BLOGMAS #22: Ar Kalėdos iš tiesų tampa vis labiau komercinės?

            Vaizdo rezultatas pagal užklausą „christmas pinterest“


          Seniai praėjo tie laikai, kai mėgstamiausia šventė buvo gimtadienis. Jei dabar paklausi žmonių, kokia gi šventė jų pati mėgstamiausia ir laukiamiausia, garantuoju, išgirsi atsakymą: "Kalėdos, žinoma, o tavo ką, ne?". Aš myliu Kalėdas. Tu greičiausiai taip pat. Dauguma žmonių myli Kalėdas. Jau nuo lapkričio vidurio prekybos centrai pasipuošia savo eglutes ir iš kiekvieno kampo visu garsu rėkia Mariah Carey savo garsiąją dainą apie "viską, ko noriu Kalėdoms". Kalėdos mūsų laikais jau tapo kažkokiu kultu ir, deja, kartais atrodo, kad ši nuostabi šventė praranda savo prasmę. Vis dažniau pasigirsta nuomonių apie "pernelyg komerciškas ir bedvases Kalėdas". Ar iš tiesų problema aktuali ir ar ji išvis egzistuoja?

           Visų pirma, aš tavęs paprašysiu įsivaizduoti tobulas Kalėdas. Ir, žinai, nereikia laimėti "Ekstrasensų mūšio" (ko aš ir nedariau), kad suprasčiau, kokias Kalėdas įsivaizduoji. Tobulai šventiška ir stilinga pinterestinė aplinka, tu (žinoma, atrodanti kaip diva su stilinga raudona suknele ir puikiu makiažu), tavo šeima, draugai, šuo, katė, žiurkėnas... Visiems smagu ir linksma. Vakare visi sėdėsite jaukioje svetainėje prie židinio. Skamba Kalėdinė muzika, ir būtinai nutiks kas nors netikėto, kaip visuose kalėdiniuose Holivudo filmuose.: pvz. tavo šeima laimės kelialapius į Bahamus. Arba tu išgelbėsi pasaulį nuo blogio. Arba lygiai vidurnaktį į tavo namų duris (tobulai dekoruotas kalėdiniu vainiku ir lemputėmis, žinoma) pasibels tas vaikinas ir pasakys, kad visą gyvenimą tave mylėjo... O tuomet jūs kartu eisite žiūrėti "Vieno namuose" ir gersite karštąjį šokoladą... Kaip sako italai, perfecto. Štai kokių Kalėdų tu nori, tiesa?
      O dabar grįžk į realybę ir pagalvok, ar nors kartą tavo Kalėdos buvo nors kažkuo panašios į tas, kurias įsivaizdavai? Greičiausiai, ne. Nes gyvenimas kartais būna baisiai jau neteisingas: tavo makiažas (kurį darei pagal youtube tutorial'ą, beje) neatrodo taip gerai, kaip ant tos kitos merginos. Ir tavo namai su kalėdinėmis dekoracijomis visai neatrodo kaip iš pinteresto. Tas vaikinas kaip nerašė, taip ir nerašo (net Kalėdos, stebuklų metas, nepadeda jam suvokti, kad tu - jo gyvenimo šviesa ir geresnės jis neras tikrai). Ir, būkime atviros, giminaičiai kartais atvirai užknisa. Ypač kai kuri nors vyresnio amžiaus tetulė atsisako įvertinti jau minėtosios Mariah Carey muzikinį šedevrą ir prašo paleisti "ką nors iš jos jaunystės". Ir tiksliai, jūs neturite židinio. Taigi kaip čia yra?  Mergyt, tavo Kalėdos visai neprimena to, ką įsivaizdavai, tiesa?

