Negirdėti dalykai, supantys gėlių gyvenimą

Ar kada susimąstei, kokios paslaptys ir įdomybės slypi gėlėse? Iš tiesų šie nuostabūs augalai pasižymi ne tik spalvų margumu, kvapais, bet ir įdomiausiomis legendomis bei neįtikėtinais dalykais!

Gėlių legendos

Gėlės - kaip žmonės: jos išdidžios, santūrios, reikalaujančios dėmėsio ir charakteringos. Jos gali mylėti ir nekęsti viena kitos. Gali šnekučiuotis ir dalintis paslaptimis. Gali gėdingai nuleisti galvą bei išdidžiai užriesti nosį. Štai tokios legendos apipina gėlių gyvenimą.Astras

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „astras“Išvertus iš graikų kalbos, astras reiškia "žvaigždė". Kalbama, jog ramią naktį, pabuvojus tarp šių gėlių, galima išgirsti, kaip jos šnekučiuojasi su dangaus būtybėmis - žvaigždutėmis.
Kiekvienai valstybei tam tikra gėlė kažką simbolizuodavo, pavyzdžiui, kinams astras buvo kuklumo, senovės graikams - meilės, o vengrams - rudens simbolis, todėl vengrai gėlės vadindavo "rudens rožėmis".
Astrinių augalų šeima itin didelė: apie 1300 genčių ir 25000 - 30000 rūšių. Mūsų gėlynuose populiariausios ramunės, jurginai, saulutės, medetkos. Šių augalų gimtinė - Pietų, Centrinė Amerika, Afrika.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „roze“Rožė

Ši bene populiariausia gėlė - senovės graikų meilės ir grožio deivės Afroditės simbolis. Pasak mito, gražuolė deivė gimė iš Urano (dangaus dievybės) kraujo ir jūros putų. Iš vandens žengė į žemę. Ten, kur keliavo deivė, prasiskleidė baltos lyg pienas rožės. Tačiau kai ji sužinojo, kad mylimajam Adoniui nutiko siaubinga nelaimė, Afroditė skuodė pas jį, o aštrūs rožių spygliai braižė kojas. Rožės tapo raudonos - nulietos deivės krauju.

Lelija

Lelija - skaistybės, tyrumo ir gailestingumo simbolis.
Vaizdo rezultatas pagal užklausą „lelija“Graikų mitas teigia, kad baltosios lelijos pražydo dėka Dzeuso žmonos Heros pieno. Moteris nekentė Heraklio - Dzeuso ir Tėbų karalienės palikuonio, tad nuo jos buvo paslėptas jo kūdikis. Tačiau moteris jį rado ir norėjo pamaitinti, bet vaikas įkando jai ir pieno čiurkšlė virto Paukščių taku. Truputis pieno lašelių nukrito ir žemėn - ten pražydo lelijos.
Taip pat romėnų deivei Florai buvo rengiama lelijų žydėjimo šventė, kadangi ji jas labai mėgo ir vertino. Tuomet šventyklos puoštos šių gėlių žiedais.


Lotosas

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „lotosas“Šis augalas - saulės, tyrumo, ramybės, dieviškumo simbolis. Nenuostabu, kad jo simbolikos gausu budizme ir induizme.
Sakoma, kad iš lotoso atsirado egiptiečių saulės dievas Ra. Kiti dievai taip pat susiję su lotosu: šviesos dievas Horas vaizduojamas sėdintis ant žiedo, o pomirtinio gyvenimo dievas Ozyris - ant gėlės lapo.
Įdomu tai, jog senovės Indijos mitologijoje Žemė yra lyg milžiniškas lotosas ant vandens, o rojus - lyg didžiulis ežeras.

Pakalnutė

Susijęs vaizdas
Pasak senovės keltų (Europos ankstyvojo geležies amžiaus kultūrų grupė), gražuolės pakalnutės - elfų brangenybės. Kartą viena šių būtybių gabeno perlą, o medžiotojas sumanė tą lobį pasisavinti, tačiau palietęs ją, nuvertė visą brangenybių kalną. Žmo­nės suskubo rink­ti perlus ir išvydo el­fų valdovą, kuris brangenybes pavertė pakalnutėmis.
Anot krikščionių legendos, šie augalai pražydo iš Die­vo Mo­ti­nos aša­rų, kuomet bu­vo nu­kry­žiuo­tas Jėzus Kris­tus. Įdomybės apie gėles

 • Neįtikėtina, bet lelijos ypatingai nuodingos katėms. Gėlėse yra didelis kiekis nuodingų medžiagų, kurios gali pražudyti gyvūną paragavus tik vieno kąsnelio.
 • Ar žinojai, kad saulėgrąža juda? Žiedas labai lėtai sukasi iš rytų į vakarus, todėl nuolat stebint tai pamatyti gana sudėtinga, tačiau pažiūrėjus į žiedą ryte ir vakare skirtumas bus akivaizdus!
 • Pasaulyje yra kelios valgomų tulpių rūšys! Jų žiedlapiai dažnai yra vienas iš salotų ingredientų. Be abejo, tulpės taip pat turi savitą ir išskirtinį skonį.
 • Ar kada pagalvojai, kad kažkur yra seniausia pasaulyje rožė? O ji esanti Hildesheime, Vokietijoje. Šiai gėlei yra net apie 1000 metų! Neįtikėtina, tiesa?
 • Jau minėjau, kad pasaulyje esti valgomų tulpių, tačiau ir kitos gėlės naudojamos valgio ruošime. Vienur iš jų gaminama košelė, kitur dedamos į nacionalinius patiekalus.


Kuri legenda tave labiausiai sudomino? Kas buvo neįtikėtina? Kokia tavo mėgstamiausia gėlė?
4 Komentarai

 1. Net nebūčiau pagalvojus, kad paprastos gėlės gali būti tokios įdomios :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū, na taip, man ir pačiai rašant buvo tikrai įdomu :)

   Panaikinti
 2. Senovės žmonės tikrai mokėjo paprastuose dalykuose,tokiuose kaip šios gėlės, įžvelgti charakterio sąvybių ar taip įvairių istorijų, kuriuose dalyvavo šios gėlės ir net dievai.
  Labiausiai mane nustebino, šokiravo, kad katėms yra labai nuodingos lelijos. Jų tikrai niekada nerodysiu savo katei ;)
  P.S. mano mėgstamiausios gėlės yra tulpės, rožės, ramunės ir daugelis kitų. Tikrai neturiu vienos labiausiai patinkančios gėlės.

  AtsakytiPanaikinti