Nauji šeimos nariai - ar įstengsite pasirūpinti?

Vos ne kas antro žmogaus namuose galime sutikti tam tikros rūšies augintinį. Vieni laiko egzotiškus gyvūnus, kiti mėgsta jūrų kiaulytes ar kitus graužikus. Vienas populiariausių ir dažniausiai sutinkamų - šuo. Ištikimi, nuolankūs, bendraujantys ir mylintys šunys ne veltui vadinami mūsų draugais. Tačiau auginti šį padarėlį nėra taip lengva, o priežiūra reikalauja didelės atsakomybės. Ką turite žinoti, jog suteiktumėte mylimam draugui reikiamas sąlygas? 

MITYBA
Sausas ėdalas: dažniausiai šunys yra maitinami šio tipo ėdalu, dėl jame esančios angliavandenių ir baltymų gausos. Šis maistas lengvai sutaupo mūsų laiką, kurį tektų eikvoti maistinių medžiagų kiekio skaičiavimui. Ekspertai teigia, jog kietas ėdalas padeda masažuoti dantenas, dirbti nasrais ir neleidžia ant dantų susidaryti apnašoms. 
* Jei tenka keisti sausą ėdalą, patartina tai daryti palaipsniui, kad gyvūno organizmas priprastų prie pokyčių.
Mėsa: naudingiausia mėsa šunims - jautiena ir paukštiena. Specialistai nepataria augintinių šerti riebia kiauliena ar sausais ir aštriais kaulais - šie kenkia jų sveikatai. Žuvis šuniui yra tinkamas ir sveikas maistas, ypač jūrinė - ši suteikia jiems daug energijos. 
Daržovės ir pieno produktai: kailio žvilgesiui ir glotnumui puikiai tinka kiaušinai ir jautienos kepenys. Pieno produktai negali būti itin riebūs, todėl reikia atidžiai tai sekti varškėje ar sūryje. Šuniui nėra labai reikalingos daržovės, mat daugelis vitaminų gaminami jų organizme. Todėl dažniausiai vaisiai ir panašūs produktai duodami antsvorio turintiems gyvūnams. 
Vanduo: kaip ir mes, gyvūnai negali išgyventi be vandens, todėl dubenėlis su juo turi būti pasiekiamas šuniui 24 valandas per parą. 
Ko negalima: mūsų draugų sveikatai ir gyvybei grėsmę kelia šokoladas, avokadai, obuolių ar kriaušių sėklytės, svogūnas, česnakas, razinos, vynuogės, kava, mielinė tešla, žalios bulvės ir žinoma tabakas, alchoholis.

Kaip dažnai šuo turi valgyti?
Suaugusiam šuniui dažniausiai valgyti duodama 2 kartus per dieną. Tiek maitinimo kartų pakanka dideliems ir suaugusiems gyvūnams. Mažesnius augintinius patartina maitinti 3-6 kartus per dieną, kad nesumažėtų cukraus kiekis kraujyje. Ekspertai pataria įsigijus augintinį pasitarti su veterinaru ir apgalvoti mitybos planą. 
* kai šuo valgo, patartina jam netrukdyti ir leisti ramiai pabaigti.
* šuns dubenėlis visada turi būti išplaunamas po valgio, taip siekiant laikytis higienos normų. 
* maistas turi būti kambario temperatūros.
* dubenį su maistu patariama visada laikyti toje pačioje vietoje, jog nesukeltumėte gyvūnui papildomo streso.

