Dainuojamoji poezija - lyriškiausias muzikos žanras


Romantiškam, jausmingam ir lyriškam muzikos žanrui, dainuojamajai poezijai, nesunku užkariauti žmonių širdis. Greičiausiai esi girdėjusi bent vieną šio žanro dainą jaukiais vakarais prie laužo klausydama gitaros muzikos, arba gatvėje matydama gitara skambinantį jaunuolį, arba bet kur kitur. Papurtei galvą, nes apie tokią muziką net nesi girdėjusi ir nesupranti, apie ką kalbu? Skaityk toliau ir sužinok apie šį žanrą daugiau - galbūt jis sužavės ir tave?

Kas yra dainuojamoji poezija?
Dainuojamoji poezija - muzikos žanras, kuriam priklausančių dainų svarbiausiu akcentu laikomi žodžiai (dažnai naudojami poezijos kūriniai), o ne muzika, nes norima eiles perteikti kuo jautriau ir emocionaliau. Muzika kuriama pagal žodžius, dažniausiai atliekama gitara, fortepijonu, liutnia arba smuiku. Žanras labiausiai paplitęs Lenkijoje ir Baltijos šalyse. Dainininkai, atliekantys šio tipo dainas, vadinami bardais.

Istorija
Dainuojamoji poezija Lietuvoje pradėjo gyvuoti jau nuo devyniolikto amžiaus, kai tuometiniai garsūs poetai A. Strazdas, A. Vienažindys, A. Baranauskas savo eiles dainuodavo. Yra ir kitų šio žanro ištakų - teatrai, smuklės, kavinės, kuriuose būdavo atliekamos užstalės dainos. XX a. aštuntajame dešimtmetyje tokia muzika išpopuliarėjo tarp paauglių, norinčių dainuoti, groti gitaromis ir tokiu būdu išreiškti save. Jiems įtaką darė to meto žymios, tokios kaip „The Beatles“. Laikui bėgant atsirado vis daugiau bardų, muzikos žanras išplito po Lietuvą.

Bardai Lietuvoje

Vytautas Kernagis
„Muzika man tikrai nerūpėjo tol, kol atėjo laikas patikti. Buvau žvairas, vienas akinių stiklas nepermatomas... Na kas į mane tokį galėjo žiūrėti?! Supratau, kad muzikuodamas galiu tapti įdomus. Bitlų laikai... Atrodė viskas paprasta: paimi gitarą, groji, merginos alpsta... Ilgi plaukai, platėjančios kelnės... Vieną dieną supratau, kad muzika skirta ne tik šokiams ir „mergičkoms kabinti".“

Pats žinomiausias šio muzikos žanro atlikėjas ir pradininkas. Vytautas Kernagis ne tik dainavo - jis daugiau nei keturiasdešimt metų rašė scenarijus, režisavo ir vedė renginius bei televizijos laidas, vaidino. Jo sėkmė prasidėjo režisieriui A. Araminui pristačius naują filmą „Mažoji išpažintis“,  kuriame pagrindinį vaidmenį atlikęs V. Kernagis labai išpopuliarėjo. Legendinis dainininkas ir aktorius mirė nuo vėžio 2008 m.Saulius Mykolaitis
„Noriu žiūrėti į priekį – tegul aš svajonėse kuriuosi savo teatrą, tegul kiekvienas žmogus svajonėse susikuria savo teatrą“

Sauliaus vaikystė nebuvo lengva - jo tėvai mirė, kai jis buvo nedidelis, todėl buvo užaugintas dviejų vyresnių brolių. Pirmąją gitarą gavo būdamas septynerių, o kurti dainas ir dainuoti pradėjo dar mokykloje. Studijavo muzikos akademijoje, bet vėliau perėjo į aktorystę. Per visą teatro karjerą įkūnijo daugiau nei dvidešimt vaidmenų, taip pat spektaklius režisavo. Aktorystę derino su muzikine kūryba - yra parašęs muziką šešiems spektakliams. Savo gyvenimą baigė tragiškai - jautrios sielos dainininkas ir aktorius pasirinko savižudybę, kurios priežastis nėra žinoma.


Ieva Narkutė (scen. pseudonimas „Jieva“)
„Aš tik mergaitė, kuriai labai patinka dainuoti“.

Merginos mama - muzikos teoretikė, o tėtis - chorvedys, todėl I. Narkutė nuo pat mažens buvo apsupta muzikos. Kurti pradėjo būdama keturiolikos, turėjo grupę. Atlikėja teigia, jog net nepastebėjo, kaip jos pomėgis dainuoti išaugo į kažką rimtesnio. Lietuvoje labiausiai išpopuliarėjo parašiusi dainą „Raudoni vakarai“.
Ieva studijavo psichologiją, šiuo metu yra ištekėjusi už savo mylimojo kariškio Mindaugo Šeduikio.Dainuojamoji poezija kartu su bundančiu pavasariu sukuria harmoniją ir ramybę viduje. Ar radai jai vietos bent visai mažyčiame, slaptame širdies kampelyje?


2 Komentarai

  1. Toks jausmas, kad ką mokotės per lietuvių kalbą. Tą ir rašot cia. NEIDOMU. Jau antrakart pastebiu, t.y sis strqipsinis ir apie A.Vienazindi.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Nesutinku su Anonimu rasiusiu auksčiau manęs. Straipsnis geras ir net labai. Tik įvelta klaidų ties a.a. S.Mykolaičiu. Savižudybę pasirinko greičiausiai todėl,kad kritikai neigiamai įvertino jo režisuotą spektaklį. Beje,galėjai įdėti jo "Matrica",o ne tą dainą ;)

    AtsakytiPanaikinti