Su gimtadieniu, Lietuva - Mums jau 100‼

2017 metų, kovo mėnesio gale, visą Lietuvą apskriejo neįtikėtina žinia - buvo rastas originalus, valstybės nepriklausomybę patvirtinantis aktas, pasirašytas 1918 m. vasario 16 d. Artėjant mūsų valstybės šimtmečiui, Lietuvos profesorius ir mokslininkas Liudas Mažylis, Vokietijos archyvuose radęs taip ilgai ieškotą dokumentą, teigia, jog tokiu būdų buvo atrastos mūsų valstybės diplomatijos ir valstybingumo ištakos, kurias tyrinėti ir analizuoti galės kiti mokslininkai, istorikai ar politologai. Tai tapo ne tik įspūdinga dovana šalies gimtadienio proga, bet ir pagrindu tęsti mūsų valstybės kūrimą. Šiemet Lietuvai 100‼ Kodėl turime didžiuotis savo šalimi?

PIRMAVIMAS PASAULYJE ir kiti PASIEKIMAI
Nors šiuo metu daugybė žmonių skundžiasi kaip sunku yra gyventi Lietuvoje, turime nepamiršti pasidžiaugti mūsų valstybės pasiekimais ne tik šalyje, bet ir visame pasaulyje.

VERSLAS
Mūsų valstybė suteikia ypatingais geras sąlygas užsiimti verslu: esame net 20 vietoje tarp visų pasaulio šalių, kuriose yra sukurtos galimybės užsiimti šia veikla. Pasaulyje ypač gerai yra įvertintas  Lietuvos vadovų verslumas - čia esame net antroje lentelės vietoje. Šalis yra įvardytas kaip palanki vieta užsienio investicijoms ir verslo kūrimui.

PROGRAMAVIMAS
Mūsų šalyje yra ne tik puikiai išvystytos verslo kūrimo galimybės, bet ir informacinės technologijos, programavimas. Esame pasaulyje pirmaujanti valstybė komunikacinių technologijų srityje, t.y. kompiuterinių programų ar įrangos pateikime, naudojime ar mokyme. Net 97% vidurinių mokyklų mokinių puikiai įvaldę darbą su kompiuteriu ir programų veikimo principą.

UŽSIENIO KALBOS
Nors turime sukaupti daug jėgų, kad išmoktume taisyklingai kalbėti ir rašyti savo gimtąja kalba, kuri yra tikrai ne iš lengviausių, mes puikiai esame įvaldę ir kitas užsienio kalbas, tokias kaip anglų, rusų, vokiečių, romanų ar skandinavų. Lyderiaujame Rytų ir Vidurio Europoje pagal užsienio kalbų mokėjimo kiekį ir esame 14 pagal kitų valstybių kalbų besimokymo spartumą. Lietuvoje veikiančios aukštosios mokyklos siūlo net 350 skirtingų studijų vien tik anglų kalba.

INTERNETAS
Dar 2011 Lietuva pirmavo pasaulyje pagal interneto įkėlimo ir parsisiuntimo greitį. Pirmi išlikome iki dabar. Bevielio interneto greičio mums gali pavydėti daugybė ekonomiškai stipresnių valstybių. Per maždaug 10 metų, mūsų interneto greitis išaugo apie 45 kartus. Taip pat esame šviesolaidinio interneto platintojai visoje Europoje.

GAMTA IR ARCHITEKTŪRA
Tikrai galime džiaugtis ir didžiuotis mūsų šalies gamta, gyvūnija, architektūra ir miestais. Esame ne tik gintaro, bet ir gandrų kraštas. Mūsų apylinkėse gyvena apie 21 tūkstantis baltųjų gandrų - tai didžiausia šių paukščių populiacija visoje Europoje. Turime apie 800 piliakalnių, 22 tūkstančius upelių ir upių. Turime be galo daug regioninių parkų, kaip pvz: Aukštadvario, Biržų, Metelių ir kt. , taip pat Lietuvoje gausu apžvalgos bokštų, girių, rezervatų, pažintinių takų ir t.t. Ką jau kalbėti apie 200 tūkstančiu kryžių perpildyta Kryžių kalną ar trakų pilį, įrašytą į TOP 500 įspūdingiausių pasaulio vietų sąrašą. Lietuvos sostinė Vilnius buvo pavadinta viena žaliausių Europos vietų - žaluma čia užima apie 40% viso ploto, oras ypatingai švarus. Senamiestis paminėtas UNESCO kaip vienas iš seniausių, o Kuršių Nerija priskirta prie dešimties gražiausių paplūdimių Europoje.

