Paauglių vakarėliai ir kas su jais negerai

            We're too young to care

Kai bandai įsivaizduoti paauglių vakarėlį, tikriausiai galvoje iškyla linksmybių iki paryčių vaizdiniai: su garsia muzika, krūva nebūtinai pažįstamų žmonių ir alkoholiu. Ką gi, norėsiu pradėti aptardama būtent tokius vakarėlius. Nors tokias "pašėlusias" linksmybes mėgsta ne visi paaugliai. Ir taip, alkoholį taip pat vartoja ne visi. O gal apie tai pakalbėkime? Apie alkoholio vartojimą mūsų visuomenėje ir tarp paauglių. Tikriausiai neverta neigti, kad mūsų šalyje ši problema egzistuoja. Nors po paskelbto PSO (Pasaulinės sveikatos organizacijos) tyrimo, pasak kurio Lietuva užima 1 vietą pagal suvartojamą alkoholį vienam žmogui, visi kažkodėl ėmė labai garsiai rėkti, kad tai netiesa, provokacija ir išsigalvojimai. Visi pradėjo kaltinti Verygą, kuris buvo PSO komisijoje, dėl neva suklastotų ir netikslių duomenų apie alkoholio vartojimą Lietuvoje... Na, tiksliai išsiaiškinti, kas gi ten ką klastojo ar neklastojo, yra labai sunku. Kaip ir tai, kas kiek alkoholio suvartoja. Tuo labiau, kad apie tai niekas atvirai nešneka ir neprisipažįsta. (Žinok, tik paaugliai turi keistą įprotį girtis, kas greičiau nusigėrė ir daugiau, atsiprašant, privėmė. Suaugę žmonės tokius dalykus dažniausiai nutyli.) Tačiau faktas tas, ir neigti nėra prasmės, kad Lietuvoje dauguma žmonių vartoja alkoholį ir tai yra rimta problema.


Ką gi aš visu tuo noriu pasakyti? Kad negalima išgerti taurės šampano per Naujuosius? Ne, taurė šampano dar nieko nenužudė. Ir išvis, yra toks nuostabus žodis kaip s a i k a s, kurio, deja, pas mus dar labai trūksta. Pradėsiu iš toli. Aš manau, jog viskas kyla iš šeimos ir visuomenės. Jei suaugę žmonės dėl kažkokių man nesuprantamų priežasčių turi vartoti alkoholį, kad sugebėtų linksmai ir įdomiai praleisti laiką, kvaila yra tikėtis kitokio elgesio iš jų vaikų. Rimtai, alkoholis yra nuodas ir tą žino visi. Tad iš kur tas nenumaldomas noras kiekvieną savaitgalį dalyvauti taip vadinamuose "plotuose", kuriuose vienintelis užsiėmimas - nusigerti. Ar tau tikrai to reikia? Kodėl? Tikiuosi, kad ne, tačiau daugumai paauglių reikia kaip tik šito. Žinai, dėl ko? Jie nežino kitokio elgesio. Ok, tarkim, nuo vaikystės matei, kad per šventes tavo šeimoje vartojamas alkoholis. Aš irgi tai mačiau ir vis dar matau, kaip ir, deja, dauguma Lietuvos (ir ne tik Lietuvos) vaikų. Ir liūdna tai, kad dažnai jis nėra vartojamas saikingai. Ir man asmeniškai tai visada kėlė pasibjaurėjimą. Kai atrodo, šeimos šventės arba mano 5 gimtadienis kai kuriems asmenims yra tik būdas prisigerti. Liūdnas vaizdelis. Bet dar liūdnesnis vaizdelis yra tas, kad tą patį elgesio modelį perima vaikai. Lietuvoje alkoholis ir jo vartojimas - "suaugėliškumo", brandumo ženklas. Ne, vaikeli, tu negali gerti, tačiau kai tas bus 20, galėsi lakti kaip dėdė Petras, iki sąmonės netekimo, nes tada būsi suaugęs, o suaugę taip elgiasi.

 Ne, nesielgia. Bent jau neturėtų. 

