Lukas Petrauskas ,,Akiniai nuo mėnulio''

Ko gero nesuklysiu teigdama, jog beveik kiekvienas žmogus, mėgstantis skaityti, yra pagalvojęs apie tai, kaip būtų gera pačiam parašyti ir išleisti knygą... Ir turbūt didelė dalis tokių svajotojų galvoje jau kūrė galimus scenarijus, veikėjų portretus, kur kas mažesnė dalis visa tai užrašė juodu ant balto, ir tik keli ryžtingiausi, daugiausiai ambicijų, o gal noro turintys rašytojai iš tiesų pamatė savo pavardę ant jau išleistos knygos viršelio. Turbūt būtent dėl to mane ir užvaldė noras perskaityti jauno vaikino Luko Petrausko debiutinį romaną - troškau pažiūrėti, kaip jam sekėsi bei įvertinti tai savo pačios akimis, kadangi apie knygą girdėjau įvairių atsiliepimų. To paties palinkėsiu ir Jums - dabar paskaitykite, kokius jausmus ši knyga sukėlė man, o tuomet eikite ir išbandykite tai patys. 

LUKAS PETRAUSKAS
Talentingas vaikinas, kuris yra sulaukęs tik 18-os metų, tačiau jau yra išleidęs savo pirmają knygą. Pats autorius sako, jog idėja parašyti romaną nebuvo spontaniška - ji vystėsi nuo tada, kai jis gimė, o tam tikros aplinkybės padėjo šiai jo svajonei virsti realybe.

Tiesa, viskas buvo ne taip paprasta, kaip gali atrodyti - tam reikėjo daug darbo ir disciplinos. Vaikinas sako, jog kūrybiniu rašymu užsiima kiekvieną dieną po tam tikrą valandų kiekį, o kai rašė šį romaną, be išimčių rašydavo 1-2 valandas per parą. Tiesiog atsisėsdavo prie kompiuterio ir laukdavo, kol į galvą šaus mintis, tuomet ją samoningai padailindavo, užrašydavo ir vėl laukdavo. Ir taip ratu. Ir vėl, ir vėl.

Patį romaną ,,Akiniai nuo mėnulio'' Lukas pradėjo rašyti šiek tiek daugiau nei prieš metus, o jį įsigyti galima nuo šių metų vasario mėnesio. Įdomus faktas, jog autorius šią knygą išleido iš savų santaupų. Nors ir bandė susisiekti su įvairiomis leidyklomis, niekas nenorėjo finansuoti niekieno nežinomo autoriaus knygos, o dar aštuoniolikmečio! Tad Lukas viską finansavo pinigais, taupytais nuo vaikystės - nors jis nežinojo, kam juos taupo, tapęs pilnamečiu suvokė, jog tai yra tinkama investicija.

Nuo tada, kai jis pradėjo kalbėti apie knygos išleidimą ir galų gale ją išleido, autorius surinko daug savo gerbėjų socialiniuose tinkluose, kuriuose vaikinas toliau kelia įvairias mintis ar akimirkas iš asmeninio gyvenimo.

Romanas ,,Akiniai nuo mėnulio''

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „lukas petrauskas akiniai nuo mėnulio“Pagrindinis knygos veiksmas sukasi apie vyrą Basteiną, kuris gyvena sau ir absoliučiai nereaguoja į aplinkos peršamas taisykles - jis tiki, jog gyventi reikia taip, lyg kiekviena diena yra paskutinė. Basteinui nesunkiai sekasi laikytis šio gyvenimo moto - jis kekvieną dieną lytiniais santykiais užsiima vis su kita mergina, į šį ratą įtraukdamas tiek alkoholį, tiek narkotines medžiagas. Nors perskaičius tokį pagrindinio veikėjo aprašymą man, kaip moteriškos lyties atstovei, kyla nepasitenkinimo jausmai, autorius tokias mintis pasistengia išvaikyti jau knygos pradžioje atskleisdamas, jog Basteinas taip elgtis pradėjo po  nepavydėtino nutikimo, susijusio su sveikata. Kas nutiko jaunam vaikinui, jog dabar jis pasiryžęs daryti bet ką, netgi prarasti savo draugus, jog bent valandai pamirštų žiaurią realybę?

Kaip priešpriešą Basteinui autorius pateikia geriausią vaikino draugą Greisoną, kuris dirba psichoterapeutu, kiekvieną dieną grįžta namo pas mylimą žmoną Naomi ir iš pažiūros gyvena paprastą, kasdienišką gyvenimą. Tačiau net ir šio ,,šventojo'' veikėjo gyvenime pasitaiko nuosmukių, kuriems Greisonas nesugeba pasipriešinti...

Visas knygos siužetas daugausia paremtas šių dviejų vyrų gyvenimu bei pinamas kartu su sutiktais žmonėmis. Nagrinėjamos jų kasdienės gyvenimo situacijos ir išskirtiniai įvykiai, ir nors visas knygos veiksmas vyksta Prahoje, supranti, jog su tuo susiduria daug žmonių visame pasaulyje.

