Studijos užsienyje: ką turi žinoti


Atėjo pavasaris, o tai reiškia, kad netrukus abiturientai laikys egzaminus ir ruošis stojimams į pasirinktus universitetus. Gali su manimi nesutikti, bet aš manau, jog apie tai, ką veiksi baigusi mokyklą, galvoti reikia pradėti anksčiau nei gausi mokyklos baigimo atestatą. Juk nenori būti tas žmogus, kuris iki pat dvyliktos klasės pabaigos net neįsivaizduoja, ką nori daryti su savo gyvenimu ir galiausiai įstoja į tuo metu populiarią specialybę, o vėliau visą gyvenimą gailisi, nes pasirodo, kad jis norėjo visai ne šito. Tad jei dabar mokaisi 10 ar 11 klasėje, jau gali mąstyti apie tolimesnes studijas. 

Šiandien aš noriu papasakoti apie studijas užsienyje. Taip, žinau, kad tikrai esi apie tai girdėjusi. Tiesą pasakius, maždaug 10% Lietuvos abiturientų kasmet išvyksta studijuoti į užsienio universitetus (daugiausiai, žinoma, į Jungtinę Karalystę). Tačiau visgi man tie 10% neatrodo labai daug. Pati pagalvok: likę 90% lieka Lietuvoje. Neturiu nieko prieš Lietuvą, tačiau kodėl tik vienas iš dešimties jaunų žmonių išnaudoja galimybę mokytis ir gyventi kitoje šalyje? Ar pakankamai informacijos apie tai yra gaunama? 

Kaip visada, pradėsiu nuo savo asmeninio pavyzdžio. Kai man buvo gal 13-14 metų, buvau nuoširdžiai užsikrėtusi idėja baigusi mokyklą išvažiuoti į Italiją ir studijuoti parfumeriją. Naktį, prieš užmiegant, galėjau kelias valandas galvoje prasukinėti savo nuostabaus būsimo gyvenimo scenarijus: linksmi savaitgaliai su mano naujais draugais italais, patys skaniausi ledai ir pica, pasisėdėjimai jaukiose itališkose kavinukėse, romantiškai skambančios italų kalbos pamokos, nauji vaizdai, skoniai, patirtys... Tačiau laikas bėgo ir aš vis dažniau imdavau jaudintis dėl savo gražios itališkos svajonės. Kaip? Kaip aš viską padarysiu viena? Kaip išsirinkti universitetą? Kokius dokumentus ir kada reikia nusiųsti (nepamirškime to puikaus fakto, kad man buvo trylika, ir mano anglų kalbos žinios nebuvo tokios geros, kad galėčiau gerai suprasti, kas parašyta universiteto tinklalapyje). Nežinojau, kaip aš ten gyvensiu, kaip susimokėsiu už mokslus, ką man išvis daryti ir kieno galiu prašyti pagalbos. Taigi po kurio laiko mano svajonė apie parfumerijos studijas Italijoje išnyko. Pridėkime dar gana konservatyvų senesnės kartos požiūrį. "Kur jau ten važiuosi, kuo čia netinka, kam tau tas užsienis, tu nesugebėsi, namie lengviau " ir t.t. Taigi mano Italija nuplaukė toli toli ir aš ruošiausi vieninteliam įmanomam, kaip man atrodė, variantui - likti Lietuvoje ir studijuoti čia. 

                 Leonie Hanne | Burano, Italy - I've been here and seen the glassworks Rome, Italy ohhcouture_leoniehanne_positano_rome_italy - 13 Venice, Italy - let's runaway! #italyphotography

Nuo tada praėjo daug laiko ir aš daugiau nė karto rimtai nesusimąsčiau apie studijas užsienyje, nes viskas atrodė per daug sudėtinga ir ne mano jėgoms. Iki praėjusio rudens. Mūsų mokykloje vyko paskaita apie studijas užsienyje, apie tai pasakojo organizacijos "Kastu.lt" atstovė. Iš karto pasakau, kad tai -  jokia ne reklama, man niekas nemokėjo (gerai būtų), aš tiesiog pasakoju, kaip viskas buvo. Tai štai, mums papasakojo apie pačią organizaciją ir apie šalis, su kuriomis ji bendradarbiauja (JK, Danija, Nyderlandai, Švedija ir Suomija). Papasakojo šiek tiek plačiau apie pačių studijų užsienyje ypatumus ir... vėl prisiminiau savo senąją svajonę. Nekalbu konkrečiai apie Italiją ir būtent parfumeriją. tiesiog šiaip svajonė išvažiuoti, pamatyti, patirti viską pačiai... Juk sutik, gyventi svečioje šalyje ilgesnį laiką, susikurti ten savo gyvenimą, draugų ratą, atrasti savo mėgstamiausias vietas, jei reikia, išmokti kalbos, yra ne tas pats, kas atvykti ten kelioms dienoms ar savaitei, kad apsilankytum populiariose vietose ir prisidarytum gražių nuotraukų. Tai - skirtingi dalykai. Ir aš supratau, kad noriu būtent pačios tikriausios patirties. Stiprios, nepamirštamos, gąsdinančios, gal kiek ekstremalios. Supratau, kad noriu viską padaryti pati, atsidurti visiškai kitokiose sąlygose. Trūksta man aštrių pojūčių, ką padarysi. 