quotes on bad dads | Quotes of the Day - Paperblog

Alkoholis yra "tabu", jei tau nėra 18, tačiau suaugę žmonės gali gerti, elgtis destruktyviai sukelti problemų aplinkiniams, tačiau viskas puiku. Ne, nepuiku. Alkoholio vartojimas nėra gerai bet kokiame amžiuje, štai kas svarbiausia. Pasikartosiu, nekalbu apie taurę vyno, išgertą per vakarienę arba vieną pina colada per paplūdimio vakarėlį kokiame nors Ibizos kurorte. Tačiau kai alkoholis yra vartojamas reguliariai ir didelėmis dozėmis, tai jau problema. Tėvai vartoja alkoholį, vaikas tai mato. Tačiau jis negali vartoti alkoholio, nes tėvai jam neleidžia, nors jų pačių pavyzdys sako ką kita. Vaikas paauga, tampa paaugliu ir pradeda pats vartoti alkoholį, nes dabar jis jau pakankamai "suaugęs". Galiausiai ratas užsidaro, nes su savo vaikais jis ar ji elgsis taip pat. Todėl visokie įstatymai, draudžiantys vartoti alkoholį iki 20, 30, 50 metų nieko nepakeis, kol nepasikeis požiūris. Ir vėl gi, saikas. Ir tėvų auklėjimas. 
Balandį man sueis 18. Ir aš nemėgstu alkoholio. Tikrame "plote" buvau vienintelį kartą gyvenime ir tas kartas buvo paskutinis. Supranti, žiūrint blaivia galva tokio tipo "pasilinksminimai" atrodo tiesiog apgailėtinai. Visą laiką klausinėji savęs: "Ir ką, po velnių, aš čia veikiu?". Rimtai, ką tu čia veiki? Negi tau tai patinka? Prisigerti, sėdint prirūkytoje patalpoje, kur pilna žmonių, kai kurių tu nepažįsti, kampuose mėtose buteliai ir čipsų pakeliai. Beje, kitą rytą tau bus bloga, skaudės galvą ir gali būti, kad kai kurių šio vakaro detalių tu neprisiminsi. Klausiu dar kartą, kas čia tokio smagaus? Ir kodėl tu nori tą patį kartoti kiekvieną savaitgalį? Rimtai, tą patį. Keičiasi tik vieta. Na, ir žmonės, kurie visą laiką būna skirtingi, išskyrus gal kelis draugus ir pažįstamus, su kuriais linksminatės kartu. 

Dar vienas aspektas, dėl kurių alkoholio vartojimas suteikia savotiško prestižo, yra filmų ir serialų įtaka. Beveik visuose Holivudo filmuose ar serialuose paaugliai vartoja alkoholį ar narkotines medžiagas, o visas jų gyvenimas: mokykla su prabangiomis spintelėmis ir vakarėliai. Mokykla, pokalbiai su simpatija prie spintelių, kvietimas į vakarėlį, vakarėlis... Ir vėl viskas iš naujo. Kuo anksčiau suprasi, kad alkoholio vartojimas nėra kieta, tuo geriau. Alkoholis nėra kietas. Narkotikai nėra kieta. Cigaretės nėra kieta. Seksas 14 metų nėra kieta. Suprantu, kad dažnai labai sudėtinga adekvačiai vertinti visą informaciją, kurią gauni iš filmų ar pop kultūros, tačiau išmok mąstyti kritiškai. 

        Vaizdo rezultatas pagal užklausą „alcohol in vampire diaries“   ahhhh, yes, teenage parties in empty houses in foreclosed-upon suburban wastelands.

Visgi man atrodo, kad paaugliai, mėgstantys taip leisti laisvalaikį, iš tiesų bando užpildyti kažkokią vidinę tuštumą, kurią jaučia savo gyvenime. Ką gi, jiems nereikėtų to daryti, jei jie jaustųsi išties laimingi, reikalingi ir gautų įspūdžių ar emocijų kitais būdais. Žinai, kas yra tikrai kieta? Jei turi tikslą gyvenime, jei turi pomėgį ir jei randi kitų laisvalaikio praleidimo būdų, kurie būtų mažiau žalingi tavo kūnui ir smegenims. Jei moki linksmintis be alkoholio. Jei mėgsti skaityti knygas. Jei kažkuo domiesi. Savanoriauji. Sportuoji. Keliauji. Kepi tortus. Bet kas, kas nuoširdžiai tave domina ir suteikia teigiamų emocijų, praturtina tavo gyvenimą įspūdžiais ir tau tai atrodys kur kas įdomiau nei eilinį kartą nueiti į eilinį "plotą". 

       When I tell people about books, I often tell them about books I read and loved. Makes sense, right? But  658.4k Likes, 2,008 Comments - ALEXIS REN (@alexisren) on Instagram: “She told me to smile” Looking to plan a trip to Paris? Well, we have all the cool-fashion-girl approved spots. Get ready to jet-set in style! Coffee break

Žinai, nesu tavo mama, o ir tau jau turbūt daugiau nei 3 metukai, tad nesiruošiu skaityti moralų ir pasakoti apie alkoholio žalą, apie lytiškai plintančias ligas ar neplanuotus nėštumus. Tiesiog linkiu, kad būtum sąmoninga ir gerai apsvarstytum visus savo sprendimus. Deja, negalime pasirinkti aplinkos, kurioje užaugome, tačiau tai nereiškia, kad negalime susidaryti savo nuomonės ir požiūrio į tam tikrus dalykus. Atsiprašau, jeigu straipsnis pasirodė pernelyg emocionalus, tiesiog man išties rūpi ši tema, labai seniai norėjau išdėstyti savo poziciją. Ne viskas, ką daro mūsų tėvai, yra teisinga. Mokėkime atsirinkti ir pačios nusistatyti savo normas ir leistinas ribas. 


