OECD PISA - Tarptautinis penkiolikmečių tyrimas


OECD PISA - tai tarptautinis penkiolikmečių ekonomikos, finansų, gamtos mokslų, matematikos, problemų sprendimo ir skaitymo žinių bei įgūdžių patikrinimas. Kasmet bene visų pasaulio šalių jaunuoliai, gimę nuo 2002 m. sausio 1 d. iki 2002 m. gruodžio 31 d., ar lankantys aukštesnę nei 7 klasę, atlieka 2 valandas trunkantį testą. Pagrindinė organizacijos iniciatyva - sudaryti lygų švietimo lygį visose šalyse. Taip pat užtikrinti moksleivių ir studentų motyvaciją ir požiūrį į mokslą ar kitas pasaulines kompetencijas. PISA stebi ir analizuoja jaunimo gebėjimus pritaikyti teikiamą informaciją ir ja naudotis, mokėjimą spręsti problemas ir bendrauti tarpusavyje. 

KUO YPATINGAS ŠIS PROJEKTAS?
 • Projektas nėra skirtas patikrinti ar vaikai, baiginėjantis privalomąjį ugdymą, moka pritaikyti Pitagoro teoremą ar nupiešti didįjį kraujo apytakos ratą. Tyrimas siekia daugiau sužinoti apie mokinių motyvaciją ir kaip jie jos semiasi, analizuoti mokyklų įnašą ir svarbiausia: ar lankomos mokyklos parengia paauglį artėjančiam savarankiškam suaugusiųjų gyvenimui. 
 • Kaskart rengiant tyrimą, papildomai pridedama nauja mokslo sritis. Šiais metais tai - globaliosios kompetencijos. 
 • Dalyvavimas egzamine nereikalauja iš jaunuolių specialaus pasiruošimo. Testas tikrina ne tik teorines žinias, bet ir paauglių mokėjimą išspręsti ir siūlyti idėjas pateiktoms situacijoms, globalinėms ar politinėms problemos. Paprasčiau tariant - įgytas žinias per nugyventus 15 metų. 
 • Tobulumui nėra ribų, jo neįmanoma pasiekti. Visą savo gyvenimą žmonės mokosi, sužino šį tą naujo ir nuolatos sukasi naujų žinių sūkuryje. Todėl OECD PISA užduoda klausimus, susijusius ne tik su mokyklose dėstomais dalykais, bet ir apie paauglių mokymosi strategiją. Bendraamžiai gali pateikti idėjų, dėl mokymo metodų pakeitimo, o organizacija siekia jiems paaiškinti, kodėl reikia mokytis ir kur panaudosime įgytas žinias. 
 • PISA yra vienintelis tyrimas, tikrinantis būtent 15 metų sulaukusių jaunuolių žinias. 
 • Atliekamas tyrimas padeda šalims stebėti savo išsivystymo lygį, įnešti naujovių mokymosi sistemose ir stebėti jaunuolių pažangumą. 


TYRIMO PROCESAS
Testavimas Lietuvoje vyks nuo 2018 m. balandžio 9 d. iki gegužės 11 d. Kiekvienoje mokykloje vyks pasirinktinai, pamokų metu. Egzamino klausimai yra renkami keliais skirtingais būdais: dalyvaujančios šalys pačios gali pasiūlyti sritis, ar konkrečius klausimus, kuriuos norėtų įtraukti į projektą. Pilnius straipsnius ir tekstu rengia specialūs rangovai, o patikrina organizacija, ekonomistai, dalyvaujančios šalys. Taip pat, prieš oficialų testą yra atliekamas bandymas, kurio metu stebima, ar klausimai nėra per sunkūs ar per lengvi. Organizacijos atstovai teigia, jog dėmesys nėra kreipiamas į atskirų mokinių atsakomus klausimus ar surenkamų balų skaičių. Pagrindinė esmė yra įvertinti mokyklos mokymo sistemos našumą, mokymosi lygį. 
Nuo 2015 m. egzaminas atliekamas pasitelkus išmaniąsias technologijas - kompiuterius. Yra siekiama stebėti vaikų rezultatus atliekant darbą baltame popieriaus lape ir kompiuterį. Šalys, kurios neturi galimybių suteikti šios įrangos mokiniams, dar vis gali atlikti testą rašant. 
Dalyvaujančios mokyklos yra labai kruopščiai ir atsakingai atrenkamos pačios organizacijos. Mokyklai, tam tikrose srityse nusileidusiai žemiau reikiamos ribos, yra pranešama. 
Lietuvoje tyrimą vykdo LR Švietimo ir mokslo ministerija bei Nacionalinio egzaminų centro Mokinių pasiekimų tyrimų ir analizės skyrius. Mokyklose galima bus pasirinkti, kokia kalba (lietuvių, lenkų ar rusų) mokiniai bus testuojami. Egzaminas truks 4 valandas, jame dalyvaus ir mokyklos vadovai, kuriems bus pateikta 20 min. apklausa. 

