareiškė, kad meta šitą ,,pievą''. Bet yra vaikų, kurių gyvenimas labai sunkus ir kuratorius pasirodo kaip vienintelis suprantantis žmogus. Jam net nereikia grasinimų, kad vykdytų viską, ko jis prašo. Tada tikrai reikia gelbėti žmogų.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Man vienintelis klausimas kyla kam atlikineti dar kazkokias uzduotis jei vistiek nusprendei zudytis, kam jos berupi? Kvailystes kazkokios.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Na manau viskas prasideda nuo noro būti ,,kietam''. Čia kaip ir su rūkymu yra. Jis irgi žudo tik daug metų ir lėtai, bet esmė, kad žmonės vistiek rūko.

  AtsakytiPanaikinti
 6. gal ir nelabai gražiai nuskambės, bet, jeigu norite užkirsti kelią šitai psichozei, protingiausia būtų nerašyti straipsnių apie ją, nes tai dar labiau visa tai reklamuoja ir tada susidaro uždaras ratas: žmonės skaito ir susigundo patys išbandyti. kad ir kaip baisiai tame straipsnyje būtų apie mėlynąjį banginį parašyta. geriausia būtų tiesiog pamiršti ir nebekalbėti apie tai, nutraukti tą grandinę.
  čia vienas iš tų atvejų, kai tie, kurie nežino yra geriausiai apsaugoti nuo to.
  _____________________________________________
  http://samone-isejo.blogspot.lt/

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Manau,kad apie tai šnekėti reikia.. tokiu būdu atkreipti tėvų dėmesį .. teko girdėti ir apie šio žaidimo atmainas.. rašo vaikams ir ne tik paaugliams.. rašo ir 8-9 m. O tėvai dar tokius pypliukus puikiai gali (žinodami) kontroliuoti ir stebėti kur,kaip ir su kuo jų vaikai bendrauja .. ypač internete ..

   Panaikinti
 7. tegul tėvai ir kalba apie tai, kurie yra jau suaugę ir kuriais manipuliuoti yra sunku. o vaikams to žinoti nereikia. nebūtų tiek reklamuojamas, nebūtų tokio populiarumo sulaukęs.

  AtsakytiPanaikinti
 8. http://braitlife.blogspot.lt/2017/03/po-melinojo-banginio.html
  Pabandžiau įsivaizduoti trumpus momentus kaip turi jaustis tie kurie išgyveno po mėlynojo banginio žaidimo manijos apsilankymo. Dabar turiu gerai pamąstyti.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Kaip rast ta grupe? Noriu sudalyvaut-suzinot kokios uzduotys... man 30 tikrai manes neivels savo kvailom kalbom ten

  AtsakytiPanaikinti