Gyvenimas po šydu


 Saudo Arabija -  turtinga, absoliutinės monarchijos valstybė, kuri remiasi itin koncervatyviu musulmonišu tikėjimu. ,,Nekalbėk, mes žinome, kas tau geriausia‘‘,- Saudo Arabija sako moterims. Ir išties, ši šalis labai gerai žinoma kaip diskriminuojanti dailiąją lytį. Atėjusi į pasaulį mergaitė geriau plačių užmojų gyvenime neturėtų, nes vienaip ar kitaip kaip rengsis, kaip miegos, kuo užsiims ir ką veiks diktuos ne ji, o jos lytis, šariatas (islamo įstatymai) ir vyras, o religinė policija dar ir stebės, ar jai gerai sekasi paklusti taisyklėms.


,,Muttava'' -  šalies tvarkos pagrindas

 Religinė policija Saudo Arabijoje vadinama ,,Muttawa''. Jie seka kiekvieną žmogaus žingsnį tarytum šešėlis ir stebi, kad viskas būtų pagal šariato ir valdžios įstatymus. Šios grupės nariai turėjo stiprią galią šalyje. Jie galėjo laisvai žmogų areštuoti arba primušti, jeigu tik kas neįtikdavo (pvz.: netinkamas užrašas ant marškinėlių, per ilgi vyro plaukai). Jų galia šiek tiek sumažėjo, kai nariai nubaudė tolimą karaliaus giminaitę. Šis apie tai sužinojęs apribojo ,,Muttawa'' teises. Dabar nariai dažniausiai tikrina vargingesnius rajonus, stebi, ar žmonės laiku meldžiasi ( 5 kartus per dieną, nustatytu laiku. Maldos metu viskas sustoja - darbai, įstaigų veikla. Melstis privaloma  visiems.)
Nusižengus taisyklėms taikomos įvairios baudos:

 • Mirties bausmė už islamo įžeidinėjimą, homoseksualumo apraiškas, išdavystę ir žmogžudystę.
 • Negyvai užmėtymas akmenimis už svetimavimą.
 • Rankos nukirtimas už MENKIAUSIĄ vagystę.
 • Rankų ir pėdų nukirtimas už banditizmą.

Moters aprangos kodas: ,,didelė juoda suknelė''


 Saudo Arabijoje moterims yra privaloma dėvėti abają (ilgą kūno apdangalą) ir skarą, dengiančią plaukus. Jos raginamos dėvėti kuo kuklesnes, neišpuoštas abajas. Tiesa, religinės policijos vien tai nesustabdo nuo moterų baudimo. Moteris gali būti baudžiama ir dėl pernelyg ryškaus makiažo.  Abają draudžiama nusivilkti viešoje vietoje. Tad dailioji lytis neturi galimybės apsipirkinėjimo metu pasimatuoti drabužių, nesvarbu, kad tai vyktų už matavimosi kabinų sienų. Taip pat Saudo Arabijoje pirmo aukšto namų langai yra aklinai uždažyti, kad niekas nematytų skara neapsirėdžiusių moterų.

 Dėl šio suvaržymo yra nutikę iš ties skaudžių įvykių: viena 24 metų Saudo Arabijos pilietė mirė nuo širdies smūgio  po to, kai daktarai negavo leidimo jos gydyti. O 2002 metais  mergaičių mokykloje įvykusiame gaisre žuvo 15 mokinių. Mat policija uždraudė mergaitėms palikti degantį pastatą. Abiejų nelaimių priežastis - netinkamai pridengtas kūnas.

Įdomus faktas, kad ,,Starbucks'' Saudo Arabijoje turėjo pakeisti logotipą dėl to, kad mergina, esanti ant paveiksliuko, buvo neprisidengusi plaukus.

