Dailusis čiuožimas - meniškiausia žiemos sporto šaka

Dailusis čiuožimas man - ne tik viena sudėtingiausių sporto šakų, tačiau ir pati meniškiausia bei gražiausia. Nustebčiau, jei pasakytum, kad tau atrodo kitaip. Juk tai šokis su gimnastikos elementais! Tad šiandien norėčiau apie šį sportą pasikalbėti su tavimi.

Dailiojo čiuožimo esmė - fone skambant muzikai ir čiuožiant ledu, atlikti įvairius judesius, kurie vertinami specialisto, jo asistento ir kontrolieriaus. Po kiekvieno pasirodymo skiriami balai už techninių elementų atlikimą ir pasirodymo meniškumą
vadinami figūromis. Pasirodymai yra vertinami 9 teisėjų, vyriausiojo teisėjo ir technikos komandos, sudarytos iš technikos specialisto, jo asistento ir technikos kontrolieriaus.Istorija

Šis sportas atsirado Nyderlanduose. Šiuolaikinis dailusis čiuožimas susiformavo XIX a., kai čiuožėjas Jacksonas Hainesas sukūrė naują čiuožimo stilių, vadinamą tarptautiniu. Pirmasis Europos čempionatas surengtas 1891 metais, o po penkerių metų, 1896 metais įvyko ir Pasaulio čempionatas. 1908 metais dailusis čiuožimas įtrauktas į Olimpinę programą.
 Pirmosios varžybos Lietuvoje surengtos 1924 metais, o pirmasis čempionatas - 1931 metais.

Rungtys

Dailusis čiuožimas skirstomas į šešias rungtis: pavienis čiuožimas, trumpoji programa, laisvoji programa, šokiai ant ledo, porinis čiuožimas ir sinchroninis čiuožimas.

• Pavienis čiuožimas - kai čiuožia vienas vyras ar moteris, čiuožėjai atlieka trumpąją ir laisvąją programas.

• Trumpoji programa - privalomų šuolių, suktukų, žingsnelių ir kitų elementų junginys, kuris turi būti atliktas pagal čiuožėjų pasirinktą muziką ir trunka 2 minutes 40 sekundžių.

• Laisvoji programa - šokis ant ledo, kurio tiek judesius, tiek muziką renkasi čiuožėjai. Pasirodymas trunka nuo 3 minučių 30 sekundžių (merginoms) iki 4 minučių ir 30 sekundžių (vyrams ir poroms).

• Šokiai ant ledo - poros pasirodymas ant ledo. Nuo porinio čiuožimo ši rūšis skiriasi tuo, kad partneriai šoka glaudžiau ir pagal muzikos ritmą. Pora turi sušokti trumpąjį ir laisvąjį šokius. Trumpasis šokis turi privalomus elementus. Laisvojo šokio stilių pora pasirenka pati, o trukmė svyruoja iki 3 minučių 30 sekundžių (jaunimui) ir 4 minučių (suaugusiems).

• Porinis čiuožimas - pasirodymo metu atliekami įvairūs šuoliai, suktukai, išmetimai į orą ir sudėtingi pakėlimai.

• Sinchroninis čiuožimas - tai sudėtinga, bet tuo pačiu ir graži komandinė rungtis. Standartinę komandą sudaro 16 sportininkų. Čiuoždami ant ledo visi vienodai atlieka sudėtingus elementus, suktukus, šuolius, pakėlimus.

Ar žinai, kad...

Poroje moteris turi būti žemesnė už savo partnerį.

1961 metais amerikiečių dailiojo čiuožimo komandai vykstant į varžybas Prahoje, jų lėktuvas sudužo ir pražudė visą komandą.

Trumpas sukneles ir baltas pačiūžas dailiajame čiuožime išpopuliarino Sonja Henie.


Na, tai kaip tau šis sportas? O gal jam labiau tinka meno, o ne sporto šakos titulas? Pasidalyk savo nuomone komentaruose!


0 Komentarai