Makbeto paslaptis

Aktoriams stovėti teatro scenoje yra magiškas jausmas, tačiau už scenos ribų jie nemaišo netikrovės su realybe. Visgi daugelis aktorių tiki ir netgi yra patyrę savo kailiu, jog Williamo Shakespeare’o drama "Makbetas" yra prakeikta. 


Jum rinktis tikėti ar ne, tačiau yra nemažai faktų, kurie patvirtina, jog su Shakespeare`o drama dedasi keisti dalykai.

Sakoma, kad dėl prakeiksmo kalčiausias karalius Jokūbas I, Stiuartų dinastijos pradininkas, kurio hobis buvo raganos: jis gerai išmanė, kaip jas atpažinti ir medžioti. Shakespeare’as, prie karalienės Elžbietos I vartęsis kaip inkstas taukuose, dabar norėjo įtikti naujam valdovui Jokūbui I ir priplakė prie „Makbeto“ visiškai pašalines raganas, negana to, panaudojo tikrų juodosios magijos ritualų. Pasekmių neteko laukti. Jau per pirmąjį „Makbeto“ spektaklį 1606 m. berniukas Halas Berridge’as, vaidinęs ledi Makbet, staiga mirė, o jį pakeitė pats maestro Shakespeare’as. Beje, pati pjese nebuvo sėkminga, pats karalius Jokūbas nebuvo sužavėtas ir kūrinys dingo iš repertuaro bene šimtui metų. 

Apie tai, kad spektaklis neša nelaimes, pirmasis 1898 m. prakalbo teatro kritikas Maxas Beerbohmas. Galbūt jam tiesiog reikėjo pareklamuoti spektaklį, į kurį žmonės nesiveržė, o gal vyras, pasidomėjęs teatro istorija, pastebėjo kažkokią velniavą. Su tuo „Makbetu“ nuolat dėjosi negeri dalykai. 

Pagrindinė taisyklė- netarti Makbeto vardo, esą tai suaktyvina prakeiksmą ir nutinka įvairios nelaimės. O o jei reikia įvardyti spektaklį, saugiau sakyti „škotiška pjesė“, „ta pjesė“ ar pan. Įdomu tai, kad Makbeto vardo negalima tarti tik teatre, jei nori neprisišaukti nelaimės. Prakeiksmo ženklų būta įvairių: tai nukrisdavo dekoracija, tai vagys spektaklio metu ištuštindavo teatro kasą arba artistas įkrisdavo į orkestro duobę. Tačiau tai tik menkos negandos, dažniausiai viskas būdavo daug rimčiau ir tai liesdavo ne tik pačius artistus, bet ir visą kūrybinę grupę: traumos, ligos, mirtys ir savižudybės, tai nuolatos lydėjo šią pjesę. 


Labai dažnai statant pjesę būdavo imamas ne vienas pagrindinių aktorių dubleris, jei netyčia kiti išmirtų. Skamba žiauriai, tačiau tai tiesa. Beje, aktorius ir visą kūrybinę grupę, kurie tuo metu dalyvaudavo pjesės pastatyme, nelaimės lydėdavo ir už teatro sienų ribos. Kai kurie režisieriai ar aktoriai net atsisakydavo dalyvauti pjesės pastatyme teisindamiesi, esą bijantys prakeiksmo.

