Kai tyla tampa būdu pasislėpti


XXI amžiaus Lituvoje yra sudarytos puikios sąlygos kalbėti, reikšti savo nuomonę. Žmonės dėl šios galimybės kažkada buvo tekini galvą padėti. Tačiau absurdišiausia, kad šiandien vis dažniau pasitaiko atvejų, kai  žmogus save teisina intravertiškumu ir praleidžia progą pabendrauti, diskutuoti, negina savo nuomonės ir tiesiog nuleidžia galvą į telefoną. Įdomu ir tai, kad pagal www.16personalities.com vykdytą apklausą, šiandien Lietuva pasaulyje pirmauja pagal intravertų kiekį šalye. Tai yra, net 55% apklausos dalyvių teigė, esą uždaraus būdo. Kyla klausimas, kas varžo šiandienos laisvą, modernų žmogų, ir ar tikrai tylos priežastis – jo būdas?


 Facebook, twitter, instagram... Ir čia visur nykštys į viršų, širdelės, žvaigždelės... Juk tokios funkcijos, kuri leistų išreikšti savo pirminę emociją neigiamai – kaip ir nėra, nepaisant Facebook atsiradusių emocijų. Tačiau kodėl ne vienas paprastas ,,nepatinka‘‘ mygtukas? Facebook įkūrėjas Mark Zuckerberg aiškina taip: ,,Nemanau, kad ,,Facebook'' reikia balsavimo mašinos, tam, kad spręsti, skelbimas geras ar ne.  Manau, kad socialiai tai nelabai vertinga ir kad tai žmonėms nepadėtų dalintis svarbiais gyvenimo momentais.‘‘ Taip, greičiausiai, kad nepadėtų. ,,Nepatinka‘‘ mygtukas – per grubi reakcija socialiniams tinklams.

 Tad dėka to , dabar  socialinėj erdvėje žmogus gyvena palaikymo ir teigiamų emocijų iliuzijomis, nes būtent tokių pirminių reakcijų ir susilaukia. Juk taip ir būna - arba tau patinka, arba tiesiog per daug nesigilindamas praleidi skelbimą. Tačiau tereikia žvilgtelėt į realybę ir čia – ne visada tave pasitinka su šypsena, o žmonių pirminės reakcijos būna ir neigiamos. Tada ir prasideda XXI amžiaus problemos...
Žmogus bijo kritikos, negauto pritarimo. Žinoma, nėra taip, kad žmogus niekad to nebijojo, tačiau dabar – išlepo ir ši problema opesnė. Todėl toks žmogus realių pokalbių, diskusijų metu nelinkęs kalbėti, dengiasi po intravertiškumo kauke, kai jo tylos esmė – ne visiškai tik būdo bruožuose.
 Psichologinės problemos yra tai, kas mus stabdo. Stabdo iš gyvenimo pasiimti viską, kas duodama, todėl yra svarbu jas įveikti. O tam, visų pirma, reikia jas sau pripažinti ir nesigėdyti. Žinoma, gali teisintis, kad ,,nieko neprarasi, jeigu patylėsi''. Tačiau žmogui komunikacija yra labai svarbi ir nereikia užsidaryti savyje vien dėl to, kad bijai, ką kiti pagalvos, kad nesulauksi pritariamojo balso ar net išgirsi opoziciją. Juk diskusijas ir padaro įdomias būtent skirtingos nuomonės, jų gynimas. Tad prisidėk prie jų ir tu. Nebūtinai tavo pašnekovas yra teisus. Greičiausiai, retai kada būna teisių žmonių diskusijose, nes kiekvienas žmogus, atsižvelgiant į asmeninę patirtį, yra savaip teisus. Juk žmonės skirtingi: skirtingai augo, skirtingai supranta dalykus. O dažniausiai ir diskutuojamas dalykas neturi tik vienos pusės, tad nenuostabu, kad nuomonės išsiskiria. Ir tai nereiškia, kad kažkuris iš pašnekovų dėl to prastesnis, nes  svarbiausia yra išsiaiškinti ne kuris teisus, o kas yra teisinga. Tad jeigu tave įtikina kito žmogaus požiūris, nepasipuikuok keisti savojo.  Juk tik kvailiai ir numirėliai niekada nekeičia nuomonės!


1) GERESNIS SAVĘS SUPRATIMAS. 
Mes dažnai esam tvirtai įsitikinę, kad mūsų nuomonė tokia teisinga ir vienintelė... Tačiau viena yra taip galvoti, o visai kas kita yra ją reikšti įrodyti, kad ji iš tiesų tokia, rasti tvirtų argumentų. Tad tik kai tu savo nuomone pasidalinsi su kitais, tau prireiks galvoje atrasti tiek žinių, tiek kitų idėjų tam, kad ją apgintum. Taip išsigryninsi savo nuomonę ir atsisijosi, vis dėlto, kas tavo įsitikinimuose yra teisinga, o kas ne.Beje, jei niekada neišsakysi savo nuomonės, visada manysi, kad esi teisus, taip ir netobulėsi.

 Buk atviras ne tik kitiems bet ir sau: išsakyk savo nuomonę ir kartais priimk tai, kad tavoji ne visada yra geriausia. Jei esi pasirengęs išklausyti kitus ir žvelgti tiek į save, tiek į kitus kritiškai, be abejonės bet kokia diskusija nebus be vaisė – kažką iš jos tikrai išsineši ir išmoksi.

2) DAUGIAU PASITIKĖJIMO SAVIMI. 
Tik tau spręsti: visą gyvenimą bijoti ir tylėti ar susiimti ir išsakyti kitiems savo asmeninį požiūrį į tam tikrus dalykus, nesvarbu, koks nutolęs nuo realybės ir, kitų nuomone, neteisingas jis būtų. Ir tik dalyvaujant pokalbiuose suprasi, kad esi vertas tiek pat, kiek ir aplinkiniai bei įgysi stuburą, nes bendraujant pastebėsi, kokia iš tiesų tų nuomonių įvairovė ir suprasi, kad nieko blogo turėti ją kitokią.

3)  1 NUOMONĖ + 2 NUOMONĖ = DISKUSIJA = DAR DAUGIAU DISKUSIJŲ = GERAS LAIKAS. 

 Žodžiu, nuomonės gimdo diskusijas, diskusijos – gerą laiką. Juk būna, kad susidūrus skirtingoms nuomonėms, iš tiesų, pradeda virti karštos diskusijos. Ir tada prasideda... Nuo temos ,,Lietuvos politika‘‘ iki ,,Ar žuvims skauda dantis?‘‘. Bet iki to spėjama tiek daug padiskutuoti. Galbūt kartais trūksta būtent tavo nuomonės, tam, kad prasidėtų kraują verdantys pokalbiai?
Kartais mėgstame kažką apkalbėti, laidytis gandais nesijaudindami, tai tiesa ar ne. Tai kodėl turėtų būti gėda ir nedrąsu pasakyti savo nuomonę? Nuomonė juk ne faktas. Tai yra gryna dalelė tavęs, tavo gyvenimo patirties bei tavo minčių. Taigi, kas gali nutikti blogo, jei tavo nuomonė bus išgirsta? Negausi palaikymo? O kas tada? Atrodysi kvailai? Ne. Ar išmoksi kažko? Taip. Tobulėsi? Ir dar kaip ! Tad jau dabar ženk pirmą žingsnelį ir komentaruose rašyk savo nuomonę apie šio straipsnio temą - pasidalink su mumis savo mintimis ir  patirtimi.  


0 Komentarai