Ledo ir ugnies šalis

    Valstybė, turinti šiauriausią sostinę. Joje vidutiniškai kas ketverius metus įvyksta įvyksta ugnikalnių išsiveržimai. Beje, ir pati valstybė - sala yra vulkaninės kilmės. Jau žinai, apie ką kalbu? Pristatau vieną įspūdingiausių vietų Žemėje - Islandiją.

landscapes nature flowers Iceland chapel purple flowers Lupine wallpaper
                             

                                                                               Istorija
Islandija palyginus yra gana jauna sala: susiformavo maždaug prieš 20mln. metų, išsiveržus ugnikalniams Vidurio Atlanto Kalnagūbryje. Islandijos atradėju laikomas norvegas Ingolfur Arnarson, atvykęs į salą apie 874 metus vietoje, kurią pavadino Reikjaviku (dūmų įlanka dėl geoterminių dujų, besiveržiančių iš žemės). Po kurio laiko Reikjavikas išaugo į didžiausią salos miestą ir dabartinę sostinę. Pirmieji gyventojai buvo norvegai, airiai ir škotai. 930 metais buvo įkurtas vadinamasis Altingas - ankstyvoji parlamento forma. Vietos vadai rinkdavosi vienoje vietoje kiekvieną vasarą ir spręsdavo ginčus, priimdavo įstatymus. Jie nebuvo užrašomi. Vėliau Islandija priklausė Danijai, o 1940 metais buvo paskelbta nepriklausoma respublika.

  Vaizdo rezultatas pagal užklausą „iceland reykjavik“ Šalies sostinė Reikjavikas

                                                     
                                                    Kodėl verta aplankyti Islandiją?

Visų pirma, Islandiją verta aplankyti dėl jos nepakartojamos gamtos, kurios grožis tiesiog nepalieka abejingų. Islandija yra unikali tuo, kad yra seismiškai aktyvioje zonoje, kur susiduria Eurazijos ir Šiaurės Amerikos litosferos plokštės, būtent dėl tos priežasties Islandijoje daug ugnikalnių ir geizerių - karštųjų srovių, trykštančių iš žemės. Beje, išradingi islandai sugebėjo tai panaudoti geoterminei energijai, kuri šioje šalyje yra labai pigi. Taip pat Islandija garsėja savo nuostabiais peizažais, kriokliais, ledynais, savita kultūra ir nacionaline virtuve, kuri mums gali pasirodyti netgi kiek egzotiška. Beje, būnant Islandijoje neteks susidurti su turistų būriais, nes Islandijoje jų dar nėra tiek daug, palyginus su tokiomis valstybėmis, kaip, pvz, Prancūzija ar Italija. Taip pat šioje šalyje galima labai daug aplankyti ir pamatyti: išvykos į gamtą, kalnus, banginių stebėjimas, neįprasta gamta ir nuostabūs vaizdai... Visa tai rasi Islandijoje.

                                              Ką nuveikti ir pamatyti Islandijoje? 
1. Būnant šioje šalyje būtina skirti nors vieną dieną ir nuvykti pažiūrėti geizerių. Stebėti tai, su kokia jėga karšto (maždaug 100 laipsnių) vandens srovė šauna į orą, yra iš tiesų hipnotizuojantis dalykas, leidžiantis pajusti gamtos didybę. Tarp turistų populiarus Strokkur geizeris šalies pietvakariuose.

                              Iceland-Geyser-Photo by Alfio Ansaloni

2. Kirkjufell kalnas, esantis Vakarų Islandijoje, yra viena gražiausių vietų šalyje. Nuostabi, nepaliesta žmogaus gamta, kriokliai, o naktį gali pamatyti šiaurės pašvaistę. Juk nuostabu, tiesa?

                              Iceland-Kirkjufell-Photo by Oxy Z

3. Gullfos kriokliai. Nuostabūs ir didingi, esantys kanjone, kuris suformavo 3 lygių terasas. Vasarą srovė stipresnė ir vaizdas įspūdingesnis, tačiau ir žiemą kriokliai atrodo įspūdingai.

                                 Iceland-Gullfoss-Photo by Daniel Korzhonov

4. Žydroji lagūna (the blue lagoon) žinoma visame pasaulyje. Nebuvai ten, nebuvai Islandijoje. Tai - natūralus geoterminis SPA, nutolęs 40 kilometrų nuo Reikjaviko. Vandens temperatūra: 37-40. Manau, būtų nuostabu šaltu oru plaukioti šiltame, gydomųjų savybių turinčiame vandenyje, mėgautis grožio procedūromis ir stebėti Islandijos gamtą. Vienintelis patarimas: bilietus į Žydrąją lagūna reikėtų užsirezervuoti iš anksto, kitaip teks laukti eilėje kelias valandas.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „blue lagoon iceland“

5. Reynishjara juodojo smėlio paplūdimys. Vieta, kuri atima žadą ir atrodo lyg ne iš mūsų pasaulio. Neįprastų formų uolienos ir juodas paplūdimio smėlis. Verta pamatyti.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „reynisfjara beach“

6. Reikjavikas - šalies sostinė. Verta aplankyti Halgrimo bažnyčią (Hallgrimstorg), tai - aukščiausias šalies pastatas (74 metrai) ir šalies sostinės simbolis. Taip pat šiame mieste gali apsilankyti įvairiuose muziejuose ir restoranuose, paragauti tradicinių islandiškų patiekalų.