HIGIENA
Kailiukas: kiekviena šuns veislė turi savų poreikių, todėl ir augintinio maudymas priklauso asmeniškai nuo jo. Dažniausiai šunis patartina maudyti bent kas 2-3 mėnesiu (išimtis: kai šuo išsipurvina ar nuo jo sklinda nemalonus kvapas). Naudokite natūralius pH šampūnus ir atidžiai sekite nurodymus. Po maudynių patartina šunį nušluostyti rankšluosčiu ar išdžiovinti džiovintuvu.
Beveik visi šunys mėgsta kailiuko šukavimą. Ilgo plauko ir didesniems šunims patariama naudoti šukas, skirtas būtent plaukų pašalinimui. Šiuos šunis skatinama šukuoti vos ne kiekvieną ar bent kas antrą dieną. Mažesniems, trumpo plauko ir poplaukio neturintiems šuniukams, naudojamos švelnių šerių šepečiai, kad pašalinti plaukus ir masažuoti odą.
Nagai: prieš pradedant karpyti nagus, reikėtų pasitarti su augintinio veterinaru. Šis tiksliai nurodys kokiu kampu ir atstumu kirpti nagučius, kad nepasiektumėte nervų ir kraujagyslių. Kitu atveju gali prasidėti kraujavimas. Šuns nagus patartina pradėti kirpti nuo galinių letenėlių - čia nagai trumpesni, o ir šuniui bus patogiau. Proceso metu naudinga girti ir kalbėtis su šuniu, taip padedant jam nusiraminti. Kada metas kirpti nagus išgirsti labai lengva: jei girdite nagų klapsėjimą per grindis - juos metas kirpti.
Akys: kaip ir pas mus, po nakties pas šunis lieka išskyros prie akyčių. Jas reikia kruopščiai nuvalyti sausa ar drėgna nosine.
Dantys: po maisto ant mūsų augintinių dantų pradeda kauptis daugybė apnašų, gali susidaryti akmenys, nemalonus kvapas. Todėl yra labai svarbu valyti šuns dantis bent keletą kartų į savaitę. Specialius dantų šepetėlius ir pastą galite gauti iš savo veterinaro, arba nusipirkti gyvūnų prekių parduotuvėje. Žmonių pastą šunims žalinga ir kenksminga dėl joje esančio fluoro. Šuns dantys reikia pradėti valyti nuo galo link priekio, sukamaisiais judesiais, 30-40 sekundžių.
Ausys: šalia daugelio gyvūnų ausų yra išsidėstę daugybė nervų, dėl ko kasant ar masažuojant ausis šie duoda daugybę impulsų į smegenis. Dėl šios priežasties augintiniai jaučia didelį malonumą. Kita šios situacijos pusė - higienos nesilaikymas. Didelė tikimybė, jog ausyse susikaupę nešvarumai dirgina ir neramina. Todėl šunų ausis reikia valyti kiekvieną savaitę. Dažniausiai yra naudojami specialūs tamponėliai ar minkštas audeklas. Juos galima suvilgyti specialiu losjonu ar tiesiog vandeniu.

KAIP PASIRUOŠTI? 
Prieš atsivežant naująjį gyvūną į namus, būtina iš anksto paruošti tinkamą vietą miegui, valgumui, nupirkti būtiniausių produktų.
Nuo ko pradėti?
Būtiniausi daiktai:

