Kaip išsirinkti studijas? Asmeniniai patarimai

Susijęs vaizdasKo gero vienas įtempčiausių etapų jauno žmogaus gyvenime yra mokyklos baigimas. Ne gana to, jog abiturientai privalo atlikti svarbiausią (kol kas) savo gyvenimo užduotį - mokytis egzaminams ir juos išlaikyti, jie kone kiekvieną dieną yra priversti girdėti aplinkinių klausimus apie tolimesnį mokslą, studijų programą ir pasirinktą universitetą, kolegiją ar kitą mokymosi įstaigą. O liūdniausia yra tai, kad dėl studijų gausos, pernelyg daug informacijos ar dar kitų priežasčių tu net neįsivaizduoji, kur galėtum studijuoti!!! 

Pažįstama situacija? Neabejoju, jog didelė dauguma jaunuolių, kurie šiais arba kitais metais baigs mokyklą, susiduria su tinkamų studijų pasirinkimo problema. Aš irgi buvau tokia kaip tu – sutrikusi, nežinanti ko nori ir nuo ko pradėti ieškoti, o dabar jau sėkmingai studijuoju pirmajame kurse. Šiame straipsnyje pasidalinsiu savo asmenine patirtimi, kaip aš rinkausi studijas, o jeigu tai tau aktualu – skaityk toliau!
Pirmas patarimas - REALISTIŠKAS POŽIŪRIS Į SAVE

Taip jau viskas surėdyta – kiekvienas mes esame skirtinga, individuali asmenybė, tad normalu, jog studijų programas ar universitetus mes renkamės pagal savo poreikius. Kaip tai padaryti? Pagrindinis metodas, kurį naudojau aš – savianalizė. Tereikia pradėti save bei aplinką smulkiai, atidžiai, o svarbiausia realistiškai tyrinėti!

Tai, ką tu gali

Aš pati pradėjau (o ir tau rekomenduoju) nuo savo galimybių išsiaiškinimo. Šioje vietoje svarbiausias yra kritiškas požiūris – susirašyk, nusibraižyk, nusipiešk ar dar bet kokiu tau priimtinu būdu susižymėk savo potencialias galimybes, silpnybes ar baimes. Pavyzdžiui, jeigu aš paniškai bijau kraujo ar vos tik pažvelgusi į atviresnę žaizdą iš karto jaučiu, jog tuoj nualpsiu, man tikrai neverta bandyti perlaužti save ir stoti į mediciną arba jeigu fizika mane varo į neviltį, ko gero neturėčiau sieti savo ateities su tuo. Susirašyk viską, bet kokias smulkmenas – tau sekasi piešti ar braižyti, greitai mokaisi kalbas, bijai gyvūnų, gali išspręsti net sunkiausią matematikos uždavinį,  nekenti informacinių technologijų, o galbūt klausimus iš chemijos kurso gliaudai kaip riešutus? Jeigu sunku į save pažvelgti realistiškai, gali paprašyti šeimos narių, draugų, klasės auklėtojos arba bet kokio mokytojo, su kuriuo palaikai gerus santykius. Šiuos dalykus susigrupuok į tam tikras kategorijas, pvz. pagal mokslų sritis (technologiniai, socialiniai, humanitariniai, fiziniai ir kt.),  pagal panašumus ar dar kažkaip, kaip priimtina tau.

Tai, ką tu mėgsti

Ko gero pati svarbiausia dalis – pagalvok, ką veikti tu labiausiai mėgsti, kas tave daro iš tiesų laimingu žmogumi. Veiklos vėlgi gali būti bet kokios – nuo matematikos iki rašymo, nuo projektavimo iki renginių vedimo, nuo pagalbos kitiems iki cheminių bandymų. Skirk tam pakankamai laiko – prisėdus penkioms minutėms gali atrodyti, jog mėgsti tik ilgai miegoti ir valgyti, bet rimtai į tai pažiūrėjęs atrasi daug dalykų, kurie tau kelia džiaugsmą. Visus savo hobius, patinkančias veiklas taip pat rekomenduočiau susigrupuoti, kad vėliau būtų lengviau analizuoti – susidėliok pagal panašumus, pagal sritis ar išdėliok hierarchiškai nuo pačios mėgstamiausios veiklos iki mažiau mėgstamos.