Tad kokie gi yra gyvenimo ir studijų užsienio šalyje privalumai? Apie išsilavinimo kokybę daug nešnekėsiu: tai priklauso nuo mokymo įstaigos, kurią išsirinksi. Kai kurios specialybės (pvz. medicina) ir Lietuvoje yra labai neblogo lygio. Tačiau kai kurios... na, kaip čia pasakius. Pavyzdžiui, aš norėčiau studijuoti psichologiją. Užsienyje šių studijų kokybė yra nepalyginamai geresnė, jau nekalbant apie patį požiūrį į psichologijos mokslą (taip, tai mokslas) Lietuvoje. Dauguma žmonių apskritai nelabai supranta, kas ir apie ką tai yra ir ką su tuo veikti. 

Patirtis.
O taip, tai yra pats svarbiausias dalykas. Tu įgausi tokios patirties, kurios tau gyvenime nesuteiks studijos namie. Bent jau todėl, kad tai yra kita šalis, kita kalba, galbūt kita kultūra. Vėlgi, priklauso nuo šalies. Pavyzdžiui, jei išvyksi į kokią Škotiją, kultūrinis šokas bus nepalyginamai mažesnis, nei išvykus į kokią nors Japoniją. Bet ir šiaip, tu tik pagalvok, kiek visko tu patirsi. Kiekviena diena - naujas iššūkis, visiškai kitokia aplinka, nauji žmonės. Kursi savo gyvenimą pati, ne tik studijuosi pasirinktą dalyką, turėsi spręsti įvairius kasdienius gyvenimo klausimus, kas puikiai paruoš tave ateičiai. 

Savarankiškas gyvenimas
Taip, žinau, kad šeimos yra skirtingos, bet labai dažnai tėvai kišasi net ir į suaugusių vaikų gyvenimus. "Kol gyveni po mano stogu...". Pati žinai. Nesakau, kaip puiku gyventi vienai, tiesiog pati pagalvok, ar tau nesinori pagaliau būti "didele mergaite" ir pačiai tvarkyti savo gyvenimą, spręsti sunkumus ir priimti sprendimus? 

Nauji draugai ir patirtys
Būsi "įmesta" į visiškai naują aplinką. Nesijaudink, nebūsi viena tokia. Tokių kaip tu - užsienio studentų - bus nemažai, tad tikrai greitai susirasi draugų. Be to, galėsi keliauti tiek po šalį, kurioje studijuoji, tiek išvykti į mainų programą dar kažkur (dauguma užsienio universitetų turi labai platų mainų universitetų ir valstybių sąrašą). 

Karjera
Manau, gana aišku, kad susikurti gyvenimą užsienyje ir rasti darbą pagal specialybę ten yra lengviau, jei baigei užsienio universitetą. Net jei nuspręsi grįžti į Lietuvą, darbdaviai labiau vertina užsienio universiteto diplomus. Šiek tiek apie organizacijas Lietuvoje, užsiimančias išsilavinimu užsienyje. Mano jau minėta Kastu.lt (https://www.kastu.lt/) vykdo nemokamas konsultacijas ir nemokamai padeda užpildyti ir nusiųsti dokumentus į norimus universitetus. T.y. visas stojimo procesas vyksta per organizaciją. Kitos panašios organizacijos: Kalba.lt (http://www.kalba.lt/) ir Baltic Council (http://www.balticcouncil.lt/lt/sakums/). Būtinai apsilankyk šių organizacijų tinklalapiuose, ten rasi daug naudingos informacijos.