 1. Apykaklė, pavadėlis. Jei šuo didelis ir gali būti agresyvus - antsnukis. Iš savo pusės parekomenduosiu šviečiančius antkaklius: LED ryškiomis spalvomis žybsintys lankeliai padeda nepamesti gyvūno tamsoje - ČIA. Taip pat prie antkaklio tvirtinamos mažos šviečiančios lemputės ČIA
 2. Jeigu ne prieš tai, tai po keleto dienų užsisakyti pakabuką (kabinamą ant antkaklio) su jūsų telefono numeriu, adresu ir šuns vardu. 
 3. Šiais laikais technologijos yra ypač pažengusios, todėl tikrai vertėtų pasinaudoti ID čipu. Ši žymė  nuotoliniu būdų padėtų lengvai susekti pasimetusį ar pabėgusį šunį. 
 4. Kramtyti ir griaužti skirti žaislai masažuoja šunų dantenas, todėl vertėtų turėtų keletą vienetų, kad netektų barti augintinio už nugriaužtą sofos ar kėdės kampą. 
 5. Neapsieisite be guolio, jeigu neturite atliekamų čiužinių ar panašių minkštų daiktų. Dabar galite rasti įvairiausių - su stogeliu, kelių aukštų ir didžių, skirtingo paviršiaus ir kt. Investuoti į gerą guolį tikrai verta - augintis Jums padėkos.
 6. Renkantis dubenėlį, patartina žvalgytis tarp metalinių ar keraminių variantų. Plastmasiniuose greitai kaupiasi įvairiausios bakterijos. 
 7. Visos higienos priemonės: šampūnas, šepetys ( rekomenduoju šį), nagų žirklės, dantų valymo produktai, apsauga nuo erkių ir kitų kenkėjų. Jeigu šuo mažytis ir neturi storo poplaukio - šilti drabužėliai. 
 8. Nebūtina, tačiau galima nusipirkti komandų ir dresiravimo knygų, užvalkalą automobilio sėdynėms, dėžę visiems šiems daiktams, vartus ant laiptų (nepageidaujant šunų viršuje), dėmių ir kvapo naikiklį, palutę (patartina pamažu pratinti gyvūną prie prašymosi į lauką). 
 9. Jei didelės kalytės nusprendėte nekastruoti, tikriausiai prireiks sauskelnių, naudojamų rujojimo metu. Jos taip pat tinka šunims, nelaikantiems šlapimo ar laukiantiems ilgos kelionės. Kelnaitės pagamintos iš elastingos medžiagos, todėl šuo jų sudraskyti negalės. Sauskelnes galite rasti ČIA ir ČIA
 10. Kaip ir mes, šunys serga įvairiausiomis ligomis, todėl yra būtina juos paskiepyti nuo dažniausiai sutinkamų ir didžiausią grėsmę keliančių. Veterinarijos gydytojai teigia, jog šuo turi būti 2 kartus paskiepytas nuo maro, virusinio enterito, šunų gripo, infekcinio hepatito, leptospirozės ir vieną kartą nuo pasiutligės. 
 11. Na ir svarbiausia ko reikia kiekvienam gyvūnui - meilės. Turite pasižadėti skirti augintiniui pakankamai laiko ir pastangų. Tik taip sukursite tvirtą ryšį ir užsitarnausite gyvūno pasitikėjimą.
NAUDINGOS MOBILIOSIOS PROGRAMĖLĖS
MapMyDogWalk - norint sutarti ir sugyventi su naujuoju augintiniu, privaloma jam skirti pakankamai dėmesio ir leisti kuo daugiau laiko kartu. Jeigu mėgsta bėgioti ir kitaip sportuoti - ši programėlė kaip tik Jums. MapMyDogWalk greitai ir lengvai skaičiuos Jūsų ir gyvūno nubėgtus/nueitus kilometrus, sudegintas kalorijas, išsaugos lankomiausias vietas. Programėlę galite naudoti pasitelkę GPS funkciją. 
Prieinama iOS ir Android sistemų naudotojams. 

Pet Minder Pro programa padės nuolatos sekti augintinio fizinę ir psichinę būklę, primins Jums apie veterinaro patikrinimą ar artėjantį apsilankymą kirpykloje, padės nepamiršti duoti gyvūnui valgyti ar gerti, skirti daugiau dėmesio. Prieinama Android vartotojams. 

Dog Care Encyclopedia ne veltui vadinama enciklopedija - čia rasite visiškai viską apie šunis. Informaciją apie tinkamą mitybą ir maisto produktus, treniruotes ir pasivaikščiojimus, naujienas apie dažniausiai nutinkančius įvykius, apsaugą, skiepus ir kitą gydymą, higieną, daugybę gyvenimiškų patarimų kaip elgtis su nauju šuniuku ir t.t. 

Petsie Dog Breeds - programėlė siekiantiems sužinoti šį tą naujo apie auginamo gyvūno veislę, įpročius ar poreikius. Čia Jums pateiks išsamius kiekvienos veislės aprašymus, dažniausias charakterio savybes, padės geriau pažinti auginamą draugą. Prieinama Android vartotojams. iOS operacinės sistemos naudotojai gali išmėginti Guide to Dog Breeds. 

Foursquare - šis variantas yra ypač naudingas kiekvienam, auginančiam ar tik ką įsigijusiam šunį ar katę, žmogui. Programėlės pagalba galėsite greitai surasti artimiausius veterinarijos centrus ir klinikas, gyvūnų priežiūros parduotuves, stebėti šalia esančius draugus. Prieinama iOS ir Android naudotojams.