RENGINIAI
Lietuvoje vyksta daugybė įvairaus pobūdžio renginių, kurių dėka sėkmingai vystome savo šalies kultūra ir žmonių požiūri. Kasmet gerb. šalies prezidentės Dalios Gybauskaitės organizuojamos ,,Knygų Kalėdos'' išpopuliarėjo visoje šalyje. Per trejus metus buvo padovanota virš 80 tūkst. naujų knygų bibliotekoms. Kiekvienais metais turime galimybę stebėti įvairių šalių, tokių kaip: Austrijos, Italijos ar Latvijos mūsų namuose rengiamus festivalius. Lietuvių sukurtas festivalis ,,Gaida'' buvo pripažintas vienas svarbiausių kultūrinių renginių Rytų ir Vidurio Europoje. Esame išties kūrybinga ir išradinga tauta - išties daugybė žmonių dalyvauja patriotiškumą skatinančiose akcijose, maratonuose, lankosi muziejuose ir teatruose.

PATRAUKLŪS UŽSIENIEČIAMS
Nors be galo daug mūsų tautiečių skuba išvažiuoti ir savos tėvynės, turime pasidžiaugti tikrai ne mažu užsieniečių skaičiumi Lietuvoje: šiuo metu mūsų universitetuose ir kitose aukštosiose mokyklose mokosi atvykėlių iš 95 pasaulio valstybių. Vilnius yra skaitomas kaip vienas iš penkių nebrangiausių miestų Europos sąjungoje - atvykėliai dažnai akcentuoja tikrai neblogas kainas senamiesčio kavinukėse ir restoranuose. ,,New York Times'' yra pripažinęs Vilnių kaip vieną iš geriausią vietų gyventi. Taip pat esame geografiniame Europos centre, todėl susisiekimas ir keliavimas yra ypač spartus ir greitas.

SPORTAS IR DAR KARTĄ SPORTAS
Lietuviai tikrai gali vadintis sportiška ir aktyvia tauta. Mūsų tautiečių laimėjimai įvairiose Europos ir pasaulio varžybose yra tikrai įspūdingi ir neprasti. Viena didžiausių lietuvių aistrų - krepšinis.  Legenda pramintas Arvydas Sabonis - daugybę kartų tapęs olimpinis ir pasaulio čempionas. Padaręs išties didelę įtaką pasaulio krepšinio asociacijai NBA ir net šešis kartus išrinktas geriausiu Europos krepšininku. Mūsų auksine žuvele vadinama Rūta Meilutytė - daugkartinių moterų plaukimo rungtynių nugalėtoja, jauniausia olimpinių žaidinių čempionė, Europos ir pasaulio varžybų nugalėtoja. Romas Ubartas - pirmasis nepriklausomos Lietuvos olimpinių žaidinių aukso laimėtojas. Disko metiko garbei pirmą kartą nuskambėjo mūsų valstybės himnas ir buvo paminėtas Lietuvos vardas. Tai tik keletas išties nusipelnusių sportininkų mūsų istorijoje.  Esame iškovoję 25 olimpinius medalius nuo 1990 m.

GARBINGA PRAEITIS IR ISTORIJA
Turime ir garsėjame tikrai įspūdingais savo valstybės istoriniais faktais ir praeitimi. Pvz: mūsų priimta konstitucija - pirmoji Europoje ir antroji pasaulyje. Turime patį seniausią universitetą Rytų Europoje - Vilniaus. Mūsų kalba yra viena seniausių išlikusių gyvųjų kalbų, kuri yra labai artima ir gimininga sanskritui. Taip pat turime net 7 į UNESCO įtrauktas vertybes. Esame minimi ir Gineso rekordų knygoje - Baltijos kelias yra užregistruota kaip ilgiausia kažkada buvusi žmonių grandinė, taip pat iš 1000935 centų pastatyta piramidė ar stipriausia pasaulio barzda, iškėlusi net 63 kg. svorį.


LANKYTINOS VIETOS
Lietuva tikrai nenusileidžia savo gamta, gyvūnija ir kultūros paveldu tokioms šalims kaip Prancūzija, Vokietija ir t.t.. Turime išties daug užsienio turistų pamėgtų ir palankiai įvertintų vietų. Kur verta nuvažiuoti?