Tai, ko reikia darbo rinkai

Nesuprask klaidingai – nesvarbu, kokią studijų sritį pasirinksi, jeigu  ji tau labai patiks ir joje būsi pats geriausias, darbdaviams tavęs reikės visada. Tačiau jeigu neturi kažkokios konkrečios svajonės, išanalizuok ir trečiąjį aspektą – tam tikrų profesijų paklausumą darbo rinkoje. Pasinaudok ,,Google‘‘ paieška ir atsirask, kokios specialybės bus paklausios ateityje, pakalbėk su pažįstamais, suaugusiais žmonėmis, kurie turi kompetencijų šioje srityje, nusipirk žurnalus, kuriuose būna pateikti įvairūs reitingai ir realiai įvertink ateitį. Apmąstyk tokias smulkmenas kaip pvz. anglų kalbos išsiplėtimas daugelyje pasaulio šalių – akivaizdu, jog ateityje anglų kalbos vertėjų reikės kur kas mažiau negu švedų, kinų, ispanų ar bet kokios retesnės kalbos žinovų, o IT ir toliau valdys daugelį sričių, tad jeigu tau patinka kompiuteriai ar programavimas, nenumok į tai ranka. Trumpai tariant, domėkis, ko reikia pasauliui.
VISKĄ SUDĖK Į VIENĄ

Taip, taip, supratai teisingai – jeigu nori tikrai sėkmingai išsirinkti savo ateities studijų programą, turi rinktis iš to, ką sugebi (atmetant tai, ko nesugebi, jeigu tai išmokti labai sunku ir tai, ko bijai), to, ką labai mėgsti daryti ir to, kas reikalinga ateityje. Jeigu nuoširdžiai pažiūrėsi į šį metodą, jį atlikusi turėsi labai daug informacijos apie save, tad tau teliks viską sudėlioti į vieną paveikslą ir keliauti per įvairių universitetų, kolegijų ar kitų mokymo įstaigų internetinius portalus ar lankstinukus. Tuomet belieka tik ieškoti studijų programos, kuriuose galėsi įgyvendinti visus tris punktus – realizuosi savo talentus ir gebėjimus paslėpdama silpnybes, mokysiesi kažką, susijusį su tavo aistromis ir žinosi, jog iš karto po baigimo turėsi darbo vietą. Tad čiupk į rankas popieriaus lapą, savo galvą ir analizuok save – paprasčiau nebūna, o rezultatas stulbinantis!
\
Antras patarimas – TIKSLINGA INFORMACIJOS PAIEŠKA

