Dirbtinis intelektas


Neseniai su draugais diskutavau apie dirbtinį intelektą. Nuomonių išsiskyrimas buvo labai ryškus. Vieni džiaugėsi, kad dirbtinis intelektas palengvins gyvenimą, kiti baiminosi jog robotai pakeis žmones ir pastarieji neturės kur dirbti. Mano nuomone, tiek džiaugsmas, tiek baimė dėl dirbtinio intelekto - yra pagrįstos.

Kas tas dirbtinis intelektas? Dirbtinis intelektas (DI) – bet koks dirbtinai sukurtas intelektas. 


Pagrįsta baimė

Robotai ar kitos technologijos, turinčios dirbtinį intelektą, grasina žmonėms dirbantiems įvairiose gamyklose, biuruose, ligoninėse ar net sunkvežimių vairuotojams, kuriuos, pagal ateities viziją, pakeis savarankiškai važiuojančios mašinos. Tada peršasi mintis - kaip ir iš ko gyvensime, ką veiksime, kaip save realizuosime? Juk ne visiems žmonėms darbas yra tik darbas, tai kartu ir saviraiškos forma. 

Dirbtinis intelektas paskatins taip pat ir socialinę atskirtį, kadangi įmonės, kurios bus automatizuotos, visas pelnas atiteks įmonių savininkams ir vadovams. 

Dar vienas svarbus dalykas - saugumas. Juk neįmanoma numatyti visų gyvenime pasitaikančių situacijų ir užprogramuoti robotą, todėl kai kai kuriuos sprendimus tenka priimti dirbtiniam intelektui. O kadangi technologijos tampa vis galingesnės, proporcingai išauga ir galima žala. Be to vis tobulėjant IT, mūšio veiksmai atliekami ir kibernetinėje erdvėje.


Žmonės yra maisto grandinės viršūnėje. Kodėl? Dėl savo intelekto. Mes mokame kontroliuoti kitus padarus. Kuriame narvus, ginklus jiems sustabdyti, dresuojame ar kitaip tramdome. O kas nutiks kai šias žinias perduosime robotams? Ar jie įgaus tokį pat pranašumą?

Vis dažniau prabylama ir apie tai, jog robotus galima sukurti dėmesingesnius ir paslaugesnius už žmonės. Todėl kyla klausimas - ar ateity robotai keis žmonių tarpusavio santykius? 

Be abejo, daug kas tik spėjimai, tačiau vykstant tokiai sparčiai IT pažangai ir žinant nūdienų žmonių ambicijas - visos fantazijos, net ir baisiausios, gali virsti realybe.

Privalumai

„Įsivaizduokite, kaip mūsų gyvenimą pakeistų dirbtinis intelektas, kuris gali atpažinti kalbą ir iš karto pateikti vertimą. Galbūt nereikės mokytis kalbų. Aš, pavyzdžiui, prie jūsų prieinu, laikau telefoną ir jis tą pačią akimirką man duoda vertimą to, ką jūs sakote“, - apie perspektyvas, kurios kol kas atrodo nerealios, pasakoja J.Stankevičienė. Šios perspektyvos kol kas gal ir nerealios, tačiau jau yra daugybė technologijų, kurios tarnauja žmonėms ir lengvina pastarųjų gyvenimą.


Taip pat dirbtinis intelektas sugeba ne tik apdoroti didelį kiekį informacijos, pasiūlyti sprendimą, bet ir įtraukti jį į savo informaciją. Vadinasi jis kiekvieną kartą mokosi iš to, ką pats daro. Šios ateities technologijos bus nepakeičiamos medicinoje. Tarkim, dirbtinis intelektas tiksliau galės identifikuoti vėžio paveiktas ląsteles, o tai yra dar vienas didžiulis šuolis medicinoje.

Dirbtinio intelekto pliusas, mano nuomone, yra tas, jog jis kai kuriose srityse vis dėlto neatstos žmonių. Juk ar įsivaizduotumėte robotą, kuris galėtų šokti, kurti muziką, nutapyti dar vieną "Moną Lizą"? Minėjau, kad robotai tampa vis labiau dėmesingesni ir paslaugesni. Taip, tačiau vis dėlto pagalvokime ar kas galėtų atstoti žmogiškąją šilumą? 

Nors dirbtinis intelektas ir jo naudojimas įgauna pagreitį, tikėkimės, kad riba tarp žmogaus ir roboto nebus peržengta ir kad žmonija netaps technologijų vergu, o jas prisijaukins ir pritaikys savo poreikiams tenkinti. O ką tu manai apie sparčiai tobulėjančias technologijas ir jų įtaką žmonėms?

0 Komentarai