Havajai - ugnikalnių sala
Havajai (nuotr. mixstuff.ru)

        Rojaus kampelis, vieta svajonių atostogoms, nuostabūs peizažai...  O apie ką pirmiausiai pagalvoji Tu, išgirdusi žodį Havajai? Neabejoju, kad dauguma žmonių galvoje piešia įspūdingų paplūdimių, romantiškų saulėlydžių ir ryškios aplinkos vaizdą. Na, dar pridėkime havajietiškas gėles, kabinamas ant kaklo, kurias tikrai žino visi. Ir vis dėlto, ar tikrai daug žinome apie šį pasaulio kraštą? Siūlau šiandien išsiaiškinti.

    Havajams priklauso 8 vulkaninės kilmės salos, esančios Ramiajame vandenyne ir priklausančios Polinezijai. Havajai - tai 50 JAV valstija (nuo 1959m). Sostinė - Honululu. Žodis Havajai kilęs iš havajiečių kalbos žodžio wiki, kuris reiškia sparčiai, greitai. Pagal 2015 metų duomenis, saloje gyvena 1,43mln. gyventojų. Gyventojai: vietiniai havajiečiai, atvykėliai iš JAV žemyninės dalies, Europos, Lotynų Amerikos. Labiausiai paplitusi religija - krikščionybė (63% šalies gyventojų). Pagrindinis pajamų šaltinis - turizmas, apie 90% šalies gyventojų dirba aptarnavimo srityse. Salose žvejojami tunai, auginamos cukranendrės ir ananasai. 

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „hawaii flag“   Vaizdo rezultatas pagal užklausą „luau hawaii“      

 Faktai: 

 1. Havajų plotas kasmet padidėja 42 akrais dėl nuolatinių Kilauea ugnikalnio išsiveržimų: jis išmeta lavą, kuri sustingsta ir salos plotas taip padidėja.

2. Havajiečių kalbos abėcėlėje yra tik 12 raidžių: 5 balsės (A, E, I, O, U) ir 7 priebalsės (H, K, L, M, N, P, W), todėl klausant dauguma havajietiškų žodžių skamba labai panašiai.

3. Klimatas Havajuose subtropinis, oro temperatūra vasarą 25-28, žiemą 20-25 laipsniai. Vandens temperatūra 23-27. Havajuose išskiriami 2 sezonai: vasara (nuo gegužės iki rugsėjo) ir žiema (nuo spalio iki balandžio).

4. Žodis aloha jau tapo Havajų simboliu. Jis reiškia pasisveikinimą arba atsisveikinimą, taip pat meilę ir prisirišimą. Taip pat galimos įvairios šio žodžio variacijos.
alohakakahiaka - labas rytas.
alohaahiahi - labas vakaras.
Būtent dėl šio žodžio paplitimo Havajai vadinami Aloha state (Aloha valsija). Hvajai gyvena taip vadinamąja Aloha spirit (Aloha siela). Sudėtinga vienareikšmiškai paaiškinti, kas tai yra, tačiau Aloha spirit apibūdina dvasinį ryšį su gamta, gyvenimu, tai - gyvybės kvėpavimas.

 5. Havajai ne veltui vadinami ugnikalnių sala. Jie susidarė prieš 70 mln. metų iš toje vietoje nuolat besiveržiančių ugnikalnių.
Vaizdo rezultatas pagal užklausą „hawaii national parks“ 

O ką gi siūloma turistams nuveikti atvykus į šias salas?

 Luau - tradicinė havajietiška šventė, siūloma išbandyti visiems turistams. Luau gali būti organizuojamas paplūdimyje, parke ar kieno nors namuose. Privalomi atributai -muzika, tradicinės gėlių girliandos, havajietiškas šokis hula. Taip pat turistams siūloma išbandyti banglenčių sportą, kuris čia yra nepaprastai populiarus, paplaukioti su delfinais, stebėti banginius arba išvykti į ekskursiją po vieną iš salų, pasigrožėti nuostabia gamta ir ugnikalniais. Žadą atima išties nepakartojami vaizdai, ryškios ir kvapnios havajietiškos gėlės, bei, žinoma, patys nuostabiausi saulėlydžiai.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „hawaii nature flowers“

Havajų mitologija 
Havajuose egzistuoja daugybė įvairių mitų, legendų ir pasakojimų apie gamtos dievus, deives ir senovės karių sielas. Žinoma, visų papasakoti neįmanoma, tačiau aš išrinkau tris istorijas, kurios man asmeniškai atrodo labai gražios ir įdomios. 

I. Pele - ugnikalnių deivė - populiarus personažas Havajų mitologijoje. Yra tikima, kad jeigu sutinki gražią jauną merginą, apsirengusią raudonai arba vyresnę moterį šviesiais plaukais, privalai pasveikinti ją aloha ir, jei jai reikia pagalbos, būtinai privalai padėti. Jei atsisakysi, užtrauksi deivės nemalonę ir nelaimes sau ir savo šeimai. Taip pat galima pagerbti ugnikalnių deivę nuvykus prie Halema’uma’u kraterio ir paaukoti gėlių ir maisto.

II. Kita legenda taip pat susijusi su ugnikalnių deive Pele. Egzistuoja Pele prakeiksmas, pasak kurio kiekvienas, paėmęs bent vieną akmenį ar smėlio iš Havajų salų, kentės tol, kol negražins paimtų dalykų į savo vietą. Tiesa tai ar ne, neaišku, tačiau faktas tas, kad kiekvienais metais tūstančiai turistų siunčia atgal į Havajus iš ten paimtus akmenukus. 

III. Naupaka - viena iš labiausiai paplitusių gėlių Havajuose. Tačiau jos žiedai labai įdomūs: atrodo lyg perplėšti pusiau.
Legenda sako, kad Naupaka buvo princesė, pamilusi prasčioką. Žinoma, ši santuoka buvo negalima, todėl Naupaka prisiekė likti kalnuose, kol jis mylimasis gyvens prie vandenyno. Atsisveikindama paskutinį kartą, Naupaka išėmė iš savo plaukų gėlę ir pusę jos atidavė mylimajam. Aplink žydinčios gėlės nepaprastai nuliūdo dėl tokio įsimylėjėlių likimo, todėl nuo tada jų žiedai perplėšti pusiau.

Žinomi žmonės, gimę Havajuose

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „barack obama“

Barack Obama. „Galimybė, kurią sukūrė Havajai - pamatyti galybę viena kitą gerbiančių kultūrų - tapo pamatine mano pasaulėžiūros dalimi ir pagrindu vertybių, kurios man yra brangiausios“

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „bruno mars“
Bruno Mars

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „nicole scherzinger“
Nicole Scherzinger

Pagarbiai, Viktorija

2 Komentarai

  1. reikia paredaguoti išdėstymą.
    nei spaudoje, nei internete niekas tekstui nenaudoja tokio didelio šrifto, jei tekstas neskirtas pensininkams arba toks yra užmanymas. aš čia užmanymo neįžvelgiu, tad patariu jį sumažinti iki optimalaus - 12pt dydžio. na ir tarpai tarp teksto blokų, fotkių yra per dideli, kas nori skrolint pusvalandį, kad pamatyt kitą fotografiją? niekas.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Gan ilgas straipsnis, apžvelgiantis daug Havajų sričių. Tuo ir išsiskyrė iš kitų straipsnių🙂

    AtsakytiPanaikinti