Kita tema: renginiai, Ko gero, pats didžiausias renginys šia tema Lietuvoje yra Studijų paroda, vykstanti Vilniuje kasmet vasario mėnesį. Ten rasi ne tik Lietuvos, bet ir užsienio universitetų. Jų atstovų galėsi išsiklausinėti visko, ką nori žinoti ir kas tave domina apie studijas ir gyvenimą užsienyje. Tad jei nebuvai šiame išties nuostabiame renginyje, būtinai nueik kitais metais. Žinoma, prieš tai pasiruošk, susirask, kas tave domina, ko būtent nori paklausti. Eik žinodama, ko nori, nes jei eisi "tiesiog pažiūrėti", naudos bus mažai. Rimtai, tai - tavo gyvenimas, į būsimos profesijos pasirinkimą nežiūrėk atmestinai. Galvok iš anksto, ieškok ir atrasi. 


Iš pradžių siūlau pasikalbėti apie studijas Europoje, mums kultūriškai artimose ir palyginus įprastose šalyse. 

     08-This Is Glamorous-Around the World by Instagram | 01.12.16 A Clothes Horse - a style blog with lots of great photography to check out when I get time - an American living in Northern Ireland  Très Bon Goût Josephine Skiver

Iš karto pasakau, kad aš negalėsiu labai smulkiai aptarti visko šiame straipsnyje. Rašysiu labai bendrais bruožais, in general, kad turėtum bent kažkokį supratimą. Jeigu nori apie studijas konkrečioje šalyje sužinoti daugiau arba turi konkrečių klausimų, apsilankyk mano nurodytuose tinklalapiuose arba rašyk komentaruose, kas būtent tave domina: parašysiu išsamų straipsnį apie konkrečią šalį ar temą, susijusią su studijomis ten. Taigi, studijos Europos universitetuose. Pirmiausia, kalba. Jei vyksti į tokias valstybes kaip JK, Danija, Nyderlandai, Švedija ar Suomija, dauguma atvejų paskaitos vyks anglų kalba, tačiau turėk galvoje, kad kai kur (Danijoje ar Olandijoje) nepaisant to, kad dauguma gyventojų puikiai kalba angliškai, išmokti vietinę kalbą būtų neprošal, tuo labiau, kad užsienio studentams tam sudaromos puikios sąlygos. Tai ypač reikalinga, jei vėliau nori sieti savo gyvenimą su ta šalimi. 
Kitas dalykas: kainos ir pragyvenimas. Imkime Didžiąją Britaniją: studijos čia brangios (virš 9 250 svarų per metus), tačiau Europos Sąjungos piliečiai gali paimti studijų paskolą (beveik visi studentai iš Lietuvos tą ir daro). Grąžinti ją pradedi tik tuomet, kai tavo metinė pajamų suma pasiekia tam tikrą lygį.Suma priklauso nuo valstybės, kurioje gyvensi. Tai reiškia, kad gyvendama ir dirbdama JK turėsi uždirbti vienokią sumą, kad galėtum pradėti grąžinti paskolą, gyvenant Lietuvoje suma bus kita, o jei išsikraustyti kur nors į Nepalą, ji taip pat skirsis, nes, aiškus reikalas, atlyginimai visur skiriasi (pvz, gyvenant JK minimalus atlyginimas į mėnesį turi būti 1750 svarų, gyvenant Lietuvoje apie 1220 eurų).  Jei per 30 metų paskolos gražinti nepavyksta, ji anuliuojama. Dauguma studentų studijas derina su darbu, taip užsidirbsi pragyvenimui. Universitetai turi bendrabučius, tad visi pirmakursiai dažniausiai gyvena juose (beje, sąlygos ten kur kas geresnės nei mūsų bendrabučiuose, kuriuose, deja, remontas nedarytas nuo pat statybų). Antrais ir trečiais studijų metais dauguma studentų pasirenka kitokį variantą: su 5-6 draugais išsinuomoja namą ar kotedžą. Kiekvienas turi savo kambarį jame, tačiau už nuomą mokama bendrai, tai pigiau nei nuomotis būstą vienam. 
 Mokslas Danijos Karalystėje ES piliečiams yra nemokamas, o studentai, dirbantys bent 10-12 valandų per savaitę, turi teisę gauti valstybės paramą. Nyderlanduose metinė studijų kaina ES studentams yra 2060 eurų, tačiau,vėlgi, oficialiai dirbant bent 14 valandų per savaitę, galima gauti valstybės paramą. Studijos Švedijoje ir Suomijoje yra nemokamos, tačiau valstybė jokių stipendijų neteikia, tas teks susirasti darbą, ką tu ir šiaip anksčiau ar vėliau turėsi padaryti. Ne visos aukštosios mokyklos turi bendrabučius, tačiau dauguma universitetų yra sudarę sutartis su apgyvendinimo įmonėmis, kurios padės tau lengviau susirasti būstą.Tačiau galbūt tave labiau traukia Europos pietūs? Trumpai pristatysiu svarbiausius faktus apie studijas Italijoje, Ispanijoje ir Prancūzijoje. 