Nelaimės susijusios su "Makbetu":
 • 1703 m. kai pjesė po pertraukos vėl grįžo į Londono sceną, Anglijoje ėmė siautėti kone didžiausia šios šalies istorijoje audra. 
 • 1721 m. kažkoks didikas, nuobodžiavęs per spektaklį, nutarė pasivaikščioti scena, o kai aktoriai jį išstūmė į užkulisius, grįžo su kilmingais draugeliais ir sudegino teatrą.
 • 1672 m. Amsterdame Makbeto vaidmens atlikėjas turėjo tikrą durklą ir netyčia nužudė kolegą, kuris vaidino Dunkaną. 
 • 1849 m. „Makbetas“ baigėsi dar tragiškiau. Niujorko „Astor Opera House“ premjeroje turėjo vaidinti aristokratų numylėtinis Williamas Charlesas Macready, tad publika, kuriai labiau patiko jo dubleris Edwinas Forrestas, sukėlė riaušes. Protestas buvo toks audringas, kad atkakusios ginkluotosios pajėgos net ėmė šaudyti: 23 žmonės žuvo, o sužeistieji buvo skaičiuojami šimtais.
 • 1882 m. aktorius Williamas Rignoldas liko gyvas tik todėl, kad žiūrovų salėje atsirado gydytojas. 
 • JAV prezidentas Abrahamas Lincolnas paskutinę savo gyvenimo savaitę plaukiojo garlaiviu „River Queen“ ir garsiai skaitė draugams ištraukas iš „Makbeto“. O kai išlipo į krantą, buvo nušautas teatro ložėje.
 • 1926 m. Sybil Thorndike, vaidinanti ledi Makbet, vos nebuvo pasmaugta.
 • 1936 m. nuo plaučių uždegimo staiga mirė kritikas Percy Hammondas, prieš tai išdėjęs į šuns dienas Orsono Welleso „Makbetą“. 
 • 1942 m. spektaklis rekordininkas, kuriame Makbetą vaidino lietuvių kilmės aktorius Johnas Gielgudas. Vos prasidėjus gastrolėms, mirė vieną iš raganų vaidinanti Beatrix Fielden-Kaye, kiek vėliau – Marcusas Barronas, o Miltonas Rosmeris turėjo palikti trupę, nes įsisirgo; antra ragana mirė tiesiog scenoje, šokdama aplink katilą. Negana to, nusižudė žmogus, atsakingas už dekoracijas.

 • 1947 m. vasario 27 d. Oldhamo karališkojoje ligoninėje po dviejų sunkių operacijų mirė aktorius Haroldas Normanas. Jį, vaidinantį Makbetą, persmeigė durklu kovos scenoje su Makdufu.
 • Minesotos valstijos San Paulo miesto teatre 1970 m. pastatytas „Makbetas“: pagrindinio vaidmens atlikėjas George’as Ostroska scenoje krito negyvas. Vos 32 metų aktorių ištiko širdies smūgis. 
 • 1988 m. dainininkas Bantcho Bantchevsky atėjo į Giuseppe Verdi operą „Makbetas“ Metropolitane, įsitaisė viršutinėje ložėje ir per pertrauką tarp antrojo ir trečiojo veiksmų metėsi žemyn. Policija konstatavo savižudybę.
 • 2015 m. pasirodė naujausia Shakespeare’o tragedijos ekranizacija – režisieriaus Justino Kurzelio filmas „Makbetas“. Filmuojant aktorius Kenneth’as Branagh’as rimtai sužeidė savo kolegą Michaelą, o Ledi Makbet vaidinusi Marion Cotillard vos nenuskendo pelkėje.
Vis dėlto 2014 m. scenografui Scott`ui Pask`ui kilo geniali mintis, kaip panaikinti Makbeto prakeiksmą. Ant scenos grindų jis nupiešė mandalą iš apskritimų, pentagramos ir septynkampių: lygiai tokią, kokią naudojo Elžbietos I matematikas ir astronomas Johnas Dee, norėdamas „bendrauti su angelais“. Sako, kad pentagrama padėjo. 

Daugybė nelaimingų atsitikimų išties kelia nerimą, tačiau drauge ir intriguoja.Man asmeniškai būtų be galo įdomų pamatyti šią Shakespeare’o pjesę. O tau?


2 Komentarai

 1. Labai įdomu, nieko apie tai nežinojau ! Nekantrauju papasakoti draugams :D

  AtsakytiPanaikinti