KALNAI/ PILIAKALNIAI/ APŽVALGOS BOKŠTAI

 • Raganų kalnas. Tai 42 m. aukščio kopa Juodkrantėje, garsėjanti lietuvių liaudies pagoniškomis ir tautodailės skulptūrų parku. Parkas padalinta į dvi dalis: šviesiąją ir tamsiąją. Šviesiojoje eksponuojami lietuvių liaudies pasakų veikėjai, tokie kaip: žvejys Kastytis, sesuo Elenutė, Neringa ir kt. Tamsiojoje parko pusėje galime sutikti raganų, slibinų ir velnių.
 • Rambyno kalnas. Kiekvieną vasarą turistus į Lumpėnų kaimą traukia atsiverianti panorama į Nemuno pakrantes ir žemupį. Kalvos aukštis - 2 km. Kalnas ypač garsėja padavimuose. 
 • Dūbingių piliavietė. Ši kalva anksčiau buvo sala Asvejos ežero pusiasalyje. Ši kalva yra paskelbta Lietuvos kultūriniu paminklu. 
 • Šatrijos piliakalnis. Piliakalnis yra įrengtas vienoje aukščiausių Žemaitijos kalvų, pačiame viršuje turi įrengtą aukurą. Pasakojama, jog nuo seno kalno viršūnėje rinkosi visos Žemaitijos raganos. Kalno apylinkės ir papėdė priklauso Šatrijos kraštovaizdžio draustiniui. Nuo kalvos viršūnės matosi kitas, iškiliausias šio krašto kalnas - Medvėgalis. 
 • Olandų Kepurė. Šį, Baltijos jūros skardį suformavo besitraukiantys ledynai. Ši kopa iškilusi 24 m. virš jūros lygio. Tokio tipo objektą turime vienintelį visoje Lietuvoje. 
 • Kirkilų apžvalgos bokštas. Visi mūsų šalyje esantys apžvalgos bokštai daugmaž yra tokios pat formos - pailgi, į aukštį kylantys. Biržuose esantis Kirkilų bokštas - visiškai kitoks. Daugeliui žmonių jis primena valtelę, kanoją ar mėnulį. Nuo pačios bokšto viršūnės atsiveria plati, daugybe ežerų perpildyta dienos panorama. Vieta: Biržai. 
 • Merkinės apžvalgos bokštas. Tai 26 m. aukščio bokštas, iš kurio galime pamatyti daugybę Nemuno santakų, Merkinės tiltus, piliakalnius ir patį miestą, salynus. Taip pat matomas Nemuno draustinis. Aplink bokštą įsikūręs Dzūkijos nacionalinis parkas. Vieta: Merkinė. 

MUZIEJAI 
 • Valstybės pažinimo centras. Vienas pagrindinių muziejaus tikslų - suburti žmonių grupę, kurių galvose kirba daugybė naujų idėjų, užmojų ir pasiūlymų. Muziejuje eksponuojama informacija apie mūsų valstybės valdymą, politiką, kūrimą. Siekiama supažindinti žmones su demokratija, jų galimu įnašu valstybės gerovei, kalbama apie problemas ir ieškomas jų sprendimo būdas. Vieta: Vilnius
 • Valstybinis Vilniaus žydų gaono muziejus. Šiame muziejuje turėsime galimybę iš arčiau pažvelgti į žydų tautos kultūrinį palikimą. Čia išsaugomi, restauruojami ir eksponuojami jų meno kūriniai ir objektai, dokumentika, daiktai ir dvasinis palikimas. Vieta: Vilnius
 • Vytauto Didžiojo Karo muziejus. Muziejaus durys plačiai atvertos visiems, bent truputį besidomintiems mūsų valstybės praeitimi ir istorija. Čia galėsime iš arčiau apžiūrėti ir išgirsti daugiau informacijos apie įvairius karinius archeologinius radinius, šaltuosius ir šaunamuosius ginklus ir kitus amunicinius rinkinius. Taip pat galime išstudijuoti gynybinių ginklų evoliuciją Lietuvoje. Vieta: Kaunas
 • Etnokosmologijos muziejus. Bene kiekvienas žmogus mėgsta stebėti žvaigždes ir kitus dangaus kūnus, o dar didesni šios srities fanatikai laiką leidžia tirinėdami ir stebėdami planetas, beribį kosmosą ir t.t. Muziejuje turėsite galimybę pamatyti astronomijos, kosmonautikos, kalendorių, pasaulio matavimų ekspoziciją. Per specialų ekraną galėsime stebėti net už milijardų šviesmečių esančias galaktikas, žvaigždes ir planetas. Muziejuje eksponuojama astronomijos aparatūra, kosminių įrenginių nuotraukos ir dar daugiau. Vieta: Molėtai.
 • Jūrų ir Gintaro muziejai. Mūsų uostas šį kartą mums siūlo net gi du, išties įspūdingus ir įdomybių perpildytus muziejus. Vienas iš jų - jūrų. Čia, neseniai rekonstruotame, muziejuje galėsime iš arti stebėti delfinariume vykstančius delfinų pasirodymus, lauke įrengtus pingvinų, ruonių ar jūrų liūtų baseinus, inkarų kolekciją, akvariumus su rečiausiais koralais, vėžiagyviais ar žuvų rūšimis, taip pat laivų ir žvejybos technikos eksponatus. Gintaro muziejus - čia eksponuojami autentiški ir unikalūs, natūralaus gintaro dirbiniai bei gintaro susidarymo istorija. Vieta: Klaipėda ir Palanga.
 • Lietuvos liaudies buities muziejus. Tai vienas didžiausių ir daugiausiai buitinių ir liaudies eksponatų turintis muziejus Europoje po atviru dangumi. Muziejuje išvysime tradicinius ir autentiškus medžio ir molio dirbinius, gintaro gaminimo ir puodų žiedimo įrankius. Galėsime pasivaikščioti po šalimais stovintį Aristavėlės dvarą ar tremties sektorių. Vieta: Rumšiškės.
 • Lietuvos aviacijos muziejus. Besidomintiems aviacija ar tiesiog siekiantiems sužinoti šį tą naujo tikrai bus kur paganyti akis. Šiame centre eksponuojami Lietuvos ir Lenkijos kariniai lėktuvai, mūsų tautiečių konstruoti sklandytuvai, sraigtasparniai, aviacinių variklių kolekcijos, leidinių biblioteka ir dar daugiau‼ Vieta: Kaunas.
 • Europos Parkas. Tai - modernaus, šiuolaikinio ir inovatyvaus meno parkas Lietuvoje, įkurtas skulptoriaus Gintaro Karoso po atviru dangumi. Muziejuje eksponuojami žymiausių ir geriausių pasaulio skulptorių ir menininkų darbai. Čia visapusiškai susilieja žmogaus, iš prigimties, meniška siela su nesibaigiančiu gamtos grožiu. Parkas yra įtrauktas tarp 50 įdomiausių pasaulio vietų. Vieta: Vilnius.

