Studijos užsienyje 2 dalis: Šveicarija

Po straipsniu apie studijas užsienyje gavau prašymą papasakoti apie aukštąjį mokslą vienoje brangiausių pasaulio šalių - Šveicarijoje.

Zurich HauptBahnhoff, Zurich, Switzerland Landwasser viaduct - Places to go in Bergün, Switzerland. Read more on our Travel & Photography Blog! Travel to Europe with Must Go Travel http://mustgo.com/ #europetravel #travel #basel

Ką žinai apie šią šalį? Be abejo, visi girdėjo apie nuostabią Šveicarijos gamtą, jaukius kaimelius ir gražius, jaukius ir išpuoselėtus miestus. Pati lankiausi šioje nedidelėje, tačiau labai turtingoje šalyje prieš metus. Šveicarija paliko pačius nuostabiausius įspūdžius. Pavyzdžiui, ar galėtum įsivaizduoti, kad miesto centre per gatvę vaikšto žmonės, važinėja automobiliai, tramvajai ir dviračiai. Taip, visi kartu. Ir žinai, kas mane nustebino? Visi eismo dalyviai gerbia vieni kitus. Jei tokia situacija būtų Lietuvoje, manau, avarijų neišvengtume... Taip pat Šveicarijoje priskaičiuojama apie 450 sūrio rūšių, 23% populiacijos (taigi beveik ketvirtadalį) sudaro užsieniečiai ir yra keturios oficialios kalbos: vokiečių, prancūzų, italų ir retoromanų.

Tačiau kodėl verta studijuoti būtent Šveicarijoje?
Išsilavinimo kokybė šioje valstybėje yra išties gera, tada tavo būsimasis darbdavys tikrai įvertins tai, kad įgijai aukštąjį išsilavinimą Šveicarijoje. Kitas dalykas, tai itin aukštas pragyvenimo lygis. Ne paslaptis, kad Šveicarija - turtinga šalis, 68% studentų yra patenkinti savo gyvenamąją aplinka (Europos vidurkis - 60%). Kaip jau minėjau, šioje šalyje gyvena itin daug užsieniečių, susipina daug kultūrų ir kalbų, tad tai puiki proga susipažinti su skirtingais žmonėmis iš visų pasaulio kampelių. Be to, nepamiršk nuostabios Šveicarijos gamtos: jau vien šioje šalyje yra daugybė gamtos stebuklų: kalnai, nuostabūs ežerai, kriokliai, nacionaliniai ir regioniniai parkai... Jaukūs miesteliai ir išties idiliški peizažai - kai pati lankiausi šioje šalyje, visą laiką jaučiausi lyg pieniško šokolado reklamoje: be galo gražūs namukai, gėlės ant palangių, o aplink - Alpės snieguotomis viršūnėmis. Rimtai, atrodė, lyg kažkas būtų jas ten priphotoshop'inęs, o gal aš tiesiog nepratus prie tokių vaizdų. Iš Šveicarijos greitai galima nukeliauti į kitas Europos šalis: iki Barselonos - valanda lėktuvu, o iki Italijos ir Vokietijos laisvai nuvažiuosi traukiniu. Dauguma gyventojų puikiai kalba angliškai.

At the Stein am Rhein medieval village in Switzerland. áƒ¦áƒ¦ Interlaken, Switzerland in the Bernese Alps • photo: Kamran Efendiev on Photo Net Switzerland, Ticino, View of Lugano city with Lake

Studijų kainos
Jos nėra tokios didelės, kokių tikiesi. Iš pradžių turi žinoti, kad yra valstybiniai ir privatūs universitetai. Valstybiniuose universitetuose metinė studijų kaina - vidutiniškai 1600 eurų per metus (tikrai nėra labai daug). Kai kur kainos mažesnės (pvz. Ženevos universitete metinė studijų kaina - 900 eurų). Tačiau kai kurios programos (pvz. medicina) valstybiniuose universitetuose gali kainuoti brangiau. Privačių universitetų kainos gali varijuoti nuo 1500 iki 16000 eurų per metus. Valstybiniuose universitetuose dėstoma dažniausiai vokiečių, italų arba prancūzų kalbomis, tačiau galima rasto programų, dėstomų angliškai. Privačiuose universitetuose beveik visuomet dėstoma anglų kalba.

