Mokyklos kitose šalyse


Atėjo paskutinis rudens mėnuo, atostogos baigėsi, laikas vėl grįžti į mokyklą... Skamba ne per smagiausiai. Tačiau mokykla - svarbi mūsų gyvenimo dalis, vieta, kurioje praleidžiame didžiąją dalį savo laiko, mokomės spręsti problemas, komunikuoti ir tobulėti kaip asmenybės. Tačiau kiekvienos šalies mokyklos ir apskritai švietimo sistema yra skirtingos. Šiandien aptarsiu 4 valstybių (Japonijos, Kinijos, Prancūzijos ir JAV) švietimo sistemas ir papasakosiu apie mokyklas ir mokymosi procesą tose šalyse. Asmeniškai mane tokie dalykai kažkaip motyvuoja ir praskaidrina rudenišką nuotaiką.

1. Japonija
Vaizdo rezultatas pagal užklausą „japanese students studying“
Kaip ir Lietuvoje, Japonijoje mokykla trunka 12 metų. Pirmieji 6 - pradinė mokykla, vidurinė ir gimnazija trunka po 3 metus. Mokslo metai prasideda balandžio mėnesį ir juos sudaro trys semestrai: nuo balandžio iki liepos, nuo rugsėjo iki gruodžio ir nuo sausio iki kovo pabaigos. Kaip matote, japonų moksleiviai turi mažiau atostogų nei mes, tačiau net ir per atostogas moksleiviai negali pailsėti, nes turi ruoštis egzaminams, kurie vyksta triskart per metus. Į mokyklą einama šešias dienas per savaitę. Japonų mokymo įstaigos pasižymi itin griežtomis taisyklėmis: privalomos uniformos, merginoms draudžiama naudoti dekoratyvinę kosmetiką, lakuotis nagus ar nešioti palaidus plaukus. Mokykloje nėra valytojų, mokinai visas patalpas ir klases tvarko patys. Paaugliai beveik neturi laisvo laiko, nes daug mokosi, lanko įvairius papildomus kursus, padėsiančius pasiruošti egzaminams ir būrelius. Įstoti į universitetą labai sunku, todėl Japonijoje egzistuoja rimta moksleivių savižudybių problema, kurie neatlaiko spaudimo iš tėvų, mokytojų ir visuomenės.

2. Kinija
Vaizdo rezultatas pagal užklausą „chinese students“ Kaip ir Japonijoje, Kinijoje vidurinis mokslas trunka 12 metų. Klasės nepaprastai didelės, po 40, 50, kartais net po 60 moksleivių. Kaimo ar tolimų provincijų mokyklos dažnai nebūna tinkamai įrengtos, ten nėra elektros ar šildymo. Kinijoje mokomasi mintinai įsimenant ir nuolat kartojant faktus. Pamokos prasideda 7:30 šalies vėliavos pakėlimo ceremonija, o baigiasi maždaug 16h, tačiau vyresnių klasių moksleiviai lieka mokykloje iki vėlaus vakaro, lanko įvairius būrelius ir daro namų darbus, kurių jau nuo pradinės mokyklos kasdien užduodama labai daug. Vidurinės mokyklos ir gimnazijos dažniausiai yra įsikūrusios miestuose, tad moksleiviai iš provincijų gyvena mokyklų bendrabučiuose. Pietų pertrauka Kinijos mokyklose trunka valandą.

  
3. Prancūzija
 Šioje šalyje vaikai pradeda lankyti mokyklą sulaukę 6 metų, nuo 11 iki 15 metų prancūzai lanko vidurinę mokyklą (collèges), nuo 15 iki 18 - gimnazijas (lycées). Dauguma mokyklų yra valstybinės ir nemokamos. Mokslo metai prasideda rugsėjį ir tęsiasi iki liepos pradžios. Moksleiviai Prancūzijoje turi pakankamai daug atostogų: rudens, Kalėdų, žiemos, Velykų ir vasaros. Didžiausias dėmesys skiriamas tiksliesiems mokslams - matematikai ir fizikai. Pamokos prasideda 8:30 ir baigiasi maždaug 17 valandą. Pietų pertrauka Prancūzijos mokymo įstaigose trunka net 2 valandas, tad dauguma moksleivių pietauti grįžta namo. Pagal šios šalies įstatymus, valstybinėse mokyklose draudžiama bet kokia religinė simbolika.

4. JAV 
 Ir kas gi nematė holivudinių filmų apie mokyklas JAV? Mokyklos čia būna valstybinės ir privačios. Pastarąsias lanko maždaug 10% vaikų, mokslo kaina jose prasideda nuo 10 tūkst. dolerių per metus. JAV, kaip ir Lietuvoje, mokykla trunka 12 metų. Pirmieji 5 - pradinė mokykla (primary school), nuo 6 iki 8 klasės - vidurinė (middle school), o nuo 9 iki 12 - gimnazija (high school). Mokantis vidurinėje moksleiviai turi galimybė papildomai mokytis tokius dalykus, kaip žurnalistika, retorika ar teatras. Mokyklos JAV dažniausiai būna moderniai įrengtos, turi baseinus, laboratorijas, kompiuterines bibliotekas. Pamokos kasdien trunka 5, 6 valandas. Mokymo procesas paremtas diskusija ir mokinių samprotavimu, labai svarbūs JAV mokyklose projektai ir komandinis, grupinis darbas (team work). Namų darbus reikia daryti kasdien ir atsiskaityti praleidus pamokas. Pažymiams rašyti naudojama raidinė sistema. A - geriausias įvertinimas, teisingai atsakyta 93% ir daugiau. Blogiausias įvertinimas F - mažiau nei 60%.


    Taigi, tiek šiandien norėjau papasakoti. Tikiuosi, sužinojote šį tą naujo. Labai lauksiu atsiliepimų, ar patiko Jums ši tema ir ar turėčiau dar kada parašyti ką nors panašaus. 

    Šilto ir malonaus rudens.


Pagarbiai Viktorija

Komentuok šį ir kitus straipsnius, sek Teenage Dreams portalą Google paskyra, bendrauk Chatango laukelyje ir laimėk savo sukurtą džemperį iš PrintMemo! 

5 Komentarai

 1. Buvo labai įdomu skaityti. DAR!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Grįžusi namo labai jaukiai persiskaitė šis straipsnis. Rimtai, ypač įtraukei!

  AtsakytiPanaikinti
 3. įdomu, tikrai. ir išsamu, ir gražiai papasakota. super ;)))
  tik žvelgiant į visumą, TD straipsnius dabar sudaro top 4 arba top 5 kažkas. :/

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ačiū labai, džiaugiuosi, kad patiko. Norėjau išbandyti kitokį rašymo ir straipsnių stilių, bet tikrai visą laiką top 5 nerašysiu ;).

  AtsakytiPanaikinti
 5. puikus, įdomus straipsnis dar neišsemta tema. šaunuolė!:)

  AtsakytiPanaikinti