Neverbalinė komunikacija - kas ir kaip?


Susijęs vaizdas
Ar esate kada nors atsidūrę situacijoje, kai nežinote, kur dėti rankas? O galbūt vien pažiūrėjus žmogui į akis galite pasakyti, ką jis galvoja, ar meluoja? Visa tai atspindi mūsų išprusimą nežodinio bendravimo tema. Jeigu manai, kad tau vis dar trūksta įgūdžių, kviečiu juos įgyti ar patobulinti jau dabar!

Neverbalinė komunikacija - tai bendravimo forma, kai mintis perteikiame ne žodžiais, o kūno kalba, paraverbalika, savęs prezentavimu. Atlikti tyrimai rodo, kad daugiau nei pusę informacijos kitam žmogui mes perteikiame būtent šiuo būdu, tad kiekvienam svarbu išmokti kontroliuoti savo neverbalinę kalbą tam, kad kitas asmuo teisingai suprastų mūsų mintis. Pasitelkę šią bendravimo formą, mes galime palenkti pašnekovą į savo pusę, pagrįsti ar paneigti sakomus žodžius, įtikinti auditoriją sakomos kalbos teisingumu.

Neverbalinės komunikacijos ženklai yra skirstomi į du tipus:
1) konvekcinius (tai būdas, kai tie patys ženklai skirtingose tautose turi nevienodas reikšmes);
2) spontaniškus (deja, bet šio komunikacijos būdo mes valdyti negalime, jis atsiranda neplanuotai, kūnui automatiškai reaguojant į tam tikrus aplinkos veiksnius).


  KŪNO KALBA Susijęs vaizdas

Ji itin reikšminga bet kokios svarbos pokalbyje. Pasitelkdami kūno kalbą, mes galime parodyti savo jausmus, nuostatas, ketinimus, išreikšti dėmesingumą, pasiruošimą išklausyti argumentus.

Vien laikysena gali pasakyti daug dalykų apie žmogų ir jo nuostatas:
nuleisti pečiai reiškia nuolankumą;
rankos ant šonų simbolizuoja gynybinę poziciją;
nuleista galva vaizduoja susimąstymą.


Gestikuliavimas rankomis taip įtakoja bendravimo sėkmę, mat kiekvienas mostas turi savo reikšmę:
rankos ant šonų - agresija;

rankos kišenėse - uždarumas;

sugniaužtos rankos - diskomfortas;

ranka, liečianti skruostą, smakrą - analizė, situacijos vertinimas;

apkabinusi sprandą ranka - bandymas numalšinti pyktį.


PARAVERBALIKA 

Šią savoką apima balso charakteristikos ir kalbos stilius. Norint sustiprinti savo argumentų poveikį, greičiau pasiekti norimą rezultatą ar palikti didesnį įspūdį, rekomenduotina kalbėti aiškiai, užtikrintai, garsiai (tik ne per daug šaukiant), ritmingai. Svarbu iš anksto apgalvoti kalbą, kad nedarytume gramatikos ir stiliaus klaidų. 

Taip pat iš balso galima nuspėti ir žmogaus nuotaiką, vidinę būseną:
džiaugmas, aplankiusi sėkmė išsakoma aukštesniu nei įprasta balso tonu; 
pyktis ir baimė taip pat aukštu balso tonu, tik stipriau nei laimė;
nuovargį vaizduoja minkštas, prislopintas balso tonas;
susijaudinimas, susirūpinimas išreiškiamas greitakalbe.


Lovin' this fall outfit inspo from lulu's! Chunky sweater & suede booties make a perfect home for the holidays outfitSAVĘS PREZENTACIJA

Tai ne tik apranga (nors ji labai svarbi), bet ir asmeninė erdvė, laikas, tylos išnaudojimas. Kaip matote, netgi tai, kaip išnaudojame tam tikras pauzes gali daug ką pasakyti apie mus. 
Ne tik aprangos kodo laikymasis tam tikruose renginiuose, bet ir kasdienė apranga parodo tam tikrą asmenybės pusę. Jeigu mergina per vakarėlius keri visus vardinėmis suknelėmis ir brangenybėmis, o kasdien vaikšto susivėlusi, nudribusiais drabužiais, nieko gero apie ją pasakyti negalima, ar ne? Tas pats galioja ir asmeninei erdvei. Taigi, galima daryti išvadas, kad svarbu ne momentinis spindesys, bet ir darbas kiekvieną dieną. 


PAVYZDYS: IŠ KO SPRĘSTI, AR ŽMOGUS MELUOJA?
Žmogaus būsena nenatūrali (akys bėgioja, laikysena įtempta)
Mažiau kalbama
Daroma daugiau gramatinių klaidų
Mažiau gestikuliuojama

Štai ir viskas, ką norėjau papasakoti.
Ar mano surinkta informacija padėjo?
O gal dar žinai, kokių patarimų?
Pasidalink komentaruose!5 Komentarai

 1. Šaunus ir informatyvus straipsnis! Ačiū tau už informaciją, daug ką sužinojau!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū už tokius gražius žodžius, jie įkvepia tolesniems straipsniams :) labai džiugu, kad radai naujos ir tinkamos informacijos :)

   Panaikinti
 2. Tikrai buvo verta skaityti, dažnai pagalvoju apie žmogaus mintis iš jo judesių, buvo pravartu sužinoti kaip yra iš tiesų :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Labai aktualus ir įdomus straipsinis, daug ko sužinojau! Dabar žinosiu, ką reiškia tavo paminėti svarbiausieji žmogaus kūno kalbos ženklai :)

  AtsakytiPanaikinti