Parama dažniausiai suteikiama magistrantūros studijoms, tačiau yra kelios galimybės gauti paramą.
https://www.educations.com/study-guides/europe/study-in-switzerland/scholarships-4251

Apgyvendinimas ir kainos 
Yra kelios galimybės: bendrabutis ir nuomotis būstą pačiam ar su draugais. Dauguma studentų renkasi pastarąjį variantą. Bendrabutis mėnesiui kainuoja nuo 450 iki 800 eurų, nuomojamas būstas nuo 700 iki 1000 eurų į mėnesį. Taip pat gali nuomotis kambarį iš šveicarų šeimos ir gyventi su jais, kad greičiau pramoktum kalbos ir įprastum prie kultūros. Žinoma, kainos priklauso ir nuo miesto, kuriame gyvensi: brangiausi yra Ciurichas ir Ženeva. Brangu? Gali susirasti darbą. Dažnai maksimalus darbo valandų skaičius studentams yra 15 valandų per savaitę, tačiau tai priklauso nuo kantono (kantonas - tai Šveicarijos administracinio suskirstymo vienetas, kaip JAV ar Indija yra suskirstytos į valstijas, taip Šveicarija - į kantonus). Pvz. Ženevoje gali dirbti iki 30 valandų per savaitę. Išlaidos maistui -  maždaug 300 eurų į mėnesį.

 Beje, kartais kainos visai nesiskiria nuo lietuviškų. Žinoma, pasitaiko, kad dėžutė šokoladinių saldainių kainuoja 22 eurus, tačiau dažnai kainos atrodo praktiškai normalios ir įprastos, nieko pernelyg šokiruojančio. Pvz.: kilogramas obuolių - 3,4 eurų, duona - 2 eurai, kilogramas vištienos krūtinėlės - 20 eurų.Tik kai pamąstai, kad atlyginimai Šveicarijoje dešimt kartų didesni (autobuso vairuotojas per mėnesį uždirba maždaug 4000 eurų).... Na, bet tiek jau to, nesigilinsiu dabar į šią temą. Taip pat reikės kas mėnesį mokėti įmoką už sveikatos draudimą: nuo 250 iki 330 eurų. Gali prireikti įsigyti knygų, vadovėlių ir kitų mokymo priemonių, taip pat nepamiršk savo asmeninių išlaidų (pramogos, laisvalaikis, drabužiai, kosmetika ir t.t), tai jau priklauso nuo tavęs ir miesto brangumo.

Kiek maždaug kainuos tavo pragyvenimas šiuose miestuose:
Ženeva - 1100-1700 eurų per mėnesį;
Ciurichas - 1600-2500 eurų per mėnesį;
Bernas - apie 1300 eurų per mėnesį;
Baselis - 1400-2000 eurų per mėnesį

Stojimo reikalavimai: priklauso nuo universiteto, tačiau visur reikės brandos atestato.

Įdedu kelias nuoroda, pagal kurias galėsi pasidomėti ir susirasti studijų programas ir gauti daugiau informacijos apie konkretų miestą ar universitetą.

https://www.educations.com/study-guides/europe/study-in-switzerland/city-guides-12596

https://www.bachelorsportal.com/countries/27/switzerland.html#content:study

Tiek norėjau papasakoti apie studijas Šveicarijoje. Ką manai apie šią šalį ir ar noretum joje apsilankyti?
3 Komentarai

 1. Oho ,padarei neįtikėtiną įspūdį , bet visgi tikrai nemanau , kad aš rinkčiaus užsienį. Puikus straipsnis :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Puikus straipsnis! Tik padarei 2 rašybos klaidas: 1) Įdedu kelias nuorodas, o ne nuorada; 2) tačiau galima rasti programų, o ne rasto. Tai tiek. Lauksiu straipsnio apie studijas Ispanijoje ir kitose Pietų Europos šalyse, žinoma, jei tau nesunku.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū! Dėl klaidų: jos ne rašybos, tiesiog atsitiktinai pasitaikančios klaidos, netyčia paliktos :DD. Straipsnis apie studijas Pietų Europos šalyse būtinai bus kitą savaitę

   Panaikinti