Šiaurės Korėja - valstybė, galinti sunaikinti pasaulį

 Šiandien jau visai įprasta girdėti, kad Šiaurės Korėjoje vėl buvo atliktas raketų bandymas. Po kiekvienu bandymo valstybė yra pasmerkiama kitų, bet jai tai nerūpi. Taip ir eina ši pasaka be galo, kuri vis vien kada nors pasibaigs. O dabar pažiūrėkime, kas gi nutiko, kad Šiaurės Korėja tapo tokia drąsi.

 Iki 1945 metų nebuvo dviejų Korėjų, jos buvo viena valstybė - Korėja. Tačiau Antrojo pasaulinio karo metu ją okupavo rusų ir amerikiečių kariuomenės, o 1948 m. Korėja buvo padalinta į dvi dalis - Šiaurės ir Pietų. Jau po poros metų pradėjo ryškėti šiaurinės valstybės agresyvumas - ji pradėjo Korėjos karą. Bet tada jai nepasisekė. JTO ST sprendimu tarptautinės pajėgos sustabdė puolimą. Po 3 metų buvo pasirašytos paliaubos, viskas baigėsi. Tačiau Šiaurės Korėja nenurimo.

Nuo 1963 metų karinės šios valstybės išlaidos sudarė beveik 30 % procentų visos ekonomikos. Ir ne be reikalo. Šiaurės Korėjos politika tapo agresyvi dar XX a. 7 - ame dešimtmetyje. 1968 metais beveik pavyko Pietų Korėjos prezidento rezidencijos susprogdinimas, o vos po poros dienų ji užgrobė neutraliuose vandenyse plaukiojantį amerikiečių žvalgybinį laivą. 1969 m. virš Japonijos jūros buvo numuštas JAV žvalgybinis lėktuvas, o visų įvykių metu prieš Pietų Korėją vyko partizaniniai išpuoliai.

Apie penkiolika metų Šiaurės Korėja niekam grėsmės nekėlė. Tuo metu ji bandė tvarkytis su savo vidaus reikalais, bet jai tai nelabai pavyko. Tad didėjantis atotrūkis nuo Šiaurės Korėjos sukėlė terorizmo taktiką. 1983 metų spalį įvykdytas išpuolis prieš Pietų Korėjos delegaciją, kuriai vadovavo prezidentas. Ataką galima laikyti pavykusia, jos metu žuvo 17 delegacijos narių. Atrodo šalis nurimo, bet ar tikrai?

Šiaurės Korėjai nepatiko, kad artėja Olimpinės žaidynės vykstančios Seule. Ji įvairiais būdais bandė sutrukdyti jų organizavimą. Siekiant sukelti sumaištį, 1987 metų lapkritį virš Indijos vandenyno buvo susprogdintas Pietų Korėjos lėktuvas, žuvo 115 žmonių. To neapsikentusi Pietų kaimynė inicijavo slaptas derybas su Šiaure, kurių metu buvo pasižadėta nevykdyti jokių išpuolių. Bet, žinoma, su atlygiu. Už šį pasižadėjimą Pietūs turėjo suteikti milijardo JAV dolerių vertės ekonominę pagalba. O devintajame dešimtmetyje, matydama augančių aplinkinių valstybių galia, Šiaurės Korėja pradėjo branduolinio ginklo gamybos programą.

1998 metais įvyko pirmasis vidutinio nuotolio raketos bandymas. Ji praskrido virš Japonijos ir nusileido į Ramujį vandenyną. Nuo 1998 iki 2006 metų jokie bandymai nevyko, nes Šiaurės Korėja dalyvavo įvairiose derybose. Bet 2006, o vėliau ir 2009 metais įvyko atominio sprogimo bandymai.
Šiomis dienomis Šiaurės Korėja vykdo daug bandymų, o 2017 metų vasara paskelbtas grasinimas. Ir ne kam, kitam, o JAV. Ačiū Dievui, jie neišsipildė, ir bent kol kas Trečiasis pasaulinis karas neprasidėjo. O kaip sutramdyti šią agresyvią valstybe? Tai turbūt neįmanoma. Juk jei Amerika atsakytu tuo pačiu ir įvykdytų raketų bandymą, Korėja greičiausiai pultų. O jei Amerika tiesiog paleistų raketą ant Korėjos, gali būti, kad prieš Jungtinės Amerikos Valstijas sukils slaptos Šiaurės Korėjos šalininkės. Taigi, dėl mažos valstybės svyruoja viso pasaulio gyvenimas, o situacijai pakeisti beveik nėra galimybių.2 Komentarai

  1. Na, visų pirma, gan nemažai informacijos apie Šiaurės Korėjos karinę pramonę, buvo negirdėtų dalykų, nors ir domiuosi šia šalimi. Bet, pirmas netikslumas, po Antro pasaulinio karo nebuvo tokios valstybės kaip Rusija, buvo Sovietų Sąjunga. Mano nuomone, tai ne smulkmena. Antras dalykas, labai jau vienpusiškai išsakyta nuomonė. Rimtai, ar apie Šiaurės Korėją galima kalbėti tik iš jos politinės situacijos pusės ir aptarinėti karinę pramonę? I don't think so. Apie šią šalį galima kalbėti ilgai, tiek apie gyvenimą joje, turizmą (taip, yra įmanoma nukeliauti į Šiaurės Korėją), tiek apie šiaip įdomius faktus. Be to, man asmeniškai labai nepatinka, kai kalbant apie bet kokią valstybę yra pamirštama, kad visur gyvena žmonės, tokie patys, kaip ir mes. Šiaurės Korėja - tai ne vien raketos ar Kim Jong Unas, tai ir jos gyventojai, kurie, manau, dažniausiai neturi pasirinkimo laisvės. Ir, mano nuomone, Šiaurės Korėja tikrai nieko nenaikins. Galios demonstravimas ir realūs veiksmai nėra tas pats.

    AtsakytiPanaikinti
  2. straipsnio minusas - neatsakai į savo pačios užduotus arba skaitant kylančius klausimus. neaprašei įvykio - kas iš esmės atsitiko, kad Šiaurės Korėja tapo agresyvi? kas vyko tame Korėjos kare? būk atidesnė! kitą kartą pamėgink pati perskaityti kelis kartus savo straipsnį įsivaizduodama, kad nieko nežinai tema, kuria rašai.
    beje, kiek sausokai, galėjai aprašyti plačiau, parinkti įdomių faktų.
    o šiaip labai smagu, kad domiesi tokiais dalykais, norėčiau daugiau tokių straipsnių, padeda gilinti politikos ir istorijos žinias:)

    AtsakytiPanaikinti