             Milan, Province of Milan, Lombardy Region Italy Ãlvaro es de Barcelona España. La familia Martín vive muy cerca de la playa. Ellos viven en España porque Daniel, el padre necesita estar en Barcelona para su trabajo. Su casa roja está conectada a otras casas colores diferentes. Tiene una plaza pequeña en el centro de las casas y éste es donde Álvaro habla con sus vecinos. Barcelona es muy largo, pero ellos viven muy cerca de un mercado y la escuela de Álvaro y Ana. Beuvron-en-Auge ~ Normandy Love this. SOOOOooo Paris. Paris streets, Paris style, France travel photography, Paris travel photography.

Italija: mokslas šioje šalyje yra mokamas ir kainuoja nuo 765 iki 1000 eurų per metus (valstybiniuose universitetuose), privačiose mokslo įstaigose kainos didesnės. Užsienio studentai turi galimybę gauti stipendiją. Paskaitos daugiausiai vyksta italų kalbą, tačiau kiekvienas universitetas turi kalbų centrą, kuriuose galima lankyti italų kalbos kursus. Juos paprastai lanko užsienio studentai, visiškai nemokantys kalbos arba mokantys ją nepakankamai gerai. Yra keli universitetai užsieniečiams, kuriuose dėstoma anglų kalba. Susirasti darbą nemokant italų kalbos gali būti sudėtinga, tačiau didesniuose ir labiau turistiniuose miestuose įmanoma (visgi kuo greičiau pramokti itališkai reikėtų). Dauguma universitetų siūlo bendrabučius.  Išlaidos labai priklauso nuo miesto (koks nors Milanas bus žymiai brangesnis už kokį nors mažesnį ir ne tokį žinomą miestą). Stojimo reikalavimai priklauso nuo kiekvieno universiteto atskirai. 

Ispanija: bakalauro studijos kainuoja nuo 750 iki 2100 eurų per metus. Dauguma universitetų siūlo studijas ispanų kalba, tik keli (Global Business School Barselonje ir Marbella University) siūlo studijas anglų kalba. Yra galimybė tiek gyventi bendrabučiuose, tiek nuomotis. Vėlgi, kalbos reiktų išmokti kuo greičiau: lengviau susirasi darbą ir integruosiesi. Jei nori įstoti į Ispanijos universitetus, turi pateikti informaciją apie savo akademinius pasiekimus, pažymius, rekomendacinį laišką, gyvenimo aprašymą. Taip pat turėsi papasakoti, kodėl būtent nori studijuoti Ispanijoje ir parodyti susidomėjimą tiek šalimi, tiek pasirinktu universitetu. 

Prancūzija: studijos šioje šalyje ES studentams yra nemokamos. Galima rasti studijų programų tiek anglų, tiek prancūzų kalbomis. Priėmimo sąlygos priklauso nuo universiteto. Galima gauti kompensaciją būstui. Bendrabučių kainos skirtingos: nuo 200 iki 500 eurų į mėnesį. Turbūt jau neverta kalbėti, kad jei nemoki prancūzų kalbos, reikėtų ją išmokti kaip galima greičiau. 


Tačiau galbūt tave dėl kažkokių priežasčių traukia egzotika? Norisi kažko daugiau, toliau už Europos ribų. Galbūt skambės netikėtai ir beprotiškai, bet... ar kada galvojai apie studijas Kinijoje? Ne, aš nenusišneku. Klausiu rimtai. Esu tikra, mažai apie tai žinai ir niekada net nesvarstei tokio varianto. Ką gi, leisk šiek tiek tau papasakoti apie universitetus šioje šalyje, gal tavo nuomonė pasikeis. Kovo 22 dieną Vilniuje vyko tarptautinių studijų paroda. Prisiekiu, neplanavau eiti prie Kinijos universitetų atstovų. Manau, man tiesiog buvo smalsu ir įdomu, nes apie studijas Kinijoje nežinojau nieko. Taigi, pasikalbėjau su kelių universitetų atstovais, lietuviu, studijuojančiu Kinijoje, papildomai pasiskaičiau internete ir... rimtai susimąsčiau apie tokia galimybę. Trumpai, kaip viskas vyksta. Studijos Kinijoje yra nebrangios (iki 1000 dolerių per metus), o geriausia yra tai, kad įmanoma gauti valstybės finansavimą, kuris visiškai padengs studijų išlaidas. Maža to, kai kurie universitetai pilnai apmoka pragyvenimą bendrabutyje ir dar papildomai moka tau stipendiją apie 400 eurų per mėnesį. Lietuvis vaikinas, su kuriuo kalbėjau, sakė, kad maisto Kinijoje daug ant kiekvieno kampo ir jis nepapratai pigus. Turint 2 eurus galima labai sočiai ir skaniai pavalgyti tiesiog išėjus į gatvę. Taip pat turėsi daug galimybių keliauti tiek po Kiniją, tiek po kitas Azijos šalis (K-Pop gerbėjoms: galima rasti labai nebrangių skrydžių iš Kinijos į Pietų Korėją).  Dauguma studijų programų yra dėstomos kinų arba dalinai kinų, dalinai anglų kalbomis. Pirmaisiais metais atvykusi į Kiniją tu mokysiesi kalbos. Kinijos išsilavinimo sistema yra laikoma stipria visame pasaulyje, be to, 20% žemės gyventojų yra kinai, šios šalies ekonomika - galingiausia ir greičiausiai besivystanti visame pasaulyje. Pagalvok apie tai. Be to, ar pati suvoki, kokia beprotiška ir kvapą gniaužianti patirtis tai būtų? Gyventum Azijoje. Tikrai turėtum, ką papasakoti draugams ir giminaičiams. 

