Uniformos - tikroji nauda ar mokyklos įgeidis?

  Manau mums visoms yra svarbu, kaip atrodysime mokykloje. Nemaža mūsų dalis jau turi savitą stilių ir mėgsta rengtis taip, kad jį pabrėžtų. Bet mokyklose jau nuo seno įsigalėjusi uniformų sistema - jas dėvi visi ir be išimčių. Keičiantis laikams keičiasi ir nuomonės apie uniformas, tiesa? Šiandien pakalbinsiu kelis, skirtingų mokyklų mokinius apie uniformų naudą.Ar jūsų mokykloje dėvimos uniformos?

Marina: Be abejo, jas reikia dėvėti visiems, visgi gimnazija (šypteli).
Lukas: mūsų mokykloje, KTU gimnazijoje, uniformų dėvėti nereikia, labai džiaugiuosi dėl šito, nes galiu vilkėti tai, kas mane pabrėžia.
Simona: Pas mus mokykla tikrai griežta, VDU ,,Rasos" gimnazijoje būtina dėvėti uniformas, beet, kaip sakoma, taisyklės skirtos tam, kad jas laužytum.

Jūs patys nešiojate uniformas? Kodėl?

Marina: Taip, nešioju, nes mokytojai visuomet pastebi, kada mes esame be uniformų ir iškart rašo pastabas. Gavus dvi trečios jau nebenoriu.
Lukas: Kaip sakiau, mūsų gimnazijoj uniformos neprivalomos, tad ir nedėviu. Aišku, galbūt yra kažkokie kodai, kad tarkim reikia rengtis neišsišaukiančiai, tai šitai nerašytai taisyklei aš pritariu ir pats rengiuosi įprastai, kad per daug neatkreipčiau į save nereikalingo dėmesio.
Simona: Švarką dažniausiai nešiojuos su savimi, bet jo neužsidedu, nes man tiesiog nepatinka jo spalvos. Dėvėdama jį jaučiuos sukaustyta ir priklausanti tokiai "pilkai masei".

Kaip manote, uniformos yra naudingos ar labiau tai mokyklos įgeidis?

Marina: Iš esmės uniformos kaip ir užtikrina lygybę tarp mokinių, bet visgi tai nėra šimtaprocentinis dalykas, nes nelygybė gali matytis ir žvilgtelint į batus ar turimus daiktus, taip kad manau, jog uniformos yra mokyklos bandymas suvienodinti mokinius ir tai gana naudinga. Bet pabrėžiu, jog tai tik bandymas.
Lukas: Aš manau, jog uniformos nėra naudingos, nes jos riboja jaunimo laisves bei fantazijas, nori pabrėžti jų neišskirtinumą. Galbūt tos uniformos tėra mokyklos siekis parodyti viešumai, kokie jie yra "tobuli" arba "prestiziški".
Simona: Man uniformos neatrodo naudingos, jos tikrai neparodo to vienodumo, nes tas nevienodumas tikrai gali matytis gana akivaizdžiai, tarkim merginų grupelėje kokius telefonus jos turi arba kokie yra papuošalai, kuprinės. Tad uniformos nėra jau tokios būtinos, jos labai suvaržo mus, mokinius, nes mes nenorim atrodyt kažkokia pilka masė, norim būt su savitu stiliu, ypač mes, merginos.

Ar mokyklose susiduriate su uniformų trūkumais?

Marina: Ne, nebent kai būna šalta, tada negaliu dėvėti sijono, reikia nešiot klasikines kelnes. Aišku, jos man tinka, viskas puiku, bet nelabai patogios.
Lukas: Aš gal nekomentuosiu, nes pas mus nėra (juokiasi).
Simona: O jetus, trūkumų "žiauriai" daug. Na, pavyzdžiui, ne kiekvienam kūno tipui tinka klasikinės kelnės. Pati esu platesnė per klubus, o klasikinės kelnės atrodo tarsi paryškina mano kojų netobulumus, o su sijonu man žiemą šalta, ypač dar kai iškart po mokyklos plaukimo treniruotė, reikia nepersišaldyti.. Kitas trūkumas yra švarkai. Jie nėra patogūs, pavasarį ir vasarą su jais būna karšta ir nevisi mokytojai tai supranta. Esu jau gavusi kelias pastabas vien už tai, jog per pamoką nedevėjau švarko. O šiaip bandau apeit sistemą, na, tarkim, vietoj klasikinių kelnių deduos nelabai aptemptus juodus džinsus, bet ir tai, pagauna koks mokytojas beeinant koridorium, sudrausmina..  

Na, o kaip vertinate uniformas jūs? Ar jums jos atrodo naudingos? Labai lauksiu jūsų nuomonių komentarų skiltyje!

9 Komentarai

 1. Pas mus mokykloje tik švarkai, o gaila... norėčiau pilno kokio komplekto. Nesuprantu kodėl mokiniams nepatinka uniformos? :D Jos puiki išeitis, jei į mokyklą eini mokytis, o ne demonstruoti madų. Aš visom keturiom už uniformą! Ta prasme kas gali nemėgti, kai ryte atsikeli ir net nereikia sukti galvos ką apsirengti, ar tavo rūbai ne per prasti ir t.t. ? Ir liktų tiek daug pinigų laisvalaikio rūbams...