Sakykim, jog išanalizuoji save pakankamai gerai, atlieki dar pora asmenybės testų, pasikalbi su savo mokyklos karjeros konsultante ir jau turi kelis studijų programų variantus, kurie lyg ir tave domintų. Blogiausia tai, jog, kad ir kaip visi variantai tau atrodytų labai geri ir priimtini, tu vis tiek juos turėsi sudėlioti hierarchine tvarka nuo labiausiai dominančio iki mažiausiai. Kai baigsi mokyklą, specialiame puslapyje pildysi prašymą stoti į aukštąsias mokyklas ir būtent ta tvarka turėsi surašyti savo pasirinkimus. Kad tai padarytum teisingai ir protingai, tau prireiks ypatingai daug informacijos apie kiekvieną studijų programą. Ją gauti gali naršydama mokymosi įstaigų internetiniuose puslapiuose, lankstinukuose, kurie dalinami įvairių renginių metu arba informaciją rinkti tiesiai iš pirmų lūpų. Būdas, kuris 110% pasiteisino man – bendravimas su jau esamais studentais. Pavyzdžiui, mane domino marketingo studijos, tad Facebook paieškoje aš įvedžiau studijų programą ir bet kokius metus, pvz. ,,Marketingas 2015‘‘ ar ,,Marketingistai 2014‘‘. Facebook išmeta atitinkamas grupes ir tu gali matyti, kas jai priklauso. Dabar tereikia išsirinkti kelis ar keliolika žmonių (rekomenduočiau susisiekti su kuo daugiau, nes ne visi atrašo, be to, kuo daugiau nuomonių – tuo geriau)  ir sukurpti draugišką žinutę jiems. Papasakok, jog esi mokyklą bebaigiantis jaunas žmogus ir nežinai, kur link sukti savo gyvenimą toliau, tad tau reiktų nuomonės apie jų studijuojamą programą. Paklausk apie dalykus, kuriuos mokosi, kokie universiteto bei studijų programos pliusai, kokie minusai, kokios perspektyvos (vyresnių kursų studentai atsakys į šį klausimą, nes su tuo susipažinę jie jau būna), kaip jiems pati studijų kokybė. Nepamiršk – jeigu parodysi iniciatyvą, studentai tikrai mielai tau viską papasakos ir atsakys į bet kokius klausimus, tačiau visuomet išlik mandagus pašnekovas.
Kodėl siūlau tau tokį būdą? Nes jis mane asmeniškai išgelbėjo nuo bemiegių naktų galvojant, ar tiks man ta specialybė, ar netiks... Bendravau su labai daug studentų, jie buvo kelių studijų programų atstovai, tad būtent toks komunikavimas padėjo išsirinkti tą vienintelę. Viską išgirdau iš pirmų lūpų, susidariau tam tikrą vaizdą ir studijų paraišką teikiau tikrai drąsiau. Žinoma, nerekomenduočiau aklai daryti taip, kaip pasakys atsitiktinis studentas – visi mes esame skirtingi, kas vieniems patinka, kiti to pakęsti negali, tad galutinį sprendimą priimk pati.

Trečias patarimas – pasitikėk savimi

Taip, kad ir kaip banaliai skambėtų, turi tai įsisavinti ir kartu su savimi nešiotis visada – pasitikėk savimi. Nebijok egzaminų, nebijok, jog ne viską padarysi tobulai ar ne taip, kaip norėtum, nepradėk galvoti, jog kažko neišlaikysi ar išlaikysi prastai. Vietoj to, kad graužtum save tokiomis mintimis, pradėk galvoti pozityviai ir tikėk savimi. ,,Aš galiu viską, aš viską pasieksiu, įstosiu ten, kur noriu ir įgysiu trokštamą specialybę‘‘ – kartok tai sau kiekvieną dieną tol, kol tai virs tiesa. Tai veiksminga, kadangi mokslininkai yra įrodę, jog tam tikras nusiteikimas lemia mūsų rezultatus, tad nusiteik tinkamai. O svarbiausia, kad jeigu kažkas nepasiseks, prisimink, jog visuomet bus galima perlaikyti egzaminus, perstoti iš vienos specialybės į kitą ir nėra nieko, kas būtų neįveikiama abiturientui!