PRAMOGOS IR ĮDOMYBĖS
 • Centų kambarys. Šiaulių universiteto bibliotekoje atidarytas kambarys 2015 m. paminėjo visos šalies atsisveikinimą su senąją valiuta - Litu. Oficialiai kambarys buvo atidarytas vasario 16 d. - Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šventės proga. Vieta: Šiauliai. 
 • Merkinės Piramidė. Šiuo metu tai - lankomiausias Dzūkijos objektas, garsėjantis paslaptingomis išgydimo ir kitomis jėgomis, ore tvyrančia aura. Miškų apsuptyje stovi apvalus, stiklinis kupolas, kurio viduje - trišonė piramidė. Piramidėje - du unikalūs kryžiai. Kalbama, jog sunkiomis ligomis sergantys žmonės pasveiksta apsilankę ir kurį laiką meditavę būtent čia. Pajuskite tyrą dvasinę energiją‼ Vieta: Merkinė. 
 • Labirintų Parkas. Tai išties smagi pramoga tiek mažiems, tiek dideliems. Išmėginti savo orientacijos įgūdžius dar niekada nebuvo taip linksmą ir įdomu. Parką sudaro 3 labirintų tipai: didysis, apvalusis ir lenktynių labirintas. Didžiame turėsite nepasiklysti ir pereiti visą labirintą, apvaliajame teks rimtai pasukti smegenėles ieškant išėjimo ir pačio labirinto centro, na o lenktyniniame teks varžytis su draugu ar šeimos nariu ir išsiaiškinti, kuris greitesnis ir vikresnis. Vieta: Anykščiai.
 • Vinetų Parkas. Tai šiaurės Amerikos indėnų kaimas, kupinas harmonijos perpildytų tradicijų, švenčių ir užsiėmimų, indėnų istorijos, legendų ir įrankių eksponatų, išskirtinės gamtos, perteikiantis šios tautos buitį, gyvenimo būdą, muziką ir kt. Čia galėsite ne tik pramogauti, bet ir įsigyti indėnų tautinės atributikos, amuletų, sapnų gaudyklių, juvelyrinių ir meno dirbinių. Vieta: Netoli Klaipėdos. 
 • Alpakų ferma. Tai pirmas toks šių gyvūnų parkas Lietuvoje. Alpakos - kupranugarių šeimos žinduolis, auginamas Peru, Čilės ar Ekvadoro kalnuose. Trakuose veikiančiame parke galėsite iš arčiau susipažinti su šiais gyvūnais, juo pavedžioti, nusifotografuoti ir pamaitinti. Galėsite įsigyti 100% alpakų siūlų ir sužinoti kaip Lietuvoje atsirado pirmieji šios rūšies atstovai. Šio parko gyventojos draugiškos, noriai bendrauja su lankytojais. 
 • Apverstas Namas. Šalia jau minėto labirintų parko stovintis apverstas namas - dar viena įdomi ir nuostabos kelianti pramoga visai šeimai. Tik čia galėsite pasidaryti išties neįtikėtinų ir kartais protą susukančių nuotraukų. Vieta: Anykščiai. 
 • Muziejus neregiams. Kauno Soboro požemiuose įsikūręs muziejus yra pirmas tokio tipo ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Muziejus visapusiškai pritaikytas tiek regėjimo negalią turintiems, tiek matantiems lankytojams. Pagrindinė idėja - pajusti ir suprasti kiekvieną eksponatą ne akimis, bet uosle, lytėjimu ar klausa. Muziejų kūrė Lietuvos, Turkijos, Italijos ir Graikijos studentai. Vieta: Kaunas.
 • Iliuzijų kambarys. Vilniuje įsikūręs iliuzijų ir pokštų kambarys kiekvieną dieną traukte traukia jaunimą. Čia galėsite apsilankyti disko kambaryje, aukštyn kojomis apverstoje virtuvėje, vonioje ir svečių kambaryje, gravitacijos ir dydžio iliuzijos kambaryje ar velnio tunelyje.
Taip pat galite apsilankyti: Vilniaus pinigų, geležinkelių, Klaipėdos laikrodžių muziejuose ar Grūto parke. Taip pat Kauno marių ir Verkių regioniniuose parkuose.

