,,Kiborgų žemė''. Maidano didvyriai


Nors vos prieš šimtmetį pasaulį sudrebino Pirmasis pasaulinis karas, o mūsų seneliai dar prisimena Antrojo karo siaubus, mums tai atrodo tolima ir sunkiai įsivaizduojama. Ypač čia, Lietuvoje. Mūsų valstybės laisvė, rodos, nepajudinama, bet mūsų tėvai puikiai prisimena sausio tryliktąją. Ukrainos šalies tragedija parodo mums, kad niekas nėra saugus ir mes privalome branginti savo laisvę. Deja, dėl kibernetinių atakų ir informacijos iškraipymo dauguma detalių nutylima ir tikrasis vaizdas yra iškraipytas. Tiesą mums atskleidžia Dovydo Pancerovo dar šių metų knygų mugėje debiutavusi knyga ,,Kiborgų žemė''. 

Šis kūrinys - portalo 15min inicijuotas projektas. Perkant knygą prisidedama prie Lietuvos kariuomenės gerovės.

Prie istorijos prisiliesti leidžia filmas: ,,Maidanas''. S. Loznica, ukrainiečių režisierius, taip pat sukūrė puikiai įvertintus filmus ,,Blokada'', ,,Peizažas'' , ,,Pasirodymas''. 


,,Kiborgų žemę'' perskaičiau, kai tėtis pasiūlė tai padaryti, pats sukrimtęs kūrinį. Pasikliauju jo skoniu, todėl iškart čiupau ją į rankas. Galiu pasakyti, kad išties talentingo rašytojo Dovydo Pancerovo dėka knygą lengvai skaitėsi. Buvo lengva pamatyti vaizdus, kuriuos matė autorius, pajusti emocijas, kurias išgyveno žurnalistas. Viską reziumavo istoriją papildančios nuotraukos, kurių autorius fotografavo iš įdomių ir netgi gyvybei pavojingų kampų. Visa istorija yra gyva, spalvinga ir nepagražinta. Tai knyga apie realybę. Ji mane sukrėtė, užvertusi paskutinį puslapį niekaip negalėjau užmigti, mintyse vis iš naujo pergyvenau istoriją, akyse sukosi nuotraukos, smegenys bandė suvirškinti, bet man tai užtruko ilgai.

Šiaip esu gana jautri panašiems dalykams ir jie sujaudina iki širdies gelmių. Mintyse ne kartą kartojau, kaip gerai, kad gimiau čia, Lietuvoje. Kai pagalvoji, juk galėjau dabar būti nuo bombų aidinčiame Afganistane, nuniokotame Irake, valdžios engiamoje Ukrainoje, sovietų ideologija gyvenančioje Rusijoje, jausti kaltę už tai, ką holokausto metu padarė mano šalis, jeigu būčiau vokietė.

Istorija prasideda autoriaus gimtinėje Šilutėje. Žurnalistas ,,mėgaujasi'' atostogomis, kurios veikliam žmogui tampa vos ne kančia. Bet sužinojęs, kad kolega vyksta į Ukrainą, jis nusprendžia leistis į avantiūrą ir tą pat naktį išvyksta į Vilniaus oro uostą. Dieną jis jau vaikšto Kijevo gatvėmis, sutinka draugą fotografą ir nuvyksta į Lietuvos ambasadą. Kitą dieną autorius patenka į patį Maidano revoliucijos židinį - Nepriklausomybės aikštę. Istorijoje atsispindi tikra laisvės didvyrių ir revoliucijos realybė. Žurnalistas patenka į pavojingas situacijas, išgirsta sukrečiančių istorijų iš savanorių lūpų. Tai jis ir perteikia savo knygoje ,,Kiborgų žemė''.

,,Hruškevskio gatvėje nelįskite, kur nereikia. Ten snaiperiai. Kala į žurnalistus,- perspėja atsisveikindamas Saša.'' 39 psl.

,,Po kelių savaičių Maidanas pakilo į lemiamą  mūšį, ir lietuvis gydytojas operavo tuos, kuriems dar buvo galima padėti. Tie, kurių išgelbėti nepavyko, prisidėjo prie Dangiškosios šimtinės - taip ukrainiečiai pavadino Maidano didvyrius, kurie niekada nemirs.'' 75 psl.

Vienas D. Pancerovo kalbintas ukrainietis sakė, kad ima pavyzdį iš lietuvių. Kai jie sausio 13-ąją atsikovojo savo laisvę iš Rusijos, dabar Ukrainos žmonės turi padaryti tą patį. Bet kad ir kas dėjosi toje aikštėje, prie pat prezidentūros, Ukrainos prezidentas užmerkė akis ir visam pasauliui skelbė, jog nieko nevyksta. Tik po lemiamojo mūšio, kai policininkams buvo suteiktas leidimas ŠAUDYTI į revoliucionierius tikromis kulkomis, ir beveik šimtui jaunų vyrų lavonų nuklojus šaligatvius pagrindinėje gatvėje, tarsi kas muilu prezidentui V. Jenukovyčiui akis būtų praplovęs. Pajėgos atitrauktos, bet žala milžiniška.

Revoliucija baigėsi, šūviai nutilo, bet ar VISKAS baigėsi? Ar dabar ramiai gyvens žuvusiųjų motinos? Į Maidano barikadas daugiausiai ėjo aštuoniolikos - dvidešimties metų vyrai, guldė galvas dėl Tėvynės be sovietų ideologijos ir antipatiškos valdžios.  Jie savo mirtimi atnešė pergalę, bet kraujo dėmė jau niekada nenusiplaus nuo Kijevo ir visos Ukrainos.
 ,,Kiborgų žemė'' leidžia prisiliesti revoliucijos, pamatyti nepagražintą paveikslą ir tikrąją revoliucijos pusę. Išgyventi siaubą ir neteisybę, kuri stiprina kiekvieną mūsų, pamoko, tai, kokie yra karinių konfliktų padariniai, padeda slapčiomis džiaugtis savo Tėvyne, kurioje dabar taika, kuri turi nuostabią istoriją, kurioje nesiaučia uraganai, nėra ugnikalnių ir žemės drebėjimų. Turime riekę jūros, daugiau negu reikia maisto ir gėlo vandens. Užjauskime kitas šalis ir jų nelaimes bei tuo pačiu supraskime, kad gyvename geriau, negu pusė pasaulio. Tai ko gi mums dar reikia? 

0 Komentarai