BLOGMAS #8: Sėkmės parametrai – gebėjimai veikti, būti ir gyventi


Laikas iki Kalėdų yra ne tik judrus, įtemptas, tačiau ir priverčiantis susimąstyti apie save, padaryti gerą darbą. Adventas yra būtent tas metas, kai pasikeitimai yra būtini norint tapti geresniu, sėkmingesniu ir brandesniu žmogumi. Šių laikų žmonių sėkmės ir laimės sąvoka neretai siejama su materialia gerove, saugiu gyvenimu, užtikrinta padėtimi visuomenėje ir galios turėjimu. Tačiau kaip vis dėl to pasiekti tikrąją sėkmę? 

XXI amžiuje sėkmės savoką galime lyginti su valgymu - visi apie ją kalba. Išskirti galima būtų vieną gana svarbų dalyką, jog sėkmė turi du tipus: planuota sėkmė, kai mes kasdien darome kažką, kas verčia mus atsidurti arčiau tikslo ir netikėta sėkmė, kai mums tiesiog pasiseka. Prakalbus apie planuotą sėkmę galima būtų išskirti, jog ji reikalauja pasiruošimo ir tam tikrų kitų niuansų: žinių, praktikos, amžiaus, tam tikrų charakterio savybių, tačiau viską galima pasiekti ir planuotą sėkmę paversti realybe! Gebėjimai veikti, būti ir gyventi yra patys tikriausi žmogaus sėkmės parametrai, kurie apima visą žmogaus struktūrą (fizinį, psichinį ir dvasinį lygmenis). 

GEBĖJIMAS VEIKTI
„Darbas yra žmogaus gyvenimas.“ teigia garsusis Apšvietos epochos filosofas Volteras, kuris iškėlė apšviestojo absoliutizmo idėją, grindžiamą tuo, kad karalius gali vienas valdyti šalį, tačiau turi būti apsišvietęs ir išsilavinęs. Tačiau ko karaliui reikia, kad jis pasiektų tas savybes ir atitiktų jam keliamus kriterijus? Paslaptis slypi darbe. Žmogus yra būtybė, turinti poreikių, troškimų, o jie yra pasiekiami tik per darbą. Darbas yra pagrindinė žmogaus egzistencijos sąlyga, nekenčiantis darbo žmogus praktiškai yra žlugęs. Kalėdiniu metu žmonės dažnai buriasi, kalbasi apie savo sėkmes ir nesėkmes, todėl būtina turėti ką pasakyti apie save. Gebėjimas veikti - mokėjimas investuoti į save.


Investicijų kaina - pati didžiausia ir reikalaujanti daugiausiai. Didelį vaidmenį, net jeigu skamba juokingai, atlieka knygų skaitymas. Viename interviu Steve Jobs buvo paklausta, kokios super galios norėtų. Vienas įtakingiausių pastarojo amžiaus žmonių atsakė, jog gebėjimo greičiau skaityti knygas. Knygos turtina vaizduotę, laviną gebėjimą kritiškai mąstyti. Svarbiausias knygų skaitymo privalumas yra tas, kad skaitydamas knygas žmogus niekada nenustoja tobulėti. Skaitant žmogaus smegenys yra kaip niekad įsitempusios, kuriančios pačius neįprasčiausius vaizdus. Knygas skaityti naudinga, jeigu nori suprasti kitus žmones, nes įsijausdamas į veikėjus, bandydamas juos suprasti, ugdai savo empatijos įgūdžius, kurie gyvenime itin praverčia, nes daugelis darbų reikalauja kolektyvinio darbo, o neretai tam reikia gebėti suprasti žmones. 
Kalėdoms į dovanų sąrašą reikėtų įtraukti ir knygą arba vieną kažkam padovanoti. Išsirinkti tinkamą literatūrą (daugelis šiuolaikiškos literatūros yra šlamštas, todėl verta rinktis amžiaus patikrintus ir amžinąsias vertybes analizuojančius literatūros kūrinius) yra sunku. Tačiau internete, taip pat tavo privalomų perskaityti knygų sąraše, tikrai yra gerų grožinės literatūros kūrinių. Visgi, jeigu tau sunku išsirinkti, ne bėda! Pažvelk, štai ką skaityti rekomenduoja super sėkmingas žmogus, buvęs JAV prezidentas, Barackas Obama. Žinoma, pasaulyje yra dar daugiau sėkmingų žmonių (straipsnis) , kurie yra apsėsti knygų skaitymo, nes knygų skaitymas jiems - lyg duona.
„Gera knyga – tarsi pokalbis su protingu žmogumi: teikia žinių, moko apibendrinti tikrovę, suprasti gyvenimą.“ -A. Tolstojus