  AtsakytiPanaikinti
 2. Tikrai jų nereikia, nesąmonė kažkokia. Galbūt TU nori atrodyti kitaip, išsiskirti ir t.t O uniformos viską gadina. AŠ TIKRAI PRIEŠ!!!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. visų pirma kam tau mokykloj išsiskirti? :DDD antra, toks jau tas ir išsiskirimas jei gali perteikti tik rūbais...

   Panaikinti
  2. Nu matai, ne kiekviena mergina nori nešioti languotus sijonus ir švarkus kurie kainuoja 60 eur. O sijonas ir švarkas 80 eur.
   Švarkai pas mane, labai greitai nusipūkuoja, sijonai apsivelia. Tikrai būčiau laimingesnė be uniformos.

   Panaikinti
 3. Aš visom keturiom už :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Aš manau, jog kaip ir visi dalykai, uniformos taip pat turi savų minusų ar pliusų. Rytais nereikia galvoti ką apsirengti, ieškotis tinkamų drabužių - visada žinai ką teks dėtis. Būtent mano mokykloje nėra tokio didelio ir aiškaus žmonių skirstymo pagal dėvimus drabužius, mažai kas į tai žiūri, todėl išvengiame tų patyčių. Žinoma, mokykloms kur vaikai ypač dėmesį kreipia į aprangą tai yra puiki išeitis. Kitą vertus, asmeniškai aš, negaliu nusipirkti daugiau rūbų laisvoms dienoms ar tiesiog dėvėjimui ne mokyklos ribos, mat tiesiog nespėju jų nešioti. Mokykloje praleidžiame bene daugiausiai savo laiko, todėl nėra galimybės dėvėti kažko kito. Nesutikčiau, jog daugelis save realizuoti gali tik per drabužius. Manau daugelyje mokyklų yra palikta teisė nešioti aksesuarus, dažytis ar kirptis plaukus kaip tik nori, nešioti kuprines ar rankines. Čia tikrai galima pasireikšti ir išsiskirti iš pilkos minios. Tačiau ir tai reikėtų darytų su saiku, žinant, jog mokykla tai ne mados podiumas ir čia mes renkamės ne madas demonstruoti. Asmeniškai man sunkiausiai būna atšilus orams - tikrai ne visos mokyklos turi plonesnių švarkų ar megztinių, todėl tenka, net atėjus šiltesniems orams, prakaituoti toliau. Juk mes nenešiojam batų, kuriuos aunamės prie -10, vasarą. Mano mokykloje uniforma yra ir aš prie to pripratau. Tikrai nebesiskundžiu ir nešioju. Penktadieniais gavome leidimą ateiti be jų, kad galėtume jas išsiskalbti. :) Manau uniformos tikrai geras sprendimas, jeigu kartais būtų bent truputį pagalvojama ir apie kitokias situacijas, ne vien apie mokyklos prestižą.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sutinku. Tas, kas tikrai ,,gimęs'' save reikšti per drabužius ir madą - suras būdų. Beje, uniformos reikalavimas dažniausiai yra tiesiog ta pati spalva, ta pati medžiaga. Juk nuėjusi į siuvyklą gali viską susimodeliuoti super madingai ir taip, kad tiktų ir patiktų. Na o jei turi auksines rankeles, gali ir pati pasisiūti... Tad su uniformomis įmanoma ir saviraiška, manau :)
   Bent jau mano mokykloje mergino kartais susimodeliuoja rūbus ,,vau''! Sijonai ir pūsti, ir trumpi, ir iki žemės. Mačiau panelės nešioja ir stilingus oversize kostiuminius švarkus. Kelnes pasisiūna plačias ( na kur dabar tokios trendy ), prie tinkamų batų priderina ir štai. :)
   Netgi tai galėtų būti kita straipsnio tema - kaip mokykloje atrodyti madingai.
   (Aišku, gal labiau idėja vasarai, kai uniformų siuvimasis bei apsipirkinėjimas naujiems mokslo metams dar tik prasideda)

   Panaikinti
 5. Na, man tai uniformos atrodo visiškai beprasmis dalykas. Praeitoje mokykloje jos kaip ir buvo, bet privalomi buvo tik švarkai. Dabar mokausi licėjuje, pas mus uniformų nėra išvis ir tai yra tiesiog nuostabu. Rimtai, kam reikia uniformų? Man asmeniškai visiškai tas pats, kas kaip atrodo. Tai - kiekvieno žmogaus reikalas ir apsisprendimas. Uniformos niekaip neprisideda prie pažangumo ar geresnio mokymosi, tad kokia prasmė? Kam suvaryti žmones į rėmus ir liepti visiems atrodyti vienodai, kaip kalėjime. Rimtai, man tik tokios asociacijos. Kaip ir sakiau, man tas pats, kas kaip rengiasi. Kaip ir kitiems turėtų būti tas pats, kaip rengiuosi aš.

  AtsakytiPanaikinti