KADA REIKIA SUNERIMTI?
Net jei mums ir atrodo, jog augintinis visada linksmas ir puikios nuotaikos, kartais reikia atkreipti dėmesį į keletą esminių dalykų, norint laiku suprasti kas jam negerai.
 1. Per didelis pasyvumas. Jeigu Jūs ką tik grįžote iš lauko po bėgiojimo kartu su šuniu - jo nuovargis tikrai neturėtų jūsų neraminti. Tačiau jeigu įprastą dieną šuo vaikšto iš vietos į vietą, nerodo didelio noro kažką daryti ir ateiti pakviestas - tai skelbia apie skausmą. Tačiau ne būtinai fizinį. 
 2. Žolės valgymas. Žmonės, ilgą laiką laikantys augintinius žino, jog šunys valgo žolę siekdami išvalyti savo skrandį ar išsituštinti. Jei tai daroma labai retai - viskas normalu. Tačiau jeigu gyvūnas tai daro ištisom dienom, jam negerai ir jį vimdo - turite apsilankyti pas veterinarą. 
 3. Apetito netekimas. Jeigu šuo atsisako valgyti ir gerti bet kokį maistą, tai signalizuoja apie skausmą ar sustojusį skrandį.
 4. Agresija. Jeigu šuo staigia smarkiai pasikeitė ar tapo agresyvus, gali būti, jog jis neturi kur pasislėpti, jaučiasi nesaugus. Tokiu atveju reikia nelįsti prie gyvūno ir išvesti jį iš triukšmingos patalpos. 
 5. Garsus ir intensyvus šnopavimas, alsavimas ir kvėpavimas. Po aktyvios veiklos tai yra visiškai normalus šuns kūno refleksas, siekiant sumažinti kūno temperatūrą. Tačiau jeigu tai vyksta ne fiziškai sunkiose situacijose, yra variantas, jog Jūsų šuo jaudinasi. 


KO NEDARYTI?
Akių kontaktas - šunys dažnai ilgesingai žiūri į šeimininką, taip norėdama pasakyti, jog juos myli. Akių kontaktas su augintiniu padeda jam jaustis saugiau. Tačiau jeigu ilgai žiūrėsite į akis gyvūnui, kurio nepažįstate, šis gali tai traktuoti kaip iššūkį ar kovos pradžią. 

Snukio lietimas. Tikrai daugelis mėgstame švelniai pamyluoti mūsų augintinius, todėl dažnai liečiame jų veidą. Negalime visiškai teigti, jog visiems gyvūnams tai nepatinka. Tačiau jeigu šuo nusukinėja savo snukį ir muistosi - tai daryti reikėtų nustoti. 

Apsikabinimai. Kartais mes taip mylime savo augintinius, jog tiesiog negalime jų paleisti. Gerai, jeigu gyvūnas yra bendraujantis ir su mielu noru leidžia laiką pas jus ant kelių. Tačiau kai kurie šunys tai traktuoja kaip savo valdžios rodymą ir teritorijos užėmimą. 

Sunkūs ir stiprūs kvapai. Šunų nosis yra 100 tūkstančių kartų jautresnė už žmonių, todėl aitrūs ir stiprūs kvapai gali greitai pažeisti jų uoslę. 

Neleidžiant uostyti ir tyrinėti pasaulio. Šunys be galo mėgsta uostyti viską, ką pamato. Jiems įdomu sužinoti kažką naujo, eiti į naujas vietas. Todėl kai vadžiodami šunį neleidžiate jiems pauostyti net vieno krūmelio - jiems tai tampa neįdomu ir liūdna. 

Jokios laisvės. Jeigu neleidžiate augintiniui bėgioti, žaisti ar kitaip linksmai leisti laiką, šis laikui bėgant nebenorės su Jumis bendrauti, jaus nuolatinę Jūsų įtampą. Štai kodėl labai svarbu leisti jaustis gyvūnui kaip namie, dūkti ir linksmintis. (žinoma su saiku). Šunys mėgsta taisykles, tačiau tik paaiškintas ir konkrečias. 