8 Komentarai

 1. Labas gal ne prie ko, bet ar galėtum parašyti kažką susijusiu su detektyvais?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Labas, ačiū labai už pasiūlymus temoms, tikrai labai juos vertinu. Žinoma, būtinai ką nors sugalvosiu ;)

   Panaikinti
 2. Laba, nežinau ar tiesa ar ne, bet skaičiau, kad ankščiau buvo kokybiškesnis alkoholis, kai atsigerdavai kokios 1 stiklinės alaus ir nebenorėdavai, o dabar atsigeri, bei nori dar ir dar , jeigu tai tiesa, tai kaip sakant Verygai reiktų pagerinti alkoholio kokybę.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Labas, žinok nuoširdžiai, neįsivaizduoju 😂. Gali būti, kad gal anksčiau buvo naudojama mažiau visokių skonio ir kvapo stipriklių, tačiau nesu labai kompetetinga.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Straipsnis tikrai emocionalus ir very convenient. Esu tokios pačios nuomonės apie alkoholį. Rudenį buvau pirmą kartą su klase sodyboje. Beveik visi šešiolikmečiai, na kai kurie penkiolikmečiai. Ir vaizdelis ne koks :D Su drauge vaikštom, žiūrim, kad baseine neprigertų pasigėrę ir abidvi svarstom: "Negi negalima pasilinksminti be alkoholio?". Visa klasė vyko į sodybą ir daugiau nei puse pasigėrė. Vienas nuo kėdės krito, kitas privėmė užvalkalus, dar kitas privėmė kitame pastate. Aišku gerai iš jų visų pasijuokėm, nes tikrai buvo juokinga, bet vis tiek nesuprantu nu kam? Kam to reikia? Manau, gera pasilinksminti tada kai po dienos gali prisiminti viską, kiekvieną detalę kas buvo. O alkoholis... Nu kam? Iki šiol nesuprantu tokių žmonių.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Tai nėra pasiteisinimas ar koks nors neigimas. Išties pritariu tavo nuomonei. Bet yra tokių žmonių kategorija, kurie neprisigeria bet išgeria tik tam, kad geriau, laisviau jaustųsi, jie tokiu būdu atsiskleidžia ir pašalina savo kompleksus ar nepilnavertiškumo jausmą bendraujant su kitais ir linksminantis. Tiesiog manau, kas per daug tas nesveika, bet biškialį galima proto ribose aišku. Kokius pora kartų į metus. Tai nėra labai didelis blogis kol viskas kontroliuojama ir blaiviai mąstoma, bet kas to nesugeba... Na ką, pasimelsiu už jus, kad neprigertumėte kokiame tvenkinyje ar paprasčiausiai netaptumėte patyčiu objektu, nes jūsų žiniai kartais ir tie tariami ,,draugai" didesni priešai ir menkystos. Neapsigaukite, šiais laikais tikrų draugų reta. Saugokit nugaras ir nelakite litrais

  Ačiū už dėmesį =)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Sveika, noriu išsakyti savo nuomonę šia tema. Rašymo stilius, išmonė, minčių dėliojimas yra puiku. Man užkliuvo stilistika: pasikartoja žodžiai ar jų junginiai, nelietuviškas žodis toks kaip ,,OK". Žinau, kabinėjuosi prie smulkmenų, bet gal dėl to, kad straipsnis per daug ,,pasipūtęs", o jį tokiu daro ,,Žinau, nesu tavo mama...", tie patys žodžiai kaip plotas ar kietas. Mano nuomonę svaigiuosius gėrimus reikia riboti, ir jeigu nueini į vakarėlį, tai nereiškia, kad tu ten būtinai gersi, rūkysi ir vemsi. Man dar tik keturiolika, bet kai bendraklasiai papasakoja kaip jie ten gėrė ir rūkė darosi žiauru. Galima ir būti vakarėlyje su nakvyne, tačiau ten pletkini, geri gaiviuosius gėrimus, žiūri filmus ir smagiai leidi laiką su draugais. Taip sutinku su tavimi, už tai, kad kas dabar darosi Lietuvoje yra neapsakoma ir reikia taisyti tą padėtį, bet jeigu per Naujuosius metus išgersi taurę šampano ar vyno (aišku, kai tau bus dvidešimt), bet jei laksi kaip išprotėjęs gero nelauk. Na jau per daug išsiplėčiau, bet sakau straipsnis aktualus, tačiau yra mažų stilistikos klaidelių (mano nuomonę). Visi darom klaidų, tikriausiai ir aš jų čia pridariau berašydama. Na va viena jau atradau ,,darom - pridariau".

  AtsakytiPanaikinti