Vyro ir moters kontaktas 

 Moteris turi kuo labiau riboti kontaktą su nepažįstamais vyrais. Neskaitant to, kad vien savo vyrą ji pamato tik per vestuves (jokių pasimatymų, flirto ar sužadėtuvių prieš tai būti negali), net įvairūs vieši pastatai, paplūdimiai turi du įėjimus - vyrams ir moterims. Vėl gi ,,Starbucks'' kavos baras neatitiko Saudo Arabijos reikalavimų, kadangi čia nebuvo sienos tarp vyrų ir moterų kasų, todėl kurį laiką į kavinę buvo uždrausta eiti dailiajai lyčiai. Tačiau po kurio laiko ,,Starbucks'' ir vėl pravėrė duris visoms lytims (tąkart jau su reikalavimus atitinkančia aplinka).

 Mergaitės po prekybos centrus vaikšto ne vienos, kad tik slaptai neitų į pasimatymą. O berniukams į prekybos centrus negalima eiti be tėvų priežiūros. Visa tai tam, kad apsaugoti nuo skirtingų lyčių kontakto.

 Mokyklos taip pat privalo būti atskiros tiek berniukams, tiek mergaitėms. O jeigu mergina mokosi jau universitete ir jos dėstytojas - vyras, paskaitos ji klausosi per video ar audio sistemą. Tačiau ir aukštosios mokyklos dažniausiai skirstomos į vyrų ir moterų. O 2015-ųjų metų duomenimis, aukštosiose mokyklose mokosi daugiau merginų nei vaikinų, tačiau darbo rinką pasiekia reta. Tik apie 1/4 dirbančios visuomenės dalies sudaro moterys.

,,Starbucks'' logotipas Saudo Arabijoje
,,Starbucks'' prašymas nesilankyti moterims
Teisių trūkumas

 Saudo Arabijoje apskritai moteris turi labai ribotas teises, o gyvenimas priklauso nuo ją supančios aplinkos. Pavyzdžiui, visą savo gyvenimą moteris turi globėją. Vaikystėje už moters gyvenimą atsakingas tėtis, o vėliau - vyras. Be jo sutikimo negalima priimti svarbių sprendimų. Pvz.: Vedybos, skyrybos, mokslas, darbas, keliavimas,
vairavimas, gydymas ir operacijos. Iš tikrųjų , tai leidimo vienaip ar kitaip reikia dėl visko. Nesvarbu, kad valdžia davė teisę. Jei globotojas nenorės - durys uždaros. Beje, Saudo Arabijoje keliauti vienoms draudžiama ne tik vietinėms moterims. Į šalį nėra įleidžiamos kitos šalies moterys, keliaujančios vienos. Nebent oro uoste jas pasitinka vyras.

 Taip pat po skyrybų gali kilti sunkumų priteisti  vaiko globą motinai, jeigu sūnui daugiau nei septyneri, o dukrai daugiau nei devyneri metai. Moteris gali nesitikėti teisingo bylos nagrinėjimo teisme. Vieno vyro liudijimas lygus dviejų moterų. Tad ši, mirus tėvams gauna tik puse to, ką gauna jos broliai. Moters pozicija tarytum nepilnamečio, todėl ji turi mažai galios savo gyvenime.

Ir visiška pajuoka, kad humanoidė Sofija, Saudo Arabijos pilietė, turi daugiau teisių negu tikra, jaučianti šalies moteris.

Brėkštanti aušra

 Nepaisant visko, Saudo Arabija sparčiai keičiasi. Per 60 metų moters pozicija šioje šalyje pasikeitė į, palyginus, gerą, neatpažįstamą pusę:


