Kas ta pošventinė depresija ir kaip jos išvengti?

               Vaizdo rezultatas pagal užklausą „christmas girl tumblr“

         Sveika! Visų pirma, noriu Tave pasveikinti su Naujaisiais, tikiuosi, 2k18 Tau bus laimingi, įdomūs ir atneš teigiamų permainų ir Tavo gyvenimą. Tačiau šiandien kalbėsiu ne apie Naujųjų naktį ir tai, kaip įspūdingai (arba nelabai) juos atšventei. Šiandien kalbėsimės apie tai, kas būna po visko. Juk visi jau nuo lapkričio pradžios rėkia, kad laikas ruoštis šventėms, tačiau niekas kažkaip nesako, kas būna po to, kai tos šventės baigiasi. O būna nelabai gerai. Esu tikra, pati esi tą patyrusi. Visą mėnesį laukei Kalėdų (gal ir Naujųjų, nors aš asmeniškai nemėgstu ir nelaukiu šios šventės), ruošei dovanas, dekoravai namus, kepei tortus, dalyvavai "Hario Poterio" filmų maratone... Pagaliau sulaukei švenčių, bet kažkokiais, tau visiškai nežinomais būdais tos šventės prabėgo nepadoriai greitai. Taigi pagaliau suvoki, kad jau sausio kažkelinta, šventės baigėsi ir, visų blogiausia, greitai į mokyklą. Lyg to būtų maža, tau bloga nuo neįmanomais kiekiais suvalgytų saldumynų, visi aplinkiniai užknisa ir išvis tu jau pavargai nuo žiemos. Pažįstama, tiesa?

     Pošventinė depresija (angl. post holiday blues) yra gana paplitęs reiškinys ir su juo susiduria daugelis. Juk iš esmės, žmogus nuolat gyvena, ko nors laukdamas. Mes nuolat laukiame ilgųjų pertraukų, kai galėsime pasikalbėti su draugėmis ir aptarti, verta ar neverta jam rašyti. Laukiame savaitgalių ir atostogų, kai galėsime išsimiegoti ir pagaliau nuveikti tai, ką norime (voliotis lovoje ir žiūrėti filmus, pavyzdžiui). Ir, žinoma, laukiame švenčių. Ne visų, aišku (juk greičiausiai nelauki kokios tarptautinės santechnikų dienos), tačiau tokių svarbių ir reikšmingų kaip gimtadienis ir Kalėdos. Mes planuojame, ruošiamės, tačiau šventėms praėjus lyg ir nebelieka, ko laukti. Jaučiame savotišką tuštumą, liūdesį ir melancholiją. Nenorime net pagalvoti apie tai, kad netrukus reikės vėl susidurti su kasdienybės rūpesčiais. Juk šventės baigėsi, dovanos išdalintos. Iki pavasario dar daug laiko, šalta ir liūdna... Nieko nesinori. Na, nebent pasislėpti po antklode ir neišlįsti iki birželio. O dabar paklausyk: visų pirma, kai kurios aplinkybės šiame gyvenime nuo tavęs nepriklauso. Pvz. tai, kad dabar sausis ir šventės baigėsi. Taip jau yra. Todėl turi du pasirinkimus: arba su tuo susitaikai ir išmoksti į aplinką žiūrėti teigiamai (tuomet ir likę du žiemos mėnesiai nebus tokia jau kančia), arba ir toliau liūdi ir esi nepatenkinta gyvenimu. Rinktis, žinoma, tau. Tačiau tam atvejui, jei visgi pasirinksi variantą nr. 1, siūlau tau veiksmų planą.

Kaip nugalėti pošventinę depresiją? 

1. Padėk sau.

Visų pirma, nelaikyk jausmų savyje ir nevaidink, kad viskas gerai, jei taip nėra. Jei jautiesi blogai, pasikalbėk su kuo nors apie tai. Parašyk laišką sau ir išliek ten visas savo emocijas. Jei reikia, išsiverk, tai padės sumažinti stresą. Galvok apie dalykus, kurie tau patinka ir daro laiminga. Išbandyk jogą arba kokią  nors kitą sporto rūšį. Pabūk viena su savo mintimis ir pamedituok. Susigalvok kokį nors naują sveiką įprotį ir pradėk jo laikytis. Perskaityk knygą, parašyk eilėraštį, klausyk muzikos... Taip pat išbandyk spalvų terapiją, gali tiesiog žiūrėti į gražius ir spalvingus vaizdus. Nusipirk kvapiųjų žvakių.

Susijęs vaizdasVaizdo rezultatas pagal užklausą „colors pinterest“2. Bendravimas. 
Nors šiuo metu tau mažiausiai norisi su kuo nors bendrauti, patikėk, tai tau padės užsimiršti ir pagerins nuotaiką. Pasikviesk kelias drauges ir kartu pagaminkite vakarienę. Susitik su buvusiais bendraklasiais ir draugais, su kuriais seniai nebendravai. Galų gale, užkalbink nepažįstamąjį. Rimtai, aš nejuokauju. O jei bijai, tuo labiau eik ir užkalbink. Tokie dalykai labai pakelia nuotaiką, be to, tai gerina tavo socialinius įgūdžius ir kitą kartą bus ne taip baisu. Patikėk, kalbu iš patirties. Be to, ką gali žinoti, gal taip susirasi naujų draugų arba atrasi meilę? Žinai, kartais gyvenime nutinka neįtikėtinų dalykų, tik reikia leisti jiems atsitikti.


Vaizdo rezultatas pagal užklausą „friends pinterest“Vaizdo rezultatas pagal užklausą „unexpected quotes“


3. Gamta.
Taip, žinau, kad dabar žiema, tačiau gamta vis tiek gali padėti pasijusti geriau. Dažniau išeik į lauką (ne tokios ir šaltos tos mūsų žiemos), stebėk saulėtekį ar saulėlydį. Galų gale, peržiūrėk savo vasaros nuotraukas ar pasiklausyk jūros ošimo.

                     Vaizdo rezultatas pagal užklausą „nature pinterest“Vaizdo rezultatas pagal užklausą „nature pinterest quotes“


Aš labai nuoširdžiai tikiuosi, kad joks liūdesys Jūsų neužpuls, o jei ir pasitaikys liūdnesnė diena, Jūs žinosite, ką daryti. Kad ir kaip bebūtų, žinokite, kad gyvenimas visuomet tęsiasi, o pabaiga visada reiškia naują pradžią. Pradėkite savo metus, atsikratydamos senų ir nereikalingų minčių ir pasiruoškite į savo gyvenimą priimti visas nuostabias dovanas, kurias Jums paruošė šie metai.


3 Komentarai


 1. Na taip, tikrai apmaudu kai du mėnesius ruošiesi šventei ir ji praeina per 2 dienas :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Ahh... štai kodėl man taip nėra nuotaikos! Čia tikrai bus prisidėjusi pošventinė depresija...
  Būtinai pasinaudosiu tavo patarimais ir tikiuosi šis pošventinis nusivylimas greitai baigsis ;)
  P.S. tavo straipsnis be galo motyvuoja nepasiduoti jokiom deptresijom ir gyventi toliau :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū tau 😍. Iš tikrųjų ir mane pačią motyvuoja pats rašymas ir Jūsų reakcijos.

   Panaikinti