Mosuo - kas tai?


Vaizdo rezultatas pagal užklausą „mosuo women now“

      Prieš kelias savaites nusprendžiau apsilankyti bibliotekoje, nes jau nebeturėjau, ko skaityti, o skaityti turiu pastoviai. Knygos - nuolatinės mano gyvenimo palydovės. Bibliotekoje kažkaip atsidūriau prie lentynos su kelionių literatūra. Akį patraukė lietuvės Eglės Aukštakalnytės-Hansen knyga "Mamahuhu. Šešeri metai Kinijoje". Knygą perskaičiau ir buvau gan maloniai nustebinta. Tiesą pasakius, iš lietuvių autorės kažko labai įdomaus ar neįprasto nesitikėjau, tačiau knyga manęs nenuvylė, greičiau priešingai. Beje, labai rekomenduoju visoms, ypač jei domitės Azija. Tačiau šiandien aš noriu papasakoti apie dalyką, kuris mane pačią labiausiai sudomino skaitant šią knygą. Tai - mosuo gentis, apie ją šiandien ir papasakosiu.

Mosuo - tai paskutinė matriarchalinė gentis Kinijoje ir viena paskutiniųjų Azijoje. Taip taip, tokios dar egzistuoja. Musuo - tai nedidelė etninė grupė, gyvenanti Junano ir Šichuano provincijose, apgyvendinusi teritoriją aplink Lugu ežerą, netoli sienos su Tibetu. Musuo populiacija - maždaug 50.tūkst. žmonių. Ši gentis unikali tuo, kad joje yra praktikuojamas matriarchatas ir dėl to yra vadinama moterų karalyste. Į valdžia atėjus Mao Dzedongui (1930m), buvo mėginama pakeisti musuo gyvenimo santvarką, tačiau dėl atokios geografinės padėties Lugu ežeras buvo daugiau mažiau izoliuota zona. 


Vaizdo rezultatas pagal užklausą „mosuo women pinterest“  


   Kaip matriarchatas pasireiškia? Visų pirma, šeimas valdo moterys. Šeimos galva - vadinama ama - nebūtinai vyriausia moteris, tačiau ji turi tvirtai valdyti šeimą, ūkį, skirstyti darbus kitiems šeimos nariams. Ama valdo ūkį ir turtą iki mirties arba kol pajėgia tai daryti, vėliau valdžia perduodama kitai šeimos moteriai. Taip pat visi vaikai, gimę šeimoje (ir berniukai, ir mergaitės), lieka gyventi motinos namuose. Mergaitės, sulaukusios 13 metų amžiaus, yra įšventinamos į moteris ir gauna raktą nuo savo atskiro kambario, vadinamu žydėjimo kambariu
    Dar vienas šios unikalios visuomenės bruožas - taip vadinama vaikščiojanti santuoka. Moterys gali per savo gyvenimą turėti tiek vyrų, kiek jos nori: santykiai yra pagrįsti laisva valia ir jausmais. Jausmai pasibaigia, santykiai nutraukiami, jokių asmeninių nuoskaudų. Moteris turi teisę nakčiai atsivesti vyrą į savo žydėjimo kambarėlį ir niekas iš namiškių jai netrugdys. Tai ir yra vadinama vaikščiojančia santuoka: vyras ir moteris laisvai susitikinėja, tačiau gyvena kiekvienas atskirai, savo motinos namuose. Jei vyras naktį praleido ne namie, ryte grįš atgal. Jei moteris susilaukia vaiko, jis priklauso moters šeimai ir juo rūpinasi motina ir jos giminaičiai: mama, seserys, tetos, broliai ir dėdės. Musuo moterys dažniausiai žino, kas jų vaikų tėvai, ir, jei nori, palaiko su juo santykius. Tiesa, tėvo vardas atvirai nėra minimas, tačiau jis gali dalyvauti vaiko gyvenime ir dažniausiai netiesiogiai vaikas žino, kas jo tėvas. Tiesa, jei pora nori, gali įteisinti savo santykius vieno liudininko akivaizdoje, tačiau gyvena vis vien atskirai. 
    Šioje visuomenėje moterų niekas nevaržo, jos valdo turtą ir savo asmeninį gyvenimą, tačiau tuo pat metu moterys dirba daugiau nei vyrai, turi žymiai daugiau atsakomybės, nuolat sprendžia svarbius klausimus, uždirba pinigus ir rūpinasi savo šeimos išlaikymu. 
    

Mosuo dabar.
  Viskas nuolat kinta, tradicijos ir papročiai - taip pat. Kasmet į Lugu ežero pakrantes atvyksta daugybė turistų, norinčių savo akimis pamatyti musuo kultūrą. Tad nieko keisto, kad ir pati kultūra tampa labiau komercinė ir praranda savo autentiškumą. Vis daugiau musuo išvyksta iš namų į didesnius miestus, ten įsilieja į vietinę kultūrą, sukuria šeimas. Unikalios vietos tradicijos miršta ir yra paveiktos globalizacijos, deja, tokių procesų sustabdyti neįmanoma. 

Jei turi laiko, nuoširdžiai patarčiau pažiūrėti šį neilgą ir labai įdomų filmą apie musuo moterų gyvenimą. 


     

2 Komentarai

  1. Net nežinojau, kad toks žodis egzistuoja. Bet nelabai sudomino, nepasijaučiau atradusi kažką naujo.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Na, manau, viskas nuo interesų priklauso. Jei šiaip nelabai domiesi Azija ar panašiais dalykais, tai tuomet tikrai nesudomins, nes tema gan specifinė ;)

      Panaikinti