Naujojo Orleano žavesys

Naujasis Orleanas - vienas pirmųjų JAV miestų, nuo seno žavėjęs žmones savo unikalia kultūra, begalo draugiškais žmonėmis ir atmosfera.

                                                       

Istorija
Naujasis Orleanas įkurtas 1718 metais ir yra vienas seniausių miestų JAV. Iš pradžių miestas buvo kolonizuotas prancūzų, vėliau ispanų, tada vėl prancūzų, vėliau anglų. Tai turėjo didelę įtaką miesto kultūros, architektūros, tradicijų formavimuisi. XIX a. Naujasis Orleanas turėjo didžiausią uostą pietuose, kuriame vyko aktyvi prekyba, todėl šis miestas buvo vienas svarbiausias ir įtakingiausias pietuose.O tai Naujajam Orleanui leido lengviau išgyventi Civilinį karą ir atsitiesti po jo. Šio unikalaus miesto nepalaužė nei potvyniai, kurių vien 1735-1871 miestas pergyveno beveik keturias dešimtis, nei kasmetiniai uraganai, iš kūrių vienas baisiausių - Katrina - praūžė 2005 metais.

Kultūra
Naujasis Orleanas įvairių kūltūrų mišinys, kadangi liberalių pažiūrų miestas iš viso pasaulio vilioja įvairaus plauko žmonės: menininkus, hipius, homoseksualus ir kt. O kur dar architektūros žavesys, sotus maistas, nuolatiniai festivaliai, laisva atmosfera ir niekada nenutylanti muzika? Todėl toks įvarus miestas begalo traukia ir turistus, kurių Naująjį Orleaną per metus aplanko virš 9 milijonų. Prancūzų kvartalas
XVIII amžiaus pradžią menantis French Quarter yra ne tik mėgstamiausia Naujojo Orleano dalis, bet ir vienas geriausiai išsilaikiusių kvartalų visoje Amerikoje. Kartu – ir vienintelis, kuriame puikiai dera prancūziška ir ispaniška dvasia. Todėl klaidžiodamas siauromis gatvelėmis gali pasijusti, lyg patekęs į svečią šalį. Pagrindinė Prancūzų kvartalo gatvė - Bourbon. Čia gyvenimas verda kone 24 valandas per parą. Jau pats gatvės pavadinimas nurodo, ko galima tikėtis. Barai, restoranai, nedidelės parduotuvėlės, kuriose galima įsigyti net vudu apeigoms reikalingų lėlių, nuo triukšmo neapsaugantys viešbučiai. Bourbon gatvė – bene vienintelė vieta Jungtinėse Valstijose, kur galima žingsniuoti ir nesislapstant nuo policijos gurkšnoti kokio nori stiprumo gėrimą. Vienintelis reikalavimas – jis turi būti įpiltas į plastikinį indą. Tuo Naujasis Orleanas itin didžiuojasi. Beje, šis miestas buvo paskutinis, padidinęs amžiaus, nuo kurio galima vartoti alkoholį, cenzą iki 21 metų.

Muzika
Sakoma, kad Naujojo Orleano negalima pamatyti, jį reikia išgirsti. Džiazas, bliuzas, rokenrolas ir daug kitų, net nežinomų muzikos stilių, atliekami neatrastų talentų, skamba Naujojo Orleano baruose, restoranuose, kavinėse, klubuose ir, beabejo, gatvėse.Gumbo
Maistas
Naujajame Orliane yra virš tūkstančio restoranų, ir jie nuolatos keičiasi. Gyvenant šiame mieste neįmanoma netapti gurmanu- maisto kokybė yra tikrai neapsakomai gero lygio. Naujajame Orliane gausu visokiausių virtuvių: italų, vietnamiečių, kreolų, Cajuns, ir vis daugėja naujoviško ir eksperimentinio maisto restoranų ir kavinių. Vienas populiariausių tradicinių Naujojo Orleano patiekalų yra gumbo.


Vudu
Aštuonioliktojo amžiaus pradžioje, kai miestas dar tik kūrėsi, vudu paslapčiomis praktikavo tenykščiai juodieji plantacijų vergai, kreolai darbininkai ir vėliau – laisvi afrikiečiai. Su laiku vudu magija tapo neatskiriama Naujojo Orleano dalimi. Puikus to pavyzdys - pasislėpęs Prancūzų kvartalo užkaboriuose tarp Burbono ir Royal Street gatvių, nedidukas vudu muziejus, kurio centre stovi, be jokios abejonės, svarbiausia figūra - Madame La Fayette – tradiciniais kreolų drabužiais ir įmantriu galvos apdangalu pasipuošusi haitietė. Madam čia reiškia stiprią, išmintingą moterį, savo gyvenimą paskyrusią vudu magijai, gydymui ir dvasinei energijai, tikrą vudu magijos karalienę.

Garsiausia vudu karalienė Naujajeme Orleane
Įdomu
  • Net ir kapinės Naujajame Orleane – ypatingos: čia mirusieji laidojami ne kapuose, o mauzoliejuose.
  • Naujasis Orleanas yra pokerio ir crap`o gimtinė. Taip pat ir džiazo.
  • Pirmą kartą Jungtinėse valstijose opera buvo surengta Naujajeme Orleane.
  • Garsiosios gris-gris, arba vudu lėlės, į kurias populiariuose siaubo filmuose smaigstomi smeigtukai, norint sukelti skausmą raganų pasirinktoms aukoms, iš tiesų yra laimės ir meilės talismanai.
  • Apie Naująjį Orleaną sklando daugybė legendų, esą jame gyveno ne vienas vampyras. 
  • Naujajame Orleane yra didžiausia uždara arena pasaulyje.
Nuostabus miestas, apgaubtas magiška skraiste, kuriame galima pasijusti tarsi kitame pasaulyje. Šiuo miestu reikia mėgautis lėtai, nes tik taip galima pajusti visus jo teikiamus malonumus.

                                                     

0 Komentarai