GEBĖJIMAS BŪTI
„Būti ar nebūti?“ - svarstyta Hamleto monologe. Tačiau, aišku, kad pasirinkimas būti - prasmingesnis. Tačiau kyla klausimas - ar visi savo buvimą įprasminame? Kartais, atrodo, vaikštai, nerandi sau vietos ir kyla mintis - ar tai buvimas? Gebėjimas būti, štai kas padaro viską sudėtingiau. Kiekvienas žmogus turime savąjį „aš“. Mes su juo susigyvename, žinome, koks jis, ko jis nori, kiek reikalauja, tačiau su metais jis turi augti, bręsti ir vis dažniau pagalvoti ar jo buvimas yra prasmingas. Kas vis dėl to yra ta būties prasmė? Būties prasmė, aišku, yra lygiai tas pats kaip ir gyvenimo prasmė. Jos visi ieškome, žvalgomės, tačiau nepagalvojame, kad mes jos galime taip ir nerasti, niekada. Tačiau tai nereiškia, kad mes turime sustoti. Privalome išnaudoti kiekvieną sekundę, kiekvieną minutę ir valandą prasmingai veiklai. Ar gulėjimas lovoje ir televizoriaus žiūrėjimas gali padėti rasti gyvenimo prasmę? Tai gebėjimas būti? Ne! Knygos, knygų skaitymas, domėjimasis, nuolatinis mokymasis, mylėjimas, draugystės - štai kas yra tikrieji būties spynos raktai. Gebėti būti, tai yra gebėti išnaudoti laiką ir atiduoti jį taip, lyg jis būtų paskutinis.


Gyvename XXI amžiuje ir jau dažnai pamirštame, kad savo būtį paverčiame retkarčiais tokią beprasmę ir tuščią, laiką taip tuščiai švaistome ir būtent tada mes „nebūname“. Domėtis kitų problemomis, spręsti jas ar galvoti apie savąsias, dirbti ties savimi? Svarbiausia gyvenimo tiesa ir sunkiausia pamoka yra ta, kad gyvenime viskas yra pasirenkama. Net ir pats gyvenimas. Tu pasirinkai šiandien pabusti, išsivalyti dantis, mokytis, siekti savo tikslų. Išmok suvaldyti pasirinkimo momentą ir jeigu tavo pasirinkimai bus teisingi - turėsi nepaprastai turtingą gyvenimą.

GEBĖJIMAS GYVENTI
Galima daryti mažą išvadą, jog gebėjimas veikti ir būti yra gebėjimas gyventi. Gebėjimas gyventi - gebėjimas gyventi yra tai, kaip mes sugebame suderinti šiuos du gebėjimus tarpusavyje.
Paprastai tariant - gebėjimas gyventi atskleidžia žmogų ne tik jam pačiam, bet ir kitiems. Neprotingas elgesys ar veiksmai parodo, kad žmogus nemoka gyventi. Tada jam belieka du keliai - pripažinti savo klaidą ir iš jos pasimokyti arba ignoruoti ją. Tikrasis gebėjimas gyventi atsiskleidžia, kai žmogus nepaisant visko savo klaidas ištaiso, pasikeičia ir susiprotėja. Žmogaus, kuris nedaro klaidų, tikrai nėra, mes jas visi darome, tačiau ne visi pripažįstame. Silpnas ir nemokantis gyventi žmogus yra tas, kuris sakosi nedarąs klaidų, visada mano esąs teisus. Tikrai mokantis gyventi žmogus klys, griūs ir klups, tačiau atsistos, nusivalys dulkes, ištaisys klaidas ir gyvens toliau.


Žmogaus gebėjimas gyventi atsiskleidžia ir tada, kai jis save pristato ir perteikia visuomenei. Šiais laikais yra daug investuojama į žmones, nes žmonės yra tie individai, kurie kurs geresnį rytojų čia, Žemėje. Tačiau tam reikia protingų žmonių, kurie savęs nešvaistytų į visas puses, pildytų savo intelektinius troškimus. Žmonės, kurie siekia mokslo, bus tie žmonės, kurie daugiausiai prisidės prie geresnio rytojaus. Šiame amžiuje daug lemia, kaip tu save perteiki. Iškalbos menas yra didžiulė dovana, tačiau jo taip pat galima išmokti. Turėti tvirtą nuomonę ir mokėti pastovėti už save, mokėti parodyti, kad nesi vidutinybė - būtina sąlyga, jeigu nori sėkmingo gyvenimo. 
„Laikyk galvą aukštai, pakelk savo smakrą ir svarbiausia – šypsokis. Todėl, kad gyvenimas yra gražus ir yra daugybė dalykų, dėl kurių galima šypsotis.“
-Marilyn Monroe
Persų patarlėse minima, kad sėkmė aklai myli darbščiuosius. Sėkmės parametrus suprasti sudėtinga, reikia daug darbo, ryžto ir nusiteikimo, tačiau kada darbas buvo lengvas? „Skaičiuoti“ sėkmės parametrus niekada nebuvo lengva ir, kad ir kaip bebūtų gaila, nebus, todėl turi ugdyti save, jog nuo sėkmės iki pralaimėjimo - vienas žingsnis, o nuo pralaimėjimo iki sėkmės - ilgas kelias. Galbūt šis adventas bus išskirtinis, nes po jo iškilsi kaip priešinga asmenybė buvusiai.

1 Komentarai