VARDO IŠŠŪKIS
Bene sunkiausias sprendimas, kurį turi padaryti šeimininkas, yra vardo išrinkimas. Kaip ir žmonėms, vardas gyvūnui gali netikti, o ir atsiliepti šis nenorės. Dabar visi tapome be galo išrankūs, norime įdomesnių ir unikalesnių vardų. Tiems, kam dabar galvoje neverda idėjos, pateikiu keletą variantų. 
Mergaitėms
Molė, Bela, Liusė, Megė, Deizė, Chlojė, Sofija, Beilė, Zojė, Lola, Eibė, Džindžer, Roksė, Greisė, Koko, Saša, Angela, Lilė, Princesė, Ema, Rouzė, Anė, Rubė, Tina, Misė, Keitė, Mia, Medison, Brendė, Haulė, Sendė, Sindė, Stela, Leksė, Heidi, Lulu, Mistė, Misė, Sidnė, Diksė, Luna, Niki, Amber, Čeisė, Railė, Mija, Gigi, Nala, Taiga, Elė, Mendė, Kleo, Milė, Minė, Mocha, Lilė.
Berniukams:
Maksas, Badis, Bailis, Railis, Rokis, Džeikas, Džekas, Čarlis, Basteris, Djukas, Tobis, Kodis, Kobis, Semas, Bendis, Tedis, Oskaras, Murfis, Dzeusas, Žirnis, Cukrus, Vinstonas, Semis, Tukeris, Oliveris, Olis, Peperis, Pipiras, Spaikas, Baksteris, Džeksonas, Bruno, Rudis, Milas, Romeo, Simba, Blue, Bo, Tazas, Taisonas, Aleksas, Reksas, Barnis, Dastis, Otis, Leo, Princas, Džesperas, Einkšteinas, Ernis, Opis, Vinis. 

KITA INFORMACIJA
Labai svarbu yra išmokyti savo augintinį pagrindinių ir esminių komandų, kad šuo būtų disciplinuotas ir klusnus. Manau vienos efektyviausių pamokų - vaizdo. Žiūrėdami kaip tai atlieka kiti, galime greitai suvokti ką darome ne taip. Lietuviškas pamokėles su šunų dresuotoju Karoliu Grigaliūnu rasite ČIA.  
Išsamų interviu su ekspertu paskaityti galite ČIA
Labiau linkusiems skaityti ir įsigilinti į informaciją siūlau knygas ČIA ir ČIA
Dresūros mokyklų, esančių Lietuvoje, adresus rasite ČIA.

Jeigu dėl tam tikrų priežasčių negalite sau leisti laikyti norimo gyvūno, visada galite prisidėti ir pagelbėti Jūsų mieste esančioms prieglaudoms, atvežant būtiniausių maisto produktų, užtiesalų ar kitų daiktų. Taip pat pasisiūlyti savanoriauti ar tam tikromis dienomis prižiūrėti gyvūnus. Truputį meilės ir globos galite suteikti kiekvienam gyvūnui. Jiems Jūsų tikrai reikia‼ Prieglaudų sąrašas ČIA

Nepamirškite, jog tikrai nėra būtina pirkti veislinį šunį, taip siekiant pasigirti ir pasirodyti prieš kitus. Visada skatinu apsilankyti paprasčiausiose prieglaudoje - čia šiltų rankų ir atvirų durų į namus laukia šimtai gyvūnų, kurie tikrai nenusidėjo, kad čia patektų. Komentaruose būtinai pasidalinkite, kokius augintinius laikote Jūs. Geros dienos Merginos‼


2 Komentarai

 1. Na, Medute stebini. Straipsnis idealus, nėra prie ko prikibti. Išsamu, aišku, suprantamai pateikta, nėra nuobodu. Galiu girti ir girti. Mano širdis džiaugiasi, kad patekai į Teenage Dreams komandą ir įpūtei šiek tiek šviežios gaivos. Laukiu nesulaukiu kitų straipsnių: būtų įdomu išgirsti iš Tavęs apie madą, stiliu, o galbūt keliones? Psichologija irgi puikiai tiktų. Sveikinu TD komandą Tave suradus, o Tave sveikinu už neapsakomą talentą rašyti. Laukiu (labai labai labai laukiu) kito straipsnelio <3

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Labai ačiū už tokios šiltus žodžius‼ <3 Visada stengiuosi atsižvelgti į skaitytojų prašymus, todėl tikrai mėginsiu išbandyti ir kitas temas. Dėkui dar kartą‼ :)

   Panaikinti