Kirmgrauža - tik fantastiniuose filmuose?

 Šiais laikais, kai fantastiniai filmai pamažu virsta realybe, mokslininkai bando ištirti kuo daugiau mokslinių reiškinių. Filme „Tarp žvaigždžių“ išpopuliarėjusi kirmgrauža gali egzistuoti ir tikrovėje, žymiai palengvindama keliavimą kosmosu.

Kirmgrauža - tai kosminis tunelis, keičiantis erdvėlaivį ir padedantis greičiau įveikti tūkstančius šviesmečių. Tačiau su ja reikia elgtis atsargiai: čia slypi didžiulė galimybė stipriai pakenkti sveikatai, viena to priežasčių - didelė radiacija.

 Kas sugalvojo kirmgraužos teoriją?


Remdamiesi bendrąja reliatyvumo teorija (BRT) 1935 metais fizikai Albertas Einšteinas ir Nathanas Rosenas iškėlė hipotezę, kad yra galima „tunelių“ per erdvėlaivį sistema. Šie takai buvo pavadinti Einšteino-Roseno tiltais arba kirmgraužomis ir jie galėjo sujungti du erdvėlaivio taškus, taip lauždami kampą bei trumpinantį kelionių atstumą ir laiką.

Kirmgraužoje, kaip ir upėje, yra dvi žiotys, kurias jungia tiesus tunelis. Jei jis išsilenkia, kelionė tampa dar ilgesnė nei įprastai. Todėl didelė tikimybė, kad atradus šią sistemą ir į ją patekus gali kilti didelė grėsmė žmogaus sveikatai ir gyvybei. Nors kirmgraužų egzistavimas numanomas, nieko dar nėra aptikta. Manoma, kad ją galima pastebėti pagal šviesos sklidimo liniją. Šviesa, pasiekusi kirmgraužą, automatiškai linksta, taip sukurdama tam tikrą spindulių ir šešėlių žaismą. Iš dalies BRT sprendiniai leidžia galimybę, kad tokios kirmgraužos egzistuoja, o kiekviena žiotis yra juodoji bedugnė (JB).  Kita vertus natūraliai susiformuojančios JB, mirus žvaigždei, pačios kirmgraužos nesukuria.

Kirmgraužos pavojaus priežastys


Mokslinėje fantastikoje tokių pasakojimų apie šiuos reiškinius netrūksta, bet tokia kelionė būtų labai sudėtinga ne tik dėl to, kad jų dar neaptikome.

  • Pirmoji problema yra dydis. Manoma, kad kirmgraužos yra mažytės, maždaug 10-33 centimetrų, bet kadangi visata plečiasi, manoma, kad jos taip pat galėjo padidėti.
  • Antroji yra stabilumas. Einšteino-Roseno kirmgraužos laikomos niekam vertomis, nes greit susitrauktų ir keltų grėsmę gyvybei. Bet atlikus naujesnius tyrimus, buvo atrasta, kad kirmgraužos, kurios turėtų „egzotiškos“ materijos galėtų ilgiau likti atviros. Bet tokios kirmgraužos turėtų neigiamą slėgį ir tankį, tad galėtų funkcionuoti tik vakuume.

Nors kai kurie mokslininkai tokią kelionę laiko įmanomą, kosmologas Stephenas Hawkingas tam nepritaria.

Dabartinės technologijos, deja, bet nesugebėtų kirmgraužos padidinti ir stabilizuoti, tad ši svajonė lieka ateičiai. Tačiau mokslininkai taiko įvairius metodus, tikėdamiesi, kad kirmgrauža pagaliau bus tinkama naudoti.


2 Komentarai