„Juodasis Penktadienis'' - diena, kai parduotuves užplūsta minios pirkėjų

Apsipirkinėti mėgsta daugelis, o jeigu pavyksta nusipirkti daiktą pigiau - tai dvigubas malonumas. Todėl, kai verslininkai paskelbia nuolaidą, jie gali tikėtis, sulauksiantys daugiau klientų ir, žinoma, didesnio pelno. O kas, jei visos parduotuvės pasiūlytų įsigyti daiktus pigiau? Tada prasideda tikra apgultis ir prekybos centrus užplūsta milžiniškos minios. Turbūt daugelis žino, kad ta diena yra „Juodasis Penktadienis“. O, tu, miela skaitytoja, perskaičiusi sužinosi ne apie ką tik praūžusios apsipirkimų karštinės nuolaidas, o apie tai, kaip rytojus po Padėkos dienos,susikūrė ir  tapo visų pirkėjų švente.


Istorija

Jei galvoji, kad ši šventė visiškai nauja ir yra vartojiškos visuomenės pasekmė - klysti. „Black Friday“ gimė ten, kur žmonės gyvena nuo vienos šventės iki kitos, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tai buvo 19a. pabaiga ir per Padėkos dieną, kaip ir šiandien, vykdavo įvairiausi paradai, kuriuos dažniausiai finansuodavo verslininkai. Žinoma, jie tai darydavo ne tik iš geros valios, bet ir tikėdamiesi padidinti pardavimus. Pačioje parado pabaigoje eidavo Kalėdų Senelis, kaip artėjančių Šv. Kalėdų pranašas. Laikui bėgant susiformavo tradicija, jog jokia parduotuvė nepradėdavo reklamuoti kalėdinių prekių, kol nepasibaigdavo paradas. Taip kita diena po Padėkos dienos tapo šventinių pardavimų pradžia.

Metams bėgant, pradėti kalėdinį pardavimų sezoną, po Padėkos dienos, tapo nesulaužoma tradicija. Todėl, kai Didžiosios depresijos metais,  JAV kilusi ekonominė krizė siaubė pasaulį, verslininkai suprato, jog žmonės negali sau leisti smarkiai išlaidauti, taigi panoro pailginti kalėdinių pardavimų sezoną. Vis dėl to, niekas neišdrįso sulaužyti nerašytos taisyklės ir pradėti reklamą anksčiau. 1939 metais JAV prezidentu buvęs Franklinas Ruzveltas nusprendė padėti ir paankstinti Padėkos dieną visa savaite. Žmonėms nepatiko ši idėja ir jie šventė jiems įprastu laiku, todėl susidarė keista situacija, jog įstaigos turėjo darbuotojams duoti du laisvadienius - tądien, kai prezidento įsakymu turėjo būti švenčiama Padėkos diena, ir savaite vėliau, kaip gyventojai buvo įpratę. Pamatęs, jog šis eksperimentas nepavyko, JAV kongresas po poros metų įstatymu patvirtino, jog Padėkos diena yra lapkričio ketvirtas ketvirtadienis ir šios datos keisti negalima. 

„Juodasis Penktadienis


Šiandien, išgirdę šią frazę, mes pagalvojame apie nuolaidas ir išpardavimus. Deja, sąvoka „Juodasis Penktadienis“ pirmą kartą pavartota buvo kalbant ne apie pirkėjus, šturmuojančius parduotuves. Tai buvo 1869 metai ir akcijų biržoje staiga krito aukso kaina. Dėl to kalti buvo du Volstryto finansininkai, norėję supirkti, kaip įmanoma daugiau aukso ir tokiu būdu padidinti jo kainą. Jų planas žlugo ir 1869 metų rugsėjo 24 - tąją dieną, penktadienį, bankrutavo ir milžiniškus nuostolius patyrė galybė žmonių.