ĮDOMŪS FAKTAI
SAVAS KVAPAS
Lietuva yra pirma ir vienintelė šalis pasaulyje, turinti savo nuosavą kvapą. Koks gi tos tėvynės aromatas? Tai - imbiero, laukinių gėlių, aviečių, muskuso, alyvų, pakalnučių, medžio samanų ir santalmedžio mišinys, vadinamas ,,Lietuvos Kvapu''. Įsigyti galite ČIA.

SLAPTA BENDRUOMENĖ
Lietuvoje aktyviai veikia slapta žmonių komanda, kuri visoje mūsų šalyje kasdien keičia ir kabina ne bet ką, o supynes. Jas galite atrasti keisčiausiose vietose. Žinokite - tai jų darbas.


VELYKŲ TRADICIJOS
Visame pasaulyje katalikų švenčiamos Šv. Velykos turi savo asmeninį simbolį Velykų triušį. Lietuvoje yra truputi kitaip - visą sunkų darbą atlieka Velykų Bobutė. Triušis tik padeda dekoruoti ir į krepšelį sudėti visus nudažytus margučius. Bobutė kiaušinius slepia ne namuose, bet krūmynuose ir soduose.

MAISTAS IR GĖRIMAI
Vienas iš garsiausių lietuviškų patiekalų yra Cepelinai. Šie pavadinimą gavo nuo garsiųjų dirižablių Zeppelin, dėl ypač panašios formos. Taip pat garsėjame ypatingai skaniu ir natūraliu alumi - esame laimėję net kelis auksinius ir bronzinius medalius Europoje.
Šiemet švenčiame mūsų valstybės šimtmetį. Noriu paskatinti visus Jus labiau domėtis savo tautos ir krašto istorija - ši yra tikrai įdomi ir garbinga. Džiaugtis tuo, jog turime laisvą ir nepriklausomą šalį, kuri kasdien tobulėja ir kyla vis labiau. Didžiuotis tuo, jog esame lietuviai. Su vasario 16 d. visus‼


7 Komentarai

 1. Gali jai nori pataisyti
  Lietuvoje nėra kalnų:)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveika‼ Kai kuriuose pavadinimuose yra žodis ,,kalnas'', kaip antai Raganų kalnas. Todėl čia aš manau negalėjau rašyti kitaip. Bet ten kur pasakojau apie piliakalnius ar kopas - taip, mano klaida. Dėkui‼ :)

   Panaikinti
 2. Labai įdomus ir informatyvus straipsnis. Buvo labai įdomu skaityti.

  AtsakytiPanaikinti
 3. puikus, labai informatyvus straipsnis, sužinojau dalykų, apie kuriuos net nebuvau girdėjusi. šaunus darbas!

  AtsakytiPanaikinti