 • 1955 metais įsteigta pirmoji mokykla mergaitėms, o 1970 -  pirmasis moterų universitetas. Mergaitėms ne visą laiką buvo leidžiama eiti į mokyklą. Tik XXa. jos turėjo teisę šviestis. Tai lyg prošvaistė mergaitėms gyvenime užsiimti kažkuo daugiau nei tik kojinių plovimu. Pirmasis universitetas vadinosi - ,,The Riyadh collage of education''.
 • 2001 metais sudaryta galimybė moterims turėti tapatybės kortelę. Tačiau dar buvo problema, kad prieš išsiimant kortelę, būtinai reikėjo gauti leidimą iš globėjo. Tačiau 2006 metais moteris galėjo ją gauti ir be jų sutikimo. kortelės svarbios tam, kad jos įrodytų, kas tokios esą. Jeigu įdomu, tai dokumento nuotraukoje moterys yra be abajos. Tačiau kortelę gali tikrinti tik moteris.
 • 2005 metais - priverstinų vedybų eros pabaiga. Tiesa, tik teoriškai. Praktikoje vis tiek renkasi ne mergina. Dažniausiai tai būna tėvų išrinktas jaunikis.
 • 2009 metais - pirmoji moteris vyriausybės ministerijoje. Noura al - Fayez tapo moterų švietimo ministrė. Po šių metų moterys įgauna vis daugiau galimybių dirbti. Dar 2011 metais moteriškus apatinius pardavinėjo vyrai, tačiau vėliau leista ir moterims užimti šią poziciją. Tiksliau, vyrams uždrausta dirbti tokio tipo parduotuvėse. Tad kai kuriose viešose įstaigose kurį laiką net nebuvo moterų tualeto, nes niekas nesitikėjo, kad moterys kažkada tokiose vietose apskritai dirbs.
 • 2012 metais - pirmoji Saudo Arabijos pilietė Olimpinėse žaidynėse. Valdžia sutiko leisti moterims dalyvauti po to, kai buvo pagrasinta šią šalį apskritai dislokuoti iš žaidynių dėl moterų diskriminavimo. Londono Olimpinėse žaidynėse dalyvavo Sarah Attar. Ji bėgo 800 metrų ir nebuvo prisidengusi veido.
 • 2013 metais moterims leista važinėti dviračiais ir motociklais. Tačiau tik pramoginėse vietose, dėvint pilnai dengiantį musulmonišką drabužį ir tik dalyvaujant vyrui.
 • 2015 metais moterys įgijo galimybę kandidatuoti rinkimuose bei balsuoti.
 • 2017 metais - pirmoji moteris vertybinių popierių biržos narė.
 • 2018 metais moterys pagaliau gauna teisę vairuoti. Iki šiol Saudo Arabija buvo vienintelė šalis pasaulyje, kuri neleidžia vairuoti moterims. Kovos kelias buvo ilgas. Dar 1990 metais dėl to vyko protestas. 50 protestavusių moterų buvo sulaikytos, atimti jų pasai. 2011 metais ,,Women2Drive'' judėjimo įkūrėja Manal Al-Sharif buvo nuteista kalėti už tai, kad vairavo automobilį. Kitų miestelių moterys dėl to buvo nepatenkintos ir protestuodamos sėdo už vairo. Viena iš jų taip pat buvo pasodinta už grotų, tačiau vėliau bausmė buvo panaikinta.
 • 2018 metais dailiajai lyčiai leista varžybas stebėti stadionuose. Iki tol stadionai buvo skirti tik vyrams, o moterys varžybas galėjo stebėti tik per televizorių.

                                                                            
               

                               

 Tiesa, dėl to nereikėtų susidaryti blogos nuomonės apie patį islamą, tiesiog  daugelis aspektų yra nukreipti ne į kažkokį moterų žlugdymą, o į tai, kad jos nepaleistuvautų ir nebūtų pagundos kitoms nuodėmėms . Dėl moterų ribotumo kaltas ne pats islamas, o valdžia, kuri taisykles vertina ir gyvenime pritaiko per daug koncervatyviai bei fanatiškai, lyg už kiekvieno kampo tykotų nuodėmė.

 Visas šis straipsnis - priminimas tau, kad turime džiaugtis gyvendami visuomenėje, kur gali nueiti į bet kurį kavos barą ir kur kiekvienas žmogus yra lygiavertis savo likimo kalvis nepriklausomai, tavo kraujyje daugiau testosterono ar estrogeno. Gimėme laiku ir vietoj, tereikia džiaugtis laisve, kurią, daugelyje aspektų, turime.2 Komentarai

 1. Taikli tema, primemanti žmogui , kad ir kokių problemų turi mūsų šalis, mes galime elgtis laisvai, negu Arabijoje...

  AtsakytiPanaikinti