2018 m. užduotys:
 • Skaitymas. Šių užduočių tikslas - patikrinti mokinių teksto suvokimo, analizavimo, problemų įžvelgimo įgūdžius. Stebima, kaip gerai jaunuoliai suranda ir supranta informaciją, ją interpretuoja ir naudoja atsakymuose. Egzamine nėra naudojami vien tik grožinio žanro tekstai. 
 • Gamtos mokslai. Mokiniai turi pademonstruoti, kaip gerai moka naudoti ir pritaikyti gamtos sąvokas, atsakyti, iškelti ir analizuoti mokslinių klausimus, įvykius. 
 • Matematika. Čia nestigs tiek paprastų matematinių veiksmų ar kitokių užduočių, bet ir loginių klausimų, parodančių, kaip paauglys supranta erdvę, kaitą, kiekybę ir kt. 
 • Finansinis raštingumas ir globalinė kompetencija. 
 • Taip pat užduodami klausimai apie informacines technologijas, asmeninį mokymąsi, išsilavinimą ir patirtį. 

REZULTATAI
Bendri šalių duomenys yra prieinami internete, tačiau dalyvavusių mokinių vardai ir pavardės išlieka konfidencialūs. Pasibaigus testui, kiekvienas studentas yra priskiriamas prie tam tikro lygio, sudaromos skalės, atspindinčios šalies pažangumą tam tikroje srityje ir nurodančios vietą bendroje lentelėje, surinktą vidurkį. Egzaminas padeda nustatyti kokia politika ar praktika veikia kiekvienos atskiroje šalyje, padeda tobulinti švietimą, atrasti spragas ir jas taisyti. Kaip teikia pati organizacija - ,,neįmanoma vienos šalies sistemos įklijuoti į kitą'', todėl testo pagalba ir yra siekiamai padėti visoms šalis vystyti išsimokslinimo lygį, jaunuolių pažangumą. Projekto rezultatai bus skelbiami 2018 m. rugsėjo mėnesį. 
Norintiems išmėginti savo jėgas, ankstesnius testų klausimus rasite ČIA
Dabartinius šalių rezultatus rasite ČIA


Šiais metais man pačiai atiteko garbė tapti vienai iš tos grupelės, kuri atstovaus savo mokyklą. Ar Jūsų mokykla planuoja dalyvauti organizuojamame projekte? O gal jau gavote savo nuosavus lankstinukus? Mielai laukiu Jūsų komentarų ir linkiu, jog dar vis nesiteikiantis pasitraukti šaltukas išnyktu, o visų nuotaikas praskaidrintu saulutė . Geros dienos, Merginos‼


2 Komentarai

 1. Labas. Aš taip pat čia dalyvausiu. Bet nesupratau, kiek laiko vyks tas patikrinimas. Nes vienoj vietoj rašei, kad 2, kitoj, kad 4 valandas.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveika ✋ mano klaida, atleisk. 😄 testas vyks 4 valandas.

   Panaikinti