Gap year

Man be galo patiko vieno universiteto rektoriaus kalboje pacituoti filosofo žodžiai: „Jei per atostogas atvykęs ieškoti įspūdžių į nepažįstamą miestą atsidūrei atsitiktiniame muziejuje, vadinasi – atostogos nepavyko. Muziejai – ypač geri ir specializuoti – labiausiai pasitarnauja kryptingai ieškantiems atsakymų į konkrečius klausimus. Žinoma, juose pasitaiko ir atsitiktinių turistų, be aiškaus tikslo, noro ar vilties. Tuomet nors ir jautiesi laiką praleidęs „teisingai“, tačiau nelabai žinai, kur tuos įspūdžius dėti. Įdomios informacijos fragmentų – lyg spalvotų akmenėlių – daug, bet prasmingą mozaiką iš jų sudėlioti sunku.“


12 metų uoliai lankei mokyklą, trynei tuos nepatogius mokyklinius suolus, beabejo, kažką išmokai, sužinojai, tačiau pabaigus mokyklą vis dar nežinai, ko nori gyvenime? Mokykla suteikia žinių, bet vien žinodamas negali suprasti, kas tau yra svarbiausia. Manau, kad suprastum, ko nori, reikia viską patirti pačiam, nes kad ir kaip žavingai atrodo kitų žmonių pasakojimai, mes esame skirtingi ir kas tinka jiems, nebūtinai tiks ir mums. Ne visi mes spėjam per tuos 12 metų mokykloje pažinti save, todėl, manau, gap year yra puiki išeitis, jei pabaigus mokyklą nežinai, ko nori, o nuklysti į atsitiktinį muziejų nesinori.


Ką veikti per gap year? Vieni šiuo laikotarpiu keliauja, kiti - savanoriauja, užsiima praktika, treti - uždarbiauja, tauposi studijoms. Gap year skirti ne tinginiavimui, o savęs pažinimui, todėl jei nuspręsi po mokslų padaryti metų pertrauką, turi žinoti kodėl ir kokią naudą tau tai duos.

Jeigu nežinai ar tavo pasirinkta profesija tau tinka, metų pertrauka suteikia tau galimybę pasimatuoti tą profesiją ir įsitikinti ar ji tau patinka. Gali pabandyti susirasti darbą, susijusi su tavo būsima profesija arba išbandyti praktikos galimybes tavo norimoje srityje. Beje, kalbant apie savanorystę, nebūtina apsiriboti jos paieškomis tik Lietuvoje. ES priklausančių šalių gyventojams atsiveria nemažos galimybės dirbti ar savanoriauti kitoje šalyje. Be to, verta pasidomėti ne tik ES šalių teikiamomis galimybėmis, nustebtum, jog kitos šalys yra taip pat svetingos ir nusiteikusios bendradarbiauti. Svarbiausia - nesėdėti sudėjus rankų ir nelaukti, kol galimybės pačios iš dangaus nukris.

Jeigu po mokyklos nežinai kas esi ir neįsivaizduoji, kokia specialybė tau tinka, geriausia išeitis yra kelionės. Išlipimas iš savo komforto zonos yra geriausias būdas pažinti save, tuomet tu augi kaip žmogus, tobulėji, įgyji gyvenimiškos patirties, išsiaiškini savo stipriąsias ir silpnąsias puses, o tuomet gali nuspręsti, kokia profesija tau labiausiai tiktų.
Kartais metų pertrauka pasirenkama dėl to, kad galima būtų užsidirbti studijoms. Tai irgi nėra blogai. Per tuos metus tu ne tik užsidirbi, tačiau įgauni gyvenimiškos patirties, įgauni daugiau žinių. Kartais tokios pertraukos irgi paskatina pergalvoti, ko iš tikrųjų nori gyvenime. Ir tai taip pat yra puiku!

Manau, niekada nereikia skubėti ir jeigu yra nors menkiausia abejonė, rinkis gap year, nes pagalvok, vieni metai skirti savęs pažinimui, apmąstymams prieš tris, keturis ar daugiau metų studijuojant tai, kas tau ne taip ir patinka, kaip galėjo pasirodyti iš pradžių.


0 Komentarai