Apie (ne)amžiną draugystę

Pavydas, jaučiama konkurencija ir skaudus išsiskyrimas  
ARBA
 abipusis palaikymas, nuoširdūs patarimai ir amžina draugystė. 
Iš pirmo žvilgsnio tai galėtų būti dvi skirtingos situacijos, kurios neturi nieko bendro, bet realybėje atstumas tarp jų - toks mažytis, kad plika akimi net nepastebėsi. Yra posakis: "nuo meilės iki neapykantos tik vienas žingsnis", o draugystė nuo šito gražiausiu tituluojamo jausmo nedaug ir skiriasi, tad nedideliam atotrūkiui virsti tikrove tereikia tik vienos velnio pakištos minties, kuri galvoje augs kaip žolė po lietaus ir jai tapus realybe, ilgai brandintam ryšiui tarp žmonių belieka pasakyti "viso gero".  Manau, kad daugelis iš mūsų yra susidūrę su situacija, kai tobula atrodžiusi draugystė dūžta kaip į žemę paleista stiklinė, palikdama šukes, kurias reikia atsargiai sušluoti ir išmesti. Baisiausios yra situacijos, kai draugai, kažkada vienas kitam atstoję brolius ar seseris, tampa nebesvarbūs, nebeįdomūs, o dar blogiau - priešai. 

Visai neseniai perskaičiau knygą (Kristin Hannah "Jonvabalių takas") apie tris dešimtmečius trukusią jaunų mergaičių, vėliau virtusių sumaniomis ir gyvenimo mačiusiomis moterimis, draugystę, kurioje netrūko barnių, išdavysčių bei bandymų nugyventi vienodus gyvenimus, kai tikslai buvo skirtingi. Bet žinot, kas mane labiausiai sužavėjo šioje istorijoje??? Merginų ryžtas išsaugoti ryšį, kad ir kas nutiktų. Jas bandė išskirti atstumas, meilė tam pačiam vyrui, bet nė viena situacija nebuvo pajėgi amžiams išskirti merginas.
Ryžtingumas - mano nuomone, pati vertingiausia savybė, kokią tik žmogus gali turėti, nes būtent ji dažnai padeda išsaugoti draugystę ar įveikti iškilusius sunkumus joje:
Noras be ryžto yra sunkus darbas, kurį patys sau pririšate prie kojos.                                                                                                                                                                     (Bernhard Moestl. "ŠAOLINAS. Laimėk nekovodamas")
Kai geriau pagalvoji, noro nereikėtų, jeigu draugystė būtų stipri. Tokiu atveju, būtų įdomu išsiaiškinti, kuo gi išbandomas šis ryšys?

Pirmiausia, draugystė patikrinama per į gyvenimą įsiliejusius pažįstamus. Manau, kad daugelis yra girdėjęs, kaip tarp dviejų žmonių įsiliejęs trečias asmuo sugriauna ilgai trukusią draugystę ir supykdo nuo vaikystės bendravusius draugus. Mūsų laikmetis yra "dėkingas" tuo, kad socialiniai tinklai yra tiesiogine prasme užvaldę mūsų gyvenimus. TNS LT atliktas tyrimas rodo, kad prie savo "Facebook" paskyros kasdien prisijungia apie 37 procentus 15-74 amžiaus šalies gyventojų. Šis tinklas naudingas tuo, kad jame galima "tapti draugais" su įvairiais žmonėmis ir taip plėsti pažinčių ratą, tačiau kiek žmonių, kuriuos turime savo "draugų" skiltyje iš tiesų pažįstame? Daugelis iš mūsų turime vidutiniškai 200-800 žmonių.. Ar galima jausti vidinį ryšį su 1000 žmonių Facebook'e?

Taip pat, draugystė išbandoma atstumo. Per televiziją vis dažniau girdime apie emigracijos bangas ir
turbūt nė vienas esame išgyvenę skaudų išsiskyrimą su gana artimu draugu. Pažadas neprarasti ryšio ir kasdien ar kas antrą dieną būtinai susiskambinti ir nuolat bendrauti socialiniuose tinkluose daugeliu atveju lieka tik pasižadėjimu be jokio tikro noro bendrauti. Draugams išsiskyrus, jų vietą vienas kito draugijoje užima kiti, kurie dažniausiai atitinka posakį: "atsiradę laiku ir vietoje". Kurį laiką paviršutiniškas bendravimas su buvusiais ir vis dar esamais draugais išlieka, galbūt netgi vienas kitas pokalbis Skype programa su dirbtina šypsena ir pasakymu: "laukiu mūsų susitikimo, labai tavęs pasiilgau". Ar tokia draugystė turi tikslą? Gal geriau išvis neturėti draugų negu tokius?

Galiausiai, draugystė pereina "sėkmės detektoriaus" patikrą. Yra istorijų, kuriose du draugai pasiekia skirtingas aukštumas gyvenime: vienas tampa sėkmės lydimu verslininku ir gyvena neskaičiuodamas, o kitas turi įprastą daugeliui darbą ir daugybę lietuviams būdingų skundų. Kas tada atsitinka? Pastarasis jaučia pavydą, galbūt nepilnavertiškumo jausmą ir tai iššaukia konfliktą, kurio pabaigoje draugystė žlunga. Nesvarbu, kad tas, kuriam gyvenime labiau pasiseka nenuvertina savo bičiulio ir nelaiko jo žemesnės grandies atstovu. Taigi, teisybė yra tokia, kad sėkmė yra vienas didžiausių draugystės patikros faktorių, o draugystė išsilaiko tik vidinio ryšio dėka.


Apvylusius draugus visados pakeičia nauji, kurie pasirodo sunkiausiomis akimirkomis ir iš pačios netikėčiausios aplinkos.
(Henry Miller)

Pagarbiai, Aurėja L.

0 Komentarai