                            Vaizdo rezultatas pagal užklausą „christmas expectation vs reality“

       Daugumai žmonių vadinamoji "Kalėdų karštinė" sukelia daugiau streso ir nuovargio, nei malonaus švenčių laukimo džiaugsmo. Mes nuolat jaučiame spaudimą, nes juk reikia papuošti namus (ir ne bet kaip, o kaip filmuose, prašyčiau), supirkti visiems dovanas, jas supakuoti, pasirūpinti maistu, atvykusiais giminaičiais, sukurti šventinę atmosferą ir tarp viso šito dar suspėti pasidaryti kalėdinį manikiūrą su eglutėmis ant nagų. Klausimas, iš kur visas šitas spaudimas? Visų pirma, tokį elgesį mums diktuoja mūsų kultūra, kuri, deja, yra labai vartotojiška. Iš ten atsiranda ta galybė kalėdinių reklamų ir filmų, kuriuose viskas taip blizga ir yra taip tobula, kad mes patys nesąmoningai įsikalame į galvas, kad tai ir turi atrodyti tikros Kalėdos. Todėl tavo įsivaizduojamų tobulų švenčių vaizdas irgi yra suformuotas masinės kultūros ir Coca-Cola reklamos. Būtent dėl to žmonės, susidūrę su realia situacija ir pamatę, kad ji neatitinka jų fantazijų, dažnai gali jausti ne džiaugsmą, o liūdesį ir susierzinimą.

                      Susijęs vaizdas

     Pabandykime dabar prisiminti tikrąją Kalėdų prasmę. Visi žinome, kad tai - religinė krikščioniška šventė, Jėzaus gimimas. Šiais laikais dauguma žmonių į šį religinį aspektą dėmesio kreipia mažiau ir Kalėdos tapo labiau šeimos švente. Faktas, kad žmonės myli savo šeimą, yra labai naudingas prekybininkams: juk galima tiek visko parduoti, Tad, žinoma, Kalėdos tampa vis labiau komercinės. Žmonės vis rečiau atranda laiko tikram, gyvam bendravimui. Tad per šventes dažnai jaučia šiokią tokią kaltę dėl to ir bando dovanomis kompensuoti savo meilės ir dėmesio trūkumą. O tuomet prekybos centrai labai maloniai siūlo savo paslaugas. Tačiau ar tu supranti, kad už jokius pinigus meilės nenupirksi? Nieko neturiu prieš Kalėdinius filmus ("Vienas namuose" ar "Haris Poteris" - privaloma), tačiau jie turi tau padėti pajusti šventinę nuotaiką ir kalėdinę dvasią. O tai yra kur kas daugiau, nei blizgančios reklamos. Kalėdos, visų pirma, šeimos šventė. Laikas, kai pamirštame blogus dalykus ir kai galvojame ir darome gera. Ir, patikėk, ne nuo dovanų brangumo ar papuošimų gausumo priklauso Kalėdinė nuotaika. Kur kas svarbiau yra tai, kaip jautiesi. Neprivalai kažką daryti tik tam, kad būtum "madinga" ar kažkam įtiktum. Puošk namus, rink dovanas ir ruoškis šventėms taip, kaip pati nori. Beje, pati geriausia dovana - nuoširdi dovana. Parodyk dėmesį savo šeimai ir draugams. Iškepk keksiukų. Surenk kalėdinį filmų vakarą su šeima. Padėk mamai pagaminti pietus ir išbandyk naujų receptų. O vakare visiems paruošk kakavos su zefyrais. Patikėk, tai sukurs kur kas jaukesnę Kalėdinę nuotaiką ir suteiks tau žymiai daugiau džiaugsmo, nei beprasmis lakstymas po prekybos centrus. Taip, Kalėdos tampa komercinės, tačiau tai nereiškia, jog turi tam pasiduoti. Juk galiausiai Kalėdos - nuostabiausia metų šventė, todėl leisk sau atsipalaiduoti ir išgyvenk laimę. Juk svarbiausi ne tai, kas guli po eglute, tačiau žmonės, kurie prie jos susirinko, tiesa?

Geriausia dovana, kurią gali dovanoti, yra tavo laikas. Nes tai yra tavo gyvenimo dalis, kuri niekada negalės būti grąžinta. 5 Komentarai

  1. Visiškai pritariu! Skirtas laikas, geriausia dovana!!!

    AtsakytiPanaikinti
  2. Įdomus ir jaukus straipsnis. Net kažkiek motyvavo! :)

    AtsakytiPanaikinti
  3. Gražus tavo rašinėlis - pamąstymas :) Tikrai malonu buvo skaityti, šaunuolė ;)

    AtsakytiPanaikinti