                Gate by marcusuke, via Flickr | Chengdu, China 34.4b BeÄŸenme, 520 Yorum - Instagram'da Leonie Hanne (@ohhcouture): "In constant 'aww' ever since I made it to Shanghai with @diormakeup - What an incredible city. ⛩…" Shanghai, China | 18 of the Best Skylines in the World! 8 Rules for Amazing Travel Photography • The Overseas Escape

Tiek šiandien norėjau papasakoti. Pasikartosiu, jei nori apie ką nors sužinoti smulkiau ir išsamiau, būtinai parašyk apie tai komentaruose.
Taigi, ar jau žinai, kur studijuosi? Ar planuoji tai daryti užsienyje, ar Lietuvoje? O gal išvis nori paimti vadinamą gap year ir pailsėti nuo mokslų? Būtinai dalinkis savo nuomone. 14 Komentarai

 1. Galėtum gal parašyti apie Šveicariją?

  AtsakytiPanaikinti
 2. Man įdomu ką pati šio teksto autorė yra sugalvojusi dėl profesijos, universiteto :)...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Šiuo metu manau, kad studijuosiu psichologiją ir tikrai bandysiu patekti į užsienio universitetą. Labiausiai galvoju apie Didžiąją Britaniją.

   Panaikinti
  2. Šiuo metu manau, kad studijuosiu psichologiją ir tikrai bandysiu patekti į užsienio universitetą. Labiausiai galvoju apie Didžiąją Britaniją.

   Panaikinti
  3. O kaip su parfumerija ir Italija? Pasikeitė požiūris ar tiesiog nedrąsu rinktis tokį išskirtinį kelią? :)

   Panaikinti
  4. Parfumerija mane domina, bet, manau, labiau kaip hobis: norėčiau kada nors pasibaigti kokius kursus, yra daug seminarų šia tema (ypač užsienyje), gal kada kursiu kvepalus sau ir savo draugams kaip dovanas, kodėl gi ne? Tačiau daryti iš šito profesiją... Manau, tam reikia ypatingo talento ir pašaukimo.

   Panaikinti
  5. Parfumerija mane domina, bet, manau, labiau kaip hobis: norėčiau kada nors pasibaigti kokius kursus, yra daug seminarų šia tema (ypač užsienyje), gal kada kursiu kvepalus sau ir savo draugams kaip dovanas, kodėl gi ne? Tačiau daryti iš šito profesiją... Manau, tam reikia ypatingo talento ir pašaukimo.

   Panaikinti
  6. Aišku, tuomet sėkmės tau kad ir ką pasirinksi :)

   Panaikinti
 3. Ir dar norėčiau straipsnio, kad kaip atpažinti save, kuo norint būti , jeigu tokio straipsnio nebuvo, toks straipsnis man labai pagelbėtų :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Labas, gal gali parašyti straipsnį grynai apie studijas ir gyvenimą Europos pietuose, Ispanijoje, Italijoje, Portugalijoje ir Graikijoje? Būčiau labai dėkinga.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Sveika :) būtų labai faina paskaityti apie studijas Turkijoje :D

  AtsakytiPanaikinti
 6. Wow, merginos, ačiū labai už jūsų aktyvumą ir pageidavimus! Būtinai parašysiu jūsų norimomis temomis, tačiau gali tekti palaukti savaitę ar dvi.

  AtsakytiPanaikinti