Mano istorija


Ir galiausiai, jog įkvėpčiau tau dar daugiau motyvacijos, papasakosiu savo istoriją. Visą laiką mokykloje buvau paprasta mokinė, kuri neturėjo vienos tikros svajonės, link kurios norėtų keliauti. Mokiausi viską ir sekėsi daugmaž viskas, tad, kai dešimtoje klasėje turėjome pasirinkti tam tikrus dalykus, buvo iš tiesų sunku ir net nežinojau, ką rinktis. Į savo planą įtraukiau labai daug pamokų ir nusprendžiau mokytis daug dalykų – ir tuos, kurie leistų pasukti į biomedicininę pusę, ir tuos, kurie skirti kitoms sritims. Visuomet žinojau, jog esu kūrybiškas žmogus, kadangi nuo mažumės daug rašiau, kūriau, užsiiminėjau menine veikla, tačiau nebuvau tikra, ar noriu su tuo sieti savo gyvenimą. Taigi, kadangi buvau sutrikusi, daug analizavau save ir mąsčiau įvairius variantus, kokius man pasiūlydavo aplinkiniai. Vieną kartą sesuo pasiūlė pasidomėti marketingu, kurio galima mokytis Kauno Technologijos universitete. Iš pradžių ši studijų programa didžiulio įspūdžio nepaliko, tačiau kuo daugiau rinkau informacijos, kuo daugiau studentų pakalbinau, tuo aiškiau supratau, jog tai iš tiesų mane traukia. Iš savo mokyklinio plano išbraukiau tam nereikalingus dalykus ir nuo tada daugmaž ruošiausi šiai studijų programai, taigi, galima sakyti, jog gerus metus žinojau, kur noriu stoti. Deja, dėl to situacija nebuvo vien tik rožėmis klota – teko išgirsti visokių kalbų, daug žmonių klausė, ar tai tikrai perspektyvu, ar to noriu, o vasarą, kai jau reikėjo pildyti prašymą, artimi žmonės vis labiau ragino pagalvoti apie kažką labiau užtikrinto, pavyzdžiui, chemiją. Ji man sekėsi, patiko, egzaminą išlaikiau gerai, tačiau žinojau, kad jeigu nuspręsčiau studijuoti būtent ją, tai būtų lyg kilpos užsidėjimas sau ant kaklo, kadangi nesu labaratorijų žmogus. Tad nors visus metus buvau ganėtinai tikra, ką studijuosiu, likus kelioms dienoms iki prašymo išsiuntimo atsidūriau kryžkelėje – ar rinktis specialybę, kuri užtikrins didelę algą, ar studijuoti tai, kas būtų tikras iššūkis mano gyvenimui, tačiau būčiau kur kas laimingesnė? Pasirinkau tai, ko norėjo širdis – esu Kauno Technologijos universiteto Marketingo studijų programos pirmo kurso studentė ir negaliu atsidžiaugti savo buvimu čia. Jaučiu, jog pasirinkau teisingai, todėl kreipiuosi į tave, jaunas skaitytojau – daryk tai, ką nori daryti, rinkis tai, kas atrodo tau patrauklu ir nebijok iššūkių.

5 Komentarai

 1. Grynai apibūdinai mano situaciją - sekas maždaug viskas, ir niekaip negaliu išsirinkti krypties. Tikrai pasinaudosiu tavo patarimais

  AtsakytiPanaikinti
 2. Geras straipsnis ! Man irgi problema , nes nežinau kuo norėčiau būti ateityje. Tavo patarimai tikrai pagelbės man ateity, kadangi dabar esu tik pabaigius septintą klasę . Sėkmės tau studijuojant ;) !

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ačiū, merginos, už Jūsų komentarus - gera juos skaityti. :)

  Ateities profesiją rinkitės atsakingai, bet svarbiausia pagal širdį ir viskas bus gerai!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Puikus straipsnis, viskas labai aiškiai išdėstyta ir daug gerų idėjų! Ypač patiko, jog yra tavo asmeninė patirtis. Labai Tau ačiū! SĖKMĖS

  AtsakytiPanaikinti
 5. Vilija, ahhh, pati dabar esu 12-okė ir oii kiek daug minčių apie studijas verda mano galvoje... :D Tad straipsnis tikrai buvo naudingas, ačiū!
  Beje, ar pati įstojai į nemokamą vietą? Nes mąstau, o jeigu, pfu pfu pfu, nepavyktų gauti vf vietos tai ką būtų protingiau daryti: imtis paskolą ir taip susimokėti už studijas, o vėliau, fingers crossed, pereiti į nemokamą vietą, ar geriau imt gap year? :/ Kokia Tavo nuomonė?

  AtsakytiPanaikinti