,,Ką reiškia bergdžiai leisti laiką? Verslininkui valandą spoksoti į vieną tašką atrodo beprasmiškas laiko švaistymas, o vienuoliui - palaima. Verslininko gyvenimo prasmė - plėsti verslą ir uždirbti kuo daugiau pinigų, o vienuolio - gyventi dvasiškai laimingą gyvenimą. Kuris teisus? Nė vienas. Kuris teisesnis? Nė vienas. Kokią gyvenimo prasmę pasirenki, tokią prasmę gyvenimas ir įgyja. "

Tad kas yra tas gyvenimas? Nežinau, ar autorius būtent tokį klausimą ir norėjo pasėti skaitytojo galvoje, bet aš apie tai galvojau visą laiką, kol skaičiau šią knygą.

O skaitymo procesas vyko ganėtinai sklandžiai ir lengvai - nors knyga pagal savo šrifto dydį yra ganėtinai stora, laikas neprailgsta, nes siužetas vystomas gana paprastai. Dažniausiai veiksmas pasakojamas pirmuoju asmeniu, tad tiems, kuriems patinka žinoti, ką galvoja veikėjas, šis knygos ypatumas romane ,,Akiniai nuo mėnulio" taip pat patiks.

Jeigu klaustumėte mano asmeninės nuomonės, knyga paliko dvejopus jausmus. Jeigu esate toks žmogus, kaip ir aš, kuris mėgsta kokybišką literatūrą su kvapą gniaužiančiu siužetu, daug gerų minčių, šis romanas jums gali pasirodyti kiek per lengvas skaitinys. Kita vertus, nors pirmoje knygos dalyje buvo sunku įsivažiuoti, Lukas Petrauskas antrojoje knygos dalyje visiškai mane nustebino ir knyga iš tiesų paliko gerą įspūdį - buvo ir gerų minčių, idėjų, o ir pats siužetas įgavo šiek tiek daugiau žavesio. Sakyčiau, netgi nustebino! Tad ta nuomonė dėl to ir yra dvejopa - buvo sunku įsivažiuoti, bet pabaigoje nenorėjau, jog knyga baigtųsi taip greitai tada, kai, rodos, dar niekas neaišku...

Autorius kalbėdamas apie knygą žadėjo, jog ją skaitydami patirsime pačias įvairiausias emocijas - tiek džiaugsmą, tiek liūdesį... Negaliu su tuo nesutikti - iš tiesų, nors knygos veikėjai bei jų sprendimai man nėra priimtini, dėl tam tikrų siužeto nuokrypių man tikrai buvo ir smagu, ir labai labai liūdna už šiuos veikėjus...

,,Lengviau jau tikėti, kad esate beviltiška kirmėlė, pasmerkta dusti mėšlo krūvoje, nei šlykštus vikšras, kuriam paprasčiausiai reikia šiek tiek maisto, kad taptų citrusiniu drugeliu, Maistą kirmėlei atstoja mąstymas bei kryptinga veikla, o ne aklas akmens spardymas, tikintis, kad viskas ims ir pasikeis."

Tiesa, privalau paminėti, jog aš asmeniškai šios knygos nerekomenduočiau jaunesniems negu 16 metų paaugliams. Pirmas dalykas, manau, kad knygoje aprašomos problemos ir apskritai pati idėja itin jauniems paaugliams yra absoliučiai neaktuali, tad knyga nepadarytų tokio poveikio, koks jis iš tiesų turėtų būti. Kitas dalykas, knygos didžiojoje dalyje viskas rašoma per erotinę prizmę, t.y. itin atvirai pasakojamos Basteino bei kitų žmonių intymaus gyvenimo detalės, tad savo ruožtu turiu pasakyti, jog jauni paaugliai šią knygą turėtų skaityti tik tada, kai sulauks brandesnio amžiaus.

"Norėčiau būti upe. Kas nors sviedžia akmenį, o tu taikiai jį priimi ir teki toliau. Kai jie spjaudo nuo tilto, vaizduodamiesi esą aukščiau, tu rūpestingai išsklaidai menką putų rutulėlį nepalikdamas pėdsako ir bėgi pirmyn, Niekada neatsigręži. Jei nori per tave pereiti, bando palaužti išsemiant, o to padaryti neįmanoma. Tenka statyti tiltus."

Galiu pasakyti, jog knyga iš tiesų mane palietė. Labai kritiškai vertinti neišeina, nes iš galvos niekaip neiškrenta tas faktas, jog šios knygos autorius šiuo metu dar tik abiturientas. Galbūt norėtųsi mažiau puslapių apie seksą, kuriuose kalbama tas pats per tą patį (dėl to ši knyga man priminė ,,Penkiasdešimt pilkų atspalvių" - kartais tiesiog nesupranti, kodėl viskas statoma ant seksualinių dalykų), tačiau tai nesutrukdė pagauti ir pagrindinę knygos mintį. Ji iš tikrųjų man patiko, o užvertusi paskutinį knygos puslapį dar kartą suvokiau gyvenimo trapumą.

Tokia būtų mano nuomonė. Galbūt kažkas jau esate skaitę Luko Petrausko romaną ,,Akiniai nuo mėnulio"? Komentaruose būtinai pasidalinkite savo įžvalgomis!

0 Komentarai