Kritika - leidžia mums tobulėti

„Kritika neturėtų būti pikta ir įžeidžianti iki širdies gelmių; ji turėtų būti nukreipianti, pamokanti ir įkvepianti.“ - R.V. Emersonas
Kiekvienas mūsų bent kartą gyvenime esame patyrę kritikos dėl įvairiausių dalykų, pradedant nuo mūsų išvaizdos ir baigiant mūsų darbais. Ji dažnai žeidžia ir net skaudina, tačiau pažvelgę atidžiau galime suprasti, jog kritika dažnai gali mums padėti tapti geriausia mūsų pačių versija.

Kritika yra skirstoma į dvi rūšis:

1. Destruktyvi kritika
Manau, dauguma iš jūsų esate girdėję kažką panašaus į šiuos žodžius: „Man nepatinka, kaip tu atrodai“, „Tavo idėja neįdomi“ arba „Tavo darbas niekam tikęs“. Ši kritika yra nepagrįsta, neargumentuota. Išsakomos tik pastabos, kurios kartais būna net neteisingos, tačiau paaiškinimo, kodėl taip manoma, nėra. Dažnai į šio tipo kritiką nereikia kreipti dėmesio, nes tai tik būdas jus įžeisti, pažeminti, sumažinti pasitikėjimą savimi.

2. Konstruktyvi kritika
O štai į šios rūšies kritiką atkreipti dėmesį reikėtų. Taip manau, nes jos tikslas nėra išpeikti ir pažeminti, o tik pamokyti ir tobulinti kitą žmogų. Šio tipo kritika yra argumentuota ir tiksli su įvairiausiais paaiškinimais ir patarimais.

Matome, jog šios dvi kritikos rūšys labai skirtingos. Nuo vienos reikia nusigręžti, o į kitą - priešingai, reikia pažvelgti. Taigi, kaip konstruktyvi kritika padeda žmogui tobulėti?
Konstruktyvi kritika gali būti naudinga savo informacine pagalba, nes dažnai mums yra sunku pamatyti mūsų darbų trūkumus, o štai kitas žmogus juos pastebi iš šalies. Tai leidžia pataisyti ir pagerinti veiklą, į ją verta reaguoti pozityviai – ramiai pripažinti savo klaidas ir jas taisyti. Šitokiu atveju noras pagerinti situaciją išreiškiamas pagarbiai, o geranoriškumas skatina tobulėti ir bendradarbiauti. Mokslininkai teigia, jog žmogui gavimas net ir konstruktyvios kritikos dažnai būna skausmingas, dauguma išgirdę ją jaučiasi labai nepatogiai ir daugiau nenori jos girdėti. Tad šio veiksnio vedami dauguma žmonių stengiasi pašalinti sukritikuotą ydą ir jos daugiau nebekartoti, tokių būdų jie tobulėja, nebekartoja klaidų.


Dar viena kritikos nauda yra tai, jog gavę kritikos ir išmokę ją priimti, mes formuojamas savo charakterį. Žmogus gavęs kritikos jaučiasi nemaloniai, todėl stengiasi nebedaryti jau sukritikuotų klaidų, tačiau pasiekti tą tobulą darbo rezultatą dažnai nebūna lengva ir tai reikalauja daug pastangų, laiko ir kantrybės. O būtent šios savybės padeda formuoti mūsų charakterį ir moko mus ne gintis nuo kritikos, o ją priimti ir įžvelgti kažką, ką iš jos galėtume išmokti. Beje, gavę kritikos mes galime atsitraukti nuo darbo ir pagalvoti, būti atviri patys su savimi ir atsakyti į klausimą: ar aš tikrai į tai įdedu visas jėgas ir stengiuosi, jog mano darbas būtų ne kritikuojamas, o giriamas? Ir būtent tokie klausimai leidžia pažvelgti į savo vidų ir formuoti savo charakterį taip, kaip mums atrodo teisinga.

Taigi, manau, nors kritika būna dviejų, labai skirtingų rūšių, tačiau priėmus ją teisingai, galime daug ko išmokti ir labai daug patobulėti.

Pagarbiai Gabija


Komentuok šį ir kitus straipsnius, sek Teenage Dreams portalą Google paskyra, bendrauk Chatango laukelyje ir laimėk savo sukurtą džemperį iš PrintMemo! 

2 Komentarai

  1. Galėjai plačiau aprašyti kritikos rūšis, tačiau neskaitant to visai nauja tema ;)

    AtsakytiPanaikinti
  2. Net nežinau ką ir pridurti. Viskas gerai su straipsniu. Pastaruoju metu pati labai daug kritikos gaunu, tai šis tekstas labai man į temą :D

    AtsakytiPanaikinti