Yra ir kita šio pavadinimo istorija. Visus metus dirbdavę nuostolingai mažmeniniai verslininkai, pradėdavę gauti pelną būtent po Padėkos dienos, nes žmonės pradėdavo dairytis dovanų, kurios paprastai būdavo su nuolaida. Pildydami ataskaita dienas kai dirbo nuostolingai prekybininkai žymėję raudonai, pelną jie žymėdavo juodai. Todėl manoma, kad tai galėjo lemti šios datos pavadinimą. 

Dar viena versija sako, kad penktajame dešimtmetyje Filadelfijos policija pradėjo vartoti šį pavadinimą, nes žmonės užplūdę parduotuves sukeldavo tikrą chaosą, kurį turėjo sutvarkyti policininkai. Tądien turėdavę dirbti viršvalandžius ir negalėdavę pasiimti laisvadienio. Be to, žinoma ir nemaloni istorija. Manoma, kad  19a. kitą dieną po Padėkos dienos būdavo rengiamas aukcionas. Jame Pietinių plantacijų savininkai galėjo įsigyti vergų su nuolaida. Atsirado žmonių, kurie tai išgirdę pradėjo boikotuoti „Juodąjį Penktadienį'', nors jokių įrodymų apie tokius aukcionus nėra. 

Įdomūs faktai:


 • Apsipirkinėjimas žmonių prigrūstose parduotuvėse gali būti mirtinas. Per pastarąjį dešimtmetį 7 žmonės žuvo, o 98 sužeisti.
 • Turbūt nustebsi, bet tądien labiausiai užimti yra santechnikai, kurie po Padėkos dienos turi galybę iškvietimų.
 • 12 procentų žmonių šturmuojančių parduotuves pripažįsta, kad yra girti.
 • Tądien yra minima kita diena, kuri siūlo tądien nieko nepirkti, taip atkreipiant dėmesį į vartotojiškumą.
 • Kai kurie verslininkai per „Juodąjį Penktadienį'' pardavinėja gaminius, pagamintus iš prastesnių medžiagų.
 • Šiemet, lapkričio 24d., vien pirkdami internetu žmonės išleido daugiau nei 5 milijardus dolerių. 

„Juodasis Penktadienis'' puikiai įrodo, kad mums daiktai darosi vis svarbesni. Tai, jog žmonės yra pasirengę laukti eilėse, kol atsidarys parduotuvė, ir stumdytis miniose dėl to, kad įsigyti prekę pigiau turbūt nėra naudingiausias laiko praleidimo būdas. Žinoma, interneto dėka mes galime išvengti spūsčių ir eilių, sutaupyti ne tik pinigų, bet ir laiko. Šią dieną įvairiais nuolaidas siūlo ir Lietuvos parduotuves, tad ar spėjai jomis pasinaudoti? Papasakok apie tai komentaruose. 


4 Komentarai

 1. Truputį pavėlavęs, bet vis tiek naudingas straipsnis. Tiesą sakant, prieš skaitydama buvau iš tų žmonių, kurie visiškai nieko apie šią dieną nežino, bet tavo dėka žinosiu kitais metais.
  O kalbant apie savo patirtį, tai tą penktadienį buvau Akropolyje ir, taip, beveik visose parduotuvėse taikomos nemažos nuolaidos. Iš tiesų nežinau kaip yra kitose šalyse, bet bent jau Lietuvoje šie metai - pirmieji, kada išgirdau apie Juodajį Penktadienį, todėl manau, kad kitose šalyse jis žymiai populiaresnis. Visai kaip Helovinas :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. štai kaip atrodo užbaigtas straipsnis! gražu žiūrėti;))

  AtsakytiPanaikinti
 3. Gal kiek pavėluota šia tema skelbti straipnį, bet giriu už straipsnio išbaigtumą. Įžanga, išvados, dėstymas. Galima teigti, kad straipsnis pavyzdinis :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Sakyčiau, labai geras ir išsamus straipsnis, šaunuolė.

  AtsakytiPanaikinti