 Vaizdo rezultatas pagal užklausą „reykjavik church“

7. Virtuvė. Kaip ir sakiau, mūsų skoniui ji gali pasirodyti kiek neįprasta. Vienas iš islandiškų delikatesų - džiovinta ėriuko galva. Taip pat islandai valgo daug žuvies ir jūros gėrybių, taip pat mėgsta ryklieną. O pagaminti ją galima labai įvairiai. Vienas iš būdų - supūdyti ryklieną, įkišant žuvį į drėgną smėlį ir paliekant kelioms dienoms. Taip supūdyta ryklio mėsą įgauna labai aštrų skonį, tad pirmą kartą ragaujantiems gali net ištrykšti ašaros.

                                                        Įdomūs faktai apie Islandiją
1. Net 60% islandų gyvena šalies sostinėje.
2. Nepaisant įsivaizdavimo, kad Islandija - itin atšiaurus kraštas, klimatas čia gana švelnus, vidutinė temperatūra sausį yra 0 laipsnių, liepą - 11.
3. Islandijoje yra tik 320 000 gyventojų, tačiau ši šalis net 3 kartus laimėjo "Mis Pasaulis" konkursą.
4. Vidutinė gyvenimo trukmė Islandijoje viena didžiausių pasaulyje.
5. 1980 metais Vigdis Finbogadottir tapo pirmoji pasaulyje prezidente moterimi, taip pat pirmąja vieniša moterimi, įsivaikinusia vaiką.
6. Net 62% procentai šalies ploto yra netinkami gyventi. Juos sudaro ledynai, kalnų dykumos ir lavos laukai.
7. Islandai neturi kariuomenės, o vienintelis ten išrastas ginklas  - metalinis pjoviklis, slaptai naudotas per "Menkių karą" ("Cod war") pjaustyti britų žvejybinius laivus.
8. Islandijoje gyvena dvigubai daugiau avių negu žmonių.
9. Islandų kalba yra vienintelė kalba Europoje, kuri nenaudoja tokių tarptautinių žodžių kaip "kompiuteris", "telefonas" ar "televizorius". Pvz.: "televizija"  islandiškai yra sjonvarp.
10. Per Kalėdas mažieji islandai pakabintose kojinėse randa dovanų ir saldainių, tačiau jei vaikas buvo blogas - seną sudžiuvusią bulvę.
 

                   Aš asmeniškai nekantrauju aplankyti šią šalį ir visą jos grožį pamatyti savo akimis. O tu? Ar įtrauksi Islandiją į planuojamų aplankyti vietų sąrašą? 

Pagarbiai Viktorija.


3 Komentarai

 1. Aš kažkaip vis tiek laikausi nuomonės, kad jeigu nori parašyti aukštą vertę turintį straipsnį apie kokią nors valstybę, turi būti ją aplankiusi. Tada tu jauti kažkokius jausmus tai vietai ir gali pateikti daugiau ir įdomesnės informacijos. Todėl man daug įdomiau būtų skaityti straipsnį kad ir apie daug apkalbėtas, netolimas valstybes, kuriose esi buvusi. Patikėk, apie tą pačią Lenkiją gali sukurpti kažką ypatingo. Aišku, jeigu labai nori rašyti apie tai, kur dar tik nori nukeliauti, rašyk, tik pasistenk atrasti savitą braižą, dėl kurio tavo straipsnį skaityti būtų įdomiau nei pirmą pasitaikiusį kelionių organizatoriaus puslapį. Tai irgi įmanoma. Aš tikiuosi, tu supratai, jog tai tik pastabos tobulėjimui, o šiaip esi puiki, rašai gerai, tekstas išdėstytas taip pat neblogai. Bet žinai ką, aš manau tu gali dar geriau. Žiauriai lauksiu kitų tavo straipsnių.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū labai Tau už taip korektiškai išsakytas pastabas ir nuomonę. Aš išties dar ieškau savo stiliaus, būtinai stengiuosi atsižvelgti į Tavo pastebėjimus.

   Panaikinti
 2. Nors jau seniau esu girdėjusi apie Islandijos gamtos grožį, bet šis straipsnis dar labiau sukėlė susižavėjimą šia šalimi. Būtinai norėčiau kada nors aplankyti šią įspūdingą salą ;)

  AtsakytiPanaikinti