FeminizmasBėgant vis daugiau laiko, keičiasi požiūris į daugybę dalykų. Todėl nenuostabu, jog moterims gaunant vis daugiau laisvės ir nebeturint apribojimų, keičiasi ir požiūris, kokia turi būti moteris. Tad čia ir atsiranda feminizmas. Taigi, kas tai ir kam tai naudinga?

Feminizmas – tai visuomeninis-politinis judėjimas, kurio tikslas yra pasiekti, kad moterys gautų visas pilietines teises. Plačiąja prasme feminizmas yra moterų ir vyrų lygybės visose visuomeninio gyvenimo sferose. Feminizmas siekia išlaikyti lygybę abejų lyčių (dažniausia moterų) atžvilgiu. Šio judėjimo dalyviai kelia klausimus, susijusius su smurtu šeimoje, motinystės atostogas, vienodą darbo užmokestį, seksualinį priekabiavimą, diskriminaciją ir  išprievartavimus. Šiandien daug feminisčių teigia, kad feminizmas yra paprastų žmonių judėjimas, siekiantis peržengti socialinių klasių, rasės, kultūrų ir religijos ribas. Taigi, visa tai skamba tikrai šauniai ir prasmingai, tačiau ar tai iš tiesų suteikia kokią naudą?

Feminizmas gyvuoja jau daugybę metų.
Sunku pasakyti, kada jis pradėjo egzistuoti, tačiau galima daug paprasčiau pasakyti, kada jis užfiksuotas. Dauguma istorikų tikina, jog feminizmas galima sakyti egzistuoja tiek pat, kiek ir pačios moterys. Jeigu plačiąja prasme feminizmo sąvoka apima moteris, veikiančias, kalbančias ir rašančias apie moterų problemas ir teises, tada mes galime matyti, kad šie dalykai yra tokie seni, kaip ir rašytinė istorija. Nelaimei, daugelio talentingų moterų indėlis į istoriją buvo užmirštas. Tačiau pirmas kūrinys, kurį galima visapusiškai vadinti filosofiniu bei feministiniu, parašytas 1792 m. Mary Wollstonecraft.

Feminizmas kaip oficialus judėjimas keliose šalyse atsirado dar XIX a., tačiau XXa. tapo dar pastebimesnis ir tvirtesnis. Jų pirmas darbas buvo agitavimas už moterų teisę balsuoti, nes tada moteriškos lyties atstovės negalėjo to daryti. Tačiau didžiausi feminizmo, kaip ir viso pasaulio, pasikeitimai įvyko po dviejų pasaulinių karų. Ypatingai po Antrojo pasaulinio karo feminizmas tarsi įžengė į kitą savo fazę. Su įvairiomis kompanijomis drąsiai pasisakydavo už lygybę ir diskriminacijos problemą. Dėl šių priežasčių Jungtinės Tautos net įkūrė tarnybą, ginančią moterų teises. Nuo tada feminizmas ir toliau evoliucionavo ir kūrė naujus savo apibrėžimus bandydamas prisitaikyti prie besikeičiančio pasaulio ir kultūrinių skirtumų.

Nors dauguma iš mūsų feminizmą tapatiname tik su moterų teisėmis (dažniausia feminizmas apie tai ir yra), tačiau daug rečiau, bet pasitaiko feministų vyrų. Jų požiūriu, lyčių nelygybė ir stereotipai yra žalingi tiek vyrams, tiek moterims, ir abi lytys kenčia dėl lūkesčių tradiciniams lyčių vaidmenims. Yra vien tik vyrų organizacijų, pritariančių feminisčių požiūriui, tikinčių, kad vyraujantis vyriškumo ir maskulinizmo (tai vyrai nukentėję nuo moterų) modelis yra despotiškas moterims ir varžantis vyrus.


Taigi, feminizmas kaip ir anksčiau taip ir dabar yra labai didelis ir svarbus politinis judėjimas skatinantis iš tiesų teigiamą požiūrį į žmones, lytis ir jų lygybę.4 Komentarai

 1. Matosi, kad padirbėjai, ieškojai informacijos. Tai, žinoma, puiku, tačiau mano nuomone, feminizmas yra labai plati tema, tikrai daug ko nepasakei. Pvz. aš manau, kad feminizmas šiais laikais kartasi "nusivažiuoja į lankas", liaudiškai sakant, o kartais išvis atrodo labai radikalus. Na, maždaug, jeigu vyras moterį pavadina moterimi arba mergina, viskas, jis jau pažeidė feminizmo idėjas ir yra seksistas. Man tai neatrodo labai protinga. Todėl galėjai šiek tiek daugiau info parinkti apie žinomas feministes, feminizmo raidą ir feminizmą šiais laikais.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Na, apie jo patį pasikeitimą ruošiuosi rašyti apie tai. Bet džiugu, kad išsakei savo nuomonę! :)

   Panaikinti
 2. Labai smagu, kad domiesi tokiais dalykais, galėtų būti daugiau tokių straipsnių, nes manau, kad tai yra labai svarbi tema. Galėjai papasakoti šiek tiek plačiau, išsiplėsti.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tikrai neketinu apleisti šios temos, todėl su tuo susijusių temų bus dar daug ir apie tai rašysiu dar plačiau. :)

   Panaikinti