Herbariumo ypatybės ir sudarymo pagrindai

Herbariumas - tai išdžiovintų ir parengtų ilgiau išsilaikyti gėlių žiedų, žolelių, lapelių ir visų kitų augalų kolekcija. Taip pat vadinasi ir įstaigos, kurios nagrinėja bei saugo šiuos rinkinius. Tam, kad herbariumai būtų patogiai ir tvarkingai sudaryti, jie skirstomi į kelias pagrindines grupes, pavyzdžiui, biologiniai, ekologiniai, piktžolių, augalų ligų ir kenkėjų bei kiti.

Mokslininkai šias kolekcijas naudoja gausybei biologijos šakos tikslų: analizuoja rūšis, šeimas, gentis; atranda retus augalus; tiria augalų paplitimą.  Herbariumų specialistai naudoja įvairius augalų rinkimo metodus ir specialias priemones herbariumui: presą, kastuvėlį, priemones vandenyje augantiems augalams rinkti, aplankus, adatą, pincetą ir kt. Šie žmonės atidžiai ir atsakingai atlieka visus iki vieno tikro herbariumo sudarymo žingsnius: renka augalus, specialiais tirpalais ar kitaip paruošia augalus bei jų ilgesnį išsilaikymą, išdžiovina, surenka visą informaciją apie augalus ir sudaro jų mokslinį dokumentą - etiketę.

Taigi, jau sužinojai herbariumo reikšmę ir jo mokslinę paskirtį. O kokiu tikslu tu galėtum pradėti sudarinėti savo herbariumą? Mano nuomone, tai galėtų būti dar vienas įdomus laisvalaikio užsiėmimas savo malonumui. Ekskursijoje ar išvykoje gali ne tik stebėti ir klausytis, o ir ieškoti dar tau neatrastų ir tavo širdžiai mielų augalų. Žinoma, jei nežinosi augalo pavadinimo, galėsi tik išdžiovinti, įtvirtinti herbariume ir grožėtis, bet jei gėlės žiedelį ar medžio lapą pažinosi, galėsi apie jį plačiau pasidomėti internete ir užrašyti įdomią informaciją. Manau, kaip ir po daugelio metų įdomu peržiūrėti senas nuotraukas, piešinius ar draugų nupieštas atvirutes, taip pat malonu bus ir po ilgo laiko pavartyti herbariumą. Galbūt herbariumo dėka itin susidomėsi gamtos mokslų šakomis ir mėginsi tai sieti su ateitimi!

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „herbarium“ Vaizdo rezultatas pagal užklausą „herbarium honey kennedy“ 

Manau, kad mes kol kas nesame puikiausi biologijos mokslo ir herbariumo sudarymo žinovai, todėl gaminti tai savo malonumui pakaks ir pačių pagrindų:
1. Visų pirma, reikia turėti specialų fotoalbumą (geriausia albumai, kuriuose savaime prikimba ir lyg užsiklijuoja plėvelės) ar segtuvą, kuriame įsegtum įmautes su piešimo lapais. O galbūt pati sugalvosi geresnę idėją, kur rinkti ir džiovinti augalus - svarbu, kad jie ten laikytųsi.
2. Turėdama knygą, gali imtis pagrindinio darbo - augalų rinkimo. Būtų gerai, jei renkant augalus oras būtų giedras ir sausas - taip jie geriau išdžius ir ne taip greit juoduos. Beje, ieškodama augalų gali pasiimti su savimi užrašinę, kurioje galėsi užsirašyti detales apie juos, pavyzdžiui, būklę ar vietovę (šitaip daro mano anksčiau minėti tikri herbariumų sudarinėtojai).
3. Kaip ir minėjau, yra įvairių specialių augalų ilgesnio išsilaikymo paruošimo būdų, tačiau tu gali tiesiog augalą nusausinti, įdėti į savo herbariumo knygą ir ten džiovinti.
Štai tokie pagrindiniai augalų kolekcijos sudarymo žingsneliai! Tačiau ties tuo viskas nesibaigia - gali gražinti, žymėti augalų informaciją savo herbariume kiek tik širdis geidžia. Paversk herbariumą savitu ir originaliu!

Tikiuosi, kad bent truputį tave sudominau bei suteikiau naujų ir naudingų žinių apie herbariumus ir jų sudarymą. Galbūt perskaičiusi šį straipsnį įgavai motyvacijos ir į savo tikslų sąrašą pridėsi šį dalyką! Jei žadi tai padaryti, linkiu tau sukurti patį šauniausią ir sėkmės!

2 Komentarai

  1. labaii įdomi idėja, ačiū už straipsnį! tik gal norėjosi, kad labiau išsiplėstum apie tai, ką galima rašyti, pateikti daugiau pavyzdžių ir panašiai. :)

    AtsakytiPanaikinti